Autor Téma: HD přepisy starších českých filmů a seriálů, Aktuálně: Sanitka  (Přečteno 10696 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Zakládám zde jakési "diskuzní okénko" pro příznivce nových HD přepisů starších českých filmů. Starším filmem se zde rozumí takový film, jenž nebyl v době premiéry na nosičích či TV premiéry dostupný v HD. Může to být tedy třeba i "Jedna ruka netleská" z roku 2003. A čeho jsme se zatím v HD dočkali?
(Pochopitelně jsem si na něco nemusel vzpomenout)

Adelheide (1969)
Andělské oči
Babička (1970)
Báječná léta pod psa
Baron Prášil (1961)
Byl jednou jeden král
Císařův pekař – Pekařův císař
Černí Baroni
Divoká svině (1990)
Golet v údolí
Hoří, má panenko (1967) KOMPLETNÍ REMASTER
Hrátky s čertem
Hry lásky šálivé NOVĚ
Indiánské léto
Je třeba zabít sekala
Jedna ruka netleská
Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) 
Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977)
Jízda
Kdo přichází před půlnocí (1979)
Knoflíkáři (1997)
Kolja (1995)
Konec básníků v Čechách (1993)
Limonádový Joe
Markéta Lazarová (1967) KOMPLETNÍ REMASTER
Milenci a vrazi
Městem chodí Mikuláš
Muž z prvního století
Na kometě
Návrat idiota (1999)
Nesmrtelná teta
Oběti a vrazi
Papilio
Pelíšky (1999)
Poslední růže od Casanovy (1966)
Pozor, vizita!
Pražské noci (1967)
Pramen života
Rebelové
Samotáři
Smrt v sedle (1958)
Snowboarďáci (2003)
Stůj, nebo se netrefím
Tmavomodrý svět (2001)
U pokladny stál...
Učitel tance
Všichni moji blízcí
Výchova dívek v Čechách (1997)
Výlet (2002)
Záhada hlavolamu (1993) NOVĚ
Zánik samoty Berhof (1983)
Zapomenuté světlo
Zelená vlna
Zlaté kapradí
Zlatí úhoři
Zlatovláska
Želary (2003)

Byl jednou jeden dům (1975)
Cirkus Humberto (1988)
Hříšní lidé města pražského
Dobrodružství kriminalistiky
Dynastie Nováků
Malý pitaval z velkého města
Panoptikum města pražského
Prima sezóna
Sanitka (1984) NOVĚ
Vlak dětství a naděje
« Poslední změna: 02. 07. 2013, 16:40:08 od blueflash . »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Asi bych z toho oddělil Markétu Lazarovou a Hoří, má panenko. To jsou skutečně restaurované filmy, ne jen nové HD přepisy.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
A když tedy začnu u zatím posledního počinu, tak musím říct, že Golet v údolí na tom nebyl moc dobře s kvalitou. Byl tam užit nějaký prapodivný difuzní filtr, jenž to dost degradoval. Hlavně ve scénách při slunečném světlo to bylo jasně vidět. V některých scnénách bylo ale vidět i něco jiného.  ;)



Nejvíce mne ale pobavilo postava rabína, tvář jejího představitele mi připomínala jednoho nikoliv herce, alébrž politka (nikoliv herce-politika jako je třeba Jandák), nicméně jsem si říkal, že je to nesmysl, kde by se tam bral. No, ale nesmysl to nebyl.. ;D


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Proboha čim a na co to točili? Vždyť je to totálně rozmazaný. Ze všeho nejvíc mi vadí rozmazané světlé části obrazu jakoby zářící do tmavších míst, z toho mě bolí oči a nejde se tak na film dívat.
« Poslední změna: 05. 06. 2013, 11:55:56 od Tech7 »
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Proboha čim a na co to točili? Vždyť je to totálně rozmazaný. Ze všeho nejvíc mi vadí rozmazané světlé části obrazu jakoby zářící do tmavších míst, z toho mě bolí oči a nejde se tak na film dívat.

Zřejmě je to jakýsi rukopis kameramana Juraje Šajmoviče, podobný filtr byl i u Dobrodružství kriminalistiky, které taky točil...

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


jirkazdevitky

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 444
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ahoj, zaujal mě tento článek. Podobné téma jsem také zakládal nedávno o Vánocích (remastery česko-slovenských filmů), ale byla to spíš kritika. Jinak rád bych tě opravil, nahrával jsem si nedávno z novy hd Andělskou tvář a z ct1 hd Pramen zivota a v plném nativu tyto  filmy nebyly. Byly to klasicke sd obrazy upscalovane do hd.

