Autor Téma: Síla & kvalita signálu DVB-T  (Přečteno 180913 krát)

Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #30 kdy: 11. 01. 2013, 18:38:36 »
Ano.
C/N vstupuje do indikace kvality spolu s upravenou hodnotou VBER. Vše v v pásmu použitelných VBER 10-3 až 10-7. Protože indikátor kvality nepostihuje pouze C/N či BER, ale jejich kombinaci, nelze jej použít pro jednoznačnou definici případného problému v příjmu, ale jako zběžný ukazatel pro laického uživatele funguje dobře.
Pro rychlý názor na signál jedním parametrem mám rád MER.
« Poslední změna: 11. 01. 2013, 18:40:11 od Petr Svoboda »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Sax

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 221
  • Edelweisspitze (2577mnm)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #31 kdy: 11. 01. 2013, 21:17:55 »
Ano.
C/N vstupuje do indikace kvality spolu s upravenou hodnotou VBER. Vše v v pásmu použitelných VBER 10-3 až 10-7. Protože indikátor kvality nepostihuje pouze C/N či BER, ale jejich kombinaci, nelze jej použít pro jednoznačnou definici případného problému v příjmu, ale jako zběžný ukazatel pro laického uživatele funguje dobře.
Pro rychlý názor na signál jedním parametrem mám rád MER.

Ano, MER a NsMargin sleduji nejvíc. V příštím svém meřaku bych chtěl mít i MER by Carrier a IO s volitelnou časovou osou. Favorita bych měl, ale zatím nedozrál čas ani peněženka... :D
VU+Duo4K, KWS Varos 106, Kathrein MSK120, Planar IT15T2 - ITtools, CAS124, CAS012.


wochomurka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #32 kdy: 12. 01. 2013, 17:02:00 »
To U.Hradiště má určitě na mou stranu větší dosah,protože vysílá všesměrově.Zlíňáci mají vysílač na severní straně města na nějakém činžáku a ten pokud se nepletu to pere pouze jižním směrem-na město.A jelikož jsem severně od Zlína,Rymice u Holešova,tak bych tu Zlín vůbec chytat neměl.Divné ale je,že já tu anténu musím mít namířenou téměř na Zlín...Přímý směr na U.Hradiště-nic.Myslím si ale,že stejně chytám nějaký odraz právě z toho Hradiště.Ano,je to kanál 42.

Zkuste v Rymicích MUX 4 ze Slavičína na kanále 44.Barevně jste v mapě pokrytí stejně jako já v Bílanech ve žluté asi 20-40 dBuV.Mě to jede krásně bez kostičkování a to na velké Vatenácké síto jen se symetrizákem ;)A to ho nemám ještě zatím  ani na půdě.
Tak už je to fajn,otočil jsem anténu na Olomouc,MUX 4 jede na 90% síla,kvalita kolísá 60-85%,bez kostiček.
Anténa zatím na půdě,když tak ji hodím na jaře ke komínu  ;)


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #33 kdy: 12. 01. 2013, 22:34:19 »
Nezapomínáte trochu na hodnotu C/N pro konkrétní typ modulace QAM?  ...
Ten idealni indikator kvality (Nordig SQI) v sobe obsahuje relativni C/N, tedy rozdil v dB namereneho C/N od minimalniho potrebneho odstupu C/N pro konkretni modulaci. Pak v sobe zahrnuje take logaritmovane VBER jak pise Petr Svoboda. A indikator sily je odvozeny take z relativni urovne (namerena minus minimalni). Tedy indikatory by mely byt stejne relativne "citlive" pro ruzne modulace. Bohuzel jsem takove idealni indikatory v prijimacich nevidel, nejbliz je tomu mozna Digiapl2.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #34 kdy: 12. 01. 2013, 22:53:30 »
Ano.
C/N vstupuje do indikace kvality spolu s upravenou hodnotou VBER. Vše v v pásmu použitelných VBER 10-3 až 10-7. Protože indikátor kvality nepostihuje pouze C/N či BER, ale jejich kombinaci, nelze jej použít pro jednoznačnou definici případného problému v příjmu, ale jako zběžný ukazatel pro laického uživatele funguje dobře.
Pro rychlý názor na signál jedním parametrem mám rád MER.

