Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882232 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #75 kdy: 23. 08. 2015, 15:02:03 »
No comment ..... ::)

Pokud poznámka "no comment" směřuje k té zapatlané židli na fotce, na kterou jsem si kdysi stoupl při honění signálu a kterou jsem zapomněl očistit, tak kritiku přijímám v plném rozsahu  :)

Ještě bych dodal jednu dvě věci.

 Je známo, že intenzita signálu se mění i během dne (index lomu vrstev vzduchu dle teploty atd.); pokusy začínám přes víkend vždy ráno když jsou podmínky příznivější. Dnes mně napadlo, když tedy umělá zem zabrala, jestli vůbec potřebuji předzesilovač - zkrátím to - potřebuji (musel jsem sice makat: sundat tyč, vyměnit zesilovač za symetrizační člen, vztyčit tyč, ale pokušení bylo silné abych to podstoupil); bez zesilovače i s umělou zemí  docházelo k občasnému překročení chybovosti nad 55, což je u mého přístroje hranice příjmu. Takže opět instalace zesilovače.

Těsně před polednem se již podmínky zhoršují; např. dnes v 14:30 příjem bez umělé země již téměř nemožný; displej přepínal mezi oznamem "Connecting" a "Playing"; to "Playing" znamená to, že přístroj již zachytil nějaký signál, ale nehraje. Po připojení umělé země příjem/zvuk okamžitě naskočil (chybovost 2 až 30, horní mez jenom chvilkově, převážně 10 a méně).

Mé závěry jsou sice orientační, ale silnou tendenci tam vidím - instalace běží non stop a občas se tam podívám co se děje. Signál s připojenou umělou zemí nevypadl za půl dne ani jednou - naštěstí se to pozná tak, že původní status displeje - zobrazení chybovosti - se po výpadku - i když se později signál obnoví - změní na defaultní.

Vzhledem na to, že s anténou a předzesilovačem (širokopásmový na pásmovou anténu! Andreji, Andreji...) jsem šel pěkně od podlahy, mám pořád fůru prostoru pro případ extrémně negativních příjmových podmínek.

Občas se mezi těmi prohrami naštěstí dostaví i kousek sladké odměny.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #76 kdy: 23. 08. 2015, 23:21:50 »
Ja bych tu zem skusil pripojit na minus pol napajeni. Myslim tim posledni minus v serii clanku.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #77 kdy: 25. 08. 2015, 20:35:50 »
Ja bych tu zem skusil pripojit na minus pol napajeni. Myslim tim posledni minus v serii clanku.

Odpověď viz výše ve vlákně.

Dnes jsem něco zkoušel po dešti a to fakt nemělo smysl, nevím co to tady řádilo - index lomu, stratosférický rozptyl nebo vodivost země nebo všechno dohromady. Jelo to bez předzesilovače, bez připojené umělé země s chybovostí do hodnoty 10. Ještěže jsem nedělal první kroky v podobných podmínkách, ve zhoršených bych pak nevěděl která bije, pořád bych hledal ulomený koax nebo nějaký spoj.

Začal jsem s větší anténou, která má papírově minimálně o 3 dB vyšší zisk než ta v podpisu, bez zesilovače, chybovost 1-2, bručel jsem blahem jak jsem na to vyzrál; pak jsem dal tu "malou" a příjem o nic moc horší. Rozdíly v intenzitě asi 2 dílky, v chybovosti 2 až 4 (velká, malá, země, nezemě).

V sobotu mají být +30tky tak doufám, že signál bude kolabovat a budu moci srovnat kombinace antén řekněme 4 dB a 7 dB a předzesilovačů 9 dB a 20 dB. Předzesilovače bych se potřeboval zbavit abych k němu nemusel natahovat 20 m prodlužku.

