Autor Téma: Regionální Síť 8 - změny  (Přečteno 3739256 krát)

pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #645 kdy: 02. 09. 2014, 08:57:38 »
Vysokomýtsko a Litomyšlsko nemá z TKB žádný použitelný příjem. Hoděšovice by naopak šly dobře, jen být všesměrové.
Copak Holetín, ale takové Františky u Pusté Kamenice, to je příjem (a viditelnost). :) Jenže sjedu z kopce dolů a v údolích už nehraje skoro nic, jen poměrně silný Praděd a Kojál. Např. BTSky z této lokality jdou zachytit velmi silně i na vzdálenost přes 50 km, i když si z nich nikdo nezavolá ...
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #646 kdy: 02. 09. 2014, 09:02:38 »
Františky jsou po radiové stránce kóta jako prase. Především BTS VDF, která je zachytitelná nejen na Sněžce.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #647 kdy: 02. 09. 2014, 09:04:09 »
No právě proto jsem původně vkládal své naděje do Hoděšovic. Že to takhle skončilo mne docela mrzí.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #648 kdy: 02. 09. 2014, 09:05:24 »
Františky jsou po radiové stránce kóta jako prase. Především BTS VDF, která je zachytitelná nejen na Sněžce.
Právě tu BTS VDF jsem měl na mysli. :)
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


Aleš Pipek

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 729
  • QTH: Pardubice (není li uvedeno jinak)
    • Zobrazit profil
    • RCD Radiokomunikace spol. a.s.
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #649 kdy: 02. 09. 2014, 15:13:28 »
No Holetín (a okolí) je extra poloha, takže příjem z TKB PCE není překvapující. Znal jsem kdysi člověka přímo ze Skutče, který v době, kdy východní Čechy znaly DVB-T maximálně ze sdělovacích prostředků, tvrdil, že chytá dva multiplexy z Černé hory. Po mé návštěvě jsme museli korigovat jeho přesvědčení o Černé hoře, neboť příjem nebyl z Černé, ale z Bukové hory (Ústí nad Labem) s multiplexy na K58 a K33. Anténa = dlouhá colorka bez jakéhokoliv zesilovače. Překvapeni jsme byli oba. U mne TKB Pardubice absolutně nehrozí (Vysokomýtsko, Litomyšlsko), takže RS8 zkrátka definitivně nebude.
Ano. V nejmenované obci na Skutečsku jsem svého času přijímal všechny tři MUXy z Bukové hory a to na krátkou Colorku bez zesilovače. MUX3 jel tehdy jen 10kW, přesto byl příjem možný a jeho stabilitu ovlivňovaly jen bouřky. Buková hora byla dlouho používána v několika STA i v o dost níže položených Pardubicích. Dodnes jsou tu vidět pozůstatky po těchto instalacích. Hlavní kámen úrazu tohoto příjmu bylo spuštění Javořice na k33. V tu dobu ale už naštěstí přicházela "digitalizace" i do východních čech. Dnes jsou kanály 55 a 58 na území pardubicka zachytitelné stále, je potřeba však směrové antény z důvodu kolize s vysílačem Kłodzko/Czarna Góra. Naštěstí tu dnes již Buková hora není potřeba.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #650 kdy: 15. 09. 2014, 21:22:11 »
Marně čekám na nějaké zprávy o přijmu RS8 na břeclavsku, tak mi nezbylo, než si to vyzkoušet jako vždycky sám. 
Teoreticky by zde měly být k dispozici dva signály, K51 z Děvína a K58 ze Zlína. První pokus s obvyklou měřící anténou Fracarro LP45 nedopadl dobře. Bylo pouze ověřeno, že se signály budou pohybovat úrovňově kolem 35dB, a budou rušeny signály na stejném kanále. Rušící vysilač z Borského Mikuláše na K51 měl úroveň 40dB a rušící K58 z Jauerlingu měl kolem 30dB. K58 je navíc obklíčen o 10dB silnějšími signály na sousedních kanálech z V.Javoriny a Kojálu.
Na hlavním stožáru s volným výhledem byl signal rušen tak, že i při dostatečné úrovni signálu byla vysoká chybovost a ani nedošlo k načtení programových pozic. Bylo potřeba najít místo odstíněné od rušícího signal přirozenou překážkou. Pro finální měření jsem použil čtyři antény různých typů, byla to kanálovka 2060, TA12, staré velké plzeňské síto a Televes PRO75. Jednalo se o střechu panelového domu ve středu Břeclavi, kde jsem se mohl rozmáchnou, tak jsem postupně vyzkoušel všechny antény v místech, kde se dalo předpokládat potlačení rušícího signálu konstrukcí budovy.
Měření dopadlo takto:
 
Zlín K58/H       
             PW  CBER VBER
Síto      41,5dB 1-6 1-8
Pro 75  40,5dB 1-4 1-8     
2060    38,5dB 1-4 1-7
TA12    38,0dB 1-4 1-7

Děvín K51/V
               PW  CBER VBER
Síto       36,0dB 1-6 1-8
2060     39,5dB 1-4 1-8
PRO 75  38,0dB 1-4 1-8
TA12     38,0dB 1-4 1-7

Měření proběhlo podstatně vice, včetně proměření možnosti přijmu K51 z Borského Mikuláše, ale nemá cenu uvádět všechny. Bylo zajimavé pozorovat, jak na každé pozici uspěla jiná anténa  s vyjímkou TA12, která byla nejslabší, ale ne o tolik, jaký je rozdíl pořizovacích cen. Když to shrnu, tak v nižších místech s nehomogenním polem dávalo nejlepší výsledky staré síto Čím se šlo s anténou výš, tím vice se prosazovala dlouhá PRO75, ale současně se zvyšovala chybovost. Nakonec jsem pro příjem zvolil Zlín, který měl větší stabilitu signálu. Děvín zřejmě na Břeclav vysílá nějak přes stožár a dochází k depolarizaci signalu, takže je nutné přijímat na vertikálně polarizovanou anténu což ještě zhoršuje potlačení stejně polarizovaného Borského Mikuláše. 
Ve finále jsem našel stíněné místo na výložník pro PRO75, která dává solidních 45dB s nízkou chybovostí, takže RS8 v Břeclavi ano, ale chce to dost hledání a experimentování. Bez dobrého měřícího přístroje nerealizovatelná záležitost.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #651 kdy: 15. 09. 2014, 22:19:10 »
Zajímavý test a výsledek, měření jak jsem pochopil proběhlo bez předzesilovače, rozdíly mezi těmi anténami nejsou až tak markantní s výjinkou síta, kde ta chybovost před korekcí hovoří za vše. Možná by stálo za to doplnit MER, pokud je máš k dispozici. Nezkoušel jsi zároveň nějaký nízkošumový předzesiilovač?


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #652 kdy: 15. 09. 2014, 22:39:19 »
Měření opravdu proběhlo bez předzesilovače. Zatím to chodí bez něho, ale vyrábí se na zakázku nízkošumový s potlačením sousedních kanálů.
MER jsem z důvodu vlastní lenosti nezapisoval. Kdo zná menu Televesu 500, tak ví, že CBER a VBER jsou na obrazovce přítomny trvale, kdeždo mezi Power a MER se musí přepínat a pro mne je důležitější výkon, když vidím CBER. Proto údaj o MER chybí.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #653 kdy: 15. 09. 2014, 23:02:23 »
Televes neznám, mám rovera atoma, a MER vidím spolu s bBer a aBer. Ten nízkošumový zesilovač s odlaďovačem by mě docela zajímal, podle toho o jakou lokalitu se jedná, bych řekl, že půjde o potlačení k.57 z Javoriny-tam to ale asi nebude taková hrůza ("V") a pak k.59 Kojál, ne? Já řeším něco podobného ale jsem ob-kanál - jde o Krížavu. Navíc se mi částečně povedlo odstínit 6km vzdálený silný vysilač tělěsem komína. Pokud to není tajné, tak bych se rád dozvěděl reference na někoho, kdo je schopný něco funkčního pro tyhle účely vyrobit.
« Poslední změna: 15. 09. 2014, 23:05:36 od Fox_Mulder »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #654 kdy: 16. 09. 2014, 20:21:39 »
Televes neznám, mám rovera atoma, a MER vidím spolu s bBer a aBer. Ten nízkošumový zesilovač s odlaďovačem by mě docela zajímal, podle toho o jakou lokalitu se jedná, bych řekl, že půjde o potlačení k.57 z Javoriny-tam to ale asi nebude taková hrůza ("V") a pak k.59 Kojál, ne? Já řeším něco podobného ale jsem ob-kanál - jde o Krížavu. Navíc se mi částečně povedlo odstínit 6km vzdálený silný vysilač tělěsem komína. Pokud to není tajné, tak bych se rád dozvěděl reference na někoho, kdo je schopný něco funkčního pro tyhle účely vyrobit.