Ano, MER a NsMargin sleduji nejvíc. V příštím svém meřaku bych chtěl mít i MER by Carrier a IO s volitelnou časovou osou. Favorita bych měl, ale zatím nedozrál čas ani peněženka... :D

Také se řídím hlavně podle MER a NsMarginu. Jak u DVB-T, tak u DVB-S. Ale je potřeba (hlavně tady v Praze a okolí) hledět i na Pre-echo, které některým přijímačům dělá problém (a některým, třeba jedné TV od Sony, dělalo problém i naprosto čisté echo v rámci GI, inu tuner byl asi šmejd).
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


amidamaruu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #35 kdy: 28. 11. 2015, 17:03:25 »
At čtu jaj čtu,nikdo tady nenapsal,jak zlepšit kvalitu signálu.Tak potřebuju poradit.Mám signal na 78%.Kvalita u Novy je 74%.Obraz je dobrý.Ale jak nastavim třeba Markízu,tak mi píše.Signál 76%,kvalita 47%.Obraz se trhá.Nejde se na něj dívat.At hledám jak hledám,nikdo tady nenapsal,jestli vyměnit anténu,nebo zesilovač,či předzesilovač.Mám telku lcd panasonic a dvb-t  hyunday s pouze MPEG-2.Co změnit?


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #36 kdy: 28. 11. 2015, 17:46:18 »
Asi je to tím, že se tu řeší parametry signálu jako takové. K vašemu dotazu, parametry signálu lze zlepšit anténou s kvalitnějšími příjmovými vlastnostmi, nebo lepším směrováním pro problematické MUXy, odstraněním rušení daného, nebo více MUXů, nastavením parametrů případného zesilovače, zlepšením kvality bytového či domovního rozvodu. To jsou asi tak hlavní příčiny problémů a těžko hádat co asi je váš případ.  :)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #37 kdy: 28. 11. 2015, 17:56:46 »
Vámi uvedená čísla nejsou celkem k ničemu. Bohužel na Vaší otázku, nebo Vámi navrhovaný způsob řešení, neexistuje pro Vás jednoznačná rada.

Osobně považuji za velmi vhodný zdroj informací pouhopouhé sousedy. Ti mohou mít k dispozici více rad a zkušeností, než někdo zdaleka, sedící u počítače a který nic netuší o TV poměrech ve Vašem bydlišti. Sousedů se tedy zeptat, které vysílače a MUXy přijímají, jaké používají antény a způsob rozvodu TV signálu, jak jsou oni sami spokojeni s kvalitou příjmu. Pokud jsou na tom lépe než Vy, nechte se jimi inspirovat, pokud ne, pomoci Vám asi může jen místní anténářská firma.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #38 kdy: 28. 11. 2015, 18:24:28 »
Jednoznačná rada ale existuje a tou je jedině, už vzhledem k tomu příspěvku který bohužel svědčí o tom že tazatel o těchto věcech neví absolutně nic takže svépomocí by to stejně dopadlo katastrofálně, profesionální anténář.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #39 kdy: 28. 11. 2015, 19:31:52 »
Jednoznačná rada ale existuje a tou je jedině, už vzhledem k tomu příspěvku který bohužel svědčí o tom že tazatel o těchto věcech neví absolutně nic takže svépomocí by to stejně dopadlo katastrofálně, profesionální anténář.
líp to snad nešlo napsat :) ale stejne na 99 procent se tím tazatel řídit nebude a bude se honit za procenty :)


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #40 kdy: 28. 11. 2015, 20:26:38 »
Přesně. To je tak v diskuzích skoro vždycky.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


