Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 623601 krát)

Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #570 kdy: 24. 09. 2017, 21:00:59 »
Útlum prostředí samozřejmě taky hraje roli. Ale máš anténu na střeše, vid? A pro jaké pásma je?

Je to značková anténa calearo umí obě pásma jak band 3 tak L ;) měnil jsem ji specialně kuli dab, no možna nebyl signal tk kvalitní a nebo sem za tu dobu stihl ujet značnou vzdalenost. no uvidím, zkusim zitra otesovat ;)

jinak je to tahle
https://www.reviloshop.cz/calearo-dab-dmb-am-fm-stresni-aktivni-antena/

Aspon nejsem jediny kdo ma v autě dab radio tady na liberecku ;) ikdyž jsem z mista kde dab vysilač není, ale tak hraji tu skvěle němci, ale nekdy i 12c a 10a. Ten L band ma ale opravdu mizerny pokrytí.
asi nejsi jediný....ale, pokud se nepletu, tak jsi z Českolipska a tam Němci z Loebau hrají a i Dresden. Jinak, LL z Liberce ještědský hřeben přeleze jen hodně vyjímečně, prostě jsou to mikrovlny. A pražské vysílače v L bandu dostřelí jen na vyvýšená místa.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #571 kdy: 24. 09. 2017, 21:34:08 »
Útlum prostředí samozřejmě taky hraje roli. Ale máš anténu na střeše, vid? A pro jaké pásma je?

Je to značková anténa calearo umí obě pásma jak band 3 tak L ;) měnil jsem ji specialně kuli dab, no možna nebyl signal tk kvalitní a nebo sem za tu dobu stihl ujet značnou vzdalenost. no uvidím, zkusim zitra otesovat ;)

jinak je to tahle
https://www.reviloshop.cz/calearo-dab-dmb-am-fm-stresni-aktivni-antena/

Aspon nejsem jediny kdo ma v autě dab radio tady na liberecku ;) ikdyž jsem z mista kde dab vysilač není, ale tak hraji tu skvěle němci, ale nekdy i 12c a 10a. Ten L band ma ale opravdu mizerny pokrytí.
asi nejsi jediný....ale, pokud se nepletu, tak jsi z Českolipska a tam Němci z Loebau hrají a i Dresden. Jinak, LL z Liberce ještědský hřeben přeleze jen hodně vyjímečně, prostě jsou to mikrovlny. A pražské vysílače v L bandu dostřelí jen na vyvýšená místa.

Nejsou mikrovlny až od 3GHz? ja jsem trochu dál od české lípy ale budiž, tady mi hraje jen löbau, jak dab tak dvbt i fm. A to i mux mdr který má snížený vysílací vykon, z původních 10kW na 6, mux DR jede na plnych 10kW hrají paradně oba, spíše někdy blbne ten 5C což je divné když vysíla s vyšším vykonem, přijde mi že mux mdr je stabilnější. Pak tu hraje 12C a 10A na střídačku, ale převlada 12C ten LL tu nehraje, zato 102,3FM ze stejného vysílače a stejnými kW tu hraje, tedy zkusil jsem i najit podle něj místo kde to hralo krasne i s rds ale LL ani ťuk, zato někde od chrastavy paradně, hold je to asi moc vysoká frekvence i na to rádio. snad nam tady brzo pustí něco ve III bandu, ale je tu co poslouchat v dab :) Třeba rockové radio bob.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #572 kdy: 25. 09. 2017, 16:57:48 »

Nejsou mikrovlny až od 3GHz?

Miloslav Soška ty mikrovlny myslel spíše obrazně protože se mluví o difrakci (ohybu) rádiových vln a jak se hezky ohýbají dlouhé vlny (LW) tak všechno nad 30 Mhz se začne ohýbat hůře a hůře, takže s nadsázkou (a v tomto smyslu) v porovnání s LW je již i III pásmo "mikrovlna", natož L band; na těch vlnách se již mluví o potřebě přímé viditelnosti.

L band by byl vhodný do husté městské zástavby protože se zase lépe odráží; plánovat ale takto L pásmo a III pásmo by byl kočkopes.

Jinak přeji spokojenost v mobilním poslechu DAB. Přínos je, že ses podělil o zkušenost s konkrétním rádiem i anténou.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #573 kdy: 25. 09. 2017, 17:06:31 »

Nejsou mikrovlny až od 3GHz?

Miloslav Soška ty mikrovlny myslel spíše obrazně protože se mluví o difrakci (ohybu) rádiových vln a jak se hezky ohýbají dlouhé vlny (LW) tak všechno nad 30 Mhz se začne ohýbat hůře a hůře, takže s nadsázkou (a v tomto smyslu) v porovnání s LW je již i III pásmo "mikrovlna", natož L band; na těch vlnách se již mluví o potřebě přímé viditelnosti.

