Autor Téma: Úbytek napětí na USB kabelu  (Přečteno 48464 krát)

Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Úbytek napětí na USB kabelu
« kdy: 19. 06. 2013, 04:28:37 »
Nevím, jestli se sem tento dotaz hodí, ale věřím, že se zde najde odborník, který mi poradí. Potřebuji zapojit USB 3G modem přes 5m prodlužovací USB kabel k notebooku. Jedinou otázku, kterou mám, je, jestli zabrání úbytku napětí na konci USB kabelu přidání vodiče stejného nebo většího průřezu ke stávajícímu červenému(+5V) přímo na konektorech kabelu? Při připojení přes USB kabel totiž nemá modem dostatek napětí a nefunguje. Kabel i modem jsou pořádku. Při použití 3m kabelu pomůže vložit před či za kabel nenapájený USB hub, ale u 5m již ne. Děkuji za reakce.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


jakub mluno

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #1 kdy: 19. 06. 2013, 11:01:49 »
Pokud je problém opravdu v mizerném napájení (a to co píšete tomu nasvědčuje), mohlo by to přidání paralelních napájecích vodičů vyřešit (je nutné posílit nejenom červený ale i černý, plus i mínus). Mohlo, ale nemuselo. Průřez by měl odpovídat požadovanému proudu (pro USB je maximum 0,5A) a úbytku (no nevim 100mV by nemělo ještě vadit). Odpor by teda neměl překročit 0,2 ohmu. Když si to tak počítám, vychází mi docela gigantický průřez 0,75 (s odporem 0,225 ohmu). To se mi zdá nějak moc. Sám počítač může dávat mizerné napájení (pokud dané zařízení nefunguje ani při přímém připojení bez prodlužky je problém jinde). U notebooku je to dokonce velmi pravděpodobné (i když jsem zažil, že externí HDD - taky náročné zařízení - fungoval v notebooku ale ve stolním PC jen přes napájený HUB). Taky může být mizerný kabel, mám několik takových levných pětimetrových, do kterých nejde připojit ani fleška.
Druhá věc je indukčnost toho kabelu, která může způsobovat dynamické úbytky vždy, když je potřeba skokem větší proud. Třetí věc je schopnost kabelu přenášet signál, ale pokud ten pětimetrový kabel s jinými zařízeními funguje, neni to problém.
Já bych zkusil tu sestavu otočit. Nejprve dát 5m kabel pak ten napájený hub a nakonec ten wi-fi adaptér. A nebo ten napájený HUB vložit mezi dva třímetrové kabely. Pokud byla chyba v napájení, bude to takto fungovat. Posilování kabelu bych zvolil jako poslední z variant když vše ostatní selže.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #2 kdy: 19. 06. 2013, 13:47:46 »
Pokud je problém opravdu v mizerném napájení (a to co píšete tomu nasvědčuje), mohlo by to přidání paralelních napájecích vodičů vyřešit (je nutné posílit nejenom červený ale i černý, plus i mínus). Mohlo, ale nemuselo. Průřez by měl odpovídat požadovanému proudu (pro USB je maximum 0,5A) a úbytku (no nevim 100mV by nemělo ještě vadit). Odpor by teda neměl překročit 0,2 ohmu. Když si to tak počítám, vychází mi docela gigantický průřez 0,75 (s odporem 0,225 ohmu). To se mi zdá nějak moc. Sám počítač může dávat mizerné napájení (pokud dané zařízení nefunguje ani při přímém připojení bez prodlužky je problém jinde). U notebooku je to dokonce velmi pravděpodobné (i když jsem zažil, že externí HDD - taky náročné zařízení - fungoval v notebooku ale ve stolním PC jen přes napájený HUB). Taky může být mizerný kabel, mám několik takových levných pětimetrových, do kterých nejde připojit ani fleška.
Druhá věc je indukčnost toho kabelu, která může způsobovat dynamické úbytky vždy, když je potřeba skokem větší proud. Třetí věc je schopnost kabelu přenášet signál, ale pokud ten pětimetrový kabel s jinými zařízeními funguje, neni to problém.
Já bych zkusil tu sestavu otočit. Nejprve dát 5m kabel pak ten napájený hub a nakonec ten wi-fi adaptér. A nebo ten napájený HUB vložit mezi dva třímetrové kabely. Pokud byla chyba v napájení, bude to takto fungovat. Posilování kabelu bych zvolil jako poslední z variant když vše ostatní selže.
Díky za reakci.
Jen bych dopřesnil pár maličkostí. Není to chyba notebooku, neboť se to takto chovalo i u dalších třech. Napájený hub bohužel k dispozici nemám, pouze nenapájený. Vím, že pokud bych před modem zapojil napájený hub, tak to bude fungovat. Tuto možnost ale nemám. Při přímém zapojení do notebooku modem normálně pracuje. Co se týče datového přenosu, kabel funguje bezvadně. S největší pravděpodobností se jedná právě o pokles napětí na výstupu z kabelu. Takže pokud říkáte, že posílení plusového i mínusového vodiče by mělo pomoct, tak mi nic jiného asi nezbyde.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


brk

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #3 kdy: 15. 10. 2013, 20:43:36 »
Zkus aktivní USB kabel. Já mám třeba na takovém kabelu DVB-T tuner a v pohodě. Ve školách se takto připojují interaktivní tabule, ... . Tohle by mělo Tvůj problém vyřešit.

např.: http://www.alza.cz/kabel-usb2-0-prodluzovaci-d62901.htm


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #4 kdy: 15. 10. 2013, 20:53:03 »
Zkus aktivní USB kabel. Já mám třeba na takovém kabelu DVB-T tuner a v pohodě. Ve školách se takto připojují interaktivní tabule, ... . Tohle by mělo Tvůj problém vyřešit.

