Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondřej Caletka

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Vyzkoušel jsem cca 8 tunerů (TV karet) a dělají to všechny. Poslední v cenové hladině kolem 150 $, to už nejsou rozhodně šunty.
Nikde ve světě s nimi není problém, pouze v ČR u Pařízka. LOL.
Problém je v MPEG2 bitstreamu, takže není divu, že můžeš zkoušet všechny TV karty světa a všechny to budou dělat. TV karty posledních 15 let pouze dekódují TS, které dále zpracovává software v PC. A bitstream Pařízkových MUXů je zcela v souladu s normou ISO/IEC 13818-2, takže pokud to nějaké zařízení (ať už HW nebo SW) nedokáže správně dekódovat, pak není konformní se standardem a je to tedy jen jeho závada.

2
Opravení těchto kontrol tak, aby braly v potaz i FE není triviální, v podstatě to znamená celou tuto část kódu vymyslet znovu a jinak.
Tak jsem se zamyslel a provedl minimální úpravy tak aby kontroly fungovaly i s field-encoded obrazy. Nyní se ke každému časovému kódu přidá jeden bit za horní půlsnímek a jeden bit za spodní půlsnímek a pak se zkontroluje jestli jsou přítomny oba půlsnímky a jestli jsou zaplněny všechny časové pozice.

Patch je přiložen, poslal jsem ho i na SourceForge, ale nejsem si jist, jestli to tam ještě někdo udržuje.

Kompletní build je zde: http://leteckaposta.cz/677800229


3
Tak jsem do toho kódu trochu vlezl. Není to tak, že by PX hodnotu picture_structure zcela ignoroval, nicméně při pasování GOPů provádí kontroly, které nejsou kompatibilní s field encodingem (dále jen FE). Konkrétně vyčítá z každého snímku jeho time reference(TR), a kontroluje, zda nejsou duplicitní (což v případě FE není vadou ale vlastností), a zda počet různých TR odpovídá počtu zakódovaných snímků (což vzhledem k duplicitám neodpovídá). Opravení těchto kontrol tak, aby braly v potaz i FE není triviální, v podstatě to znamená celou tuto část kódu vymyslet znovu a jinak.

Co ale jednoduché je, je vypnutí těchto kontrol. To dělá přiložený patch (proti aktuálnímu CVS). Jen nevím, jestli se tím nějak zásadně nerozbije možnost detekce opravdových chyb ve streamu, ale myslím že ty by měly odchytit kontroly na jiných vrstvách.

4
Zaznamenal jsem to same (Decko/Art, Fanda, Telka, Smichov). Podle meho nejde primarne o problem transportniho toku, ale kodovani obrazku MPEG-2 v raritnim "field encoding" misto bezneho "frame encoding", ktery jsem tu uz popsal. Ve stejnych mistech, kde ProjectX haze tyto chyby v GOPech, je prave pouzito "field encoding" a ve stejnych mistech se take zasekava Digipal 2.
Díky, tohle vypadá velmi pravděpodobně. V tom vedlejším vlákně jsem to bohužel nezaznamenal. Tohle by nemusel být tak velký problém opravit v ProjectX.

5
přeci jen ProjectX už se hodně dlouho nevyvíjí.
Poslední build je z února 2013, to není zase tak dlouho.
Build si dokážu udělat i dnes ráno, záleží, jaké zdrojové kódy budu mít k dispozici. Na domovské stránce je poslední vydání datováno k březnu 2011 a letmý pohled do CVS naznačuje, že se toho moc neděje. Ale je možné, že se to vyvíjí někde jinde, kde o tom nevím, ostatně je to opensource.

Já už jsem delší dobu v pokušení napsat si vlastní obdobu ProjectX.