L band by byl vhodný do husté městské zástavby protože se zase lépe odráží; plánovat ale takto L pásmo a III pásmo by byl kočkopes.

Jinak přeji spokojenost v mobilním poslechu DAB. Přínos je, že ses podělil o zkušenost s konkrétním rádiem i anténou.

Tak to pak jo :) Dneska jsem zase poslouchal dab a oproti fm je to neco jinyho ;) hlavně u nas na severu kde je snad nejčlenitější terén, takže každej "kopeček" "dolíček" je tu znát ale take pokalu každej strom, dům nebo most :D zaleží na konkretní stanici u dab to na kvalitě příjmu poznat není až dokud to bud uplně nevypne nebo nepřepne do fm, tahle vlastnost se mi na dab líbí.

Ješte bych byl rad kdo je technicky znalý a umí vyborně anglicky, tak k čemu je dobra funkce "ensemble" u toho radia a funkce "softlink" a jestli ten soft v čr vubec funguje :D funkci s.follow chapu podle popisku a funguje vyborně, tedy přeladovani mezi dab muxy různych operatorů a fm pásmem (pokud je tam ta stanice), testovano na radiožurnálu ;)
« Poslední změna: 25. 09. 2017, 17:21:26 od Jaroslav Honzík »
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #574 kdy: 25. 09. 2017, 17:33:53 »
já bych spíš radši pasiv anténu, když už je na střeše, nejlíp nějakou magnetku....
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #575 kdy: 25. 09. 2017, 17:45:16 »

... tak k čemu je dobra funkce "ensemble" u toho radia a funkce "softlink" a jestli ten soft v čr vubec funguje :D funkci s.follow chapu podle popisku a funguje vyborně, tedy přeladovani mezi dab muxy různych operatorů a fm pásmem (pokud je tam ta stanice), testovano na radiožurnálu ;)

pokud je manuál rádia na webu musíš dát odkaz, takhle těžko hádat co tím míní; slovem "ensemble" se označuje struktura datového paketu, který pak naplňuje konkrétní kanál, třeba ten 12C.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #576 kdy: 25. 09. 2017, 17:58:26 »
ensemble je operátor multiplexu....
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #577 kdy: 25. 09. 2017, 18:38:16 »
ensemble je operátor multiplexu....

norma ETSI:

ensemble: transmitted signal, comprising a set of regularly and closely-spaced orthogonal carriers
NOTE: The ensemble is the entity which is received and processed. In general, it contains programme and data services.

nebo ještě jiným pohledem:

The DAB system provides a signal which carries a multiplex of several digital services simultaneously. The system
bandwidth is about 1,5 MHz, providing a total transport bit rate capacity of just over 2,4 Mbit/s in a complete
"ensemble"

podstatné ale je to, co ta funkce/volba v rádiu Jaroslava Honzíka dělá  ;)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #578 kdy: 25. 09. 2017, 18:39:34 »

... tak k čemu je dobra funkce "ensemble" u toho radia a funkce "softlink" a jestli ten soft v čr vubec funguje :D funkci s.follow chapu podle popisku a funguje vyborně, tedy přeladovani mezi dab muxy různych operatorů a fm pásmem (pokud je tam ta stanice), testovano na radiožurnálu ;)

pokud je manuál rádia na webu musíš dát odkaz, takhle těžko hádat co tím míní; slovem "ensemble" se označuje struktura datového paketu, který pak naplňuje konkrétní kanál, třeba ten 12C.


ensemble je operátor multiplexu....

Tak i proto mě zajima co ta funkce vlastně dělá, jinak v manualu se u te funkce píše: "Displays the list of relevant ensembles".
Jinak manuál je zde
http://catalogs.pioneer-car.eu/Manuals/MVH_290DAB_QRD3406_manual/
« Poslední změna: 25. 09. 2017, 18:43:45 od Jaroslav Honzík »
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #579 kdy: 25. 09. 2017, 21:53:06 »
Softlink:

je to jeden z módů systému "sledování služby" tedy "service following system" nebo S.FOLLOW jak Ti to ukazuje menu rádia (slovo service je zkráceně "programme service" - ani nevím jak to korektně přeložit, prostě lidově řeknem "stanice" nebo "program"). Pro pořádek řeknu, že se to týká příjmu při průjezdu rozsáhlejším územím.

U Softlinku jde o to, že vysílatel, který pokrývá svou službou - stanicí velké území (třeba celostátně), může mít různé regionální varianty vysílání, které se můžou v jistých časech vysílání lišit a pokud povolíš Softlink svému rádiu, tak když budeš mít již špatný signál a signál regionální varianty bude lepší, tak rádio na ní přepne, ať je přítomna v jakémkoliv ensemble - multiplexu.

