Autor Téma: Regionální Síť 8 - změny  (Přečteno 3739156 krát)

dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #660 kdy: 18. 09. 2014, 08:44:44 »
Je sice pravda, ze parametry udavane na stitcich by mely tomu odpovidat, ale resit zesileni zesilovacu a posuzovat tak jejich kvalitu je nesmysl. Tim se absolutne nezastavam techto firem, to neni ale totiz zdaleka nejdulezitejsi parametr. Daleko podstatnejsi je uz mnou zminovana vybuditelnost a selektivita techto vyrobku a prave tam jsou hodne velke rezervy.

Nechci se vas dotknout, sice zduraznujete ze se tim nezivite, ale zabyvate se tim, tedy zase je to o znalostech a zkusenostech, takze par decibelu sem nebo tam nemuze byt zasadni problem pro nekoho kdo vladne merici technikou jako vy a nakupuje tyto vyrobky ve vetsim mnozstvi nezli malem :-) Srovnat rozdilne urovne je prkotina, samozrejme bez prislusneho vybaveni to je peklo.



Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #661 kdy: 18. 09. 2014, 09:50:21 »
Tak samozřejmě vybuditelnost je důležitá vlastnost o selektivitě se nemá cenu se bavit, zmiňuju to už na předchozí straně jako jedenu z vlastností, která u zmíněných výrobců není ideální. S odchylkou +- 5dB u zádrže, propusti atd. si samozřejmě lze poradit.
Jinak jak jsem psal se tím zabývám, ale je to v rovině hobby, což nevylučuje ani to, že si nechám poslat 5ks nějakých propustí nebo zádrží. Je to o tom, že vím, že je postupně "udám" v okruhu rodiny a známých (spousta jich momentálně odchází od sat. providerů k dvb-t a není divu, v regionu lze zachytit cz+sk programy) a hlavně proto, že se mi podaří vyjednat příznivější cenu, čímz se mi u malé série zaplatí poštovné. Ono objednat si jednoduchý odlaďovač v ceně cca 130-150,-Kč a zaplatit za poštovné a balné cca 100,-Kč je přece jen masakr :-).
Edit: pravopis
« Poslední změna: 18. 09. 2014, 09:54:55 od Fox_Mulder »


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #662 kdy: 18. 09. 2014, 15:18:12 »
Jasně, chápu já se tím taky neživím, ale pochybuju, že někdo jako Teroz nebo Ivo, Anténa-Malý by byl schopen vyrobit kanálový zesilovač s odladěním vedlejšího silného kanálu. V podmínkách, které mají k dispozici se jim to podaří tak max.ob kanál, spíše ob dva.

Pánové to není o podmínkách, ale o tom, že by to nikdo nezaplatil. Zcela jistě by to šlo udělat, od 70.let bylo uveřejněno v Amatérském rádiu spoustu použitelných konstrukcí.

Slučování ob kanál a sousedních kanálů není zdaleka tak neproveditelné, jak se obecně tvrdí. U nás na přerovsku slučujeme například K32/K33 Križava/Tlustá hora , K57/K58 Javorina/Tlustá hora, K55/K53 Javorina/Praděd. Pikoškou bylo slučování Križavy K52 s K51a53 z Pradědu ( než zapnuli Radíkov :(  )
Chce to jen více selektivní kanálové předzesilovače , případně propusti, a ty jsou. U opačně polarizovaných signálů to není tak kritické. Slučování nejen sousedních kanálů se potom snadno a levně řeší hybridním slučovačem. Ovšem bez zkušeností a měřící techniky je to problém.
Slučování sousedních kanálů vůbec nesouvisí s tím, jestli jsou ve V nebo H polarizaci a v žádném případě nelze tvrdit, že když je jeden kanál ve V a druhý v H, tak se to slučuje lépe. Bezproblémové sloučení je prakticky jenom přes MF, tj. kanálový konvertor. Všechno ostatní jsou hokus-pokusy, kde je větší či menší chybovost, ale k dokonalosti to má hodně daleko.