6
Už pěkně dlouhou řadu let používám pro zpracování záznamů z DVB-T i DVB-S programy ProjectX a PVAStrumento. Pokud nevíte, jsou dobré hlavně k tomu, aby se po demultiplexu obrazové a zvukové stopy v případě sebedrobnějších výpadků postupně nerozjela synchronizace. Při zpracování transportních toků z Pařízkových multiplexů 4 (např. Fanda) nebo RS7 (např. Déčko/Art) mi ale oba zmíněné programy zahazují podstatné kusy záznamu kvůli masově se vyskytujícím formálním chybám tohoto typu:

!> startPTS of GOP# 35 is earlier than the end of last GOP.. (exp. 1676262094)
!> PTS difference of -14400 (23:59:59.840) to last exported GOP detected
!> dropping useless B-Frames @ GOP# 35 / new Timecode 00:00:20.080
Ano, obdobné problémy pozoruji také. Nejdřív jsem si myslel, že je chyba v signálu, ale po opravení antény chyby přetrvávají.  Citovaná chyba vypadá na přetočení PTS po nějaké dřívější hodnotě než na plném měřítku, což ProjectX vyhodnotí jako návrat v čase a GOP zahodí.

Je klidně možné, že kodéry/muxy Ateme podporují něco, co do ProjectX nebylo implemetováno, přeci jen ProjectX už se hodně dlouho nevyvíjí. Takže bych si nebyl tak jistý, že jde o chybu ve streamu.  Chce to nastudovat specifikace a s hexeditorem v ruce zkoumat, kde přesně může být problém. Ale to chce čas.


P.S. Pavel Hanuš tu v nedávném rozhovoru tvrdil, že transportní tok jako takový (na datové úrovni) produkuje kompletně ČT, zatímco Pařízek ho jen odvysílá. Vzhledem k tomu, že při zpracování TS z muxu 4 a muxu RS7 dochází k úplně stejným typům chyb, k nimž v muxu 1 nedochází, mám silné podezření, že pan Hanuš buďto neví (a to bych se dost divil), anebo tak trochu kecá  :-[.
Přiznali hlavně, že používají technologii od Ateme, zřejmě tedy stejnou, co používá Pařízek pro mux 4. Pokud je to vlastnost té technologie, pak není divu, že se to chová stejně a nezáleží, jestli ta technologie patří Pařízkovi nebo ČT. Je klidně možné, že ČT si Ateme koupila sama na základě Pařízkova doporučení. Ono totiž asi nebude moc technologií, co by uměly statisticky multiplexovat MPEG2 a MPEG4 navzájem.

Ale jinak tvrzení, že sami sestavují multiplex 22Mbps, do kterého si Pařízek přidává dvě další stanice je z technického hlediska nesmysl. Jeden multiplex může mít jen jednu sadu servisních informací, jako je PAT, CAT, NIT, SDT, EIT a podle mého laického výkladu sestavuje multiplex ten, kdo  sestavuje právě tyto servisní informace.

7
Vyrobil jsem ukázku jednoho takového výpadku. Podle pruhů jde zcela jistě o výpadek ještě před MPEG enkodérem, buď na SDI, nebo přímo ve zdroji signálu.

8
K trhání až kostkování ČT:D se připojuji. Náhodou jsme dnes sledovali Nesmrtelnou tetu, přičemž chyby v obraze byly zcela zřetelné. (TV Panasonic.) Už jsem si jich, ale v menší míře, povšimnul v sobotu. Nicméně - prostě jsou tam! Takže ať žije PD či DB!!! Jen tak dále ;)
Já mám podezření, že to s chybami už vysílají, jinak si ti nedovedu vysvětlit. Na TV kartě je sice nenulový BER, ale počet neopravitelných chyb je stále nula. Přesto mi z karty vylézají TS rámce s nastaveným bitem Transport_error_indicator, který by měl nastavovat demodulátor, když zachytí neopravitelnou chybu. Zkoušel jsem dvě různé TV karty ze zcela různými chipsety a obě dávají stejný výsledek, takže je nepravděpodobné, že by karty nesprávně hlásily počet neopravitelných chyb. Tak jestli třeba nemají špinavé optické vlákno po kterém to TS tahají z Ostravy do Prahy… :)

9
Televizory / Re:Televize po zásahu bleskem
« kdy: 28. 08. 2013, 09:21:36 »
Znamená to, že opravář po výměně desky už nic ve skříni nedolaďuje?
Jasně, že ne, co by tam dolaďoval? LCD/plasma TV je složena z přesného počtu diskrétních pixelů, žádné nastavování rozměrů, konvergence,  poduškovitosti a pod. se tak nekoná.

