Autor Téma: Měřicí přístroje pro DVB-T  (Přečteno 57993 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #60 kdy: 05. 02. 2016, 10:51:08 »
Někdo může mít opravdu štěstí a pre-echo nemusel nikdy řešit. My tady na jihu v otevřené krajině máme několik příležitostí se vyřádit. Např.
K27 Borský Mikuláš-Bratislava
K56 Javorina-Bratislava
K24 Poysdorf-Vídeň
K29,40 Kojál-Pálava
Někdy je to fakt síla, že se musí přijímací anténa doslova schovat před nežádoucími signály. K tomu je měření pre-echa vítaná pomůcka. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #61 kdy: 05. 02. 2016, 12:01:58 »
To ani ne, ale stačí se podívat na délku ochranného intervalu a návazně dosah v km a mimo nějaké dálkové příjmy přicházejí signály tak, že se neruší. Po spuštění vysílačů v Praze se taky 90% problémů svádělo na preecho, ale se zkušenostmi se ukazuje, že to nějak nebyla pravda.
Budto jste mel obrovske stesti a na problem SFN nenarazil nebo problem pre-echa bagatelizujete. Problem s pre-echem muze vniknout i kdyz pre-echo prichazi drive pred hlavnim signalem o podstatne mensi cas nez je ochranny interval.
Ano, přesně tak.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #62 kdy: 05. 02. 2016, 12:12:48 »
Nevím jestli problémy SFN bagatelizuji, nebo ne, každopádně montuji antény v dosahu několika SFN sítí a nějaké zvláštní problémy mi žádná echa nedělají. Spíš různá jiná rušení čímkoli, jen dá někdy práci najít o co vlastně jde. Ano pamatuji doby, kdy jsme říkali, že to nejde, protože SFN..., ale s určitými zkušenostmi si dovoluji tvrdit, že to bývala neznalost a ne problémy SFN.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #63 kdy: 05. 02. 2016, 15:00:19 »
Nevím jestli problémy SFN bagatelizuji, nebo ne, každopádně montuji antény v dosahu několika SFN sítí a nějaké zvláštní problémy mi žádná echa nedělají. Spíš různá jiná rušení čímkoli, jen dá někdy práci najít o co vlastně jde. Ano pamatuji doby, kdy jsme říkali, že to nejde, protože SFN..., ale s určitými zkušenostmi si dovoluji tvrdit, že to bývala neznalost a ne problémy SFN.

Praxí jsem vypozoroval, že se i výrobci naučili dělat tunery méně náchylné na tyto jevy. Mám nějaké staré boxy z doby přechodu na digitál a jsou mnohem náchylnější, než dnešní přijímače.

Ale na to se u montáže nedá spoléhat.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #64 kdy: 06. 02. 2016, 10:17:43 »
Příspěvky Horala, Doliniaka a iovi-ho považuju za velmi cenné.
Je vidět, že plynou ze široké praxe. Mám ale výhradu vůči těm tunerům, nezdá se mi, že by byly odolnější než dříve vůči vlivům které jsou výše popsány. Možná je to subjektivní dojem. Mám zkušenosti s tím, že třeba LG toho "ustojí" více než Panasonic nebo Samsung.
Byl jsem několikrát v podobném prostředí (foto Horal) a pokud došlo na situaci, která je vidět na obrázku, obraz v LG jakoby nachvíli ustrnul, zatímco u "konkurence" následoval rozpad obrazu či fragmentace.
Doliniak technický dotaz, super nápad se sfázováním antén, ale kde je na snímku druhý vysilač-vidím jen jeden.
Honda Enduro Team

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #65 kdy: 06. 02. 2016, 11:13:31 »
Příspěvky Horala, Doliniaka a iovi-ho považuju za velmi cenné.
Je vidět, že plynou ze široké praxe. Mám ale výhradu vůči těm tunerům, nezdá se mi, že by byly odolnější než dříve vůči vlivům které jsou výše popsány. Možná je to subjektivní dojem. Mám zkušenosti s tím, že třeba LG toho "ustojí" více než Panasonic nebo Samsung.
Byl jsem několikrát v podobném prostředí (foto Horal) a pokud došlo na situaci, která je vidět na obrázku, obraz v LG jakoby nachvíli ustrnul, zatímco u "konkurence" následoval rozpad obrazu či fragmentace.
Doliniak technický dotaz, super nápad se sfázováním antén, ale kde je na snímku druhý vysilač-vidím jen jeden.
Pokud můžu k těm obrázkům, tak já jsem to pochopil tak, že na 1 anténu byly v "záběru" dva vysílače a vlivem echa nebo pre-echa byl výsledný MER velmi špatný. Při použití dvou antén sfázovaných do sestavy se podařilo jeden z vysílačů odsměrovat a výsledný signál tak zcela zásadně nabral na kvalitě.


