Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323747 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #810 kdy: 08. 05. 2012, 23:21:35 »
Pro příjem DABu z Rakouska by na jihu Moravy nemusely být nejhorší podmínky. Kanál 12B by nemusel být v současnosti rušen ukončeným analogovým vysíláním TV. Jak je ale vidět v připojené tabulce, ani to minimum vysílačů s nepatrným výkonem, už nevysílá. :'(
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #811 kdy: 19. 05. 2012, 15:28:40 »
Tak novej prijimac DR111 se prodava v prepoctu za 1800Kc.
http://drmnainfo.blogspot.com/2012/04/cdnse-newstar-dr111-review-part-4.html
http://www.youtube.com/user/alokeshg 

Ted uz jen pockat na DR211 co ma umet DRMplus a T-DAB+ III/L.
Jelikoz je multicipset od stejneho vyrobce Frontier-Silicon, tak bych rekl, ze cena by mohla byt stejna.
http://www.frontier-silicon.com/audio/mstandardwp.htm



Levna cena je kvuli Indum, kteri komplet prechazeji na DRM.
Takze Cinani pro ne udelali dobrou cenu, jelikoz prijimace objednal Indickej stat.

 
 
 
 
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


Frankie Krejci

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 29
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #812 kdy: 30. 05. 2012, 20:41:36 »
Tak novej prijimac DR111 se prodava v prepoctu za 1800Kc.
http://drmnainfo.blogspot.com/2012/04/cdnse-newstar-dr111-review-part-4.html
http://www.youtube.com/user/alokeshg 



Vyzkoušel jsem DR111, je dost citlivý i bez externí antény. Ovšem pro příjem RNZI z Austrálie to na interní anténu není.
Provedení jsem čekal lepší, ale je to počáteční série, SW je chytře udělán, možná bych viděl napsat výrobci pár poznatků a k dispozici je nový experimentální FW.

Nechal jsem se zlákat a objednal za tu cenu, bohužel jsem myslel že cena je příznivá, ale jeden kus vychází nakonenec 4000Kč po připočtení všech poplatků DPH a dopravy a daného kurzu dolaru. Takže jsem druhý kus musel vystavit na Aukro, pokud by jste někdo měl zájem, je tam k prodeji za nákupní cenu. http://aukro.cz/newstar-dr111-drm-am-fm-prijimac-i2386524124.html


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #813 kdy: 05. 06. 2012, 21:21:19 »
Tak už i já jsem se přidal do klubu majitelů DAB+ přijímače.

Zakoupil jsem si malinké přenosné rádio od Sony - http://www.sony.co.uk/product/rad-dab-systems/xdr-s56dbp#/Overview

Přijímač stojí v Německu kolem 80 EUR, tedy dost málo, a na rozdíl od Pure funguje na klasické AA baterie, není tedy nutné kupovat speciální accupack.
Umí FM (stereo do sluchátek, ale bez RDS), DAB a DAB+. Pracuje sice pouze v III. pásmu, L pásmo neumí, vzhledem k tomu, že DXing L pásma provádět nehodlám a české stanice mne nezajímají, plně mi vyhoví.

Rádio má kupodivu na svou velikost (je široké jen 18 cm, tedy opravdu malinké) a fakt, že v něm není ani jeden keramický MF filtr, velmi slušnou selektivitu i na FM pásmu. Je schopno odladit slabou stanici 200 kHz od velmi silné, a dvě slabší stanice zachytit i 100 kHz od sebe. Evidentně používá DSP a odpozoroval jsem, že má tři úrovně selektivity. Při naladění na frekvenci sepne tu nejužší, posléze zkouší rozšířit, pokud tam není žádný signál. Pokud signál je a je rušený (nebo by byl při širších filtrech), zůstane nejužší mód.

