Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882076 krát)

Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #45 kdy: 26. 07. 2015, 20:11:18 »
to by mě lákalo, vzít si tam Lingo :) a i terénní profil na Lysou i na Brno je příznivý...
« Poslední změna: 26. 07. 2015, 20:22:07 od Miloslav Soška »
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #46 kdy: 26. 07. 2015, 22:31:25 »
Jak vypadá DAB multiplex oproti televiznímu na spektráku? Při pokusu o rakušáky v okolí Brna jsem na III. TV pásmu našel jen zbytky analogových signálů místní kabelovky. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #47 kdy: 26. 07. 2015, 22:44:41 »
Jak vypadá DAB multiplex oproti televiznímu na spektráku? Při pokusu o rakušáky v okolí Brna jsem na III. TV pásmu našel jen zbytky analogových signálů místní kabelovky.
No je široký 7/4 MHz :) Jak jinak by měl vypadat?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #48 kdy: 27. 07. 2015, 09:01:14 »
Pokud by nekdo hledal v okoli Brna (ci jinde) signal z Vidne (11D), muze mu poslouzit jako voditko, kdyz se podiva na mapavysilacu.cz na pokryti muxA-Wien5-Arsenal, tam by to melo hrat urcite. Sice jiny kmitocet, misto, vykon, modulace,.. ale jako mapa mist s dobrym vyhledem na Viden-mesto to poslouzi dobre. Ale urcite to jde chytnout i jinde, jak uz nekdo psal 1 km severne od letiste.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #49 kdy: 27. 07. 2015, 09:57:36 »
Měl jsem k dispozici pouze 3 prvek na 9 kanál, tak jsem to zkusil a nic. Doufám, že brzy budou k dispozici v okolí Brna silnější signály, které již nebude potřeba hledat mezi vyzařující analogovou kabelovkou a nastane doba pro pořízení přijímače.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #50 kdy: 27. 07. 2015, 21:07:22 »
Měl jsem k dispozici pouze 3 prvek na 9 kanál, tak jsem to zkusil a nic. Doufám, že brzy budou k dispozici v okolí Brna silnější signály, které již nebude potřeba hledat mezi vyzařující analogovou kabelovkou a nastane doba pro pořízení přijímače.   

Nenapsals kde se tvá lokace "okolí Brna" nachází; jsem laik, ale praktickou pochůzkou po Brně jsem zjistil první přiblížení (ve vlákně "Digitální rozhlas-vaše zkušenosti" rádio Tesco DR1403G-CE, jeho prutová anténa - kolik pak má? 3 dB? 0 dB?) Zde to zopakuji:

-------------------------
DAB mux Wien běží celkem v pohodě (kanál 11D) a zjistil jsem dva důležité fakty:

1.  Na spolehlivý příjem neměla vliv nadmořská výška místa příjmu, ale volný prostor směrem na jih tj. bez překážek jako stromy, domy a výrazně zvýšený terén (resp. prohlubeň v místě příjmu). Příkladem je výška jenom 250 m.n.m., konkrétně asi 1 km severně od brněnského letiště kde to hrálo.

2. Nulový příjem u mého stolku v zahradě kde piju kafe a čtu, 310 m.n.m, což je má osobní tragedie :) Důvodem zřejmě je, že ve směru příjmu ve vzdálenosti asi 700 m je převýšený terén včetně staveb o cca 15-20 m a stromy. Na řebříku ve výšce 3 m mux naladěn.

Na kótě 346 mn.m s volným výhledem na jih zvuk zmizel když jsem rádio zastínil tělem anebo ho umístil za ne příliš tlustý kmen stromu - nevím jestli je to důsledek již slabé intenzity signálu anebo standardní vlastnost vlny na 220 MH
---------------------------

Nápověda: pro upřesnění dodám, že má domovní lokace je Brno-Líšeň, patří sem ta výška mého milovaného stolku v zahradě 310 m.n.m. (GPS souřadnice neuvedu i když nejsem paranoidní a ani důležitý pro tento svět) a kóta 346 m.n.m. je Líšeňský kostelíček; tento minikopeček ale není dobrý příklad protože tam jsou zřejmě ideální příjmové podmínky směrem na jih protože zde jsem suverénně lapl nejvzdálenější letadlo tj. příjem ADS-B signálu na 1090 MHz z letadla cca 420 km vzdáleného (zhruba hranice Chorvatska a Bosny), ale to je jiná kategorie příjmu (nutná přímá viditelnost).

