Autor Téma: Rakusko/T-DAB  (Přečteno 1882174 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #105 kdy: 14. 09. 2015, 17:48:19 »
Je to odolny. Ja tim konektorem neco vyzkratoval :) S normalni F spojkou by to v pohode. A pokud nepouzivas tu vysuvnou, muzes ji odmontovat a tou dirou protahnout koax ven do konektoru.

jsme sice off-topic, ale poslední komentář: dnes jsem byl přesvědčen, že jsem držitelem rekordu v ČR komu se jako prvnímu pokazil tento přístroj; v zámeckém parku ve Slavičíně (Morava) jsem se pokusil naladit něco v FM a naladilo to dvě frekvence chrrr chrrr. Připadalo mi šílený, že by zrovna vypadl místní vysílač anebo že by tam byl tak špatný signál a tak jsem to měl jako tutovku, že rádio je kaput. Za městem ve výšce 500 m.n.m asi za 3 hodiny vše ok i ten DAB MUX WIEN s chybovostí 0-1.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #106 kdy: 04. 10. 2015, 21:09:31 »
Jak vypadá DAB multiplex oproti televiznímu na spektráku? Při pokusu o rakušáky v okolí Brna jsem na III. TV pásmu našel jen zbytky analogových signálů místní kabelovky.

Konečně jsem se dostal do Šlapanic a člověče tam je to fakt nějaké zakleté, důvod-spekulaci uvedu níže; navíc to vypadá, že každý metr nadmořské výšky zde hraje roli. Pokud bydlíš v nějaké prohlubni nebo v rovině letiště a máš před sebou vyšší domy tak je to špatné.

Příjem jenom na teleskop. Vše s výhledem na jih bez zjevných překážek. Kolem auta jsem chodil v okruhu do 10 m. Začal jsem na ulici Husova, na konci za těmi budovami firem, přede mnou nic jen pole a letiště; příjem nula; myslel jsem, že mně zrak šálí; přejel jsem za roh za ty fotovoltaické panely a jakbysmet. Pozice 237 m.n.m.

Přejel jsem na ulici Zemědělská 247 m.n.m tj. o 10 m výše; zde se to chytlo, ale jenom bodově.

Další bod byl roh ulice Pod Žurání/Hernová (nad Hliništěm) 260 m.n.m. tj. o 23 m výše než  úroveň letiště; zde jel signál na první šup, ale když jsem popocházel, taky se v některém místě ztratil.

Nejslibněji to vypadalo u benzinky Shell, když jsem zvedl rádio nad hlavu intenzita měla 10 dílků (ze 16); 260 m.n.m.;  chtěl jsem to tam prozkoumat více, ale po půldenním výletu mně klekly baterky. To mně taky překazilo úmysl zajet na ulici Evropská (10 m nad dráhou letiště) kde jsem signál kdysi bez problémů chytl, ale tenkrát jsem neřešil intenzitu a chybovost signálu (a taky mohly být jiné podmínky).

Moc to zde nechci šířit protože je to z mé strany fušeřina, v té rovině letiště jsem připojil 4 dB anténu a nějaký slabý signál to našlo,  což rádio v podpisu vyjádří oznamem na displeji "Connecting", ale ještě nemám na rádiu držák F konektoru a propojku z koaxu zakončeném párem samec-samice F konektorů mám k rádiu přes krokodýla dlouhého 6 cm...

Nyní ta spekulace; hodil jsem přímku vysílače z DC-Tower Wien ke mně a k těm bodům ve Šlapanicích a kromě rozdílu nadmořské výšky (moje závratných 310 m.n.m. versus 237 m.n.m dráha letiště) to do Šlapanic jede přes úbočí Mikulovských vrchů - přímka ke mně ty kopečky míjí; kdo ví...na druhé straně na teleskop to u sebe chytnu jenom v jednom bodě a za lepších podmínek; s 9 dB anténou celkem bez problémů.

Info někdy takové o ničem: než jsem se dostal do Šlapanic byl jsem na kótě Nedánov jenom 360 m.n.m. (Klobouky u Brna), Vídeň intenzita full house, chybovost 0 (ale nic jiného) anebo nad Kurdějovem jenom 305 m.n.m. parametry příjmu si nepamatuji, ale výborné (ale nic jiného).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #107 kdy: 05. 10. 2015, 11:02:09 »
Děkuji za ohledání terénu. Byl jsi na všech vyšších místech města, kde lze náznak signálu očekávat. Dolů do údolí k potoku nemělo cenu jezdit. Já mám stanoviště kousek za Shellkou a po tvém zjištění jsem si jist, že na střeše signál budu mít.
Stále jsem nenašel pečlivě uschované dipóly od antén na III.pásmo, takže jsem měření zatím neprovedl. Také přijímač jsem zatím nepořídil. Zatím se realizuji spíše na rozšiřování satelitního přijmu o další pozice, než DAB. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #108 kdy: 09. 10. 2015, 19:29:32 »
Mozna by stalo za pokus tam pridat normalni konektor. Navic se da sehnat i teleskopicka antena zakoncena F konektorem.