V hd byly nedávno odvysílané ještě tyto filmy:  Pyšná princezna (nova hd), Eva tropí hlouposti (nova hd), Nesmrtelná teta (ČT), Kdo přichází před půlnocí (1979, ČT), Papilio (ČT), Divoká svině (1990, ČT), Všichni moji blízcí (ČT, 1999), Anděl na horách, Dovolená s Andělem (nova), Líbáš jako bůh (markíza hd), Perinbaba (markíza hd), Soľ nad zlato (markíza hd), Kráľ Drazdia Brada (markíza hd), Orgán (z r. 1964, černobílý, v 16:9/ STV2 HD)

Jinak bych rád doplnil další do hd rozlišení remasterované filmy, které teď na ČT a nově v premiéře poběží:

22.6 Záhada hlavolamu (1993, 16:9), 15.6 Otec Kondelík a ženich Vejvara (nova), 23.6 Cesta do hlubin študákovy duše (nova), 30.6 Hry lásky šálivé (ČT1, 4:3) - můj nejoblíbenější :)
« Poslední změna: 10. 06. 2013, 11:07:10 od jirkazdevitky »


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Možná je to jen úklep, ale v HD byly Andělské oči :-)  http://www.ceskatelevize.cz/porady/143393-andelske-oci/


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Možná je to jen úklep, ale v HD byly Andělské oči :-)  http://www.ceskatelevize.cz/porady/143393-andelske-oci/

přesně tak  :)


jirkazdevitky

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 444
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ma nekdo z vas ze seznamu v hd sbirce tyto remastery - Smrt v sedle , Indianske leto nebo Adelheid?


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Tak HD rozlišení se dočká i Sanitka. Avšak v případě tohoto seriálu bude technologický progres poněkud menší. Při vydání na DVD byl již totiž seriálu proveden nový přepis, jenž byl už dost kvalitní, ale tedy zřejmě jen v rámci SD rozlišení. Avšak seriál byl natočen pouze na 16mm surovinu, tak obraz i po přepisu do HD rozlišení nebude tak dobrý, jako u děl točených na 35mm materiál jako např. Cirkus Humberto - právě u tohoto seriálu byla kvalita předešlého přepisu špatná..

http://youtu.be/Y0zxEPEfoXI


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Tak Záhada hlavolamu byla asi natočena na (Super) 16mm film. Sec jenom, úroveň detailu je tam menší, zrnitost výraznější. Snad jedině, že by bylo užito nějaké supercitlivé 35mm, ale to asi ne...

Co se týče filmu jako takového, tak jednoznačně odmítám "jít s davem" glorifikujícím seriál z roku 1969 ve srovnáním s tímto filmem. Připouštím nižší kvalitu hereckých výkonů, nicméně amosféra podkreslená ponurou hudbou je naprosto famózní. Žádný papundekl jako v seriálu, ale čistý reál, v roce 1993 ještě nemohlo být tolik zrekonstruovaných starých domů, dnes by se lokace hledaly o dost hůře. Dále samozřejmě je velkou devízou filmu to, že se věrně drží knihy, prakticky byly vypuštěny jen Dvorečáci, v jejichž "rajónu", kde RŠ brigádničí sběrem tenisových míčků, děj knihy začíná. To seriál je zpatlanina Záhady hlavolamu a Stínadel se bouří. Prý se snad film měl dočkat i dalších dílů, ale sešlo z toho. Každopádně škoda. Už kvůli Širokovi, jenž vzešel z abdikujícího Velkého Vonta v Záhadě Hlavolamu.



blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:HD přepisy starších českých filmů a seriálů, Aktuálně: Sanitka
« Odpověď #11 kdy: 02. 07. 2013, 05:27:15 »
Tak Sanitka byla natáčena zřejmě na nějaký dosti citlivý materiál (asi z důvodu natáčení v reálech, kde nebylo možné užít filmových světel jako někde v ateliéru) a na obraze je to vidět. Zrní to jako blázen a to vč. exteriérových scén, takže zřejmě i u nich bylo užito stejného citlivého materiálu, ačkoliv světelné podmínky by samozřejmě umožňovaly užít materiál o nižší citlivosti a tedy i menší zrnitosti. Nicméně to považuju za lepší stav než nějaké pokusy o redukci zrna, jenž by s sebou nesly ztrátu detailů. Mj. začínám mít pocit, že se skutečně jedná o přepis, jenž už byl vysílán (avšak jen v SD). Ta barevná gradace je totiž navlas stejná.



