reklama

reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: [1] 2 3 ... 23
1
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 21. 06. 2017, 22:44:17 »
reduntant info: dnes večer na chodníku u školního plotu rejdiou Tesco dalo 12A Krížava (155 km) se Signal error 3 a intenzitou 6-7 čárek; asi 330 m.n.m., místo příjmu v podpisu.

Žádný big deal, jenom Mind Games jak pravil John Lennon; ostatně moje fenka byla nadšena spíše z poklesu večerních teplot, na 12A ji nehodlám cvičit protože 12A klonuje 12C z Kamzíku a to je bližší košile než kabát.

Rádio Pure jsem sebou nebral abych ho neurazil triviálními úkoly.

2
Analogový rozhlas / Re:Vypínání FM rádia v norsku
« kdy: 21. 06. 2017, 22:42:47 »
dobré podněty, ale ne o Norsku, přesuňte to někam aby to bylo logicky dohledatelné.

Taky mi chybí základní úvaha FM versus DAB auto anténa z hlediska délky prutu chvástajícího se nad kapotou ve vztahu k vlnové délce; tam jsou tuším taky různé rošády jakéhopak násobku (zlomku) vlnové délky má/může být rozměr antény k optimálnímu příjmu.

3
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 17. 06. 2017, 22:50:44 »
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..

asi máš instalovanou aplikaci, která autonomně v reálném čase analyzuje význam obsahu textu příspěvku a když se v něm objeví něco pozitivní o DAB, tak vygeneruje automatickou odpověď o hluchotě posluchače :) ale jinak nic ve zlém

Vsadil bych se, že 99 % posluchačů poslouchá, nebo přesnější výraz je "vnímá" muziku z rádia přes běžnou průměrnou aparaturu a v hodně případech jako kulisu (i když třeba ne nevýznamnou) při jiné činnosti. V tomto smyslu má DAB navrch z hlediska možnosti výběru tématických kanálů. Zbylému 1 % posluchačům, fajnšmekrům, nikdo FM nebere.

Pokud má tvůj nickname souvislost s rádiem Beat, tak tuto stanici považuji za dobrou; ale mám díky DAB natolik dobré alternativy z Rakouska a Slovenska, že mně nestojí zato abych dělal anténní harakiry abych tedy ten 500W vysílač Beat chytil, protože na kus drátu ho nechytím. Rádio Beat o nic nepřijde protože jsem si v životě nic nekoupil dle reklamy v rádiu nebo televizi.

Navíc Vídeň a Slovensko jedou jako trial, až to spustí, věřím, že přibudou témata a na celý náš FM se budu moci vybodnout a naše DAB nebude protože jsi řekl ať jde do pekel.

Radši zopakuji: nic ve zlém

4
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 17. 06. 2017, 22:04:54 »
na chodníku u školního plotu jsem našel fleka kde kanál 12A Krížava chytá a hraje stabilně i rádio Tesco; místo "na chodníku u plotu" je výhodné protože blokuje silnější signál klonu 12C z Kamzíku a má volný výhled na východ. Tedy "stabilně" znamená, že jsem to zopakoval 3x za různého počasí a chybovost  byla 40-50.

To místo je asi jenom o 25 m výše než má externí anténa doma (a 500 m vzdálené); doma jsem zachytil mux 12A jenom 2x za výjimečných podmínek. Ďábel je v detailu.

5
Analogový rozhlas / Re:Vypínání FM rádia v norsku
« kdy: 17. 06. 2017, 21:26:23 »
toto info problema, protože to možná diskutují místní na fórech v norštině, pokud je tam nějaký problém tak to DAB bijci (patřím mezi ně) v Evropě asi moc ventilovat v médiích nebudou.

Nicméně na worlddab byla 2.6. zpráva, že více než 1 milion aut v Norksu má DAB rádio; 38 % aut má DAB rádio, což znamená, že polovina majitelů aut, kteří poslouchají rádio denně, mají v autě DAB; napsáno v anotaci v angličtině.

V překladu google z origoš norského článku je obecná věta "stále více a více lidí upgraduje na DAB rádio do auta"; můžeme jenom spekulovat jak důsledně informoval autor výroku Ole Jørgen Torvmark, šéf Digital Radio Norway, nebo novinář, který článek napsal, jestli se tedy jedná doslovně o montáž "DAB rádia" anebo obecně "DAB poslechu", což by zahrnulo i DAB adaptér.

