reklama

reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: [1] 2 3 ... 30
1
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.

No to mně ani ve snu nenapadlo, že by to nemělo DAB+; zvláště když to má barevný displej tj. musí v tom být novější chip; faktem je, že v UK některé stanice běží ještě v DAB, ale i tak se domnívám, že se jedná ne o chybu, ale o šlendrián ve specifikaci

2
heleďte se, Tesco v UK prodává DAB tranzistorák s barevným displejem za 35 liber; nezaregistroval jste někdo u nás něco takového? Když mně se tak nechce se tam jít podívat; stejně bych si ho asi nekoupil ani ze zajímavosti, je to a malinko větší macek jak mé Pure a toho již do kapsy nestrčím.

https://www.tesco.com/direct/tesco-dr1702-colour-display-dab-radio/667-2154.prd?source=others

3
na ja, podzim sluší příjmu, jak napsal Lukáš Polák na digi radio.cz, lapl Krížavu v Praze, i když s příslušnou technikou.

Mé Tesco s prutem v Brně je chudý příbuzný vybavením i vzdáleností, nicméně dnes večer dalo Krížavu na 7 dílků intenzity a chybovostí jenom 2-3; kde jinde než na chodníku u školního plotu :)

Na jiném místě, kde je božský výhled na jih nad zástavbou jak na lehkou děvu, Kamzík i Vídeň s chybovostí 0, Kamzík dal 10 a Vídeň 13 dílků.

Ptal jsem se mé fenky, svého věrného průvodce na procházkách, jestli není psí senzibil a nemá na ten nadzemní éter nějaký vliv, ale vrhla na mně takový zmatený pohled, že co jako po ni chci, že jsem se profackoval a nechal ji v klidu čenichat všechny ty zajímavosti na zemi :)

4
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 13. 10. 2017, 21:48:49 »
čtu, že máme horší potraviny v obchodě než na "západě", nebo neúměrně nízké platy atd. ap.

proti tomu nějaké směšné DAB je jak signál ztracen v šumu; nevím čím to je, čím to je, že tam na "západě" to nabralo vetší momentum, je to jen otázka peněz? estli ano, to jsme pěkně v hajzlu...

Téměř denně nějaké zprávy o pokroku DAB ve světě; dnes na stránce Lukáše Poláka digital rozhlas.cz naskočil twitter záznam, že:

The Director of Deutschlandradio has called for expanded DAB+ coverage, with the motto "FM as long as necessary. DAB+ as fast as possible."

tedy něco jako: ředitel Deutschlandradio vyzval k expanzi DAB+ pokrytí s mottem "FM tak dlouho jak bude nevyhnutné, DAB+ tak rychle jak to bude možné".

A to už má Deutschlandradio celostátní pokrytí, nerozumím k čemu přesně vyzývá.

Jaký kontrast: náš veřejnoprávní rozhlas je štika mezi línými kapry, bude rozšiřovat mimo Prahu do konce roku. Stay with us! Již do konce roku!

Tak to tedy s boží pomocí rozšíří na okolí Plzeň, Brno Ostrava a tím to tak na 2 roky chcípne; mezitím se svět opět někam posune; a opět budem v řiti...pardon... chtěl jsem to říct slušně...v hajzlu :)

5
O serveru DigiZone.cz / Re:funguje fórum?
« kdy: 13. 10. 2017, 17:58:40 »
zdá se, že Jarda Honzík pořád čeká na pozdrav: welcome on board

6
https://www.youtube.com/watch?v=MJOXq4B6yas&feature=youtu.be

Tak tady je video ;)...

Hezky Ti to tam hraje, příjemná komorní nálada, užij si to, díky za video. Překvapil mně v rámci možností - snímáno přes mobil - celkem dobrý zvuk, dalo se to poslouchat (audio bijci mi právě ustřelili palici). O to napínavější je jak Ti to tam v autě betélně zní, zřejmě "to jsou prdy to jsou prdy" :)

7
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 10. 10. 2017, 21:40:49 »
Tohle jsem nasel, takhle si to predstavuju.
http://s12.postimg.org/whtlfm2x9/quality_codecs.png
Krivky a polohy "krizeni" budou urcite zavisle jak na druhu zvuku (rec, hudebni zanr), tak na konkretni implementaci (vyrobci) koderu.

hezké křivky na tom grafu (skoro jak ženské  :); ještě by bylo zajímavé jak to v origoš článku okecali.

Jinak k té "konkrétní implementaci - výrobci kodéru"; zde mám total nevědomost, uvažuji možná zjednodušeně a naivně:

Cena za licenci nasazení AAC do výrobku je $0.98 za jeden výrobek při množství výrobku do 500 000 jednotek (tedy poplatek brnkačka). Tudíž předpokládám, že kodérů v porovnání s přijímači (tedy dekodéry) je jak šafránu a musí zaplatit tuto "horentní "sumu za jedno zařízení.

