Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324796 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1545 kdy: 24. 10. 2015, 15:39:02 »
9A z Lobau už nevysíla s 10kW? Koukam že nějak zeslábl signál, vysilají už jen s 6,8kW, ale nikde jsem nenašel proč taková změna.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1546 kdy: 24. 10. 2015, 19:10:13 »
Po letním hraní s příjmem DAB z Vídně mně zbyla anténa 4 dB a zesilovač 20 dB a napadlo mně to spojit, že co to v terénu udělá a využil počasí a zajel za město Brno na bojiště Tří císařů. Ovšem ve vedlejším vlákně píše Lukáš Polák, že byly inverzní podmínky (zde jasno slunečno) tak nevím jakou má výsledek informační hodnotu.

Nicméně ve výšce 290 m.n.m. rádio naladilo německý, pražský a polský multiplex (vídeňský je samozřejmost).

Německý DR Deutschland - kanál 5C, MDR Sachsen - kanál 9A; tyto dva muxy i hrály. Pak to naladilo MDR Sachsen-Anhalt a MDR Sachsen-Thueringen; tyto dva muxy nehrály, jenom z infa z webu odhaduji, že to mohly být kanály 6B a 8B.

Pražský mux hrál spolehlivě.

Polský mux hrál na hraně, musel jsem natočit anténu téměř na centimetr přesně, ale i tak nestabilní.

Protože mně to překvapilo, při návratu jsem se stavil na poli za městem, je tam 320 m.n.m, ale v blízkosti již zástavba a o 10 km blíže k panelákové zástavbě a dalšímu terénu na horizontu, který již převyšuje obě stanoviště. Zde nějaký signál byl, což rádio signalizuje sdělením "Playing", ale nehraje (asi na vteřinu hlesl německý kanál 5C). Byl jsem vázán napájením z auta proto jsem nemohl "hledat" lepší místo, nicméně věřím, že s výkonnější anténou a předzesilovačem a výše nad terénem než 2 m (má ruka s anténou nad hlavou) by to hrálo.

Můj pozitivní šok, že v Brně by na některých místech šlo přijímat DAB z Prahy a Německa, zchladila, jak jsem se již zmínil, zkušenost Lukáše Poláka s nadprůměrnými příjmovými podmínkami v dnešní den. Takže nevím jestli to byl náhodný úlovek. Opakovat to za jiných podmínek nebudu protože nemám motivaci - bydlím ve svahu sice mírného kopečku, ale paneláky na jeho vrcholku směr západ mají vynikající stínící vlastnosti.

Dodatečně přikládám foto z dnešního hezkého dne - pohled směrem příjmu pražského a německého muxu.
« Poslední změna: 24. 10. 2015, 20:18:16 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1547 kdy: 27. 10. 2015, 22:24:12 »
Prave se nachazim v
Lindau, na brehu Bodamskeho jezera.Prave jsem dosel z vecerni vychazky do pristavu.Zkusil jsem u majaku proladit Tesco radio a naslo to, na prut, 105 stanic. No,mame jim trochu co zavidet.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1548 kdy: 29. 10. 2015, 21:37:15 »
Prave se nachazim v
Lindau, na brehu Bodamskeho jezera.Prave jsem dosel z vecerni vychazky do pristavu.Zkusil jsem u majaku proladit Tesco radio a naslo to, na prut, 105 stanic. No,mame jim trochu co zavidet.

Tomu nevěřím, to byl náhodný šum anebo nějaká západní propaganda  :)

Co tam hrálo? Švýcarsko a Německo; nevím co a kde vysílá Francie; Rakousko tam nevysílá

Já chytnu 15 stanic z Vídně; když tam vsunu nulu (nula od nuly pošla) taky mám 105  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1549 kdy: 30. 10. 2015, 19:38:13 »
Není nad to být ve správný okamžik na správném místě. Sice jsem nikdy nenaladil 105 DAB vysílačů, ale 101 také není málo.
Před lety jsem začínal na 9, postupně přibyla 10-i prvková anténa na střeše se zesilovačem a v mém DX DAB období jsem lovil co šlo. Kromě domácí Prahy i Sasko a Bavorsko. Samozřejmě to nebylo jedinečných 101 stanic, byly to i duplicity mezi III. a L pásmem. Také přirozeně záleželo na počasí/inverzi, kolik toho potom PURE Evoke flow automaticky naladilo.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1550 kdy: 30. 10. 2015, 20:45:58 »
Není nad to být ve správný okamžik na správném místě. Sice jsem nikdy nenaladil 105 DAB vysílačů, ale 101 také není málo...
...Také přirozeně záleželo na počasí/inverzi...

jasně, že souhlas s Vaším příspěvkem z hlediska místa příjmu, příjmovými podmínkami ap. S dovolením bych ale podotkl, že moje pozastavení nad číslem "105" naladěných stanic  beru s nadhledem, je zde otázka kvality versus kvantity i když je nepravděpodobné, že mezi 105 stanicemi by jich bylo 99% klonů rádia Jerevan :)

Jako příklad bych uvedl mých skromných 15 stanic ve vídeňském muxu, kde ovšem nejméně 5 stanic hraje tak, že mě láká neustále přepínat kdo co zrovna hraje, anebo může běžet jedna z nich 24 h bez toho aby mně unavily. Ke vší úctě ke stanicím Beat a Color, jakkoliv mají vynikající chvilky, dostaví se i takové úseky, kdy přeladím na něco jiného.