Ještě bych dodal z mých dvou chvatných zastávek: sídliště Brno-Líšeň (paneláky) - vyvýšené místo, ideální výhled na jih, ale částečné krytí panelákem tj stačilo udělat 5 kroků a signál byl/nebyl. Podobně Brno-Bohunice.

Pokud chceš čekat až se v místě tvého příjmu něco "konečně" objeví tak si asi počkáš; promiň to je z tvé strany trochu alibistický postoj, buď jsi nadšenec a porveš se s tím anebo si tedy počkáš.; pamětníci můžou vyprávět jak se šplhali po střechách a kolem a kolem baráku aby optimalizovali to zrnění vysněného západního vysílače (ale často i toho československého). Český rozhlas řekl, že DAB v Brně cca za 1 rok, co Rakušáci udělají po ukončení zkušebního vysílání z Vidně (tj. jaký vysílač, jaký výkon) asi nevědí ani oni sami. Samozřejmě je možné, že jsi skutečně ve stínu a pak jseš v tom nevinně.

Asi žádný vzoreček nespočítá signál Vídeň - Brno; zůstává nám praxe ohybu mršky elmag vlny vlivem matičky země (a její elektrické země); kdosi mi napověděl, že nyní je sucho a může to mít vliv, tož to je nad mé síly. Borci co instalují antény by mohli vyprávět, ale oni se tím živí, tak ti asi moc neporadí :(

Konec konců, uživatel ViH ve vlákně "Digitální rozhlas-vaše zkušenosti" potvrdil, že s příjmem v Brně-Lesné neměl problém, což je lokalita vyvýšená a dá s v ní najít tzv. "volný výhled na jih".
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #51 kdy: 28. 07. 2015, 12:30:50 »
Zkoušel jsem to ve Šlapanicích. Do Líšně je to co by kamenem dohodil. U kostelíčku jsem také několikrát byl, ovšem ne za účelem poslechu DAB rádia, které ani nemám. Nechystám se ho zatím ani kupovat, pokud zde nebude odpovídající signál. Proto jsem použil k otestování možného přijmu spektrák, na kterém je multiplex vidět. Oproti samotnému přijímači má spektrák výhodu, že je signál vidět i v případech, kdy je jeho úroveň tak nízká, že ho přijímač vůbec nedetekuje. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #52 kdy: 28. 07. 2015, 14:03:02 »
..Oproti samotnému přijímači má spektrák výhodu, že je signál vidět i v případech, kdy je jeho úroveň tak nízká, že ho přijímač vůbec nedetekuje.
To bych tak rezolutne netvrdil. Dobry spektrak se zapnutym predzesilovacem muze mit sumove cislo nejlepe 10 dB a to bude zaruseny mobilnimi stanicemi atd. DAB prijimac muze mit sumove cislo 6 dB a potrebny C/N u DAB+ muze byt 6 dB. Takze to na spektralnim analyzatoru muze byt tak tak videt a prijimac pritom muze hrat.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #53 kdy: 28. 07. 2015, 14:54:26 »
Možné je všechno. Zatím jsem vzhledem ke své lokalitě neměl možnost vidět a přijímat DAB signál. Předpokládal jsem, že to bude stejné jako u DVB-T, kde vidím multiplexy, které mi už na žádném přijímači nehrají. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #54 kdy: 28. 07. 2015, 18:13:47 »
Možné je všechno. Zatím jsem vzhledem ke své lokalitě neměl možnost vidět a přijímat DAB signál. Předpokládal jsem, že to bude stejné jako u DVB-T, kde vidím multiplexy, které mi už na žádném přijímači nehrají.

Intuice mně říká, že přísloví "Šedivá je teorie, zelený je strom života" zvláště u elmag vln bude sedět jako šerbel na zadku. Já jsem spektrák v životě neviděl, ale vzal jsem "Tesco dělo s prutem" a viděl/slyšel na pár místech v Brně která bije.

Tož když jsi specifikoval Šlapanice (pro ostatní: je to administrativně Brno-venkov, ale velmi blízko, skoro jako Brno) tak začínam tušit kde by mohl být problém. Zářivým příkladem je můj milovaný stolek v zahradě bez příjmu (stolek je sice jenom plastový, ale manželka mu pořídila pěkný ubrus:) ). Již jsem se zmínil, že ve vzdálenosti cca 700 m ve směru příjmu je zvýšený terén; sice jenom o cca 5 m, ale je to zastavěná plocha, převážne maximálně dvoupatrové rodinné baráky a stromy tj. odhaduji, že tak cca 15 m nad úrovní mého stolku jsou překážky. Když započtu fakt, že vertikální polarizace nemá ráda vertikální překážky (např. stromy) tak ta překážková směska rozbije zbytky toho signálu a je vymalováno. Chodil jsem s rádiem držíc ho vzpřímenou rukou nad hlavou po zahradě po západu slunce a našel body kde hrálo; byly to doslova body, stačilo posunout ruku o 20 cm a signál fuč. Mé experimenty přerušila dovolená, hned jak se vrátím pořídím si pro začátek 5-prvkovou anténu (prodejce tvrdí zisk 5 až 7 dBi) a suportnu prut rádia.