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #663 kdy: 18. 09. 2014, 15:54:41 »
Když to tak čtu tak jsem moc rád že se mi to sloučení ob kanálů kanálovým slučovačem od Iva povedlo. Za cca 3 měsíce provozu absolutně žádný problém ať už padali trakaře nebo ne.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #664 kdy: 18. 09. 2014, 16:45:47 »
...
Slučování ob kanál a sousedních kanálů není zdaleka tak neproveditelné, jak se obecně tvrdí. U nás na přerovsku slučujeme například K32/K33 Križava/Tlustá hora , K57/K58 Javorina/Tlustá hora, K55/K53 Javorina/Praděd. ...
Zalezi samozrejme na rozdilu urovni slucovanych kanalu, neco jineho je takove slucovani na Prerovsku a neco jineho tesne pod Tlustou horou nebo Pradedem.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #665 kdy: 18. 09. 2014, 17:16:17 »
Dobře, tedy jinak. Slučování sousedních kanálů, resp. úspěšnost takového sloučení  je závislá pouze na jediné věci :
a to na rozdílu úrovní kanálu (na kmitočtu který slučuji) z jednotlivých antén.

Konkrétně uvedu příklad :při slučování našich programů v horizontální polarizaci se slovenskými je opačná polarizace velkou výhodou, protože signál např. zmiňované Križavy je na horizontálně polarizované anténě a to i v blízkém azimutu z Tlusté hory už tak slabý, že jej není třeba z druhé antény odlaďovat, takže máme značně usnadněné slučování. Je třeba si uvědomit, že tohle by byl daleko větší problém u analogu, kde i rušící signál potlačený o 60 dB ještě pořád způsoboval viditelné rušení u kanálu na stejném kmitočtu. U digitálu toto nehrozí.

To jestli má něco k dokonalosti má nebo nemá daleko, je v tomto případě nesmysl, k dokonalosti daleko má například i televizní vysílání, a nejen to Pařízkovo.  ;) .
Buď něco funguje a to spolehlivě, nebo nefunguje. Pokud mám k dispozici komponenty, které danou podmínku splní, a ty mám, není absolutně žádný problém takto slučovat. Koneckonců kontrolou na analyzéru před a po sloučení se lze okamžitě přesvědčit, jestli se mi nezhoršila chybovost při takovém slučování.
Hokus pokusy dělají ti, po kterých chodím instalace opravovat. Jinak samozřejmě kanálový měnič je kvalitní, ale bohužel drahá záležitost a vyplatí se jedině ve společných rozvodech. Ale ani tam není jeho nasazení vždy nutné diky kanálovým vložkám, případně příjmem problematického kanálu z jiného vysílače. Ale to je vždy individuální záležitost, protože šíření elektromagnetických vln podléhá pouze dvěma zákonům, a to zákonu černé magie a Murphyho zákonům.

Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #666 kdy: 18. 09. 2014, 17:22:44 »
...
Slučování ob kanál a sousedních kanálů není zdaleka tak neproveditelné, jak se obecně tvrdí. U nás na přerovsku slučujeme například K32/K33 Križava/Tlustá hora , K57/K58 Javorina/Tlustá hora, K55/K53 Javorina/Praděd. ...
Zalezi samozrejme na rozdilu urovni slucovanych kanalu, neco jineho je takove slucovani na Prerovsku a neco jineho tesne pod Tlustou horou nebo Pradedem.

To je jasné a nezpochybnitelné, každá lokalita má specifické podmínky. To se mi na antenařině líbí.
P.S.  Slučování K32 z Križavy s Tlustou Horou na K33 "páchají" mí kolegové i přímo ve Zlíně.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #667 kdy: 18. 09. 2014, 18:52:16 »
Při slučování sousedních kanálů nebývá ani tak problém s tím, že by jedna anténa přijímala i signály, které se přijímají anténou druhou (to se dá skutečně vyřešit propustí), ale spíš je zádrhel ve vstupních úrovních, které musí být vyvážené. Což se dost těžko podaří zrealizovat, resp. udržet, protože úrovně signálů kolísají vlivem různých faktorů (počasí apod.). A toto opravdu řeší pouze kanálový konvertor, který má AGC a výstupní úroveň zcela konstantní.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #668 kdy: 18. 09. 2014, 22:46:47 »
To nesouhlasim. Slusny tuner snese rozdilnou uroven sousedniho kanalu az o 10 dB. Kolisani urovne o takovou hodnotu je typicke spise u dalkoveho prijmu, coz je kapitola sama o sobe, o tom tady nebyla rec. Nikdo nezpochybnuje pouziti  konvertoru, ale pokud resim ITA a ne STA, je to zbytecna debata, za ty penize si zakaznik vezme radeji satelit.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #669 kdy: 19. 09. 2014, 10:45:33 »
Slušný tuner (jaký je ten neslušný? :D ) to možná snese, ale nesnese to zesilovač. To je kámen úrazu. Takže pokud není potřeba zesilovat a vstupní signály nejsou diametrálně odlišné, tak ten PBC21 (nebo ekvivalent) vyhoví. Ovšem toto je málokdy.
Jinak u ITA se dá někdy použít i kanálový měnič (cena kolem 2.000,-Kč, což není nijak závratná suma) a je to technicky lepší řešení, než se pachtit se slučováním sousedních kanálů.