10
Tak jen pro doplnění tématu: Během posledních několika dnů úroveň signálu opět vzrostla na stav před údržbou, aspoň tedy na mých přijímačích. Takže jsem možná nebyl sám, kdo si stěžoval.

11
Dva zesilovače za sebou většinou dělají největší zlo, zejména pokud jsou to nějaké levné nebo nekvalitní výrobky.
No, ono to bylo tak, že asi 10 let tam bylo jakési polské síto, kde byl místo zesilovače symetrizační člen a pak domovní zesilovač na půdě a fungovalo to.

Pak jsem nabyl dojmu, že by to chtělo vylepšit (ta anténa byla celá rezavá), tak jsem koupil Log-Per anténu. Ale bylo to horší. Tak jsem si řekl že koupím nové síto a rovnou i se zesilovačem, že ho kdyžtak zase vyndám. No a to nové síto (nejběžnější typ, co se prodává v *marketech), je ještě horší než ta log-per anténa :(. Tak jsem se rozhodl, že už do toho nebudu vrtat, dokud to bude fungovat. A že už pro příště jedině odborník.

Pro váš účel je naprosto ideální tento kvalitní kousek: http://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/zesilovace/male-domovni-zesilovace/serie-CA/CA-215-zesilovac-1-vstup-VHF-UHF-2-vystupy-zpetny-kanal-5-30-MHz.html
Díky za tip, ale podobný zesilovač tam už je (nějaký od Tipa.cz, asi 13 let starý). A tohle je přesně ten typ investice, kterou chci napříště provést jen v případě, že budu mít jistotu, že opravdu pomůže.

12
Jakou máte anténu, resp. další prvky rozvodu?
No, to je právě složitější. Anténa je klasické síto s vestavěným předzesilovačem, za tím je anténní zesilovač, za ním rozbočovač na dvě větve, každá po 4 zásuvkách. A ano, zkoušel jsem anténu bez zesilovače a bylo to horší, takže asi zahlcením zesilovače to nebude (i když bez techniky se nedá říct nic s určitostí).

Asi budu muset sehnat nějakého anténáře, aspoň abych zjistil jaký signál leze z antény a jestli je tedy chyba na anténě, nebo někde na domovním rozvodu. Jen mě štve, že do výluky to fungovalo bez problému. Ano, je samozřejmě možné, že se něco rozbilo zrovna v té době, kdy nevysílali, ale připadá mi to nepravděpodobné.

13
Rozdíl mezi původní úrovní a tou stávající je jaký?
To bohužel nejsem schopen říct, nemám k tomu potřebnou techniku.

Dalším zesilovačem???? 8 km od vysílače téměř na přímou viditelnost.
Bejvávalo. Od výměny UHF nádstavce na Ještědu je směrem k nám minimum vyzařovacího diagramu, takže tady je signál z Ještědu mnohem slabší než třeba v Praze. Bylo to krásně vidět hned po výměně. Před ní běžela analogová Prima na K60 bez problému, po výměně se jen topila v šumu.

Ještěd jede přeci s Muxem 3 na SFN.... A tazatel neuvedl,které programy se zeslabily.?
Tak MUX3 jsme ani nikdy nechytali, když vysílá polovičním výkonem, je to bez šance. Největší problémy má MUX2. MUX1 je na tom o něco lépe, ale jen nepatrně.

14
V úterý 25.6.2013 byla na Ještědu údržbová přestávka. Až do ní mi domácí příjem v Chrastavě fungoval bez problému. Po ukončení přestávky se signál sice objevil, ale tak slabý, že už ho moje přijímací zařízení nedokáže dekódovat.

Tak jsem zvědav, jestli je problém jen dočasný, nebo jestli to tak bude natrvalo. Asi by se to dalo vylepšit jinou anténou, nebo dalším zesilovačem, na druhou stranu až do výluky to fungovalo a u mě se nic nezměnilo.

15
Potvrzuji, na strahově, anténa namířená na UTB, od půlnoci bez signálu RS7.
Krátce po desáté hodině dopolední opraveno.

Stran: [1] 2 3 ... 13