Tvůj inovativní zásah do rádia jsem neměl šanci zopakovat (trpím předpos.aností) a proto jsem si nechal udělat držák dle obrázku v příloze. Udělali to zlaté ručičky (bohužel ne moje), a dokonce tak, že na pájecí konec samice F konektoru byl přidán předpružený kontakt, který zajede do té drážky, která zbude na trčícím kusu kovu po odmontování teleskopu. Ještě jsem s těmi zlatými ručičkami nemluvil, ale hned jak budu, pokloním se a zeptám jakže to tam bylo uděláno. Vzhůru k úspěchům; i když kdo ví jak to bude, Duhana vyhodili a jak tam někdo v diskuzi napsal, těší se na ČESKOU hudbu - a na tu bohatě stačí to po.raté FM. 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #109 kdy: 11. 10. 2015, 20:55:48 »
Parada ;) Tak at se zlepsi prijem ;)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #110 kdy: 14. 10. 2015, 21:57:59 »
Normálně jsem nevěřil vlastním uším, že mi ten vídeňský DAB hraje doma v kuchyni…zázrak...jak řekla Stela Zázvorková v tom filmu když se plastová sklenička po dopadu na zem nerozbila…další zázrak je, že jsem se naučil montovat F konektory… takže kdo potřebujete - feel free to contact me…

Instalace nesplňuje anti-bleskové normy, tak to v létě odpojím anebo splním…ovšem v důsledku klimatických změn bude na Štědrý večer bouřka a rozmetá nám vánoční cukroví a bude s příchutí masa (mého osobního).

Vyšlo to na 21 m koaxu (4 m venkovní a 17 m vnitřní - propojené F spojkou) bez předzesilovače; koax míjí ve dvou místech kovové struktury, nevím jestli špatný nebo dobrý fakt – jestli jsem se náhodně strefil do nějakého násobku lambda anebo nedej bože ten levný koax s 3-tým stíněním stíní.

Pro rádio se našlo kousíček místa vedle ledničky – sirotek malá. Propojeno s jakž takž hrajícím audio takže zvuk ok.

Protože si z letních zahradních pokusů nesu kouli na noze v podobě úchylky mé fixní idey o zemní protiváze, začal jsem na koax u rádia věšet dráty – pozor – bez drátků je s příjmem problém; tedy upřímně, ještě nevím co ty drátky vlastně dělají, jestli protiváhu nebo impedanční přizpůsobení anebo krotí nesymetrii v podobě proudů tekoucích po stínění (common mode current), to mi je nyní šuma fuk, hlavně že ty drátky fungují a na pokusy s podstatou mám denně celou zimu (v létě jsem jenom omezeně koumal přes víkend).

K těm drátkům: zasmál jsem se, že 2x menší chybovost byla, když jsem interní zemní svorku od baterky (opět ne tu co je spojena s napájecí zemí rádia) zachytl ne na stínění koaxu, ale na plastový obal koaxu! – viz foto. Další 2-násobný pokles chybovosti byl po pověšení drátu délky lambda/4 na plastový plášť koaxu…to mně tedy podrž…nejsem Einstein abych to nyní pochopil anebo vysvětlil. Ty hrátky s chybovostí příjmu nejsou samoúčelné, protože jsem na startovní čáře a nemám probádanou kvalitu příjmu při různých atmosférických podmínkách, takže ty drátky mi můžou zachránit život – no chci říct, že vždy mám v záloze zesilovač…anebo o 2-3 dB výkonnější anténu.

Jeden zajímavý moment již z předešlých pokusů: když rádio jelo na baterie, zemní protiváha byla účinná při připojení drátu délky lambda/4 (na stínění koaxu), při provozu na síť bylo účinnější propojení stínění koaxu se zemní svorkou baterie (jinou než tu přímo spojenou se zemí napájení – myšleno z externího zdroje) – vše při připojení externí antény (kdy s mínus pólem antény – stíněním – nevíme co dělat a je v „luftě“).

Specifický moment z mé kuchyně: když rožnu světlo – LED žárovka – vzdálena 1,5 m od rádia a 40 cm od vedení koaxu, chybovost příjmu se zvýší 2x; tedy v závislosti od příjmových podmínek může příjem kleknout. Řešení jednoduché.