Zároveň se ale na stránce Via Licensing (kde se platí těch $0.98 ) uvádí, že "celá řada firem licencuje implementace různých AAC technologií a navíc referenční software lze koupit od ISO (International Organization for Standardization). Jedna z norem za CHF 198 ( 4 500 Kč) " ISO/IEC 13818-7:2006 Preview Information technology -- Generic coding of moving pictures and associated audio information -- Part 7: Advanced Audio Coding (AAC)", což je dokument o 194 stranách, snad obsahuje ty kýžené kódy (ale nevím to).

Tedy si to představuji, že koupím normu za 5 litrů a mám návod jak z audia udělat AAC komprimaci, v tom by tedy problém neměl být. To bylo A. Nyní B: jdu mašlit železo (hardware). Při dnešní úrovni švábů DSP-áček nebo AD-DA-áček snad by neměl být problém to implementovat korektně.

Něco mi ale zřejmě uniká. Give Me Some Truth, řečeno slovy Johna Lennona v jeho stejnomenné písni (mimochodem tam zpívá "mám dost čtení věcí od neurotických psychotických umíněných politiků :) píseň z roku 1971, takže nic nové pod sluncem, že)

8
Dost často mívám v dílně puštěné Radio Freccia HD. Tam jsem poprvé a naposledy viděl v televizi Mahagony Rush, kdo ví co to bylo.

zajímavé co člověk všechno prošvih, ale není se co divit, jsou tam tony muziky out there

jsem jukl na tjubku, že o čem je řeč, no a Frank Morino v takovém klasické blues rocku Voodoo Chile, prostě paráda

9
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 09. 10. 2017, 21:44:58 »
řekls jinými slovy jenom co jsem řekl já, ale ke vší úctě důkazy na to nemáme; nechci se chvástat, ale já jsem otevřeně řekl, že si zaspekuluji  ;)

Ten odkaz na obrázek 10 resp. jeho zobrazení bych nepřeceňoval, ten koneček křížení  křivek v1 a v2 může být jenom úlet grafika při zpracování grafiky grafů :)

Jinými slovy: víme o tom prd; kdo o tom ví více než prd ať se přihlásí :)

10
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 08. 10. 2017, 18:55:21 »
vzato na kořen věci, možná nezodpověditelná otázka.

jenom mé asociace, spíše abych někoho vyprovokoval k upřesnění.

pokud budeme uvažovat akademicky, tedy vezmeme graf poslechových testů EBU (odkaz výše) jako důvěryhodný a budeme předpokládat, že se s datovým tokem (písní) než se dostal na vstup DAB+ kodeku nepříznivě nemanipulovalo (x možností, že), tak od 128 kbps stačí AAC-LC.

Spíše bych si osobně zaspekuloval, že jestli není jistější 128 kbps AAC-LC než HE-AAC v 2, kdy se ve v2 "uměle" vytváří vyšší frekvence a stereo se vypočítává. Jestli tato "filozofie" není pro netopýří ucho již postřehnutelná (mé ucho to rozhodně není).

Převedeno do praxe: AVIS jede na 80 kbps AAC-LC jen na 4 stanicích, kde již kvalita by měla být slyšet - Junior, Patria, Litera, New Model - možná si řekli, že u těch to nevadí. Navíc AVIS možná při koupi zařízení hleděl na cenu, no a AAC-LC kodek byl dobrý kauf.

Towercom: nejnižší datový tok 96 kbps a jenom u dvou stanic, kde dle grafu je pokles kvality ještě malý. Spíše mně mate Junior - HE-AAC v1 (pokud zdroj info je správné), tedy mají k dispozici kodek v1 a je použit jenom u jedné stanice.

ČRa, mux ČRo Praha Žižkov: HE-AAC v2 a dvě skupiny toků 48 kbps a 80 kbps; když se budeme opět držet toho grafu, těch 48 kbps je již za hranou, ale při pohledu na stanice kde je použit, tak si člověk říká, že si to tak prostě řekli :) Navíc jak zde poznamenal někde BeatJ - tvrdý kritik zvuku DAB v ČR - při poslechu DAB na Slovensku slyšel pozitivní rozdíl, ale připomněl otázku "co do kodeku vstupuje".

Obecně HE-AAC v2 má značný význam u internetových nebo mobilních kanálech, kde se šetří pásmem, taky u DRM nebo DAB-S.