Rozesmála mně tvá poznámka aby někomu "neprask k.kot" z přilepené antény :)

6
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 17. 06. 2017, 18:26:19 »
čekaje u letiště Praha, Pure naladil 41 stanic (ČRa, Teleko, MDR Sachsen); Žižkov jel uvnitř auta s prutem v jakékoliv poloze na plný kotel, nulová chybovost.

Protože doma nemám tu možnost, chtěl jsem si pohrát se srovnáním rozdílu DAB/FM; mrcha letadlo přilétlo o 20 min dříve tak jsem toho moc nestihl. Na Radiožurnálu jsem zastihl vypalovačku od Santanu, na Dvojce nějaké starší nemainstreamové melodie; v DABu to znělo lépe (sluchátka Koss Porta Pro), ale FM měl handikep protože uvnitř auta jel s velmi lehkým šumem tak nechci dělat závěry. Nicméně v DAB 80 kbps jsem problém neviděl resp. neslyšel.

Regina 40 kbps, zastihl jsem myslím něco od Cher, neměl jsem s čím srovnat, ale měl jsem pocit, že to už nee; asi by nebyl problém pokud hudba využita jako ne hlasitá kulisa.

7
Digitální rozhlas / Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« kdy: 08. 06. 2017, 18:27:16 »
Zdá se, že to nemá cenu. Jak zmíněno v Řecku nic, z Korfu do Itálie je vzduchem 150 km, ale přilehlá oblast Puglia asi ještě není pokryta, a i kdybys byl na severu na hranici s Tureckem, do Instanbulu, kde by měl jet trial, je to vzduchem 300 km.

8
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 03. 06. 2017, 12:08:26 »
Dnes dopoledne jsem zachytil 12A Towercom Krížava, 155 km. Rádio Pure teleskop, lesní mýtina 1 km severo-východně od vysílače Hády Brno. Jenom bodově a vždy jenom asi na 2 sekundy při popocházení s rádiem v ruce nad hlavou v desetimetrovém úseku tam zpět.

9
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 01. 06. 2017, 23:21:40 »
... Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě....


Tak v německu se podařilo pokryt celý stát frekvencí 5C tak jak může být česká republika velká?

Vždyť jsem to naznačil, viz má citace výše :)

Nejsem z oboru, detaily SFN a její prostorové konfigurace vzhledem např. na ochranný interval neumím; pokud ti neodpoví někdo kdo se v tom vrtá alespoň amatérsky hlouběji tak máš s odpovědí smůlu  :(

10
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 01. 06. 2017, 23:12:18 »
.... Byl zvolen optimální poměr mezi bitrrate, ochranným intervalem a počtem stanic...  V multiplexu je hodně nových programů a ty jsou benefitem pro posluchače. Vedení a lidem z techniky Českého rozhlasu patří velký dík za vynikající práci, protože multiplex je velmi efektivně konfigurován.

pokud je předešlý řetězec zpracování/distribuce signálu korektní tak bych nastaveným datovým tokům pro vysílání ČRo věřil že jsou optimální ( a věřil Lukášovi Polákovi, že to poslechově testovali s verdiktem ok). Toky uvedl DT-amater tj. 80 kbps nebo 48 kbps.

Koresponduje to s poslechovými testy z roku 2003, jejíchž výsledky prezentovala EBU (European Broadcasting Union) v roce 2006 kde kodek AAC v2 (tedy použitý v DAB+ ČRo) dopadl velmi dobře.

Graf na straně 9 ukazuje, že při bitrate 48 kbits je vnímána kvalita AAC v2 nad 80 % v porovnání s originálním nekomprimovaným zvukem PCM 44.1 kHz, 16 bit. Při 80 kbits je již nad 90 %.

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

11
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 31. 05. 2017, 21:42:51 »
... proč ma brno a ostrava jiny kanál? když šíří totéž, k pochopení by bylo kdyby na pražském vysilači nebyli moravské regiony.

Stejný kanál Praha, Brno, Ostrava nemá asi ze dvou důvodů; pro SFN je území ČR příliš velké (topografie možná taky nepřidá) a k tomu mezinárodní koordinace. Zajímavé je Slovinsko, ty vzdálenosti některých vysílačů v SFN jsou poměrně velké, možná tomu nahrává právě topografie. Ale to jen tak nahlas přemýšlím, možná blbě.

