reklama

reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: [1] 2 3 ... 25
1
to je těžké takhle jednoduše rozseknout, např. já jsem na jedné straně radikál "proč to již zde nesype jako  jinde", na druhé straně jsem pragmatik ohledně peněz, jak zde někdo poznamenal, v rádiu se točí řádově méně peněz než v televizi a za třetí nemám/nemáme info jak mocná je FM loby v ČR (mělo by být nerelevantní, pokud je to jinak je to zločin)  nebo jaké jsou skutečné finanční rozdíly podnikání v tomto oboru zde a jinde kde se privátní vysílatelé do DAB angažují.

Další pohled: říkáš jako myšlenku, že kolik lidí by poslouchalo např. Beat a ne ty srajdy impuls, frekvenci 1 apod.; paradoxní problém je, že tuším zrovna Beat není příznivcem DAB - možné důvody viz výše - loby v rámci jejich vlastního minimonopolu anebo skutečné otazníky nad náklady přes polomonopolní distribuci jejich DAB signálu (zřejmě by jim byl jasný princip dojení peněz tady těch síťových polomonopolů).

Rádio Kiss je známá firma, asi by mělo mít ambice být v celoplošném DAB, nevím jaký mají k tomu postoj. To samé Hey.

Buď jak buď, prapor drží Český rozhlas; zavázal se, že mně přestane diskriminovat a taky si budu moci volně v éteru naladit např. jeho stanice Wave nebo Jazz. Plus k tomu mám jeden non- mainstream kanál z Kamzíku a jeden z Vídně. Naše komerčky, byť sebelepší, ať si trhnou.

2
jéjej, hezký příspěvek i když ho experti rozcupají... :) taky jsem DAB snílek i když snění koriguji realitou; ovšem když člověk vidí co tahouni kolem nás v DAB dělají, tak uroní  těžkou slzu.

Nějaká SFN je zatím fantasmagorie, jak se NYNÍ vypořádají s regionálkami je úplně jedno, stejně DAB (kromě mně) nikdo neposlouchá, až se digitál jednou rozjede, na regionálky nemám názor, nechybí mi. Dnes jsou zajímavější jiné stanice Čro, které nejsou dostupné celoplošně v starém dobrém éteru.

Dnes byl zajímavý časostroj když Kuba Melín v jiném vláknu dal odkaz na jeho 7 let starý příspěvek - řekněme v jádře o FM - a v diskuzi k článku zazněly názory v duchu: jasná věc, FM přeplněno, problém s koordinací, mělo by se jít do něčeho jiného - před 7 lety!

A dnes po 7 letech pořád plácáme, že DAB Morava - stay with us! již na podzim! anebo fuj DAB! nedá se to poslouchat! Analog forever!

3
Chopok, Nízké Tatry

čekal jsem dab orgie a ouhle, naladěno jenom 32 stanic (resp. 45 pocitaje klony).

Kozákov, český ráj.
Taky jsem čekal orgie a ouhle pouhych 82 stanic. Už jsem tady našel lepší koty a nižší.

na ja, jenomže tam se Němci prohánějí na DAB jako za války  :)

4
Polské muxy 10D a 11B byly snad povinností.

11A - Katowice / Kosztowy, 10 kW, H nič?

hele, dobrá otázka, ale já jsem více ukecanej než odbornej tak musíš něco vytrpět :)

především jsem měl omezené možnosti studia v horském terénu, na krku dvě fenky (sorry ženo-zlato, že jsem Tě započetl); Poláci mně až tak nezajímali, konec konců je to hra na kopci že jako co reidiou vyplivne v ne běžném prostředí.

Nicméně po tvém dotazu jsem udělal těžký zpětný rozbor; jediný zdroj co znám je digitalworld.blaced.net (nevím jak je info aktualizováno) a hezky mi to do sebe zapadlo i když jedné věci nerozumím takže kdo ví jak to bylo.

Zřejmě jsem naladil polské muxy 10D (Kielce/Święty Krzyż 10 kW, Kielce/Targowa 1.2 kW), 11A (Krosno/Sucha Góra 10 kW, Rzeszów/Baranówka 0.79 kW), 11B (Kraków/Chorągwica 10 kW), 11C (Opole/Komin ECO 10 kW, Opole/G. Św. Anny 2 kW). No a nerozumím tomu, že bych naladil i 11A z Katowic (Katowice/Kosztowy 6 kW) - jak to že se dvě 11A nepohádaly.