Když nic jiného, získal jsem respekt před antenáři, kteří "nasliní prst" a vyřeší někomu stabilní příjem v ne příliš ideálních podmínkách.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #78 kdy: 25. 08. 2015, 21:05:58 »
Někdy si při čtení vašich příspěvků říkám, jestli zkoumáte antény nebo atmosféru :-) Protože kdyby antény, tak to šlo dávno pořešit jednou a jelo by to. Ale předpokládám, že si radši chaoticky hrajete a hledáte jakási "zdůvodnění" a svádíte to na atmosféru, než abyste si zajistil stabilní příjem rovnou a poslouchal. Ale asi je to lepší než chlastat v hospě ;)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #79 kdy: 25. 08. 2015, 22:04:41 »
Někdy si při čtení vašich příspěvků říkám, jestli zkoumáte antény nebo atmosféru :-) Protože kdyby antény, tak to šlo dávno pořešit jednou a jelo by to. Ale předpokládám, že si radši chaoticky hrajete a hledáte jakási "zdůvodnění" a svádíte to na atmosféru, než abyste si zajistil stabilní příjem rovnou a poslouchal. Ale asi je to lepší než chlastat v hospě ;)

Vynikající postřeh, lépe bych to o sobě nenapsal.

Abych to vysvětlil. Ten proces je pro mně skutečný relax. Já jsem to kdysi s příjmem rakouské TV odflákl, po tolika letech co jedeme na kabelovku si již ani nepamatuji jak to šumělo. DAB mně zajímá a proto to beru jako reparát.

Ohledně antén: možná jdu hlavou proti zdi (ovšem úmyslně), ale nechci trvalou instalaci a tak hledám co nejmenší a nejlehčí anténu, kterou uchytávám na 4 m starou střešní lať a tu jenom gumovým upínákem fixuji na větev stromu. Radši budu natahovat prodlužku k předzesilovači než se trápit s nějakou anténou 3 m dlouhou, která mně při instalaci přizabije. Nevím jestli existuje rozumný rozměr řekněme 10-tidecibelovky ani jestli těch dalších + 3 dB je rozodujících při slabším signálu (bez zesilovače).

Ohledně atmosféry:  protože jsem se nad tím zamyslel poprvé tak se tím bavím; index lomu světla jsem viděl - hůl vložena do vody ap. - ale index lomu rádiové elmag vlny jsem nikdy neviděl, tak se bavím tím, že ten index nyní slyším (a všechny ty Fresnely, Huygense ap), prostě mě zaujalo co za tím všechno je.

Ohledně poslouchání: to jste mně vzal z jazyka, to už jsem kdysi chtěl napsat, že při tom honění signálu jsem se ještě nedostal k poslechu co vlastně ten DAB MUX Wien hraje; tedy kromě stanice Arabella Rock, tu neměním aby byly jakože stejné podmínky i když to asi nemá význam (mimochodem celkem dobrá stanice).

Obecně: doufám, že nezapleveluji toto fórum, že podobný neumí-ale-chce jako já si může něco najít. Z jiných oblastí jsem už něco přes web řešil a vždy jsem měl rád fóra kde se ptal někdo kdo o tom nic moc nevěděl a diskuze tam probíhala lopatisticky a trpělivě.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #80 kdy: 25. 08. 2015, 22:49:52 »
Je to jednoduché, dobastlete konektor na radio, dejte skutečnou antenu na DAB na nejaky stozar, stahnete koaxem do radia a poslouchejte. Usetrite si indexy lomu, teploty a podobne zbytecnosti pri tak "samozrejmem" prijmu, jako je VHF III v Brne z Vidne. Pokud jedinym zasadnim terennim problemem na trase je ze jste utopen na zahrade 4 metry pod primou viditelnosti, prekonejte je a nehledejte priciny nefunkcnosti v atmosfere a dennim obdobi.