THresil

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #66 kdy: 06. 02. 2016, 11:19:57 »
obraz v LG jakoby nachvíli ustrnul, zatímco u "konkurence" následoval rozpad obrazu či fragmentace.
Ustrnutím máte na mysli, že se obraz zasekl/zastavil na posledním "úplném/kvalitním" snímku cca na 1-3 sekundy a dále pokračoval přenos vysílání, až už k jevu nedocházelo? A přitom "záseku" nebylo pravidlem, že by se "zasekl" i zvuk?


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #67 kdy: 06. 02. 2016, 12:23:23 »
Příspěvky Horala, Doliniaka a iovi-ho považuju za velmi cenné.
Je vidět, že plynou ze široké praxe. Mám ale výhradu vůči těm tunerům, nezdá se mi, že by byly odolnější než dříve vůči vlivům které jsou výše popsány. Možná je to subjektivní dojem. Mám zkušenosti s tím, že třeba LG toho "ustojí" více než Panasonic nebo Samsung.
Byl jsem několikrát v podobném prostředí (foto Horal) a pokud došlo na situaci, která je vidět na obrázku, obraz v LG jakoby nachvíli ustrnul, zatímco u "konkurence" následoval rozpad obrazu či fragmentace.
Doliniak technický dotaz, super nápad se sfázováním antén, ale kde je na snímku druhý vysilač-vidím jen jeden.
Pokud můžu k těm obrázkům, tak já jsem to pochopil tak, že na 1 anténu byly v "záběru" dva vysílače a vlivem echa nebo pre-echa byl výsledný MER velmi špatný. Při použití dvou antén sfázovaných do sestavy se podařilo jeden z vysílačů odsměrovat a výsledný signál tak zcela zásadně nabral na kvalitě.

Kolegovi Wolfovi se asi jedná o tohle prostě 2 vysilače by měly být vidět nějak takto.
« Poslední změna: 06. 02. 2016, 12:26:50 od Horal »


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #68 kdy: 06. 02. 2016, 16:22:31 »
Horal,
ano vystihl jste to správně.
Honda Enduro Team


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #69 kdy: 07. 02. 2016, 00:14:28 »
Ale vzdyt na hornim obrazku Dolinaka jsou 2 vysilace videt (0 a 57 km). Tipuju Kamzik s preechem z Dubniku.
« Poslední změna: 07. 02. 2016, 00:17:44 od ivovi »


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #70 kdy: 07. 02. 2016, 00:52:50 »
To Wolgang Wolf:
Vím, že kolem roku 2010 plus mínus, byl docela humbuk kolem TV od Samsungu. Narychlo některé tehdy novější modely dostávaly nový firmware. Dokonce i zde se něco málo řešilo. Namátkou zde: http://www.digizone.cz/clanky/televizory-samsung-pro-rok-2011-bohatsi-zabava/nazory/vlakno/8/

No a na dotaz, kde je na snímku druhý vysilač-vidím jen jeden.
Enik na to odpověděl naprosto přesně.

Ještě k problematice SFN. Pokud se jedná o "extremní řešení", prakticky mám vyzkoušenou výše uvedenou soustavu 2 antén a dlouhou 30ti prvkovou anténu. Viz obr.
Nedá se říct, které řešení je lepší. Je to individuální od místa a všude to nefunguje. Soustava 2 antén se mi zdá ostřeší, ale vyžaduje aby na každou anténu dopadal stejný signál. 30ti prvková yagina má něco málo přes 3 metry pro K56-60, takže i tam musí být homogenní pole. Naštěstí se jedná o extrémy, kterých tolik není.



Ale vzdyt na hornim obrazku Dolinaka jsou 2 vysilace videt (0 a 57 km). Tipuju Kamzik s preechem z Dubniku.

Přesně tak, vzdálenější signál z Kamzíku je ten dominantní.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #71 kdy: 07. 02. 2016, 09:13:47 »
Wolf,
klikněte na ty obrázky-rozbalí se v plné velikosti, zřejmě tam to skřípe.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Měřicí přístroje pro DVB-T
« Odpověď #72 kdy: 07. 02. 2016, 17:31:41 »
Díky za nakopnutí-bylo to "rukama", po rozbalení obrázku je vše zřejmé.
Ostatním patří omluva za slepotu.
Honda Enduro Team