Wolfgang Wolf

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 516
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #670 kdy: 19. 09. 2014, 12:18:41 »
Předpokládám Alex,
že když tu horuješ pro kanálové měniče, víš, že jejich použití je podmíněno vstupním signálem bez projevů echa, s úrovní cca 40dBuV a patřičným odstupem už. signálu od šumu. Mluvím např. o KMS-D 96. Paradoxně se může stát to, že parametry dálkového příjmu tyto hodnoty mít nebudou (úroveň, odrazy) a u vedlejšího "místního" signálu kanálu se konverze vzhledem k problémům se SFN rovněž nepovede udělat. Situaci i tak lze řešit, ale to už jejiná kapitola.
Myslím, že dxpetr mluví z praxe a ví oč běží. Doporučovat KV nebo KM "chalupníkovi" se dvěma televizory je nesmysl. V dnešní době je navíc nebezpečí zmaření vložených investic ve smyslu zahájení vysílání nějakého reg. multiplexu na stejném kanále, na němž je realizován dálkový příjem. Proto je v těchto případech na zváženou ten satelitní komplet, ikdyž to někteří neradi slyší. Jinak souhlas s Foxem. Naši výrobci zde uvedení mají docela velký rozptyl a o selektivitě bylo též hovořeno.
Honda Enduro Team


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #671 kdy: 19. 09. 2014, 12:35:44 »
Psal jsem "u ITA se dá někdy použít i kanálový měnič", tj. ne vždy se dá použít. A pokud jde o tu neustále dokola omílanou cenu, tak jednak nevím, proč se sféra antén musí odehrávat ve stokorunových položkách (když např. ústřední topení na chalupě klidně stojí 50 a více tisíc - to je jenom příklad) a druhak je samozřejmě na zvážení každého, jestli preferuje bezchybný příjem, anebo experimentování, kde pak může mít doma anténáře jako dalšího člena rodiny (když tam bude neustále něco spravovat).


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #672 kdy: 19. 09. 2014, 15:09:33 »
Alex - není důvod něco spravovat když se to umí udělat !
Že to neumíš Ty a proto všude cpeš konvertory  - tj. volíš pro sebe nejjednnodušší a pro zákoše ovšem nejdražší řešení ještě neznamená, že to neumí někdo jiný... dxpetr to popsal naprosto přesně


Alex Gaga

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 726
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #673 kdy: 19. 09. 2014, 16:04:03 »
Otázkou je, jestli to opravdu někdo jiný umí bez těch konvertorů, resp. jestli jeho dílo vydrží funkční nikoliv jenom do první změny počasí (a tím i změny intenzity signálů), ale dlouhodobě. A o tom moc přesvědčený nejsem, hlavně když si vybavím, kolik podobných paskvilů jsem viděl a nezřídka i opravoval.
Každopádně - aby tady nedocházelo ke zbytečným dohadům - mně osobně je jedno, jak to řeší někdo jiný. Je to jeho věc a jeho garance vůči klientovi. Napsal jsem pouze svůj názor a nikomu ho nenutím :)


M.K

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 260
    • Zobrazit profil
Re:Regionální Síť 8 - změny
« Odpověď #674 kdy: 19. 09. 2014, 17:14:44 »
jsem před 2 lety zapojoval druhou anténu na sk nechal jsem udělat kanal. zes 32,35,52 (krížava) a pak ještě zádrž na 37,54, protože dokázala přijímat i ve vertikalu signál bez chybovosti z kanálu 37,54. Dal jsem tam zádrž akorát že mě utlumila aji kanál 35 (krížava) tak že kostičkoval tak zádrž mám pryč a naštěstí mě signály na kanálu 37 a 54 které přijímám z obou antén se neruší.