Samozřejmě jsem rádio koupil s tím, že ho nenechám ve výrobním stavu. Skoro hned jak dorazilo a po rychlém seznámení jsem vzal šroubovák, pájku, vrtačku a k tomu panelový F konektor + 20 cm tenkého koaxu, který se používá např. pro WiFi minipci karty.
Nejprve jsem vyhodil tenký nestínený kabílek, kterým byla připojena teleskopická anténa, a nahradil ho 10 cm koaxu, zapojeným pouze na živý vodič. Tato úprava pomohla účinnosti teleskopické antény, protože nechytá propojovací drátek jako dřív, ale opravdu až samotná anténa a jejím točením lze docílit na FM lepšího odsměrování stanic od sebe, a také toho, že když je anténa stažená, přijímač defakto nic nechytí.
Poté jsem do zadního panelu hned vedle úchytu teleskopické antény navrtal díru, osadil F konektor, a koaxem ho napojil na to samé místo, kde je napojený teleskop (na desce označeno jako ANT IN). Tento vstup slouží jak pro FM, tak pro DAB, tunery anténu sdílí. Stínění koaxu jsem pak připájel o asi 3 mm vedle na plošku označenou jako GND. Konektor tam jde dodělat krásně, je tam na něj akorát místo.
Zapojení je takové, že tedy funguje jak teleskop, tak případně externí anténa.

Po připojení na externí FM anténu jsem doslova zíral. Čekal jsem, že se rádio zahltí, nebo že takto dobastlená externí anténa nebude moc účinně fungovat, opak byl ovšem pravdou. Rádio chytne jen o málo méně než stolní tuner, citlivost není nikterak propastně nižší. Ve stereu mi hraje 107,6 FM Radio Lausitz nebo 94,0 FM z Polska, chytnu i 107,2 FM BB Radio nebo třeba 90,1 FM MDR Jump. Z Rakouska pak hraje s šumem kupříkladu 100,5 FM Life radio nebo 94,8 FM OE 2 Salzburg. Samozřejmě, že stolní tuner je citlivější, takovéto výsledky na malé šumítko by člověk ale nečekal.

To nejdůležitější, tedy příjem DAB z Německa, nemám doma jak ozkoušet, každopádně o víkendu se chystám do lokality, kde by měl být možný příjem z Hoher Bogenu - a to na hranici signálu. Jsem tedy velmi zvědav, jak si s tím Sony poradí. Předpokládám, že pokud externí anténní vstup funguje takto dobře na FM, bude podobně fungovat i pro III. pásmo.
Uvidí se tedy o víkendu, po připojení třímetrové antény Kathrein AV12.

Níže dvě fotky - pohled na rádio, a pohled na zadní panel s konektorem.
« Poslední změna: 05. 06. 2012, 21:24:12 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #814 kdy: 05. 06. 2012, 21:57:37 »
Hehe... Doufám, že lovení Bavoráků se zadaří a Tvá zmínka o Pure mne inspirovala k tomu mrknout zase po velice dlouhé době na jejich stránky a koukám, že k výročí hodili 3 modely do anglické vlajky, vypadá to docela pěkně...

http://www.pure.com/

A taky mají nějaký nový model Sensia

http://www.pure.com/products/product.asp?Product=VL-61792&Category=#/Sensia%20200D%20Connect/Portable%20Wireless%20Music%20and%20Radio%20System%20with%20Colour%20Touchscreen%20and%20USB%20record
« Poslední změna: 05. 06. 2012, 21:59:49 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #815 kdy: 06. 06. 2012, 11:40:20 »
.... To nejdůležitější, tedy příjem DAB z Německa, nemám doma jak ozkoušet, každopádně o víkendu se chystám do lokality, kde by měl být možný příjem z Hoher Bogenu - a to na hranici signálu. Jsem tedy velmi zvědav, jak si s tím Sony poradí. Předpokládám, že pokud externí anténní vstup funguje takto dobře na FM, bude podobně fungovat i pro III. pásmo.
Uvidí se tedy o víkendu, po připojení třímetrové antény Kathrein AV12.
Jistě nejen mne bude zajímat výsledek testu příjmu DAB+ z Německa. Pokud se nemýlím, máte Kubo svojí oblast působení někde na pražském Jižním městě. Ze střechy, nebo nejvyšších pater, místních dominantních paneláků, by měl být test úspěšný i bez dalekých výprav. V oblasti Novodvorské slušně přijímám Drážďany (zde reprezentováno v několika příspěvcích), aktuálně jsem nezjišťoval stav DX příjmu z Bavorska na věži bývalého libušského meteoradaru. Poslední testy DABu na věži aktivního meteoradaru na Brdech ale ukazují, že v této oblasti jsou k dispozici signály jak ze Saska, tak Bavorska. Jsem přesvědčen, že i když je Hoher Bogen blíže, lepší příjem je ze vzdálenější Hohe Linie, která vysílá s vyššími výkony.

