Autor Téma: Kan.zesilovč s minimálním šumem  (Přečteno 4653 krát)

Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kan.zesilovč s minimálním šumem
« kdy: 16. 10. 2012, 10:03:41 »
Zdravím do diskuse. Mám dotaz ohledně zesilovačů. Chtěl bych pořídit ke svojí soustavě 4x síto do krabičky ke slučovači v anténě zesilovač s co nejmenším šumem. V současné době mam osazen Teroz 463 22/1,7. Snažil jsem se hledat, ale nic pořádného jsem nenašel. Koukal jsem i do katalogů značek alcad, ikusi a nic moc jsem nenašel. Jedná se o dx příjem - Wendelstein K52,54,56 a 34. Napájení mam po kabelu 12V

Pokud byste měl někdo nějaký tip, byl bych rád.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2012, 12:18:03 »
Bez dalších poznatků se špatně radí, třeba proč chcete měnit, jaký je rozvod, délky svodů, jaké a jak silné jsou další anténou přijímané signály..... Zcela obecně lepší se zdá býti od Terozu třeba 434, nebo 453, ale jak jsem psal záleží na spoustě dalších okolností.


pozemák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 287
    • Zobrazit profil
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #2 kdy: 16. 10. 2012, 14:58:32 »
Jo, něco existuje ... má to tuším šum.číslo 0,5. Je to nějakej spešl zesilovač německé výroby a je taky hooodně drahej. Ted' si nevzpomenu co to je za značku. Jistě bude vědět Kuba Melín či Pavel Bárta. Já jsem to označení fakt zapoměl. A to je zesilovač vyloženě vhodnej pro Dx příjem.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #3 kdy: 16. 10. 2012, 15:26:49 »
Asi bych o další snižování šumového čísla zesilovače neusiloval. Pokud nestačí 1,7dB, tak další snížení už nebude mít citelný vliv na kvalitu příjmu. Čistě teoreticky by se dalo říct, že pokud by se použil zesilovač 0,8dB, tak by to bylo stejné jako kdyby úroveň přijímaného signálu stoupla o 3dB. Jenže ono to nemusí mít téměř žádný mít vliv na kvalitu signálu, takže se příjem nezmění. Takže bych vycházel z úrovně signálu na anténě. Pokud je úroveň nad 30dB, tak nemá smysl se honit za snižováním šumového čísla zesilovače. Efekt to bude mít v podstatě nulový!


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #4 kdy: 16. 10. 2012, 15:58:26 »
Pokud nestačí 1,7dB... Čistě teoreticky by se dalo říct, že pokud by se použil zesilovač 0,8dB, tak by to bylo stejné jako kdyby úroveň přijímaného signálu stoupla o 3dB. ...
Kdyz uz, tak nahrazeni zesilovace 1,7 dB za 0,8 dB by odpovidalo zvyseni urovne prijimaneho signalu o 0,9 dB a ne o 3 dB.
Jinak se ale da s pochybostmi o smysluplnosti honeni posledniho decibelu souhlasit.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #5 kdy: 16. 10. 2012, 16:33:20 »
Pane Novotný,naprosto špičkové zesilovače vyrábí německá firma t-g-n z Bad Blankenburgu. Pokud si vzpomínáte, vždy i za dob NDR se tam vyráběly docela kvalitní elektronické součástky, zesilovače, antény atd. Pokud chcete opravdu investovat do kvality, zde máte link http://www.tgn-technology.com/shop/index.php?cat=c19_DVB-T-Vorverst-rker.html .Jen tak pro zajímavost: já chytám ve středních Čechách na Kathrein AOS32 + zesilovač ULNA3036 HS(hand select) se šum.číslem 0,34dB jednak 146km vzdálený Hoher Bogen a jednak 124km vzdálenou Weitru. Podotýkám v naprosto kopcovitém terénu s nepříliš dobrým terénním profilem.Měl jsem tam Teroz 30dB a po namontování ULNY došlo k výraznému zlepšení.A ještě jedna výhoda, i když mám nyní za humny Kozmice(7km) a skoro vidím na Votice (20km), tak se tento zesilovač nezahlcuje,nekmitá, doporučuji.Tedy pokud chcete investovat nemalé peníze-ale pokud je to vaše(jako moje)hobby, pak to naprosto chápu.Jediný problém je, že vy tam máte 12V napájení a ULNY se napájí jen 5V, ale to si myslím, že je pro vás zanedbatelná překážka.Pavel Bárta


Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #6 kdy: 16. 10. 2012, 20:06:23 »
Přece jen existuje  :) Co jde o cenu, tak bych to i investoval. Jedná se o hobby. Každý dB se hodí. Jen mam strach o to s tím přehlcením. Jak jsem zjistil, jedná se o pásmový a nikoli kanálový. V mojich podmínkách se rozkmitá i 22dB od Terozu. Mám to stížené o to, že mám Wendelstein(232km) ve stejném směru jako Kleť(20km) +- pár stupňů. Navíc s přímým výhledem. Obávám se, že těch 36dB by bylo fakt asi moc.  ???


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #7 kdy: 16. 10. 2012, 20:14:03 »
No jak jsem psal,mně tam nekmitá opravdu nic. A navíc vy máte Wendelstein ve vertikálu, ne?A moc vám ho tedy mezi námi závidím.Teď mi psal kamarád, že zachytil právě z tohoto vysílače K34 u Tábora. My ho chytali občas také v těch středních Čechách, dokonce je tady o tom někde článek v sekci Testy set top boxů i s fotkama, ale eter se zahustil, takže nyní mi za dobrých podmínek chodí Amberg a občas ale opravdu vyjímečně Vídeň.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kan.zesilovč s minimálním šumem
« Odpověď #8 kdy: 16. 10. 2012, 23:42:22 »
Přece jen existuje  :) Co jde o cenu, tak bych to i investoval. Jedná se o hobby. Každý dB se hodí. Jen mam strach o to s tím přehlcením. Jak jsem zjistil, jedná se o pásmový a nikoli kanálový. V mojich podmínkách se rozkmitá i 22dB od Terozu. Mám to stížené o to, že mám Wendelstein(232km) ve stejném směru jako Kleť(20km) +- pár stupňů. Navíc s přímým výhledem. Obávám se, že těch 36dB by bylo fakt asi moc.  ???
pokud řešíš desetiny šum. čísla tak se budeš muset spokojit s pásmovým předzes. neboť kanálový má šum parametry vždy horší z principu, a samozřejmě pouze jednostupňový (tj. max 18dB) z důvodu obav ze silného signálu z Kleti (i ten Teroz 22dB je dvoustupeň a proto taky kmitá...) další zesílení řeš ev. následným zařazením linkového výkonového zesilovače
Osobně bych tam vrazil TEROZ 434 za 3kila a fertig. Namísto kupování drahých zesilovačů bych řešil hlavně pečlivé provedení anténní soustavy sít a  přesné bezeztrátové propojení a sfázování kde můžeš celkem lehce přijít o decibely, přičemž na zesilovači honíš pouze desetiny