To se píše v manuálu: "switch to a station with a similar broadcast", tedy přepne na stanici s PODOBNÝM vysíláním; to slovo "podobným" je nešťastné, protože běžný uživatel neví na co mu vlastně rádio přepne.

Protiklad je Hard link, kdy může mít vysílatel nakonfigurovanou stanici v různých multiplexech tak, že rádio se Tě na nic neptá a prostě přepne na lepší signálovou alternativu.

To všechno pokud vysílatel toto "sledování stanice" podporuje.

Alespoň takhle jsem to pochopil co jsem v rychlosti zagoogloval.

Ensemble:

to by mělo být jasné v jaké formě to ukáže když to navolíš, píšou, že "Zobrazí seznam relevantních ensembles"; např. pokud názvy multiplexů tak mně by se zobrazilo "DAB MUX WIEN" a "Towercom"; nebo čísla kanálů - ale to víš lépe, vždyť vidíš co Ti to ukáže. Vytáčí mně to slovo "relevantních" - resp. co jsou ty nerelevantní ensembles, které to nezobrazí.

Možná na toto poukázal Miloslav Soška - některé "ensembles" se prezentují přes jméno svého operátora.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #580 kdy: 26. 09. 2017, 07:48:53 »
Softlink:

je to jeden z módů systému "sledování služby" tedy "service following system" nebo S.FOLLOW jak Ti to ukazuje menu rádia (slovo service je zkráceně "programme service" - ani nevím jak to korektně přeložit, prostě lidově řeknem "stanice" nebo "program"). Pro pořádek řeknu, že se to týká příjmu při průjezdu rozsáhlejším územím.

U Softlinku jde o to, že vysílatel, který pokrývá svou službou - stanicí velké území (třeba celostátně), může mít různé regionální varianty vysílání, které se můžou v jistých časech vysílání lišit a pokud povolíš Softlink svému rádiu, tak když budeš mít již špatný signál a signál regionální varianty bude lepší, tak rádio na ní přepne, ať je přítomna v jakémkoliv ensemble - multiplexu.

To se píše v manuálu: "switch to a station with a similar broadcast", tedy přepne na stanici s PODOBNÝM vysíláním; to slovo "podobným" je nešťastné, protože běžný uživatel neví na co mu vlastně rádio přepne.

Protiklad je Hard link, kdy může mít vysílatel nakonfigurovanou stanici v různých multiplexech tak, že rádio se Tě na nic neptá a prostě přepne na lepší signálovou alternativu.

To všechno pokud vysílatel toto "sledování stanice" podporuje.

Alespoň takhle jsem to pochopil co jsem v rychlosti zagoogloval.

Ensemble:

to by mělo být jasné v jaké formě to ukáže když to navolíš, píšou, že "Zobrazí seznam relevantních ensembles"; např. pokud názvy multiplexů tak mně by se zobrazilo "DAB MUX WIEN" a "Towercom"; nebo čísla kanálů - ale to víš lépe, vždyť vidíš co Ti to ukáže. Vytáčí mně to slovo "relevantních" - resp. co jsou ty nerelevantní ensembles, které to nezobrazí.

Možná na toto poukázal Miloslav Soška - některé "ensembles" se prezentují přes jméno svého operátora.


Dík za vysvětlení, s.follow používam mam jej zapnutý, funguje tak že pokud je stejna stanice šířena v jinem muxu jineho operatora a tak na ní přeladí funguje to stejně jako AF u radia FM, no a když není dab signál té stanice nikde k dispozici tak přeladí na její FM verzi, pokud to není čiste digitální stanice.

Ten Softlink jsem pochopil špatně, myslel jsem že to přeladí na jinou stanici, třeba pokud nebude signál pro dejmetomu rockradio tak to přeladí na hey nebo beat, (pokud by byli v dab). Takže pokud jsem to pochopil tak pokud by v dab vysílali čro lbc i čro hk ale každy na jine frekvenci a jiny multiplex, tak mi to z čro lbc přeladí na čro hk? Nebo je to jako třeba u rockrádia které má pro každou oblast jiné PI code a tedy i jinou regionální verzi stejne stanice, tak to přeladí z dejmetomu severočeské verze na jihočeskou?

A funkce ensemble, tak zde musim řict že nazev muxu se normalně ukaže třeba "čro dab+" zaleží jaky zpusob zobrazování si navolíš, ale tato funkce je zde nezávisle na volbě zobrazovaných informací, proto jsem ji nepochopil, to to jako zobrazí nejake technické podrobnosti? No budu to muset vyzkoušet co ta ensemble ukaže.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #581 kdy: 26. 09. 2017, 09:38:07 »
S.FOLLOW - ano, presne takhle to z manualu taky chapu.