Pomyšlení, že naladím 105 stanic a alespoň 10% z nich tj. 10 stanic hraje dle mého vkusu výborně a budu mít trauma z toho, že když jsem vyslechl tuto výbornou píseň a 9 lepších mi uniklo, mně deprimuje. Tím nesdílím názor toho vysoce postaveného pána z rádia Vlnovádélka 1, který na nějaké konferenci řekl, že mraky stanic v DAB jsou nesmysl a k  čertu s DAB a FM forever; tím chci říct, že svoboda výběru v DAB mi je přednější než to, že mi "lepší písnička" unikne; to je hold daň ze svobody.

Off topic: když jsme u toho kdo co hraje, nikdy jsem nepronikl do peněz za muziku co rádia vysílají; jestli to je jenom o penězích anebo je v tom i něco jiného; jestli tedy nějaká německá nebo rakouská stanice hraje "dobře" jenom proto, že má více peněz na "platbu za písničku" než naše stanice. Ještě ten vídeňský mux nemám naposlouchán detailně, ale mám pocit, že některé stanice jedou bez reklam...
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


MiPo77

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1551 kdy: 25. 11. 2015, 13:34:50 »
Zdravím,
včera jsem jel autem na trase Lovosice - Ústí n/L po silnici I/30 a příjem muxu Telaka na kanále 10A byl bez výpadků. To samé platí pro centrum Ústí, Krásné Březno, Neštěmice, Povrly - Neštědice. Vzhledem k tomu, že na začátku listopadu byl prakticky poslech nemožný, šel jsem na se podívat na stránky Teleka a našel jsem tam uvedenou výluku vysílače Milešovka konanou dne 6.11.2015.
Tak jsem napsal jsem do Teleka a dostal tuto odpověď:
"Díky za report. Ano, došlo k vylepšení vyzařovacího diagramu z Milešovky ve směru východ - byla přidána anténa tímto směrem."
Máte někdo možnost provést nafocení?


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1552 kdy: 25. 11. 2015, 15:55:59 »
Mám stejnou zkušenost. V pondělí jsem projel po D8 z Prahy až na hranici. Celou cestu byl signál bez výpadku. Pokrytí je srovnatelné s minulostí. Jen v Praze signál z Milešovky skončil o několik stovek metrů dřív než před úpravami na Milešovce. Naopak v okolí Nové Vsi mi signál přijde kvalitnější než v minulosti.

Zkušenost z Ústí nad Labem a směru na Děčín nemám, ale určitě to brzy vyzkouším. Dřív byl signál s několika škytnutími prakticky až do Děčína.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zajímavá DAB rádia
« Odpověď #1553 kdy: 28. 11. 2015, 12:03:47 »
S opětovným uvedením rádia od Lidlu v článku k tomuto tématu i speciální diskusi se objevují různé postřehy. Kvůli přehlednosti tématu zařadím svůj příspěvek do tohoto vlákna, které se týká DAB.

Bylo diskutováno, že rádia mají problém, že nemají možnost připojit externí anténu. Tak jsem se podíval po Internetu a zase až tak špatná nabídka není.

Např. společnost Medion nedávno představila model Micro-Audio-System mit Bluetooth & DAB+ MEDION® LIFE® P64262 (MD84597)  (http://www.medion.com/de/shop/radios-cd-player-medion-micro-audio-system-mit-bluetooth-funktion-und-dab-medion-life-p64262-md-84597-50049986a1.html#ratings) na necelých 100 Euro

Obdobně konektor pro anténu má i Philips BTB2315 (http://download.p4c.philips.com/files/b/btb2315_12/btb2315_12_dfu_aen.pdf) s obdobnou cenou.


MiPo77

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 81
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1554 kdy: 28. 11. 2015, 17:46:54 »
Caraiman: "Zkušenost z Ústí nad Labem a směru na Děčín nemám, ale určitě to brzy vyzkouším. Dřív byl signál s několika škytnutími prakticky až do Děčína."

Dnes jsem tu cestu jel a příjem odpovídá Vašemu popisu a ještě bych přidal i samotný Děčín, kde lze obstojně poslouchat také až na pár výjimek, jako je např. průjezd okolo kabelovny.


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1555 kdy: 28. 11. 2015, 19:27:35 »
Děkuju za příznivou zprávu. Popsal jste přesně moje dřívější zkušenosti, i u té kabelovny. Jsem rád, že se situace zlepšila.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Hraje vám Ochsenkopf?
« Odpověď #1556 kdy: 01. 12. 2015, 18:57:29 »
Na sender-tabelle.de píšou, že už 25. listopadu dělali testy nového muxu z Ochsenkopfu. A ode dneška byl měl hrát. Chytnete ho někdo? Já jsem příjem zkoušel v pražských Ďáblicích. Nic. Ale příjem Bavorů tu není jistý. Nechytil jsem ani zbývající muxy.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1557 kdy: 01. 12. 2015, 19:49:18 »
Ochsenkopf netušim, ale z 5C bez problémů beru saské vysílače (Dresden, Chemnitz, Löbau). U Ochsenkopfu čekám na 10B. Mimochodem zprávičku o 5C mám připravenou na ráno.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1558 kdy: 01. 12. 2015, 21:09:04 »
Píšu o 10B. :-)
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1559 kdy: 02. 12. 2015, 09:05:28 »
Příjem na 10B i 5C otestuji a dám vědět.