Bla bla na závěr: kdysi při představě, že by mi DAB MUX Wien šeptal do ucha v domácnosti jsem toužebně kvílel; nyní když to hraje…nastal asi nějaký post traumatický šok, nějaké podivné prázdno…že jako co dál. Pud sebezáchovy mně vede k myšlence dobastlit na sloup FM anténu, protože Radio Wien v FM pásmu hraje na můj vertikál s příšerným šumem; abych neurazil příznivce rádia Beat a Color, ty bych si taky občas rád poslechl. To mně podrazáckou podprahovostí vede k dalšímu nápadu, pořídit rádio s dálkovým ovladačem, kde udělám cvak cvak a je to tam. Možná budu mít štěstí a Ježíšek zadal správné klíčové slovo v hledači a narazil na toto přání.

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #111 kdy: 14. 10. 2015, 22:08:26 »
Citace
Citace: David Kříž  25. 08. 2015, 21:05:58
Někdy si při čtení vašich příspěvků říkám, jestli zkoumáte antény nebo atmosféru :-) Protože kdyby antény, tak to šlo dávno pořešit jednou a jelo by to. Ale předpokládám, že si radši chaoticky hrajete a hledáte jakási "zdůvodnění" a svádíte to na atmosféru, než abyste si zajistil stabilní příjem rovnou a poslouchal.
;)


Jeff_Si

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #112 kdy: 14. 10. 2015, 22:22:28 »
Andrej, pěknej fejetonek.  :D
"Mámo zhasni, dneska pěkně hrajou"  ;D


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #113 kdy: 15. 10. 2015, 00:31:39 »
Citace
Bla bla na závěr: kdysi při představě, že by mi DAB MUX Wien šeptal do ucha v domácnosti jsem toužebně kvílel; nyní když to hraje…nastal asi nějaký post traumatický šok, nějaké podivné prázdno…že jako co dál.

Pripomina mi to casy, kdy jsem si nekdy kolem roku 2002 dal konecne venkovni antenu na balkon (a o rok pozdeji na strechu) a v tu chvili jsem na FM zacal kvalitne prijimat nemecke stanice, tehdy zejmena Radio Lausitz.

Dal to pokracovalo tak, ze jsem zacal nahravat autorske porady s hudbou, ktera v ceskem eteru dodnes chybi, na minidisky. Mam jich doted plny suplik a hlidam si je jako zlate dedictvi, ac vsechny sklady na nich nahrane mam dneska povetsinou na originalnich deskach.

Radio Wien je pak libustka, neznam jinou stanici, kterou kdyz komukoliv pustim, tak ji vydrzi poslouchat a je mu uplne jedno, ze tam mluvi nemecky. Tak prijemny hudebni vyber se tezko hleda.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #114 kdy: 15. 10. 2015, 18:28:14 »
Citace
Citace: David Kříž  25. 08. 2015, 21:05:58
Někdy si při čtení vašich příspěvků říkám, jestli zkoumáte antény nebo atmosféru :-) Protože kdyby antény, tak to šlo dávno pořešit jednou a jelo by to. Ale předpokládám, že si radši chaoticky hrajete a hledáte jakási "zdůvodnění" a svádíte to na atmosféru, než abyste si zajistil stabilní příjem rovnou a poslouchal.
;)

David Kříž mně zase peskuje (to je ok  ;)), áno, já si velmi dobře pamatuji výše uvedená slova; je mně potřeba brát ve smyslu "kdo si hraje nezlobí".

Ať je tá elmag funkce drátů co věším na konec koaxu jakákoliv, funguje to, momentálně to tam hraje s chybovostí do 10. Venku je nyní více mlhy a kapek než vzduchu, ale co jsem tak četl, tak většinou jsou to dobré příjmové podmínky, ještě uvidím jak to bude za inverze, opět většinou to má být dobré kromě nějakých výjimek kdo má smůlu s nějakými odrazy ap.

Nicméně když jsme u toho, nemám zcela jasno jak to myslíte protože anténa 9 dB se mi na tu vzdálenost a sílu vysílače zdá již přiměřená; v běžné nabídce ( např. Vaten nebo Kovoplast Chlumec) bych měl na 11 kanálu asi 11dB, každý decibel dobrý, ale že by to zásadně pomohlo a nemusel jsem již "věšet drátky"?. Anebo je vzdálenost 110 km již i pro rádiový signál dálkový příjem a nelze dělat kompromisy? Anebo dělám něco jiného úplně špatně (klidně do mně)? Anténu 15 dB nebo 18 dB jako běžný výrobek nikde nevidím; taky dávat třeba 3 tisíce za anténu nechci; nebo dokonce fázovat dvě antény. Jo, zapomněl jsem říct, že se chci vyhnout předzesilovači, nemám na to racionální důvod, zatím to prostě jede bez něj.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #115 kdy: 15. 10. 2015, 18:32:06 »
...Dal to pokracovalo tak, ze jsem zacal nahravat autorske porady s hudbou, ktera v ceskem eteru dodnes chybi, na minidisky. Mam jich doted plny suplik a hlidam si je jako zlate dedictvi...