Seriál se dá určitě hodnotit pozitivně. Ve srovnání třeba se statickou papundeklovou Nemocnicí na kraji města (byť ke její cti jí nutno přiznat např. sem tam záběry přímo z vnitřku aut, točených ruční TV kamerou, což si myslim, že na přelomu 70. - 80. let nebylo nic běžného) je natočen dynamicky, bezprostředně. Co se mu dá vytknout, je nejednoznačná časová lokalizace. Myslím, že řada diváků může mít problém si uvědomit, že seriál se nemá odehrávat v době jeho natáčení (první půle 80. let), ale cca o 10-20 let dříve. A tady se zeptám pamětníků - působí prostředí (úvodu) seriálu jako "zlatá šedesátá"? Říkám si, že v normalizačních letech, asi pochopitelně nějaká velká nostalgie na uvolněná šedesátá léta nebyla příliš žádoucí a tak byly poněkud "podušeny". No a samozřejmě naprosté tabu ve věci srpna 1968....

V tomto ohledu se ovšem stává z celé Sanitky 2 dosti velký přehmat ve věci časové posloupnosti, jelikož hrdinové ze Sanitky I by sotva mohly být v současné době stále činí u ZZSHMP. Hlavně alarmující je to u dr. Mádra (P. Kostka). Pokud se nemýlím, tak to měl být letec RAF, čili by to mohl být tak ročník 1920!!! Vlastně se dá říct, že Sanitka II se spíš měla odehrávat někde kolem sametové revoluce. To by ovšem bylo podle všeho dosti technicky náročné až nemožné - kde by se sháněly tehdejší sanity. Nějaké historické Š 1203 dejme tomu, avšak v této době jezdily u záchranky už i západní Renaulty Master a Mercedesy TN. A u nich skutečně nevím, jak by je bylo možné získat. A i kdyby se to povedlo, tak by to zkrátka nebylo tak atraktivní, jako když někam přijede Golem....


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD přepisy starších českých filmů a seriálů, Aktuálně: Sanitka
« Odpověď #12 kdy: 02. 07. 2013, 08:53:03 »
Mě ten převod moc nenadchnul. Zrní to hodně, kodeku to dává zabrat a to jsem to viděl na UPC a ne na RS7, kde bude datový tok nižší. I tak bylo občas ze vzdáleného obličeje pár fleků, přitom v SD to vypadalo líp. Podle mě by mírné rozostření pomohlo, přece víme, že to nebudeme vysílat s datovým tokem 20Mb/s.
PS: Opravdu bylo v Nemocnici točeno ruční TV kamerou? Mám pocit, že exteriéry jsou tam točeny na film, tak proč by tyto záběry nebyly točeny filmovou reportážní kamerou?


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re:HD přepisy starších českých filmů a seriálů, Aktuálně: Sanitka
« Odpověď #13 kdy: 02. 07. 2013, 16:28:01 »
Nemocnice byla točena kompletně na TV kamery. A exteriérové scény měly i jedno velké plus. Zatímco v ateliérech byly nekvalitní Tesly TKP 305 (následně na druhou řadu z roku 1981 koproducenti z NSR zaplatili modernizaci kamerových řetězců vč. dodání kamer Bosch, jenž pak sloužily až do první půle 90. let)  , tak v přenosových vozech byly západní stroje Marconi a Bosch, jejichž obrazová kvalita byla mnohem vyšší.
http://www.youtube.com/watch?v=UlNKItG_-O0 zde je sestřih nepovedených záběrů právě jen z exteriérů a obrazová kvalita je, troufám si říct, velmi dobrá na rok 1976/77. K tomu ještě připočíst kompresi na YouTube...

http://youtu.be/PmErtOSoLbM?t=1m14s - např. zde záběry ze Žigula Sovy jr. jsou jednoznačně na ruční TV kameru.


peter30

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HD přepisy starších českých filmů a seriálů, Aktuálně: Sanitka
« Odpověď #14 kdy: 20. 07. 2013, 00:50:15 »
Dneska 19.7. dávali na Nově film V. Michálka O rodičích a dětech (2007) a pokud mne paměť neklame při minulých vysíláních ho již dávali v HD přepisu a to již i na Nově Cinemě, protože jsem si ho v té době zapomněl nahrát. Dnes ho však jako hd neodvysílali (neavizovaly to ani před vysíláním). Klame mne paměť nebo proč to dnes vysílali jen v sd přepisu?