To, co kdo šíři (tedy Brno, Plzeň, Ostrava bude šířit) mně taky není jasné, již jsem výše psal:
----------------
pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?
-------------------------

Nemůžu dohledat Usnesení vlády k tomuto bodu. Našel jsem toto
https://apps.odok.cz/attachment/-/down/RCIAADAEYWYG

ale je tam odvolávka na část III materiálu čj. 1040/16 a tu část III neumím najít.

12
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 31. 05. 2017, 17:02:39 »
Tak pokud je pravda co pise Lukas Polak dnes, tak to vypada velice slibne a FM klestenec se nekona...

Kleštěnec se konat nebude, nebojte. Jen si dejte pozor, až uvidíte ty hodnoty na displeji....

myslím, že jste se zde vzájemně nepochopili, ivovi měl asi na mysli okleštěný sortiment stanic a Lukáš Polák kvalitu vysílání.

Když jsme u obsahu, pořád nerozumím obsahu pražského multiplexu; pokud se nemýlím, vláda 24.8.2016 schválila koncepci, kdy obsahem budou 3 celoplošné - Radiožurnál, Dvojka a Vltava a 2 regionální okruhy; to samé v regionech. Žižkov vysílá 14 stanic. Jak to tedy bude?

13
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 31. 05. 2017, 16:34:27 »
.... Taky se mi nelíbí, jak ty kmitočty sází těsně vedle sebe, když je celé pásmo prázdné.
Slabé 12B Vídeň a 12C Bratislava a do toho mi z 5km budou na 12D prát Hády 5kW. To bude paráda, tam se prokáže selektivita tuneru.

v Londýně jsi naladil Essex a Kent jejichž kanály jsou hned vedle londýnských; ty hrabství sousedí s Londýnem a nevíme kde jsou vysílače a o jakém výkonu, ale hrálo ti to

Norma ETSI předepisuje filtraci vysílače tak, aby 4 kHz mimo 1,536 MHz pásmo kanálu bylo výkonové spektrum postranního lobu utlumeno na - 26 dB; 200 kHz mimo již na - 71 dB; platí to pro kritické oblasti, což by rožek CZ/SK/Au měl být.

14
V této diskuzi se projevuje typická malost: představa, že jiný jazyk, navíc velmi příbuzný, ohrožuje integritu TV vysílání...

Fareed Zakaria moderuje na CNN pořad,  je mu rozumět, jeho výslovnost je možná ovlivněna individuální artikulací ale nikoho to netankuje; ok, CNN není veřejnoprávní stanice.

Na BBC jsem sledoval politickou diskuzi se zahraničními hosty, všem jsem rozuměl kromě jednoho (rodilý mluvčí mu snad rozuměli), nikoho to netankuje; ok, politická diskuze není Objektiv.

To jen tak co mně napadlo.

Ano, technitistický de jure přístup je, veřejnoprávní stanice placena z peněz daňových poplatníků. Nechápu jak řešit film nebo seriál kde padnou hlášky, nebo celkově jsou laděny určitým pohledem na určité společenské jevy a každý poplatník to vidí jinak. Jazyk, kterým se to řekne, nebo co se tím jazykem řekne.

Věc názoru, nikomu v tomto případě jeho názor neberu.

15
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 29. 05. 2017, 18:36:22 »
nedopadne to nijak, Lukáš Polák v tom článku byl skoupý na slovo, ta formulace "start na ostro" je sugestivní, ale obsah vysílání je dán tím pamfletem, ani si nepamatuji co to byl za institut jestli zákon nebo co...tedy "na ostro" nemá s celoplošností nic společného, maximálně vypadnou ty testovací pozice, jestli navýší tok zbytku je otázka peněz resp. obchodní dohody s ČRa; "na ostro" - nyní budu spekulovat, může znamenat neexperimentovat s parametry, které by negativně ovlivnily příjem, v pokusném režimu taky asi není problém když má vysílání výpadky; konec konců, ta tiskovka je již zítra, možná jediné zajímavé info budou regiony - kdy kde a jak

Stran: [1] 2 3 ... 23

reklama