Pamatuji se, že na severní straně Chopku rádio Pure po auto skenu ukázalo čáslici 38 a když jsem po skenu krokoval seznam stanic bylo jich 35. Jedna z možností je, že tam byl i mux z Katowic 11A:

Towercome Krížava 12A, 10 stanic, Kamzík 12C, 10 stanic = 20 stanic
Polskie Radio Kielce 10D, 9 stanic
Polskie Radio Krakow 11B, 2 stanice (plus 8 klonů)
Polskie Radio Katowice 11A, 1 stanice (plus 8 klonů)
Polskie Radio Opole 11C, 2 stanice (plus 8 klonů)
Polskie Radio Rzeszow 11A, 1 stanice (plus 8 klonů)

což je dohromady 35 stanic; klony představují PR1, PR2, PR3, PR4, Radio 24, Dzieciom, Radio Poland a Rytm; 10D dává ještě Radio Kielce, 11B dává Radio Krakow a Off Radio Krakow, 11A Radio Katowice a Radio Rzeszow, 11C Opole a Opole2.

Jedna z možností je, že 3 stanice jedoucí na všech kanálech mají nějaký rozdílný identifikátor a přístroj je při skenu započte; možná je všechno jinak a nechávám to koňovi; ani nevím co v Polsku jede v SFN

5
Chopok, Nízké Tatry

čekal jsem dab orgie a ouhle, naladěno jenom 32 stanic (resp. 45 počítaje klony)

Překvapením byl maďarský Mux A z Budapešti 160 km; kanál 11D; pokud záznamy na webu jsou aktuální, v Budapešti jsou 3 vysílače jenom 0,25 kW v SFN. Asi neměl důvod se hádat se stejným kanálem 11D z Vídně - 250 km, sice s výkonem 6/10 kW v SFN ale s náročnejším profilem.

Polské muxy 10D a 11B byly snad povinností.

Slovenský Towercome: pár metrů na jih od hřebene jel 12C z Kamzíku (200 km), pár metrů na sever od hřebene jel 12A z Krížavy (60 km). Signál z Krížavy jel i na začátku vstupné doliny k Chopku - Demanovská dolina - bez přímé viditelnosti na vysílač s velmi slušnou intenzitou i uvnitř objektu z dřevěné konstrukce (cca 750 m n.m.)

6
Digitální rozhlas / Re:DRM, DRM+ DAB+ , DVB-T2 lite - anketa
« kdy: 14. 07. 2017, 23:10:50 »
...Každý systém má své výhody a nevýhody. Pro DAB+ je hlavním plusem dostatek přijímačů, DRM, DRM+ či DVB-T2 lite jsou modernější a úspornější systémy i přívětivější pro broadcastery, ale nejsou přijímače...

... Výroba přijímačů by neměla být problém, dokonce i cena přijímačů by mohla být obdobná jako u dnešních DAB rádií, ale ze strany posluchačů a vysílatelů není zájem, a proto se přijímače nevyrábí. Vysílatele nové pásmo osloví, pokud přijímač má dostatek posluchačů, posluchače, pokud je dostatečná nabídka. Obojí je v protikladu.

deprimuje mě vědomí, že již neproniknu do jádra konceptu DAB versus DRM a jsem odkázán na to, co kde kdo ve světě o tom napíše a to se pokusím s vypětím sil profiltrovat svým úsudkem.

Nicméně přemýšlet dnes v relaci co má být dříve, jestli slepice nebo vejce - ve vztahu k DRM tedy vysílatel-posluchač-výrobce rádia - je již podle mně kontraproduktivní. Nejenže pásmo VHF III pro celoplošné pokrytí se zdá být jasné, i naděje DRM pro lokální pokrytí v tomto pásmu - ve světle zpráv těchto dní o překvapivém zájmu v Německu nebo Holandsku o vstup rádií do lokálních DAB multiplexů - se zdá být zatím dost otřesena.

Není všem dnům konec; technologie se zavádí a "uvidíme, řekl slepý" :)

7
...Kritizovat a mluvit o ostudě je snadné, ale něco pro dobro DABu udělat je složitější a dražší....

souhlasím, že před každou iniciativou v tomto směru klobouk dolů, ale bohužel v tomto případě má uživatel DT-amater pravdu.

Začalo si nesmyslně Teleko; jenom vyvolalo staré dobré rčení "potrefená husa zakdákala"; že toto DAB dělá šéf Teleka jako koníček z nadšení pro novou technologii je chválihodné (abstrahujme nyní od pohnutek aby mi vlak/peníze neutekly), ale jak to jde dohromady s posměšky na jiného operátora, který má základní podmínku - slušný bitrate - splněnou lépe a prohrává ve směšném  PTY a (užitečném bonusu) DSL.