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #81 kdy: 25. 08. 2015, 23:21:57 »
Kdyz chces jit tak trochu Cimrmanovskou cestou, tak zkus nekde sehnat TV antenu v III pasmu. Tady u nas v Bk se chytal analog na 9 kanale a tak je tu uz nepouzivanych anten spousta. Staci navstivit nejaky srot, nebo sberny dvur.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #82 kdy: 26. 08. 2015, 02:56:18 »
Není potřeba nic nikde složitě hledat, dají se sehnat nové z výroby, třeba Vaten, nebo Kovoplast Chlumec nad Cidlinou...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #83 kdy: 26. 08. 2015, 09:59:20 »
... kromě stanice Arabella Rock, tu neměním aby byly jakože stejné podmínky i když to asi nemá význam (mimochodem celkem dobrá stanice).  ...
To nemenite spravne. Obecne v DAB+ multiplexu muze mit kazda stanice jine zabezpeceni a tedy jiny potrebny odstup signal-sum. Jestli je pouzito ruzne zabezpeceni i ve videnskem DAB+ ale nevim. Zabezpeceni bylo pekne popsano v nedavnem clanku:
http://www.digizone.cz/clanky/kapacita-digitalniho-rozhlasoveho-multiplexu-t-dab-v-souvislostech/


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #84 kdy: 26. 08. 2015, 14:14:27 »
Andrej rad objevuje a zkouma a vy mu navrhujete si poridit zarizeni na trvaly prijem...
Tohle radio jsem si taky poridil a podarilo se mi s nim chytit(=zobrazit) nazev dvou nemeckych muxu. Na prutovou antenu s kusem dratu. Normalne jsem k tomu potreboval antenu se zesilovacem. Mozna si do radia pridam F konektor a budu postupne zlepsovat antenu a uvidim jestli budu mit taky takovy uspech.
 Kazdopadne jsem si prispevky rad precetl.
Konecne nekoho napadlo mit v radiu normalni napajeci konektor. Zdroju ma doma kazdy jiste nekolik + mimo dosah sitoveho napajeni jde pouzit powerbanka. Radio mi bralo asi 200mA.


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #85 kdy: 26. 08. 2015, 15:22:34 »
Není potřeba nic nikde složitě hledat, dají se sehnat nové z výroby, třeba Vaten, nebo Kovoplast Chlumec nad Cidlinou...
Slo mi spis o to, ze by ho to nestalo nic, maximalne nejakou krabicku cigaret pro zamestnance srotu ci sberneho dvora a mohl by sve hledani slepych cesticek posunout kousek dal :)


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #86 kdy: 26. 08. 2015, 20:28:05 »
Andrej rad objevuje a zkouma a vy mu navrhujete si poridit zarizeni na trvaly prijem...

zdravím a děkuji za podporu.

Ovšem musíme uvést věci na pravou míru.

Začal bych obrazně, platí to jako přes kopírák pro všechna technická fóra. My amatéři máme klapky na očích a vidíme jenom tu svou pravdu a chováme se jako malé děti: mamííí ja chci toto auttíčko, bééé. Tatínek nám řekne, neřvi nebo tě lísknu, a zraní naše city. My potřebujeme aby maminka řekla, ale Pepíčku, podívej, to autíčko má taková malá kolečka, určitě by se ti hned polámala a ty by sis neměl s čím hrát; zítra půjdeme do jiného obchodu a tam bude hezčí a lepší autíčko. A to my amatéři si pak dáme říct.

David Kříž z popisu mé situace pochopil dříve a lépe než já o co tam go aniž by musel chodit kolem toho mého stolku;  v konkrétních příjmových podmínkách prostě nejde chtít dvě věci, které se vylučují; buď je pro mně důležitější to nebo ono. Pochopil jsem, že nemůžu chtít  "ne velkou anténu" a zároveň "nenatahovat prodlužku k předzesilovači".

Dnes jsem v chvatu něco zkoušel, ale nebudu to teď rozebírat. Řeknu jenom, že jsem s třesoucí rukou připojoval napájení 20 dB předzesilovače. Ten předešlý, širokopásmový mně nechával v klidu protože stál jenom tuším 68 Kč; ten "lepší" pásmový přes dvě stovky;  nejde o ty peníze, ale ztracený čas a shánění dalšího kdybych něco zdrbal. Nezdrbal a bylo to zajímavé.