DAB mi běží jenom jako kulisa, nejvíce Wien 72 kbps jedna má 88 kbps, jakým kodekem se mi nechce ani dohledávat; faktem je, že když přepnu na DAB Kamzík, tak zvuk je "jiný", takový plnější, ale jestli "lepší" nebo "kvalitnější" - vzhledem na účel pro mně - ani neřeším.

11
někdy v týdnu , ráno, zahrálo rádio Beat mou hymnu v originál provedení od Mott The Hoople:  All The Young Dudes (napsal to David Bowie, ale to je jiná story)

Pustili tam snad origoš verzi, která ve mně vydolovala podvědomě uložené pocity když jsem to slýchával na Luxíku; téměř jsem za volantem stekl jak .račka k pedálům a vozidlo bylo neovladatelné, naštěstí jenom obrazně.

Naše rádia poslouchám jenom náhodně, ale i tak bych tipoval, že ten výkop All The Young Dudes byl výjimečný, čímž rádio Beat má ode mně 10+

12
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 06. 10. 2017, 22:19:02 »
Tak jeste jednou, pro bitove toky nad 48 kbps je kvalita zvuku v HE-AACv2 stejna jako v HE-AACv1.

Takže by to vubec ničemu nepomohlo? To by ale pak měla byt poslechova kvalita v muxu čro stanic s 48kb/s v he-aac v2 stejná jako s 80kb/s v he-aac v1. Zda se mi ale že ty s 80kb/s mají lepší kvalitu zvuku.

Jardo: Kdysi jsem na Tvůj podobný podnět reagoval i já, možná v jiném vlákně, prosím netrap nás:

Be so kind, a koukni na tento odkaz, na stránku 9 a na graf - ten ukazuje jak se křivky AAC v1 a AAC v2 po bit rate 48 kbit/s důvěrně zamotají jedna do druhé (lesbická láska protože křivka = ta).

https://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev_305-moser.pdf

Můžeme donekonečna diskutovat jak jsou ty subjektivní poslechové testy EBU (European Broadcasting Union) férové, ale můžeme to vzít alespoň jako nějaký výchozí bod.


13
Jardo Honzíku, napsals jsi už tolik, že jeden neví co Ti má věřit ohledně zpoždění DAB vs FM.

Ať napájím ohledně synchronizace DAB/FM gúgloviče ovsem nebo senem, výsledkem je ržání 0.

Začínám mít pocit, že synchronizace DAB/FM je jak paní Colombová; zatím jedině Ty "víš zcela přesně jakou kadenci má to zpoždění DAB vs. FM" :) Nezklidnil to ani David Kříž když prostě řekl, že to "synchronizuje"; neuvedl podklad jakým směrem máme hledat. Např. je reál v RDS FM systému být schopný dát synchro info k načasování s DAB na vysílači?

Asi je potřeba obrátit se na nějaký vyšší VIP synchronizační level :)

Tím nechci zpochybnit Tvou zkušenost, ale nejsem si jist. Jinak je to džungle ohledně různých cest distribuce signálu k vysílači a jeho zpracováním in-situ než ho vysněnými kW vyplivne k našim domovům.

P.S. Rádio Slovensko z Kamzíku je v DAB proti FM opožděno o 7 vteřin.

14
... Mam za to, ze aby preladovani probihalo spojite, musi se tak vysilat, tedy napr FM vysilace musi vysilat se zpozdenim odpovidajicim zpozdeni DAB a dva DAB vysilace musi vysilat casove synchronne (viz. continuity flag). Teoreticky by radio mohlo zpozdeni kompenzovat vyrovnavaci pameti, avsak melo by to hodne ALE, napr. prodleva po zapnuti FM radia nez se naplni pamet atd. - moc neverim, ze to takhle funguje...

ne že by mně to nějak výrazně zajímalo, ale když už na to přišla řeč, nerozumím "bufferaci" tedy vyrovnávací paměti; předpokládá se, že FM je v předstihu a v přijímači není digitalizováno a jenom profrčí analog signál anténa - reproduktor, tedy synchro s DAB teoreticky jenom přes to zmíněné umělé zpoždění FM o delta vůči DAB na vysílači?

jinak to "continuity flag" popisuje technická specifikace ETSI, ale opět jsme tam zahlédl "neurčitou" větu a tak to nyní radši neuvedu a zkusím to prošťourat.

15
A antenu mam original FM pendrek na strese a pro DAB L pasmo jsem si antenu vyrobil. Nic jineho nez L v Brne stejne neni, dalkovy prijem SK, AT nepocitam. Jde o celovlnnou smycku bez symetrizace, naklady nulove, jen koax.

supr návod, díky, ale bacha, nejezdi na dálnici, máš propadlou známku z roku 2015  :)

Stran: [1] 2 3 ... 30

reklama