Před 2 roky jsem zde někde psal, že na německém muxu jede mluvená info stanice o dopravě tokem tuším 128 kbps, tedy ne "kuriózně vysoký bitrate" (cituji Teleko), ale bizarní bitrate na mluvenou stanici; to Teleko přehlédlo anebo se bojí kopat do Němců.

Teleko nemám v dosahu tak nevím co tam mají; pro zajímavost jsem tedy jukl na ten Towercome a nejnižší datový tok je 96 kbps, nejvyšší 136 kbps; PTY má jenom jedna stanice (z 10) Junior; zobrazení interpreta mají 3 stanice.

Pro pořádek:

136 kbps; 2 stanice
128 kbps; 1 stanice
112 kbps; 1 stanice
104 kbps; 4 stanice
96 kbps; 2 stanice

8
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 12. 07. 2017, 18:29:04 »
jsem to nepochopil, vysvětlit!  :)

fotka v příloze je majstrštik, tuším kolem je hřbitov no a vysílač je jako mega náhrobní kámen; no a zde tápu jestli vysílač je to co zmiňuješ "vrátilo se kdysi slavné rádio" (co z vysílače jelo) a jestli tedy konec slavného rádia nechtěně symbolizuje ten hřbitov :) když to po sobě čtu vlastně nevím co jsem chtěl říct  :( :)

9

Pamatuj,

že poslouchání  zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí.

Jednou mě zastavili policajti a ja měl puštene radio lausitz a a zrovna najela znelka a mluvili nemecky a tak a pak začli zase hrat a vubec je to nezajimalo :D

měls spekla štěstí, o fous tě minula oprátka :)

10
Digitální rozhlas / Re:DRM+ VS DAB+ a DRM
« kdy: 08. 07. 2017, 15:04:22 »
díky za komentář, tak nějak jsem to cítil, ale nemám sil resp. sebe zdůvodnění věnovat energii nekonečnému googlování co a jak; konec konců objektivní závěry se člověk nemusí dohledat; tu mou zmínku o "anglicky mluvící diskuzi" nepřeceňuji, příspěvek mohl napsat jak někdo znalý tak i "rebel"; ta virtuální realita je mrcha prašivá ale světe div se, zadupe někdy realitu opravdovou :)

11
nevím kam to dát, tak here we go :)

na ja, Slavonice, neuvěřitelná studnice historie, renesance par-exellence, kouzelné uličky;   co mně dostalo v jedné z nich, dechberoucí výloha jakoby obchodu, viz foto v příloze; ta výloha je na podporu webové stránky radios.cz, názor na web si udělejte sami. Druhé foto je varující, říká že:

Pamatuj,

že poslouchání  zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí.

12
doma si stěžuji, že jsme otrhánci s příjmem jenom Kamzík a Vídeň, no a zde ve Slavonicích jsem chytil jenom mux RTI kanál 5D z Kluk - Č. Budějovice. Ovšem mimo město ve výšce 630 m.n.m, rádio Pure; Tesco jsem na první pokus ani nebral. Nedá mi to, ještě to průbnu na jiné kótě, ale jsem skeptický.
--------------------
poté:

má fenka je zraněna s omezenou možností pohybu proto omezené zkoumání Slavonic; Rakušák ani Němec ani rána; pro mux 5D RTI jsem našel místo pár metrů za městem, 530 m.n.m. kde hraje i Tesco intenzita 2-3-4 dílky, chybovost 20-30 dle období dne; kousek výše o 20 m, těsně před západem slunce, chybovost dokonce pod 10.

Podmínky dovolené mi neumožňují průbnout nadějnou kótu v okolí brzo ráno nebo po západu slunce; ráno se mi nechce vstát a večer již nesplňuji pravidla řízení automobilu :) 

13
Digitální rozhlas / Re:DRM+ VS DAB+ a DRM
« kdy: 06. 07. 2017, 21:29:36 »
Nechápu, že tu někdo řeší DRM, neboť již před několika lety bylo striktně DRM odpískáno a v ČR se půjde výhradně cestou DABu.

off-topic k tomuto vláknu:

buď zavádím dokonale a řeknu, že "jsem to někde četl v článku o Norsku" a nedávám odkaz na článek, a když odkaz dám tak si ten článek pořádně přečtu a nezavádím.