amidamaruu

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #41 kdy: 28. 11. 2015, 21:07:09 »
V jednom máte pravdu.Jsem absolutní amatér.Ale co se týče těch sousedů.Všichni používají kabelovku z kabelnet.Já jsem se na ně naštval(stále zvýšovaní poplatků)a dal se na pozemní anténu.Sehnal Setobox,anténu,4x odstíněný koax.Mám sice anténu polskou,ale šlapala.Anténu mám nasměrovanou na Wislu,nebot Třinec-vrch je zastíněný.Vyznám se ve většině elektroniky,ale co se týče přenášení signálu,tak akurát vzorce pro vlnové délky.I právě proto jsem tady na tomto foru,aby mi poradili odborníci.(kteří doufám,že tady jsou).Věřím,že podle adresy,v mapách mi víc poradíte.Upřesnim polohu.Je to v Třinci-Lyžbicích,na ulici janáčkova 456.3.patro.Takže je výhled na ten vysílač Wisly.Prosím,doporučte,co sehnat,aby byly všechny programy dobré.Jo budu měnit setobox,nebot ten starý mi sice našel 52 programů,Ale,polské jsou v MPEG-4,a já chytám pouze české.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #42 kdy: 28. 11. 2015, 21:15:47 »
Vy tomu "věříte", ale signál není o víře. Pokud se vyznáte v elektronice, taky asi neměříte třeba napětí nebo proud v procentech... Prostě bez měření, není vědění. A měří se měřícím přístrojem k tomu určeným a měřenými parametry nejsou signál/kvalita v procentech. Až na základě měření a zjištěných parametrů jde navrhnout řešení v podobě vhodné antény (antén), zesilovačů, slučovačů či jiných prvků. Ale to vše na místě, ne po internetu na dálku. Pokud to nepochopíte a místo zavolání anténáře budete shánět "rady" po internetu, tak máte pravděpodobnost toho, že se budete v klidu dívat na TV, velmi nízkou. Je to na vás.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #43 kdy: 29. 11. 2015, 09:05:08 »
V jednom máte pravdu.Jsem absolutní amatér.Ale co se týče těch sousedů.Všichni používají kabelovku z kabelnet.Já jsem se na ně naštval(stále zvýšovaní poplatků)a dal se na pozemní anténu.Sehnal Setobox,anténu,4x odstíněný koax.Mám sice anténu polskou,ale šlapala.Anténu mám nasměrovanou na Wislu,nebot Třinec-vrch je zastíněný.Vyznám se ve většině elektroniky,ale co se týče přenášení signálu,tak akurát vzorce pro vlnové délky.I právě proto jsem tady na tomto foru,aby mi poradili odborníci.(kteří doufám,že tady jsou).Věřím,že podle adresy,v mapách mi víc poradíte.Upřesnim polohu.Je to v Třinci-Lyžbicích,na ulici janáčkova 456.3.patro.Takže je výhled na ten vysílač Wisly.Prosím,doporučte,co sehnat,aby byly všechny programy dobré.Jo budu měnit setobox,nebot ten starý mi sice našel 52 programů,Ale,polské jsou v MPEG-4,a já chytám pouze české.
Zřejmě si toho nikdo nevšiml,
ale jak chcete s anténou nasměrovanou na Wislu chytat korektně Slováky, kteří vysílají z jiného směru a navíc v opačné (vertikální polarizaci)? Tohle fungovat nebude.
Podmínky u nás ve Slezsku (co se dvb-t týče) jsou docela složité, dochází k odrazům signálu a projevuje se vliv SFN. Takže pokud to opravdu chcete zprovoznit, je zapotřebí sehnat někoho kdo má nejen kvalitní vybavení, ale taky znalosti místních podmínek.
« Poslední změna: 29. 11. 2015, 09:07:54 od Horal »


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Síla & kvalita signálu DVB-T
« Odpověď #44 kdy: 29. 11. 2015, 09:35:53 »
V jednom máte pravdu.Jsem absolutní amatér.Ale co se týče těch sousedů.Všichni používají kabelovku z kabelnet.Já jsem se na ně naštval(stále zvýšovaní poplatků)a dal se na pozemní anténu.Sehnal Setobox,anténu,4x odstíněný koax.Mám sice anténu polskou,ale šlapala.Anténu mám nasměrovanou na Wislu,nebot Třinec-vrch je zastíněný.Vyznám se ve většině elektroniky,ale co se týče přenášení signálu,tak akurát vzorce pro vlnové délky.I právě proto jsem tady na tomto foru,aby mi poradili odborníci.(kteří doufám,že tady jsou).Věřím,že podle adresy,v mapách mi víc poradíte.Upřesnim polohu.Je to v Třinci-Lyžbicích,na ulici janáčkova 456.3.patro.Takže je výhled na ten vysílač Wisly.Prosím,doporučte,co sehnat,aby byly všechny programy dobré.Jo budu měnit setobox,nebot ten starý mi sice našel 52 programů,Ale,polské jsou v MPEG-4,a já chytám pouze české.
Zřejmě si toho nikdo nevšiml,
ale jak chcete s anténou nasměrovanou na Wislu chytat korektně Slováky, kteří vysílají z jiného směru a navíc v opačné (vertikální polarizaci)? Tohle fungovat nebude.
Podmínky u nás ve Slezsku (co se dvb-t týče) jsou docela složité, dochází k odrazům signálu a projevuje se vliv SFN. Takže pokud to opravdu chcete zprovoznit, je zapotřebí sehnat někoho kdo má nejen kvalitní vybavení, ale taky znalosti místních podmínek.
Je zbytečné na toto upozorňovat, když to tazatel pojímá, jak pojímá. Postřeh o směru a polarizaci je zbytečný, musí to vyhodnotit místní odborník a ten jistě tyto věci zná. Rozebírat to s tazatelem je zbytečné.