SOFTLINK - to se neda podle manualu zjistit co presne to dela. Melo by to tak fungovat tak, ze pokud nemuze nikde najit pozadovanou stanici (ani v DAB ani v FM), tak naladi (nabidne) nejakou jeji podobnou variantu. Seznamy "podobnych" stanic se ale musi vysilat, bez toho to nefunguje.

ENSEMBLE - to by melo zobrazit vsechny ensemble (multiplexy) - treba kanal+nazev muxu (napr. LL+TELEKO, 12C+CRO DAB+) - ktere vysilaji poslouchanou stanici.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #582 kdy: 26. 09. 2017, 12:42:36 »
S.FOLLOW - ano, presne takhle to z manualu taky chapu.

SOFTLINK - to se neda podle manualu zjistit co presne to dela. Melo by to tak fungovat tak, ze pokud nemuze nikde najit pozadovanou stanici (ani v DAB ani v FM), tak naladi (nabidne) nejakou jeji podobnou variantu. Seznamy "podobnych" stanic se ale musi vysilat, bez toho to nefunguje.

ENSEMBLE - to by melo zobrazit vsechny ensemble (multiplexy) - treba kanal+nazev muxu (napr. LL+TELEKO, 12C+CRO DAB+) - ktere vysilaji poslouchanou stanici.

tak ten ensemble ukaže seznam provozovatelů které se behem ladení, nebo behem jízdy naladily, takže čro, teleko, dr, mdr. Po klepnutí na provozovatele se ukažou stanice co tam byli a po klepnuti na stanici se dana stanice naladí. Takhle ta funkce funguje.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #583 kdy: 26. 09. 2017, 17:00:27 »
jinak co se zobrazování nazvů tyče, tak vždy to u nazvu stanice zobrazuje ten zkrácený nazev tedy pokud je celý nazev "Čro wave test" tak se zobrazí "R - Wave" a tak podobně. A to i při dynmickem zobrazení, asi dva druhy se daji navilot to to pak ješte ukaže třeba nazev operatora (čro dab +) pak hudební žanr (třeba pop mus) a nebo take radio text (ten se ukaže jen u dab+ u fm se neukazuje, hudebni žanr to ale umi ukazat).
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #584 kdy: 26. 09. 2017, 21:46:41 »

Ten Softlink jsem pochopil špatně, myslel jsem že to přeladí na jinou stanici, třeba pokud nebude signál pro dejmetomu rockradio tak to přeladí na hey nebo beat, (pokud by byli v dab).

sorry za pakárnu níže, ale je to vyšší level SUDOKU který nezvládám:

to jsem si myslel taky když jsem nahlédl do manuálu rádia, že totiž přijímač přepne na stanici s "similar" = "podobným" vysíláním. Evokuje to pocit, že např. čte PTY (programový typ) a přepne z nějakého "rock" na jiný "rock" resp. jak zmiňuješ z Rockradio na Beat nebo Hey; tak to není. Jak jsem již řekl, výraz "podobný" v manuálu je nešťastný (i když kdo ví).

 V tomto smyslu nepomohl ani Ivovi, když napsal, že přepne na nějakou "podobnou variantu" protože nespecifikoval co to ta "podobná varianta" je (ovšem ani nemohl - viz konec příspěvku jak se zamlžila definice oficiální instituce).

Věc je prostá, tzv. "soft link" popisuje technická specifikace ETSI TS 103 176; je to na dlouhé čtení, hezké SUDOKU - jako konec konců celá technická a logická struktura DAB rámce, byť fascinující.

Pravé slovíčko kam vlastně "soft link" přepíná je "related" servis, tedy "příbuzný", což jsou právě regionální varianty hlavní stanice (ovšem viz poslední odstavec níže). Ke smíchu je, že samotná ETSI specifikace používá někdy taky výraz "similar" - to ale může být nedůsledností autora/autorů.

Příklad z technické specifikace ETSI:

A related service may be a regional variant of the selected service, it may be a language variant, a similar service on another network or another service within the same network.

Příbuzná stanice může být regionální varianta navolené stanice, může to být jazyková varianta, podobná stanice na jiné síti anebo jiná stanice v rámci stejné sítě.


Jeden by se z této definice fakt posral; takže nezůstává nic jiného, než poslechnout vůdce Lenina: učit se, učit se, učit se to know how the f.uck that soft link works :)
« Poslední změna: 27. 09. 2017, 22:23:34 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno