Autor Téma: Regionální Síť 8 - změny  (Přečteno 3739312 krát)

M.K

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 260
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #465 kdy: 29. 07. 2014, 22:28:17 »
Ceske radiokomunikace by meli zmenit kanal muxu8 z hostalkovic aby nedochazelo ke kolizi s krakowem!!! Nejsem sam jak koukam kdo je zarusen taky krakowem

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #466 kdy: 30. 07. 2014, 00:00:01 »
České radiokomunikace sotva můžou změnit kanál RS 8 v Ostravě. Pánové jsou rádi, že dostali z ČTÚ alespoň ten K50. Ta oblast je "zasekaná" a najít přijatelný (nebo přijatelnější) kanál je skutečně problém. Podobné "radosti" by byly i v případě, kdyby byl spuštěn Veselský kopec K52. Ten by se s Krížavou "mlátil" na mnoha místech Moravské brány podobně jako Hošťálky s Krakowem...



Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #467 kdy: 30. 07. 2014, 06:18:54 »
Nechytejte mě za slovíčko, jestli 50 nebo 60,nekde třeba 40, ale podstata je stejná. V těchto třech městech končí signál na hranici města, a někde ani to ne. S tím výkonem silnější žárovky, to ani jinak není možné...
Jen pro příklad:
Signál z Plzně doletí na vyšší místa až k Tachovu, nebo k Mariánkám, na druhou stranu až ke Zdicím, a tam už zas začíná Praha.
Signál z Prahy doletí až ke Kolínu, a tam už zas začíná Hradec Kr. + Pardubice.
Mezi Olomoucí a Zlínem je také minimum hluchých míst, a o Kleti raději nemluvím. Tam je to určitě ještě dál.
Pokrytí severozápadu je s tímto vším tragédie. Na tom se snad shodneme.....
A nebude to tím, že na tom severozápadě nejsou zkoordinované mezinárodní kmitočty? Pláčete dobře, ale na špatném hrobě, mezinárodní koordinace proběhla v Ženevě a co tam ČTÚ dostalo, s tím operuje, pokud zkoordinované kmitočty chybějí, vybírají se kmitočty zkoorinované v dané zemi, ale omezuje se dosah vybraných kmitočtů vyzařovací charakteristikou a nízkým výkonem, aby se vzájemně kmitočty nerušily.
Dodneška jsem si myslel, že mezinárodní koordinace je o shodě zúčastněných stran a nikoliv, že tam zástupci ČR přijedou něco vyfasovat a s tím odjedou zpátky domů...
B je správně.
Pro ostatní, Pokud se to tluče s Polákama, nedá se s tím nic dělat. Pro Foxe Muldra, ta Colorka je doufám bez zesilovače  ;)


M.K

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 260
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #468 kdy: 30. 07. 2014, 06:46:19 »
Jaky to ma vyznam sirit signal na rusivem kanalu 50 na hostalkovicich se mohli pouzit 46 nebo 47 kanal na jednom se vysila v kielce ten uz ale nepokryva signalem ostravsko a ze vsetina se taky nedostanou signaly muxu4 a 7 na ostravsko.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #469 kdy: 30. 07. 2014, 07:00:11 »
To se zase vyrojí odborníků na koordinace kmitočtů, není lepší se zeptat přímo na ČTÚ?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


M.K

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 260
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #470 kdy: 30. 07. 2014, 07:39:51 »
Ty tam ti tak neco reknou budem se muset spokojit s rusenim hostalkovic krakowem.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #471 kdy: 30. 07. 2014, 08:20:06 »
Kotanen,
1.psal někdo, že je použit zesilovač?
2.připadalo by Ti to normální pár km vzduchem od vysilače?
3.pokud bych ho použil tak silný signál je silnější a slabý slabší
4.Kdybys o měřácích něco věděl, tak si stačí z obrázku č. 2 povšimnout že napájení je vypnuto viz opakovaný obrázek se zatržením symbolu napájení.
5.přístě raději pozorněji čti a více přemýšlej než něco napíšeš, snažíš se tu hrát pozici odborníka, ale slušně řečeno-moc Ti to nejde.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #472 kdy: 30. 07. 2014, 08:32:33 »
Fox_Mulder: kolego kdybyste jen tušil s jakými hrůzami na střechách nebo pod nimi jsem se setkal, nedivil byste se mým dotazům. A nemusím mít nastudované všechny měřáky s políčkem OFF že ne?  ;) Mimochodem ty Hošťálkovice jsou spuštěné teprve měsíc a zkušenosti se teprve získávají, sám určitě pochopíte, že při problémech s příjmem se nejdříve zjišťují problémy na přijímací soustavě. Kdo by si byl před měsícem myslel jak ze strany ČTÚ tak ČRa, že do kanálu 50 může lézt 130km vzdálený vysílač z Krakowa?
« Poslední změna: 30. 07. 2014, 09:19:39 od Mik Kotanen »