Zpět ke Šlapanicím. Již jsem se zmínil, že cca 1 km severně od dráhy letiště (ulice Evropská, přístupová silnice od Brna), což je výška cca 250 m.n.m (samotná dráha je cca 240 m.n.m) rádio stabilně hrálo. Šlapanice jsem v minulosti pár krát projel jak na bicyklu tak autem a hned se mi vybavilo, že to není placka. Na webu jsem si to potvrdil a našel např. místo kde je výška cca 20 m pod úrovní dráhy letiště! To je přesně případ jako u mně v zahradě - zřejmě to zlikviduje zbytky signálu. Na stránce mapy.crr.cz si můžeš přesně zjistit nadmořskou výšku "tvého spektráku". Po finálním přiblížení mapy se zobrazuje její katastrální verze a blbě se v tom orientuje, ale když víš kde bydlíš tak víš kde kliknout - po kliknutí na specifický bod se vlevo zobrazí nějaké bla bla info, ale včetně nadmořské výšky.

Pokud se necítíš ohrožen zveřejněním svých osobních údajů ve formě nadmořské výšky, můžu to v Šlapanicích s rádiem prošmejdit; anebo pokud mně ho nerozdupeš tak ti ho rovnou půjčit.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #55 kdy: 29. 07. 2015, 08:56:25 »
Andreji, děkuji za velkorysou nabídku. Možná bych ji na podzim využil, minimálně do konce prázdnin však nestíhám.
To, že je v okolí Brna na některých místech signál na hranici přijmu je potvrzený fakt, mne však zajímá signál na mé střeše. Další pokus provedu již s velkou 14 prvkovou anténou, ale napřed musím najít dipóly. Ty jsem uložil při konci analogového vysílání odděleně od zbytku antén a nemohu je najít. Velké naděje si však ohledně přijmu nedělám, protože i FM z městských vysílačů ve Vídni mám pouze v případě mimořádných příjmových podmínek. Zkusit se ale musí všechno. Jestli jednou pustí DAB z Kahlenbergu nebo Jauerlingu podobným výkonem, jako FM, tak bude po problému.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #56 kdy: 29. 07. 2015, 09:28:52 »
Ve Šlapanicích bych to tak tragicky neviděl.
Na hranici příjmu je signál až v Přerově , výška antény nad terénem 8 m, pouze 235 m n.m.
Anténa Emme esse 15RB3  (15-ti prvek), tuner DUAL DAB 4.
Vzdálenost k vysílači 155 km, běžné příjmové podmínky, nerušený výhled na obzor.
Úroveň signálu kolísá mezi 6-12 dBuV, od horní hodnoty lze poslouchat bez výpadků.

záznam zde: https://www.youtube.com/watch?v=cf27Vir8RUY



Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #57 kdy: 29. 07. 2015, 10:31:36 »
Já si také myslím, že až přijde čas, tak to vyladím, ale momentálně pro mě není rakouské DAB vysílání, když nemám ani tuner, ani anténu, ani nový svod, ani motivaci, na pořadu dne. Prostě jsem to jen zkusil a dal zprávu.
Víc mi vadí ztráta programů z UK svazku z 28,5°E, takže spíše budu zaměřovat svoje aktivity tímto směrem. Všechno se stíhat nedá.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #58 kdy: 29. 07. 2015, 10:48:35 »
.. Předpokládal jsem, že to bude stejné jako u DVB-T, kde vidím multiplexy, které mi už na žádném přijímači nehrají.
Rozdil je v potrebnem odstupu signal-sum. DVB-T priblizne (bez odrazu a zalezi na konfiguraci) 13-20 dB, DAB+ 4-9 dB.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #59 kdy: 29. 07. 2015, 11:09:07 »
Dík ivovi za vysvětlení. Toto je ideální stav, když se člověk doví něco nového bez nějakých invektiv. V DAB zatím tápu, protože jsem zatím neměl možnost si ho nikde vyzkoušet.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML