Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323717 krát)

Augusto_Pinochet

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1650 kdy: 09. 08. 2017, 15:44:56 »
Původně po spuštění bylo 10kW, ale pak došlo ke snížení na 6kW.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1651 kdy: 10. 08. 2017, 16:53:50 »
na podzim hodlá čro spustit hned 2 vysílače na Moravě, ta dostane svou frekvenci, nebude v sfn s Prahou, tady se nabízí možnost že by čro mohl "přeformátovat" svůj multiplex, z moravského multiplexu by mohli zmizet regionálky, plzen, region a regina dab, namísto nich se objevit například Olomouc, Zlín (pro něj se chystá vlastní studio a oddělení od čro Brno), a třeba vysočina nebo Pardubice, lepe pokud by se vešli oba. Naopak z frekvence pro čechy by mohli zmizet 2 Brno a Ostrava, místo nich se objevit třeba české Budějovice a sever, ale už by se nejspíš nevešli Karlovy vary, Liberec a Hradec králové. Když má čro jednu frekvenci pro Moravu a druhou pro česko, jak chce český rozhlas umístit do své sitě všechny regiony? Čro planuje postupně pokryt celou ČR.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1652 kdy: 10. 08. 2017, 22:32:48 »
jéjej, hezký příspěvek i když ho experti rozcupají... :) taky jsem DAB snílek i když snění koriguji realitou; ovšem když člověk vidí co tahouni kolem nás v DAB dělají, tak uroní  těžkou slzu.

Nějaká SFN je zatím fantasmagorie, jak se NYNÍ vypořádají s regionálkami je úplně jedno, stejně DAB (kromě mně) nikdo neposlouchá, až se digitál jednou rozjede, na regionálky nemám názor, nechybí mi. Dnes jsou zajímavější jiné stanice Čro, které nejsou dostupné celoplošně v starém dobrém éteru.

Dnes byl zajímavý časostroj když Kuba Melín v jiném vláknu dal odkaz na jeho 7 let starý příspěvek - řekněme v jádře o FM - a v diskuzi k článku zazněly názory v duchu: jasná věc, FM přeplněno, problém s koordinací, mělo by se jít do něčeho jiného - před 7 lety!

A dnes po 7 letech pořád plácáme, že DAB Morava - stay with us! již na podzim! anebo fuj DAB! nedá se to poslouchat! Analog forever!
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1653 kdy: 12. 08. 2017, 16:58:53 »
oni to "bojkotují" taknejak umyslně, představte si že by fungovalo dab jak má, najednou by lidi mohli naladit i neco jinyho než impuls, frekvenci 1 a pod, kolik lidi by asi poslouchalo jine radio, třeba kiss, coutry, beat, hey a další? Už by to nebyli nejposlouchanější radia.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1654 kdy: 12. 08. 2017, 22:33:14 »
to je těžké takhle jednoduše rozseknout, např. já jsem na jedné straně radikál "proč to již zde nesype jako  jinde", na druhé straně jsem pragmatik ohledně peněz, jak zde někdo poznamenal, v rádiu se točí řádově méně peněz než v televizi a za třetí nemám/nemáme info jak mocná je FM loby v ČR (mělo by být nerelevantní, pokud je to jinak je to zločin)  nebo jaké jsou skutečné finanční rozdíly podnikání v tomto oboru zde a jinde kde se privátní vysílatelé do DAB angažují.

Další pohled: říkáš jako myšlenku, že kolik lidí by poslouchalo např. Beat a ne ty srajdy impuls, frekvenci 1 apod.; paradoxní problém je, že tuším zrovna Beat není příznivcem DAB - možné důvody viz výše - loby v rámci jejich vlastního minimonopolu anebo skutečné otazníky nad náklady přes polomonopolní distribuci jejich DAB signálu (zřejmě by jim byl jasný princip dojení peněz tady těch síťových polomonopolů).

Rádio Kiss je známá firma, asi by mělo mít ambice být v celoplošném DAB, nevím jaký mají k tomu postoj. To samé Hey.

