Autor Téma: Jaké používáte antény?  (Přečteno 596886 krát)

Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #60 kdy: 15. 04. 2010, 17:33:29 »
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti se širokopásmovou anténou Matel an 35 u-log? Osobně mám Matel an 19 a docela spokojenost.
Tu "dlouhou" mám v úmyslu použít na dálkový příjem Muxu ze Skrzycznego
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #61 kdy: 15. 04. 2010, 22:16:04 »
Matel an 35 neznám,ale matel an 19 je naprosto průměrná (ne-li podprůměrná) anténa a ta 35 asi taky nebude žádný zázrak,všeobecně matelky (můj osobní názor),jen do zcela standardních příjmových podmínek.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #62 kdy: 15. 04. 2010, 22:30:58 »
Ve standartních podmínkách jsem mimo toho plMuxu, s Matelkou mám daleko lepší zkušenost neř s alcadem BU 119, tato anténa je ve spodní části spektra skoro "mrtvá", navíc konstrukce je docela vetchá. Bydlím na hodně větrném a otevřeném místě. Alcad byl lepší od 60k. nahoru tak o 2-3 dBuV.
Nejvíc se mi zamlouvá kanálová yagina (přes 2m dlouhá od Kovoplastu) na k.38 za dobrých cca 350,-Kč. Ale ví Bůh jak dlouho se na této frekvenci bude vysílat.
Honda Enduro Team


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #63 kdy: 15. 04. 2010, 23:03:56 »
Mately a Alcady jsou obecně předražené průměrné antény, přesně jak píše Xmux, stejně jako produkce dalších zahraničních firem, zejména italských a španělských. U toho Alcadu je to navíc přesně jak píšete - nepříliš kvalitní mechanická konstrukce. Mnohem lepší než tyto výrobky jsou i klasické české "colorky". Ale lidé to kupují, firmy na vydělávají, tak proč ne.

Jestliže chcete výkonnou anténu, která navíc něco vydrží, volte tedy buď klasický český Kovoplast, a nebo ještě lépe Schwaiger (z jejich produkce anténu CCK 91). Když sáhnete hlouběji do kapsy, kupte Kathrein, to je špička a lepší antény než Kathreiny na českém trhu neseženete. A ten rozdíl vůči např. české colorce a jiným podobným anténám tam je. Ovšem cena je taky skoro trojnásobná... I když - ty různé Televesy taky stojí 1500-2000 Kč a lidi to kupují...   :o


S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #64 kdy: 15. 04. 2010, 23:21:05 »
BU-119 je při své délce dobrá jen na 60+,ještě trochu na 55-60,jinak slabá.Na k38 od alcadu ze "středně dlouhých" asi tak BU-238.Jinak já širokopásmovky téměř nepoužívám (nejen u mě doma),jedu vlastníma kanálovkama,při jakékoli změně prostě předělám  :D Fčil se zrovna chystám znovu obnovit K38,když to dál pojede (navíc rušeno K38 Jauerling),tak mám rozdělaný dvě 4lambdový kanálovky s úhlovým reflektorem,takže kdybyste si chtěl třeba postavit,můžu dodat dokumentaci  :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Xmux

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 486
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #65 kdy: 16. 04. 2010, 00:11:37 »
Jak zní moje oblíbené (a poslední dobou často citované "střízlivými" účastníky různých anténářských a lovičských fór) rčení - od dob strejců Udy a Yagiho nikdo nic světoborného a zázračného nevymyslel,a už asi ani nevymyslí  ;) Cca na přelomu 70 a 80 let minulého století konkurenční boj mezi předními výrobci antén (před. Fuba,Kathrein,Hirschmann,Bosch,Stolle) vedl ke zvyšování zisku formou konstrukce antén s zářičem buzeným více řadami direktorů,které jsou vlastně takovou miniaturní ant. soustavou,ale i tak tyto antény ziskem nikdy nepřekonaly a nepřekonají obyčejnou ant. soustavu ze dvou kratších yagin v opt. vzdálenosti,pouze si zachovávají jistou míru širokopásmovosti a i ta je dosti diskutabilní.A v "digitálu" to platí dvojnásob,ne-li více,mám dlouhodobě ověřeno a prověřeno v praxi,protože v něm (včetně SK) "jedu" už od jeho samotných prvopočátků,kdy 99% účastníků ani netušilo,že existuje.Slabý "digitál" takřka miluje  :) krátké soustavy.Asi i proto jsou tolik úspěšná "síta",i včetně těch tolik diskutovaných polských (pokud zrovna nemají přebuzený zesilovač :o)))))  ).
Ale jak říká zase strejda Klaus,síla trhu je všemocná  :) L.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #66 kdy: 16. 04. 2010, 00:24:58 »
To: Kuba Melín
o té Schweigrovce vím, ale v poslední době mi to úplně uniklo, pouvažuji o ní
To: Xmux
díky za nabídku, ale stavět se mi nechce, ikdyž kdysi dávno jsem to dělal (kanálovky na TVP2)  :D psal se rok 83, bylo mi 17let a brala mě muzika a filmy nkteré nikde jinde nebyly, dodnes opatruju knihu od Tomáše Českého. ta přestavba antén mě občas chytne, ale není to tak hrozně akutní, možná nakonec počkám až zhasnou Hladnov a tím se situace zjednoduší...
Honda Enduro Team


Lumír L

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 424
  • "Z krásné lži nám nikdy nová pravda nevyroste!!"
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #67 kdy: 16. 04. 2010, 05:29:31 »
Hladnov "zhasnou" asi těžko! V blízké budoucnosti (možná ještě tento rok, ale bez záruky) ho přeladí z K39 na K37, ERP výkon zůstane stejný - 10kW a navíc na K37 spustí i Hošťálkovice s ERP 100kW a LH s 25kW ERP, takže situace s příjmem PL MPX na K38 se příliš nezmění ne-li rapidně zhorší...! Poláci mají přejít na K62 (nevím proč to už dávno neudělali, je naprosto "volný") s ERP snad do 10kW (AS na Skrzyczném to údajně bez zásahu zvládne) a ve finále maj vysílat na K55 s ERP 100kW. Ovšem kdy a jak to bude, neví v této chvíli ani vedení Emitelu.


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #68 kdy: 16. 04. 2010, 09:01:44 »
BU-119 mám a mohu potvrdit, že má strašnou spoustu vedlejších laloků. Mě se to hodí, protože na jednu anténu přijímám kanály z vícero směrů, ale pro dálkový příjem je asi nevhodná.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #69 kdy: 16. 04. 2010, 09:35:35 »
To Lumír L
Hladnov "zhasnou" asi těžko! V blízké budoucnosti (možná ještě tento rok, ale bez záruky) ho přeladí z K39 na K37, ERP výkon zůstane stejný - 10kW a navíc na K37 spustí i Hošťálkovice s ERP 100kW a LH s 25kW ERP, takže situace s příjmem PL MPX na K38 se příliš nezmění ne-li rapidně zhorší...!

Díky za info to mi tedy úplně uniklo! V tom případě se příjem tím pádem asi zhorší...
Honda Enduro Team


JAN

  • Host
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #70 kdy: 16. 04. 2010, 10:20:07 »
Zdravim!

Tak já mám na rodinném domku tyhle STA (viz. obr. úplně dole.)
Přijímám jak analog, tak digitál.

Lokalita: Dubí - Bystřice, okr. Teplice (přímá viditelnost na vysílač, cca 30 km)

Vysílač: Ústí nad Labem - Buková hora
Stálá síla a kvalita všech tří MUXů je 97%.
Set-top-box: Golden Interstar 8100 Premium


   Tento měsíc nebo v květnu chci předělat STA na moderní anténní systém.
Letos v srpnu - září se bude vypínat analogové vysílání z Bukové hory a pár antén
bude na stožáru zbytečných.

   Navíc se zbavím těch polských sít. Jedno si však nechám pro digitální úlovky
(nyní slouží pro analogovou PRIMU a směr je na Prahu.)

   Pokud si budu pořizovat nové antény, uvažuji, že si pořídím dvě logaritmicko-periodické
antény,
typu P-2845. Avšak podle diskuzí na NETu někdo říká, že je vynikající nebo nevhodná.

   Druhou chci využít pro DVB-T z Německa, vysílač Dresden - Wachwitz (V polarizace).
Jsem zvědav, zda ho chytnu. Velkým problémem jsou Krušné hory, které brání signálu.
Jsem přímo u nich (Komáří vížka.)  ;)

   Naštěstí je mezi nimi mírná prohlubenina, kde podle výpočtů ze serveru "mapavysilacu.cz"
je přesný směr digitálního signálu pro německý vysílač z mé lokality.

   No, jsem zvědav, jak to všechno dopadne.  ;D

Prosím poraďte, je opravdu periodická anténa pro moji lokalitu vhodná?    ???

ODKAZ NA OBRÁZEK STAhttp://leteckaposta.cz/300616521


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #71 kdy: 16. 04. 2010, 10:34:30 »
Může mi někdo dát odkaz na prodejnu, kde prodávají antény firmy Kathrein? Ať googluju, jak Googluju, tak mi to cpe jenom satelitní techniku. Děkuji


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #72 kdy: 16. 04. 2010, 10:38:30 »
Zkuste třeba firmu AEC ELEKTROTECHNIKA. Na Amperu jsem se dozvěděl, že dokonce dodávali antény zájemcům z DigiZone pro testy dálkového příjmu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #73 kdy: 16. 04. 2010, 11:11:35 »
zdravím,
u toho logara záleží na podmínkách příjmu, ale troufnu si tvrdit, že na tu přímou viditelnost nebudete mít problém, má vyrovnaný zisk v celém UHF pásmu cca 9dB, asi příliš nevyhoví jako směrová anténa.
Honda Enduro Team


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jaké používáte antény?
« Odpověď #74 kdy: 16. 04. 2010, 11:27:54 »
Pro Pamětníka - moc děkuji.