např.: http://www.alza.cz/kabel-usb2-0-prodluzovaci-d62901.htm
Bylo by možné dát odkaz na jiného prodejce? Na Alzu mě to tady bohužel nepustí. Díky
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


brk

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #5 kdy: 15. 10. 2013, 21:01:19 »
Prostě hoď do Heuréky, nebo čehokoliv podobného, dotaz "aktivní usb kabel". Dělá to kde kdo. Nevím, jestli je v té krabičce nějaký násobič, či co, ale funguje to.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #6 kdy: 15. 10. 2013, 21:11:16 »
Prostě hoď do Heuréky, nebo čehokoliv podobného, dotaz "aktivní usb kabel". Dělá to kde kdo. Nevím, jestli je v té krabičce nějaký násobič, či co, ale funguje to.
No nevím přesně na jakém principu tento kabel funguje, ale pochybuji, že dokáže trvale eliminovat úbytek napětí způsobený délkou kabelu a tím dostatečně napájet USB modem. Chybí mi na něm aktivní napájení.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


brk

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #7 kdy: 15. 10. 2013, 22:36:12 »
Mám na to tohle:
http://cz.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2440#sp

Na rozdíl od 3G modemu se tahle věc i docela zahřívá, takže žere určitě víc.

Teoreticky tu mám někde i dva USB 3G modemy, co dávalo O2 v sadě, tak to můžu prubnout, jak budu mít čas. Nějaké dva různé Chujaven, či jak se ti Číňani jmenují. ;o)


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #8 kdy: 16. 10. 2013, 09:38:51 »
Mám na to tohle:
http://cz.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2440#sp

Na rozdíl od 3G modemu se tahle věc i docela zahřívá, takže žere určitě víc.

Teoreticky tu mám někde i dva USB 3G modemy, co dávalo O2 v sadě, tak to můžu prubnout, jak budu mít čas. Nějaké dva různé Chujaven, či jak se ti Číňani jmenují. ;o)
No možná byste se divil, jak se modem od TP-LINKu zahřívá.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #9 kdy: 16. 10. 2013, 16:15:55 »
Ten kabel by musel byt hodne spatny, kdyz to na par metrech udela takovou ztratu. Co takhle limit delky kabelu?


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #10 kdy: 16. 10. 2013, 21:38:15 »
Ten kabel by musel byt hodne spatny, kdyz to na par metrech udela takovou ztratu. Co takhle limit delky kabelu?
Mám 4.5 metrů. Kratší být bohužel nemůže.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #11 kdy: 16. 10. 2013, 22:27:34 »
Ja jen, ze kdyz jsem pripojil USB DVB-T prijimac pres metrovy usb kabel, moc mi toho nehralo. Musel jsem ten prijimac zapojit primo.
http://www.fotoaparat.cz/article/3322/print
Muze byt jen spatne stineny kabel.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #12 kdy: 17. 10. 2013, 09:08:28 »
Ja jen, ze kdyz jsem pripojil USB DVB-T prijimac pres metrovy usb kabel, moc mi toho nehralo. Musel jsem ten prijimac zapojit primo.
http://www.fotoaparat.cz/article/3322/print
Muze byt jen spatne stineny kabel.
Délka kabelu má především vliv na úbytek napětí. Na data nemá 5 metrů kabelu vliv.
Každopádně se mi podařilo sehnat aktivní USB rozbočovač(napájený ze sítě) a je po poblému. Umístil jsem ho na konec kabelu před modem a všechno šlape jak má.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)


Petr Š.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #13 kdy: 10. 12. 2013, 10:49:41 »
Já řešil podobný problém v minulosti už párkrát, ale řešení jsem nenašel.
Jednak, připojení externího HD k stb. Nahrávání vypadávalo a předčasně končilo, protože stb pravděpodobně nemělo dostatečně napájený USB, pomohlo jen dát tam co nejkratší kabel, co jsem měl doma.
Stejně tak i taková jednoduchost, jako je myš a klávesnice. Protože si pouštím videa z počítače na televizi kousek vedle, tak jsem je chtěl mít na 3m USB kabelu s pasivním hubem na konci. No a ono to nešlo. Tak jsem si říkal, no nic, koupím nějakou kvalitnější USB prodlužku a přestože jsem prolezl spoustu obchodů, nic takového nikde neexistovalo.


Daniel Kulhánek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 609
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Úbytek napětí na USB kabelu
« Odpověď #14 kdy: 18. 12. 2013, 19:25:40 »
Já řešil podobný problém v minulosti už párkrát, ale řešení jsem nenašel.
Jednak, připojení externího HD k stb. Nahrávání vypadávalo a předčasně končilo, protože stb pravděpodobně nemělo dostatečně napájený USB, pomohlo jen dát tam co nejkratší kabel, co jsem měl doma.
Stejně tak i taková jednoduchost, jako je myš a klávesnice. Protože si pouštím videa z počítače na televizi kousek vedle, tak jsem je chtěl mít na 3m USB kabelu s pasivním hubem na konci. No a ono to nešlo. Tak jsem si říkal, no nic, koupím nějakou kvalitnější USB prodlužku a přestože jsem prolezl spoustu obchodů, nic takového nikde neexistovalo.
Jakýkoliv aktivní(napájený ze sítě!) USB rozbočovač vás zbaví problému.
LCD LG 65´ + SONY STR-GX315
STRONG SRT 8541 + LCD LG 42´
DVB-T2 (STA) Ještěd, Černá studnice, Špičák(Česká Lípa)