Buď jak buď, prapor drží Český rozhlas; zavázal se, že mně přestane diskriminovat a taky si budu moci volně v éteru naladit např. jeho stanice Wave nebo Jazz. Plus k tomu mám jeden non- mainstream kanál z Kamzíku a jeden z Vídně. Naše komerčky, byť sebelepší, ať si trhnou.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1655 kdy: 01. 09. 2017, 15:09:30 »
začátkem září má být výlkuka čro na vysilači plzen, ke konci září pak výluka v brně a ostravě, to by mohlo znamenat i modernizaci na DAB+ že by koncem září pustili tu plzeŇ a říjen/listopad pak Brno a Ostrava?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1656 kdy: 01. 09. 2017, 19:12:36 »
vyčkej času jako husa klasu; nicméně korelace, kterou zmiňuješ může být pravděpodobná.

jsem tě peskoval za tvou formulaci, že DAB bude rozšířeno "do konce listopadu" a citoval jsem tisk, že "do listopadu" no a Lukáš Polák včera v článku na digi portálu rozhlasu napsal "do konce listopadu". Tak nevím jestlis ho infikoval anebo měls lepší zdroje info :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1657 kdy: 05. 09. 2017, 16:58:43 »
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/vysilac-radec-bude-mit-mimoradnou-vyluku-chysta-se-na-prichod-dab--1752738

Tak se to potvrdilo co jsem psal vyše ;)

Takže koncem září bude čro davat anteny na moravu ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1658 kdy: 05. 09. 2017, 17:57:52 »
na ja, ale zároveň se v tom článku používá "měkký" termín "do konce roka" (budete si moci naladit)  :'(
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1659 kdy: 05. 09. 2017, 18:12:33 »
na ja, ale zároveň se v tom článku používá "měkký" termín "do konce roka" (budete si moci naladit)  :'(

Taky jsem si všimnul, nejdřiv nejak do listopadu, pak do konce listopadu, ted zas do konce roku, přitom čro ma naplanovane ty udržby na moravě na konec zaří obě, maji to hoši z praglu daleko... Snad potom až to vše pustí oznamí další lokality kam by to mohli rozšířit, dobře se nabízí třeba jižní čechy. Snad oznamí několik dalších.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1660 kdy: 05. 09. 2017, 20:30:08 »
... Snad potom až to vše pustí oznamí další lokality kam by to mohli rozšířit, dobře se nabízí třeba jižní čechy. Snad oznamí několik dalších.

jsme zde sice ve špatném tématu, mělo by to být v "Budoucnost rozhlasové digitalizace", ale musím říct, že Tvůj optimizmus je mi sympatický; předpokládám, že nebudeš brečet, když se to zasekne
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1661 kdy: 06. 09. 2017, 09:09:20 »
... Snad potom až to vše pustí oznamí další lokality kam by to mohli rozšířit, dobře se nabízí třeba jižní čechy. Snad oznamí několik dalších.

jsme zde sice ve špatném tématu, mělo by to být v "Budoucnost rozhlasové digitalizace", ale musím říct, že Tvůj optimizmus je mi sympatický; předpokládám, že nebudeš brečet, když se to zasekne

Tak doufejme že až spustí avizované dab+ vysílače, že potom oznámí nějaký nebo nějake další ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1662 kdy: 06. 09. 2017, 10:08:10 »
Tak doufejme že až spustí avizované dab+ vysílače, že potom oznámí nějaký nebo nějake další ;)
Pochopení významu technické informace mi potíž nedělalo, ale pár chybějících čárek z toho u mne udělalo gramatický rébus.  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1663 kdy: 06. 09. 2017, 10:25:08 »
Tak doufejme že až spustí avizované dab+ vysílače, že potom oznámí nějaký nebo nějake další ;)
Pochopení významu technické informace mi potíž nedělalo, ale pár chybějících čárek z toho u mne udělalo gramatický rébus.  :)

mobil je mobil a to psani na něm me štve :D na detaili už se nesoustředím :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1664 kdy: 29. 09. 2017, 15:43:41 »
Žákova hora ( 770 m.n.m), Fryšava, Vysočina

Pure: naladil, ale nehrál DAB Mux Wien (160 km); Teleko 5D Černá hora (116 km) hrál stabilně, 2 dílky na hrubé 5ti dílkové stupnici (na jemné stupnici nelze posoudit, Pure má při průměrné intenzitě vadu, hodnota divoce skáče).

Tesco: naladil jen Teleko, 2-3 dílky intenzity, chybovost na hraně, zvednuté nad hlavou hrálo jakž takž stabilně.

Lepší citlivost Pure i na FM, název Radio Wien zobrazilo i na displeji, Tesco hrálo bez zobrazení stanice.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno