Autor Téma: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz  (Přečteno 367484 krát)

Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #15 kdy: 09. 06. 2011, 19:24:18 »
Praděd chodí s RDS například i v Praze - Frekvence 1 - 104,3 MHz
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #16 kdy: 19. 06. 2011, 11:58:52 »
před chvílí jsem vůbec poprvé poslouchal na VKV Maďary (Dipol ještě nemám nainstalovanej, chytl jsem to na prut)

88.1 MHz, s krátkými úniky, hezké mono bez RDS. Asi to je Pont FM nebo Rise FM...


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #17 kdy: 19. 06. 2011, 12:06:08 »
A lokalita?
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Ma Te S

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 194
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #18 kdy: 19. 06. 2011, 12:13:39 »
Třebíčsko, vysílač nevím


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #19 kdy: 22. 06. 2011, 13:07:36 »
Dobrý den, pánové,

dnes mi Kuba Melín nainstaloval novou VKV anténu Kathrein ABH 01. Musím říct, že počáteční dojmy jsou vynikající. Chodí i vzdálenější vysílače jako například Wendelstein nebo Gaisberg (Salzburg). Bohužel už se teď musím věnovat práci, ale až bude čas, vypadá to, že u rádia budu opravdu dlouho.

Zdraví vás
Lukáš Polák
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #20 kdy: 23. 06. 2011, 10:44:47 »
V tuto chvíli-dopoledne se mě do oblíbené Superfly 98.3 z Vídně motá Zitouna FM-stanice se čteným Koránem z Tunisu ;)
Brno-Líšeň 3prvek,Sony SA5ES.
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #21 kdy: 23. 06. 2011, 10:53:06 »
Užijte si Es vrstvu. Mně ke spokojenosti stačí nerušený poslech Radia Salzburg z Gaisbergu na mé nové anténě Kathrein ABH 01. 8)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #22 kdy: 23. 06. 2011, 11:08:42 »
Díky a gratuluji k anténě!Já jsem zkusil český 3prvek, i když jsem uvažoval i o 5.Dobře jsem udělal neboť mám signálu tolik, že je to hraniční možnost pro přijímač.A není to jen kvůli Hádům, které mám pár metrů, ale silné je úplně vše,Kahlenberg,Kamzík i Javorina je na úrovni místních stanic...Do lepší antény půjdu až s vymakanějším přijímačem.
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #23 kdy: 23. 06. 2011, 11:48:53 »
Užijte si Es vrstvu. Mně ke spokojenosti stačí nerušený poslech Radia Salzburg z Gaisbergu na mé nové anténě Kathrein ABH 01. 8)

Hm...

http://electopia.de/product_info.php?products_id=349867

To je slávy, vždyť to vypadá jak obyčejná yagina,
co se prodávala za bolševika asi za 150,- Kčs

http://elnika.sweb.cz/radia/yagi.html

A to je ještě ke všemu tohle ta nejmenší a nejhorší varianta...
Pak se dělala větší tj. střední velikost, tu jsem používal já na Rakousko a Bavorsko...
A pak se dělala ta největší a to už bylo fakt monstrum, ale schopné...

Ale jestli dělají něco takového ještě dnes ?
Pátrám po nějaké české výrobě
http://www.dsdpraktik.cz/anteny-kovoplast-chlumec
a nic moc výsledky...

« Poslední změna: 23. 06. 2011, 12:00:53 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #24 kdy: 23. 06. 2011, 12:08:53 »

Hm...

http://electopia.de/product_info.php?products_id=349867

To je slávy, vždyť to vypadá jak obyčejná yagina,
co se prodávala za bolševika asi za 150,- Kčs

http://elnika.sweb.cz/radia/yagi.html

A to je ještě ke všemu tohle ta nejmenší a nejhorší varianta...
Pak se dělala větší tj. střední velikost, tu jsem používal já na Rakousko a Bavorsko...
A pak se dělala ta největší a to už bylo fakt monstrum, ale schopné...

To myslíte José vážně co jste napsal?  :o
Velikost antény (délky prvků) se přece neodvíjejí od toho jak má být daná anténa "dobrá" nebo "špatná" ale od kmitočtu na který / které je konstruovaná....
ta "nejmenší" byla zřejmě na III. TV pásmo a tudíž se logicky nehodila pro příjem VKV, naopak ta "větší" mohla být na CCIR, ta ještě větší na OIRT, případně I. TV pásmo, logicky se ale nehodila pro příjem ve III. pásmu...
 


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #25 kdy: 23. 06. 2011, 12:29:20 »
Až budu mít odpoledne chvíli času, případně večer, sepíšu první zkušenosti na svůj blog tady na DigiZone. A, José, ta anténa je kvalita. To mi věřte. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #26 kdy: 23. 06. 2011, 13:08:11 »
Citace
To myslíte José vážně co jste napsal?  :o
Velikost antény (délky prvků) se přece neodvíjejí od toho jak má být daná anténa "dobrá" nebo "špatná" ale od kmitočtu na který / které je konstruovaná....
ta "nejmenší" byla zřejmě na III. TV pásmo a tudíž se logicky nehodila pro příjem VKV, naopak ta "větší" mohla být na CCIR, ta ještě větší na OIRT, případně I. TV pásmo, logicky se ale nehodila pro příjem ve III. pásmu...

Samozřejmě, že to myslím zcela vážně. Všechny 3 byly shodně pro zcela identické rozhraní tedy CCIR. Žádné III. pásmo apod. věci....
Lišily se v počtu prvků tj. v délce antény, / nikdo nehovořil o délce prvků/, ta nejmenší měla prvků nejméně a následně nejmenší db, ta nejdelší, tedy rozuměj ta s nejvyšším počtem prvků, nejlepší db. A díky počtu prvků byla tedy samozřejmě různá její délka. Příjem byl v úhlu 60° a nevyyšší zisk, tedy optimum kolem 100MHz, mám dojem... Jinak si ještě pamatuji, že první prvek byl nejkratší a jak se to blížilo k dipolu, tak se postupně jejich délka zvyšovala a prvky reflektoru měly délku stejnou. Mám dojem, že poslední prvek před dipolem, byl stejně dlouhý jako dipól, to už si nejsem jist. A to je tak vše, co vím... Ještě tak 5 let po revoluci byly všechny 3 zcela běžně v prodeji, ale zda se to dá sehnat ještě dnes ? To tedy fakt netuším...

Mimo zmíněných tří... byla v ČssR na FM pro příjem CCIR ještě oblíbená tato
viz. zde.

http://www.edunet.souepl.cz/~weisz/dilna/en_ant/ant4_4.php

anténa označená jeko:

Anténa pro VKV-FM s prostorovým uspořádáním prvků

Tam si lišil ten příjem, který nebyl pak v 60°
Ale v podstatě skoro kruh, tedy, co brala zepředu, brala i zezadu...

Pravda, když byla k něčemu přímo bokem, tak to nebrala...
říkám skoro kruh, ne úplně...

« Poslední změna: 23. 06. 2011, 13:43:30 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Martin B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 67
    • Zobrazit profil
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #27 kdy: 23. 06. 2011, 14:12:00 »
Lišily se v počtu prvků tj. v délce antény, / nikdo nehovořil o délce prvků/...
Tak to potom ano, je vidět že jsme si nerozuměli....  :) je pravda že nikdo nehovořil o délce prvků, ale ani o délce antény (počtu prvků) :) 

Jinak, podobné "stavebnicové antény" pro různý počet direktorů (v závislosti na zisku a parametrech antény) na VKV, popisoval i Český ve svých knihách....
Tenkrát ji podle Českého stavěl i můj otec... váže se k tomu taková příhoda, že Tesla tehdy nabízela anténní předzesilovač, který vyráběla ve více modifikacích - pro jednotlivé TV kanály z I. pásma, potom pro CCIR a další pro OIRT, v objednávce se mělo uvést číslo požadovaného kanálu, případně CCIR, nebo OIRT... otec, který chtěl přijímat Rakousko a Německo, si samozřejmě objednal ten pro VKV-CCIR.... no a soudruzi mu místo toho poslali zesilovač na OIRT, navíc s dopisem, že pro příjem na území ČSSR mu stačí ;D ;D
« Poslední změna: 23. 06. 2011, 14:14:27 od Martin B. »


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #28 kdy: 27. 06. 2011, 07:16:23 »
Dobré ráno, pánové, včera večer se mi podařil v Praze na VKV kapitální úlovek - Antenne Steiermark na 99,1. Samotnému se mi tomu nechtělo věřit, takže to dalo práci, ale mám i nahrávku, kdy jsem si pustil stream ze Samsungu (internet) a porovnal s VKV. Bylo to ono. :) Kdyby nic jiného, tak tohle stojí sepsat na blog. Holt se nová anténa projevila v plné kráse a navíc, bylo tropo.
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Dálkový příjem rádií - VKV CCIR 87,5-108 MHz
« Odpověď #29 kdy: 27. 06. 2011, 11:56:06 »
Gratuluji Lukáši, v Praze je to velmi slušný úlovek, ale bez úzkých filtrů by ses nechytal.Ode mne z chaty je Graz-Schöckl 291km, jede výkonem 67kW a přijímám to jen v modu DYNAS což je superzúžení pásma na tuneru Onkyo T-4970.Zkus při dobrých podmínkách otočit anténou ještě více na Z a možná chytneš i SWR1 z Donnersbergu, ten mi chodí pravidelně taky, je teda ale podstatně dál 493km, má 60kW.Pavel