Jasně, že ty sousední kanály jsou Javorina a Kojál. RS8 ze Zlína není žádná palba, takže Javorina dává klidně z horizontálně umístěné antény o 10dB silnější signál. Až předzesilovač vyzkouším, tak dám vědět. Možná to nedopadne podle mých přestav. Anténařinou se neživím, tak si něco nechávám dělat tak jednou za 5 let. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #655 kdy: 17. 09. 2014, 09:44:07 »
Jasně, chápu já se tím taky neživím, ale pochybuju, že někdo jako Teroz nebo Ivo, Anténa-Malý by byl schopen vyrobit kanálový zesilovač s odladěním vedlejšího silného kanálu. V podmínkách, které mají k dispozici se jim to podaří tak max.ob kanál, spíše ob dva.


Stasi-DDR

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 030
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #656 kdy: 17. 09. 2014, 10:47:58 »
Zkus jistou přerovskou firmu. Netvrdím, že to udělají na 100%, ale určitě líp než Teroz nebo Ivo.
Veďte mě, následujte nebo jděte z cesty!


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #657 kdy: 17. 09. 2014, 11:51:19 »
Stasi-DDR,
o tomto výrobci nevím, zkusím googlit díky.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #658 kdy: 17. 09. 2014, 21:56:12 »
Jasně, chápu já se tím taky neživím, ale pochybuju, že někdo jako Teroz nebo Ivo, Anténa-Malý by byl schopen vyrobit kanálový zesilovač s odladěním vedlejšího silného kanálu. V podmínkách, které mají k dispozici se jim to podaří tak max.ob kanál, spíše ob dva.

Pánové to není o podmínkách, ale o tom, že by to nikdo nezaplatil. Zcela jistě by to šlo udělat, od 70.let bylo uveřejněno v Amatérském rádiu spoustu použitelných konstrukcí.

Slučování ob kanál a sousedních kanálů není zdaleka tak neproveditelné, jak se obecně tvrdí. U nás na přerovsku slučujeme například K32/K33 Križava/Tlustá hora , K57/K58 Javorina/Tlustá hora, K55/K53 Javorina/Praděd. Pikoškou bylo slučování Križavy K52 s K51a53 z Pradědu ( než zapnuli Radíkov :(  )
Chce to jen více selektivní kanálové předzesilovače , případně propusti, a ty jsou. U opačně polarizovaných signálů to není tak kritické. Slučování nejen sousedních kanálů se potom snadno a levně řeší hybridním slučovačem. Ovšem bez zkušeností a měřící techniky je to problém.



Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #659 kdy: 17. 09. 2014, 23:49:34 »
Zkušenosti a měřící techniku neřešíme viz výše, řešíme kvalitu dodaných komponentů a hlavně deklarované hodnoty. Klidně si s těmi komponenty při slučování a odlaďování pohraju, stejně tak jako kolegu výše mě to neživí. Ale když má propust deklarovaný průchozí útlum 2,5-3 dB tak by to měla být pravda, pokud ale z 8ks mám někde 2,5dB a jinde 6dB je to problém, stejně tak pokud si objednám kanálový zesilovač se ziskem 22dB, a přide série 5ks kde je zisk od 17 do 22dB už to může být problém.
Pokud tedy existuje výrobce, který se s hodnotami vejde do tolerance okolo 10%, budu rád za kontakt, ale současný stav u výrobců které znám je cca 20% a to už je docela dost.