http://forum.digizone.cz/index.php?topic=176.msg22731#msg22731

Před časem bylo naznačováno, že bychom mohli podniknout nějaký test příjmu i společně. Pokud byste měl zájem, bylo to technicky možné a já měl v onu dobu čas, rád bych se Vašeho testu, i se svými přijímači, zúčastnil.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #816 kdy: 06. 06. 2012, 11:55:54 »
Citace
Pokud se nemýlím, máte Kubo svojí oblast působení někde na pražském Jižním městě. Ze střechy, nebo nejvyšších pater, místních dominantních paneláků, by měl být test úspěšný i bez dalekých výprav. V oblasti Novodvorské slušně přijímám Drážďany (zde reprezentováno v několika příspěvcích)...

Také mně přijde divné, že se nechce nebo nemůže pokusit o ty Drážďany, podle mých zkušenostích ještě z hluboké totality, chodilo na Jižáku na FM nejen dobře Bavorsko ale i minimálně dvě stanice NDR, ostatně sám pokud vím chytá na FM a má rád už porevoluční novou stanici Lausitz... O které se zmiňuje i v příspěvku...Takže mne poněkud překvapuje, že mu to tedy nejde v DAB+ , tedy ty dva multiplexy z Drážďan, co chytám já v Liberci a dokonce i Vy v Praze... Když chytí na FM Lausitz...Nevím proč by neměl v DAB+ chytit Drážďany...
« Poslední změna: 06. 06. 2012, 11:58:15 od José »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #817 kdy: 07. 06. 2012, 14:58:23 »
Jen pro vysvětlení - já nebydlím přímo na Jižňáku ale asi 2 km od něj, a nemám k dispozici pro domácí příjem střechu paneláku. Na stožár na střeše rodinného domu už další antény nenacpu, jsem rád, že tam mám ten devítiprvek na VKV v dostatečné výšce, k tomu je tam parabola, několik směrových 5 GHz spojů, několik sektorů pro 5 GHz, krátká colorka na UHF... Tedy i tak velká anténní farma.

Dresden chytím na VKV, u plotu mi chodí slabě i DVB-T (ale většinou se ani nenačte), DAB jsem tady zatím na ziskovou anténu nezkoušel, ale určitě na to taky dojde. Bavorsko tu ale nehrozí, to jedině ten Dresden. Moje lokalita je ale vhodná spíše na nízká pásma, nejsem nikterak vysoko - u VKV výhoda, protože tu nemám tak silné různé české vysílače a vykrývače, a lépe mi chodí vzdálené stanice.