V sobotu bych to chtěl uzavřít; už jsem ukecal manželku aby mně ještě nechala být, že možná budou nepříznivé příjmové podmínky; samozřejmě, že neví o čem mluvím a klepe si na čelo; občas se za mnou do zahrady podívá, asi jestli tam nemám nějakou ženskou. Přemýšlím jestli ji mám nechat přečíst podpis Kuba Melína, ale nejsem si jist jestli bych situaci zlepšil anebo ještě zhoršil  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #87 kdy: 30. 08. 2015, 20:18:15 »
Jádro sdělení:
 DAB+ vysílání z Vídně jsem schopen v Brně na konkrétním místě přijímat s externí 9-ti prvkovou anténou ze ziskem 9 dB bez předzesilovače a při propojení stínění ant. kabelu se zemí přenosného přijímače. Zobecnění jenom indikativní protože za každým listem stromu a rohem domu jsou podmínky jiné.
------------
trochu mně zasadily červíka do hlavy podmínky v neděli kdy rychlost větru byla cca 3x větší než v sobotu při níže zmíněných zkouškách (10 m/s versus 3,5 m/s) , signál mi vypadával; nicméně jsem zjistil, že mi otočilo anténu o téměř 10 st do špatného směru a po nápravě to hrálo již stabilně.
---------------

Chtěl bych poděkovat tomuto diskuznímu fóru a jeho uživatelům, bez nich by mně nenapadlo, že můžu v zahradě poslouchat DAB vysílání z Vídně; počínaje informací, že Rakousko jde spustit DAB, pak že se to dá v ČR přijímat a že existují cenově dostupné přijímače. Děkuji.

S omáčkou:

Výsledek zkoušek přechodné-sezónní instalace příjmu DAB+ z Vídně proveden amatérem bez předchozích zkušeností dne 29.8.2015 od 10:30 hod do 22:00 hod. Byl teplý sluneční den, jasno, teplota měřena ve stínu 1,7 m nad zemí. I v případě, že jsem použil nesprávné postupy a vybavení, uvádím jenom to co jsem slyšel a viděl na displeji rádia.

Zdroj signálu: Vídeň, vysílač DC-Tower, 260 m.n.m., 7 kW a Liesing, 80 m.n.m, 10 kW, oba kanál 11D, frekvence 222,064 MHz, vertikální polarizace

Místo příjmu: U Stolku v Zahradě, Brno-Líšeň, GPS N 49°12.49108', E 16°41.68607' (dle mapy.cz), cca 110 km od vysílačů

Přijímací zařízení (níže uvedené hodnoty jsou katalogové a nemám možnost je ověřit):

Anténa Iskra (Slovinsko), 9 prvků, K5-12, zisk 9,25 dB na frekvenci 222,5 MHz (výrobce uvádí graf zisku, ale neuvádí jestli dBi nebo dBD ale dle celkové délky antény 1,55 m asi dBD), orig. sym. člen vytvořen vedením na tišťáku, útlum neudán; dále značena jako Avelká
Anténa Dipol (Polsko), 4 prvky, K6-12, zisk 4 dBD, orig. sym. člen BADMOR Gdynia trafo na jádru, útlum neuveden; dále značena jako Amalá
Anténní předzesilovač širokopásmový 174 - 862 MHz BEN-015 (EMOS), zisk na K6-12: 8-10 dB, integrovaný sym. člen trafo na jádru, F <3.5 dB; dále značen jako Z10
Anténní předzesilovač pásmový K6-12, zisk na 20 dB, F = 1.2 dB (TEROZ); dále značen jako Z20
Ant. výhybka 40-860 MHz (TEROZ)
Ant. kabel Dipol Triset-113, útlum při 230 MHz 9.2 dB/100m, použito 13 m tj. útlum cca 1,2 dB
Přijímací zařízení: viz podpis
Umělá zem: ukradl jsem nápad uživatele ViH a stínění koaxu propojil 20 cm dlouhým tenkým drátem o průměru 0.5 mm se zemí v prostoru pro baterky.

Měl jsem po celou dobu nastavenou stanici Arabella Rock (Wier Rocken Wien), 72 kbps
 
Protože rozborka-zborka (sundat tyč, přehazovat sym. člen se zesilovačem, sundat a nandat F konektor) je frustrující, zkusil jsem jenom kombinace, které mně zajímali z praktického hlediska; anténa malá trvale na tyči 2 m, velká 4 m.

Chybovost příjmu označena jako CH (chybovost 55 je hranice příjmu), síla/intenzita signálu označena jako I - číslo vyjadřuje počet dílků na stupnici rádia, maximálně je jich 16.

...and the winner is...

Z technické stránky samozřejmě Avelká+ zesilovač "velký":
12:45 hod Avelká, Z20; CH0-2; I8-10; 4m; 28.5 st.C

Ze stránky praktické pro mně, Avelká bez zesilovače:
10:30, 12:00, 13:15, 13:40, 14:40, 15:40, 16:40, 17:40, 19:15, 20:00 a 22:00 hod
Avelká, sym. člen, CH4-23 s časem horní hranice k 10; I6-8; 4m; 22 - 31 st. C

Záložní řešení kdyby něco:
13:30 Amalá, Z20; CH4-40; I5-6; 2m; 29 st. C

Pro zajímavost:
12:30 Amalá, Z10; CH12-80; I5-6; 2m; 28.5 st. C - nestabilní příjem s výpadky

Foto1: Pohled na instalaci včetně sofistikovaného technického zázemí
Foto2: Detail připojení signálu k rádiu včetně umělé země


-------------------------------------
Trochu bla-bla kolem toho - v podstatě off-topic; kdo má něco důležitější na práci - nečíst!

- výška umístění antén 2.1 m a 4 m je náhodná - latě této délky poruce
- azimut a elevaci jsem neřešil, nikdy jsem anténu nedal přesně jak byla předtím; řekl jsem si, že pokud příjem proti tomuto nebude blbuvzdorný tak to celé nemá smysl; po příhodě popsané výše jsem ale zpozorněl
- uvedená chybovost od-do je orientační protože jsem vydržel sledovat displej max. tak 2 minuty; příjem ale kromě jednoho případu stabilní
- připojení ant. výhybky i v případě, že jsem jel jen na sym. člen je z důvodu, že jsem neměl samici F konektoru abych to k rádiu rozumně přichytil
- pro zajímavost jsem chtěl vyzkoušet co udělá velká anténa+zesilovač 20dB bez umělé země         - zapomněl jsem
- anténa 10-12 dB by příjem i bez zesilovače jistila, ale nemám na její délku 2.7 m prostor v koruně hrušky - jediné místo kde to můžu umístit; ta nynější "velká" má délku jenom 1.5 m, což mi vyhovuje a naštěstí stačí
- jedná se o instalaci antény jenom na léto (resp. dle teplot)
- i když pojedu anténu bez zesilovače, té zatracené prodlužky se nezbavím protože nechci trápit baterky a rádio pojede na síť
- po ukončení  zkoumání v 17:40 jsem okamžitě přepl na stanici LoungeFM (Einfach gute Musik, Easy Listening) protože je to lepší šálek čaje na moje nervy
- připojení koaxu k rádiu není definitivní, nechám si udělat držák na samici F konektoru. Mám ale obavu z toho, že když jednou vyšroubuji šroubek prutové antény při návratu na prut mi tam nebude držet - komplex z výrobků mejd in čajna
- umístění rádia není definitivní - udělám/nechám udělat držák na tyči, bude zapíchlá do země ve výšce mých uší aby rádio efektivně našeptávalo
- když jsem četl o šumech, tak k přírodním dnes již i man-made noise, jeden z příkladů zážehové motory. Myslel jsem, že je to jenom teoretické strašení než jsem ho viděl na vlastní oči; vedle v zahradách cca 40 m kvílila motorová pila; chybovost příjmu courala od 2 do 20 přesně s tím kvílením pily nahoru a dolů (nicméně chybovost 20 v pohodě). Soused 20 m sekal trávu - to se sice neprojevilo, ale k čemu DAB+ v tom kraválu.
- klesající chybovost po západu slunce mi připomněla staré dobré časy úniků (fading)rádia Luxembourgh i když tam byl jiný fyzikální princip toho úniku
- při koupi 13 m koaxu jsem byl přesvědčen, že se vrátím a řeknu: prosím 14 m koaxu. Kupodivu jsem se trefil
- protože nepotřebuji zesilovač, ant. krabici jsme omotal páskem aby koax nechlastal, prý je to pro něj návykové a zkolabuje
- finance: Avelká 242.-, Amalá 140.-, Z10 68.-, Z20 230.-, ant. výhybka 98.-, koax 13 m 216.-, F konektor 5.-; nepočítám adaptér na 12 V nutný k napájení ant. zesilovače.

- na závěr klasika, kdo nezažije ten neuvěří:

protože jsem se této záležitosti chtěl zbavit, řekl jsem si v sobotu anebo nikdy. Celé se to zvrtlo v drama. V pátek odpoledne jsem si s tím ještě hrál, promýšlel strategii na sobotu ap. a již za tmy kolem 21:00 jsem chtěl udělat efektní večerní foto rádia s rozsvíceným displejem v kompozici se zahradním světlem. Jak jsem ten záběr šteloval, šáhl jsem rádiu na koax s ant. napáječem/výhybkou a přestalo hrát. Za uplynulý týden jsem si na něj šáhl - vždy šetrně - několikrát. Zatmělo se mi před očima. Vzal jsem to dovnitř a naměřil nulovou vodivost mezi středním kolíkem IEC konektoru a tišťákem, kde je jeho druhý konec zapájen. Ten tišťák vypadal zoufale, taková ta boule cínu bez vzlínání, co věští studený spoj. Tak jsem tam šáhl páječkou, nějak se to rozchodilo, ale chybovost příjmu podivně lítala. Drbal jsem se s tím snad do půlnoci. Chtěl jsem se zastřelit. Naštestí jsem googl kšeft,který jediný má otevřeno v sobotu a měl výhybku, tak jsem se nezastřelil. Morální poučení: protože nechci pomlouvat sousedy, před nákupem se zamyslete na country of origin.
« Poslední změna: 30. 08. 2015, 21:20:14 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #88 kdy: 30. 08. 2015, 20:19:40 »
Dodatek

Protože, jak jsem se již zmínil, mám dlouhé vedení (polehčující okolností je, že jsem se soustředil na zpacifikování signálu), došlo mi až nakonec, že plechový bubínek integrovaného reproduktoru rádia můžu eliminovat propojením s mým starým dobrým audio dělem - Panákem přes linkový vstup. Je ze začátku 90. let a je to ještě stará poctivá práce, vzhledem na kategorii je jeho zvuk výborný, má 3 pásmový ekvalizér. Skoro  mi spadla čelist když to na mně začalo hrát stereo a s výborným zvukem. Jako vděk jsem ho zvěčnil na přiložené fotografii (nebudu již otravovat historkou jak mi nejel jeden kanál kvůli cinch kabelu, o kterém jsem si byl jist, že je v pořádku, ale rozchodil jsem to).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ViH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #89 kdy: 30. 08. 2015, 21:52:59 »
Vyborny, pobavil jsem se a rad si to precetl.
Jen technicka k te zemi antenniho svodu. Chtelo by to pripojit na posledni minus ze serie clanku, tj ten v pravem hornim rohu. Takto to mas pripojeno do luftu, jen na plosku propojujici dva clanky v serii.