Radio Wien je pak libustka, neznam jinou stanici, kterou kdyz komukoliv pustim, tak ji vydrzi poslouchat a je mu uplne jedno, ze tam mluvi nemecky. Tak prijemny hudebni vyber se tezko hleda.

s tím archivem to je hezké; v dnešní komerční době takové věci dělají jenom fajnšmekři. Já se zmůžu akorát na to, že šmíruji Youtube a když si mi líbí koncert nějakého mého oblíbence, tak si občas ten koncert koupím na DVD.

Jo, to Radio WIEN je zajímavé; loni jsem jim dokonce napsal, že jsem po 100 letech paradoxně znovu vstoupil do rakouského rozhlasového prostoru protože nesnesu místní  komerční stanice a že je jejich stanice pro mně the best, dokonce mi odepsali a poděkovali za "má milá slova" nebo tak něco. Letos tam již např. 2x hráli Carly Simon: Yu're So Vain, toto jsem nikdy nikde v rádiu neslyšel (tedy kromě Luxíku, ale to je již historie). Na internetu je všechno, ale já jsem staromilec rádia, já chci otočit knoflíkem a slyšet alespoň lehký nadprůměr sortimentu toho co se mi líbí. Proto mně potěšila stanice LoungeFM ve vídeňském DAB, perfektní non-mainstream muzika, která se dá poslouchat nebo běžet jako kulisa 24 hodin denně.

Ještě jsem se chtěl zeptat lidí na názor nebo zkušenost s naší stanicí Sázava protože jsem se letos 2 x náhodou dostal k poslechu a byl jsem šokován jak hrají, ale to bych byl off-topic, to když tak někde jinde.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #116 kdy: 15. 10. 2015, 19:59:31 »
Určitě nepeskuju, jen jsem chtěl tak trochu dloubnout ve smyslu "došlo na má slova" ;) Asi to tak muselo dopadnout...


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #117 kdy: 24. 10. 2015, 19:39:32 »
...Byl jsi na všech vyšších místech města, kde lze náznak signálu očekávat. Dolů do údolí k potoku nemělo cenu jezdit...

Dolu u potoka se nedají chytat ani ryby ani signál  :) Je to zřejmé i z příjmu stanice Radio WIEN v pásmu FM, kterou jsem měl v autě naladěnou a při jízdě dolů od Shellky a mezi zástavbu to více nehrálo než hrálo.

Cestou na vítězné pole Napoleona (jak popisuji ve vlákně "Vaše zkušenosti s příjmem DAB") jsem si vzpomněl jak jsem tenkrát na konci ulice Husova na teleskop nic nechytl a tak mi to nedalo a stavil se tam a vytasil tu svou bizarní kombinaci (anténa 4 dB se zesilovačem 20 dB); vídeňský mux jel jak namydlený blesk s nulovou chybovostí;  pro zajímavost jsem anténu natáčel do horizontální polarizace a hrálo to snad až do 20 stupňů náklonu (když beru horizont jako nulu).

Víc už zřejmě nepomůžu protože mám obavy, že po zimní sezóně se k tomuto DAB dobrodružství již nevrátím - kromě řešení případných problémů u mně doma, kde si nyní mux z Vídně užívám 8)

Dodatečně jsem přidal foto z dnešního hezkého dne - i když je to zoom a pohled není směrem Vídeň.
« Poslední změna: 24. 10. 2015, 20:12:17 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #118 kdy: 25. 10. 2015, 19:56:15 »
Díky, že jsi mi to u nás tak pěkně zmapoval, ale ty ryby v potoku se už zase dají chytat. Věřím, že stejně i DAB z Rakouska jednou budeme chytat taky.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


DxSi

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
    • Zobrazit profil
Re:Rakusko/T-DAB
« Odpověď #119 kdy: 02. 01. 2016, 19:05:03 »
Už dva dni nemožem naladiť 11D Wien .Možete to niekto preveriť?
 Skušal som to na troch mojich zariadeniach Yamaha rx500D , Dabman20 a autoradio Pioneer DEH-X6600DAB
DAB/receiver: Yamaha RX-V500D Anténa 15RB3 Emme Esse
DAB/autoradio:Dension DAB+U 3gen., Dension vnitřní aktivní anténa
SONY XDR-P1DBP, silvercrest sird 14 c3, DAB/Imperial Dabman 20
sat:Vu+Solo4K, Dreambox DM 8000 HD PVR ,Gibertiny 105cm
FM/: SONY ST-SE 700 antena UKS14 (čestne miesto v pivnici)