Něco jiného je to Jižňáku, kde chci testovat, ale zatím na to nebylo moc času. Tam mám přístup hned na několik střech vysokých paneláků, odkud je výhled jak na Sasko, tak na Bavorsko, a tam by DAB měl chodit.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #818 kdy: 07. 06. 2012, 15:15:18 »
Ty Sasové určitě. Ti Bavoráci pravděpodně ne. Já je zkoušel kousek od Berouna, řekněme mezi Prahou a Berounem, kde za totality chodilo FM Bavorsko i FM Rakousko jako z praku a DAB ani prd. Ono to v tom Bavorsku má 4kW a to je málo. Ty Drážďany mají 10KW, to už je o něčem jiném.
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #819 kdy: 07. 06. 2012, 19:50:12 »
Ty Sasové určitě. Ti Bavoráci pravděpodně ne. Já je zkoušel kousek od Berouna, řekněme mezi Prahou a Berounem, kde za totality chodilo FM Bavorsko i FM Rakousko jako z praku a DAB ani prd. Ono to v tom Bavorsku má 4kW a to je málo. Ty Drážďany mají 10KW, to už je o něčem jiném.
Meteoradar na kótě Praha v Brdech je od Berouna jen pár kilometrů, ale při jeho výborném výhledu k Bavorsku umožňuje příjem DABu z Hohe Linie na kanálech 11D a 12D o výkonech 10kW na přijímači PURE Evoke Flow s jeho prutovou anténou v maximální úrovní signálu. Sice to není řešení pro běžného posluchače digitálního rádia v DX režimu, ale pro testy DAB+ z Bavorska by se určitě dala najít i jiná, podobně výhodná lokalita.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #820 kdy: 22. 06. 2012, 16:39:03 »
Tak mne zkušenosti Kuby Melína s testem a úpravami DAB rádia Sony XDR-S56DBP natolik zlákaly, že jsem neodolal a pořídil si další přijímač viz http://forum.digizone.cz/index.php?topic=176.msg24215#msg24215 a http://www.digizone.cz/clanky/vyzkouseli-jsme-dalkovy-prijem-digitalniho-radia-z-nemecka/. Jeho vlastnosti na FM zatím nevyužívám, ale DAB je pro mne stále inspirující. Podobně jako Kuba jsem doplnil přijímač konektorem pro regulerní připojení externí antény, který jsem ale připojil přes oddělovací kondenzátor na vstup DAB tuneru. Ten je původně také připojen k lankovému přívodu z integrovaného teleskopického proutku, přivedeného na bod W1 a přes kondenzátor C1 a bod W101 černým lankem k DAB tuneru. Lanko jsem proto z W101 odpojil, nastavil a přes kondenzátor připojil na přidaný konektor. Test úpravy a jejích výsledků jsem prováděl na chalupě u Přeštic, kde normálně provozuji "stolní" DAB přijímač Albrecht, připojený na Yagi anténu na střeše přes kabelový zesilovač. Na tuto anténu Sony naladilo standardní MUXy 11D a 12D z Hoher Bogenu se signalizovanou úrovní 100%. I asi 35cm dlouhá náhražková drátová anténa, zasunutá do DAB konektoru, poskytuje i v interiéru chalupy sílu signálu až 98%. Lze tedy konstatovat, že DAB tuner v Sony má minimálně dobrou citlivost a lze ho použít s výkonným anténním systémem i na dálkový příjem DABu z Německa, případně Rakouska. Někdo možná může využít i citlivost a selektivitu FM tuneru.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #821 kdy: 18. 07. 2012, 17:56:22 »
Našel jsem tento model z řady XDR http://www.sony.co.uk/product/rad-portable-radio/xdrs7l.cek
Co na to říkáte?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #822 kdy: 18. 07. 2012, 19:35:21 »
Zarážející na popisu přijímače přímo od výrobce je údaj Stereo : NO. Možná to souvisí jen s vestavěným reproduktorkem, ale pokud je MONO i výstup do sluchátek a linky, potom je to velký ústup ze slávy značky. Napájení 6x monočlánek sice vydrží dlouho, ale je to drahé a těžké. Největším problémem ale může být fakt, že se u nás DAB ve III. pásmu zatím nevysílá, čili zatímní použití jen v německém příhraničí. Zarážející je i zmínka pouze o normě DAB a nic o DAB+, která již nyní převažuje.

Bez praktického vyzkoušení všech jeho skutečných technických parametrů bych tedy tento model nebral.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Filip Heczko

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 231
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #823 kdy: 18. 07. 2012, 20:05:46 »
S tím mono zvukem to bude spíš jen u reproduktoru(ale nevím to jistě). Absence DAB+ je dost škoda, zase je tam ale FM tuner s RDS a pokud tam jsou taky digitální filtry, tak bude i použitelný. Za 500 bych ho sehnal.

 


Martajs2

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #824 kdy: 05. 08. 2012, 16:27:02 »
Tak jsem nedávno někde četl článek z roku 2005, že DAB bude vysílat celoplošně do dvou let. Ani sedm let po přečtení tohoto článku DAB nechytám. Neví náhodou někdo proč? Rádio mám špičkové ale po této stránce mi je k ho...