Jediné negativum v článku je JEDINÝ diskuzní příspěvek, že jsou údajně stížnosti na pokrytí celostátních okruhů; to je snad technická záležitost.

V jiném, mnohem podrobnějším článku jsou fakta rozvedena:

- digitál dal širokou škálu programů a posluchači to oceňují
- 2,1 milionu Norů poslouchá každý týden kanály, které by bez přechodu na digitál neexistovaly
- vysílací průmysl očekával pokles poslechovosti protože obyvatelstvo potřebuje nějaký čas k přechodu na digitál
- v prvním půlroce 2017 poklesl počet posluchačů, kteří poslouchají rádio denně o 2.7 procentních bodů v porovnání se stejným obdobím 2016
- tyto údaje jsou mírně příznivější než jsme očekávali, řekl šéf Digitalradio Norway; očekáváme návrat k číslům 2016 příští rok

https://radio.no/2017/07/norways-radio-transition-benefits-the-newcomers/?utm_source=Weekly+Industry+Newsletter&utm_campaign=41790f939b-WorldDAB+Weekly+Industry+News+06.07.2017&utm_medium=email&utm_term=0_763f8b15e5-41790f939b-177665093

Již při přepnutí prvního regionu se psalo, že se srovná programová nabídka měst a venkova; když za nic jiného, tak za tuto inkluzi bych nesl prapor v prvních řadách

K DRM (ode mně bla bla protože na to nemám):

Je to zajímavé téma jak technicky tak organizačně; proto nechápu proč uživatel JT nechápe, že tu někdo řeší DRM; přece nejde o název vlákna DRM versus DAB a o naši kotlinu (někdy zaprděnou), ale o vhled do problematiky. Pro mně je těžké se toho "vnitřně zmocnit" a udělat si názor, proto jenom takové útržky.

Samotné konsorcium DRM na svých stránkách se nijak nevymezuje vůči DAB; možná nechtějí popuzovat politicko-obchodní prostor (nebo spíše ten politický). Přechod na DAB v pásmě VHF III jenom konstatují a zmiňují jiná pásma jako kandidáty pro DRM.

V jedné anglicky mluvící diskuzi jsem zachytil názor, že celé DAB je jenom tlačenka politiků a zaangažovaných soukromých firem; jako příklad uvádí Austrálii, kde by bylo DRM vzhledem na rozlohu území vhodnější, ale zavádí se DAB. (Mimochodem Austrálie mně napadla nezávisle na tom příspěvku; říkal jsem si, že na DAB šli protože populace je koncentrována v centrech od sebe vzdálených a okrajové oblasti jsou tak daleko, že tam příjem řeší třeba přes satelit; ale skutečně nemám páru jestli tam DAB versus DRM byla lobistická tlačenka)

DRM a pásmo VHF II (FM);  potenciálně ideální kandidát na místní pokrytí; mám zde 2 otázníky; první již z dnešní reality v UK kde se rozšiřuje místní DAB (small-scale DAB); může to být jenom otázka velikosti trhu, pro menší státy/trhy možná nenaplnitelné. Druhý otázník je uvolnění FM pásma, kdy opět v menších státech/trzích nemusí být ekonomicky smysluplné a DRM ani tam nedostane šanci.

Otázku přijímače vybaveného čipem DAB/DRM považuji za podružnou, protože buď se to v nějakém teritoriu takhle duálně zlomí anebo ne; z toho vyplyne vývoj, výroba a osazení čipu.

14
doma si stěžuji, že jsme otrhánci s příjmem jenom Kamzík a Vídeň, no a zde ve Slavonicích jsem chytil jenom mux RTI kanál 5D z Kluk - Č. Budějovice. Ovšem mimo město ve výšce 630 m.n.m, rádio Pure; Tesco jsem na první pokus ani nebral. Nedá mi to, ještě to průbnu na jiné kótě estli no more, ale jsem skeptický.

15
Digitální rozhlas / Re:DRM+ VS DAB+ a DRM
« kdy: 01. 07. 2017, 21:29:55 »
Indie: Díky populaci čítající více než miliardu lidí, se vyrábí DRM přijímače masově a jejich cena klesla na minimum.

Píše Lukáš Polák na digital rozhlas.cz; bohužel ohledně ceny nulová informace protože Indie má jiná cenová měřítka vzhledem k paritě kupní síly masového obyvatelstva; přesto je to vůči nám zřejmě úplně jedno protože ten přijímač stejně nemůžeme koupit

Stran: [1] 2 3 ... 25

reklama