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #473 kdy: 30. 07. 2014, 09:28:26 »
No tak 160 km z krakowského vysílače to do Ostravy a okolí není, ale asi 130 km, ovšem odborník by eventualitu dopadu signálu zahraničního vysílače při zkoumání např. terénního profilu měl předpokládat. Nadto - stačí se poněkud více zamyslet nad zobrazením předpokládaného pokrytí krakowským vysílačem, ovšem na objektivních mapách, ne omalovánkách ČTÚ, a situace je poměrně jasná.  ;)

Aha, už jste těch původních 160 km změnil?  :)



Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #474 kdy: 30. 07. 2014, 09:30:06 »
Kdo by si byl před měsícem myslel jak ze strany ČTÚ tak ČRa, že do kanálu 50 může lézt 160km vzdálený vysílač z Krakowa?
Dovolím si vložiti se, a ačkoliv jsa z JČ, v Bohumíně jsem bydlel řadu let. Ale k věci. Budu-li chtít někde budovat vysílač a budu žádat o kmitočtový příděl, v první řadě vezmu měřák a změřím (zejména v hraničních oblastech příjmu mnou plánovaného vysílače) zda se to nebude s něčím hádat. Již jako malý kluk jsem měl knížku Šolim já a tranzistory a v ní byla kapitola s názvem Bez měření není vědění. Hudrujeme tady na kdekoho, že při instalaci přijímacích antén nepoužívá měřák. A to jde většinou o lidi neznalé. Neudělat si ale průzkm měřením před žádostí o kmitočtový příděl, to je trapas nejhrubšího zrna. Něco podobného se stalo tady u nás na jihu na Vítkově kameni (hrádku).
Planar IT-15T2.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #475 kdy: 30. 07. 2014, 09:33:17 »
Kdo by si byl před měsícem myslel jak ze strany ČTÚ tak ČRa, že do kanálu 50 může lézt 160km vzdálený vysílač z Krakowa?
Dovolím si vložiti se, a ačkoliv jsa z JČ, v Bohumíně jsem bydlel řadu let. Ale k věci. Budu-li chtít někde budovat vysílač a budu žádat o kmitočtový příděl, v první řadě vezmu měřák a změřím (zejména v hraničních oblastech příjmu mnou plánovaného vysílače) zda se to nebude s něčím hádat. Již jako malý kluk jsem měl knížku Šolim já a tranzistory a v ní byla kapitola s názvem Bez měření není vědění. Hudrujeme tady na kdekoho, že při instalaci přijímacích antén nepoužívá měřák. A to jde většinou o lidi neznalé. Neudělat si ale průzkm měřením před žádostí o kmitočtový příděl, to je trapas nejhrubšího zrna. Něco podobného se stalo tady u nás na jihu na Vítkově kameni (hrádku).

A víte, jak ČTÚ přiděluje kmitočty? Z kanceláře od stolu s pomocí počítačových programů! Měření v terénu následuje teprve v dalším kroku, když nastane problém...


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #476 kdy: 30. 07. 2014, 09:36:24 »
Dovolím si vložiti se, a ačkoliv jsa z JČ, v Bohumíně jsem bydlel řadu let. Ale k věci. Budu-li chtít někde budovat vysílač a budu žádat o kmitočtový příděl, v první řadě vezmu měřák a změřím (zejména v hraničních oblastech příjmu mnou plánovaného vysílače) zda se to nebude s něčím hádat. Již jako malý kluk jsem měl knížku Šolim já a tranzistory a v ní byla kapitola s názvem Bez měření není vědění. Hudrujeme tady na kdekoho, že při instalaci přijímacích antén nepoužívá měřák. A to jde většinou o lidi neznalé. Neudělat si ale průzkm měřením před žádostí o kmitočtový příděl, to je trapas nejhrubšího zrna. Něco podobného se stalo tady u nás na jihu na Vítkově kameni (hrádku).
Měření jistě smysl má, ale nutným předpokladem k tomu, aby zjištěné hodnoty k něčemu byly je to, že v ideálním případě by měly všechny vysílače dodržovat předepsané a zkoordinované parametry. Samozřejmě i ty zahraniční vysílače. A toto zajistit není tak úplně snadné. Takže pak se nezřídka může stát, že v místě hraje i něco co má být klidně o 10, 15 nebo i více dB slabší/silnější. Takže měřit ano, ale nikoliv jako první krok.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #477 kdy: 30. 07. 2014, 09:40:34 »
Jaky to ma vyznam sirit signal na rusivem kanalu 50 na hostalkovicich se mohli pouzit 46 nebo 47 kanal na jednom se vysila v kielce ten uz ale nepokryva signalem ostravsko a ze vsetina se taky nedostanou signaly muxu4 a 7 na ostravsko.

Vy si to představujete příliš jednoduše. K47 použít nelze kvůli slezskému vojvodství v Polsku, a K46 je na tom podobně, jako K50. V podstatě byste šlápl z louže do bláta, protože na Ostravsko a  MS kraj vůbec míří na K46 signál s ERP 100 kW z opolského vysílače Chrzelice!!!

V oblasti Moravské brány je relativně volný jediný kanál. Kdyby se použil na Veselský kopec s ERP cca 5 kW, pak by bylo pokryto
významně rozsáhlejší území, samozřejmě včetně Ostravy, než z Hošťálkovic.


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #478 kdy: 30. 07. 2014, 09:52:52 »
Dovolím si vložiti se, a ačkoliv jsa z JČ, v Bohumíně jsem bydlel řadu let. Ale k věci. Budu-li chtít někde budovat vysílač a budu žádat o kmitočtový příděl, v první řadě vezmu měřák a změřím (zejména v hraničních oblastech příjmu mnou plánovaného vysílače) zda se to nebude s něčím hádat. Již jako malý kluk jsem měl knížku Šolim já a tranzistory a v ní byla kapitola s názvem Bez měření není vědění. Hudrujeme tady na kdekoho, že při instalaci přijímacích antén nepoužívá měřák. A to jde většinou o lidi neznalé. Neudělat si ale průzkm měřením před žádostí o kmitočtový příděl, to je trapas nejhrubšího zrna. Něco podobného se stalo tady u nás na jihu na Vítkově kameni (hrádku).
Měření jistě smysl má, ale nutným předpokladem k tomu, aby zjištěné hodnoty k něčemu byly je to, že v ideálním případě by měly všechny vysílače dodržovat předepsané a zkoordinované parametry. Samozřejmě i ty zahraniční vysílače. A toto zajistit není tak úplně snadné. Takže pak se nezřídka může stát, že v místě hraje i něco co má být klidně o 10, 15 nebo i více dB slabší/silnější. Takže měřit ano, ale nikoliv jako první krok.

No a to se přece zjistí změřením už v prvním kroku! A nebo snad ne?  ;)


Bohumír Džubej

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 382
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #479 kdy: 30. 07. 2014, 09:54:15 »
A víte, jak ČTÚ přiděluje kmitočty? Z kanceláře od stolu s pomocí počítačových programů! Měření v terénu následuje teprve v dalším kroku, když nastane problém...
Nevím, ale tuším. A právě proto jsem napsal to, co jsem napsal. Že se objevuje často fušeřina při příjmu? Ano, objevuje, ale časem lidé přijdou na to, že musí zavolat odborníka. Ale pokud se fušeřina objevuje již u odborníků, to je tragédie. A ona se objevuje. A troufám si říct, že snad častěji, než kloudná a poctivá práce. Smekám před těmi, kteří tu kloudnou a poctivou práci považují za samozřejmost. Bohužel přidělování kmitočtů a ani žádosti o ně do této skupiny zjevně nepatří.

Měření jistě smysl má, ale nutným předpokladem k tomu, aby zjištěné hodnoty k něčemu byly je to, že v ideálním případě by měly všechny vysílače dodržovat předepsané a zkoordinované parametry. Samozřejmě i ty zahraniční vysílače. A toto zajistit není tak úplně snadné. Takže pak se nezřídka může stát, že v místě hraje i něco co má být klidně o 10, 15 nebo i více dB slabší/silnější. Takže měřit ano, ale nikoliv jako první krok.
To máte naprostou pravdu. Ale od toho snad jsou příslušné orgány. A zase jsme u fušeřiny. Kdekdo chce za práci co nejvíc peněz. Jenom tu práci poctivě udělat se mu tak nějak nechce. Nicméně tím měřením mohu zjistit, že někdo nedělá svoji práci pořádně a připomenout mu to. Jsou případy, kdy mi chybí možnost středověkých vysvětlovacích metod. A to jsem člověk klidný a mírný.
Planar IT-15T2.