Autor Téma: Zesilovač na VKV(FM)  (Přečteno 20396 krát)

Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zesilovač na VKV(FM)
« kdy: 31. 03. 2014, 20:41:56 »
Zdravím přátelé,potřebuji poradit,sestavil jsem si anténu klasiku HB9CV na VKV tuner Technics.Jelikož bydlíme v Krušných horách,potřeboval bych poradit jaký zvolit zesilovač na tři stanice hrající hard/heavy tzn.Gama rádio na 90.2(Ústí/labem),Rockrádio 92.4(Teplice)a Beat na 104.9(Ústí).Anténa je na půdě ve vertikálu,svod koax Belden cca 10metrů a poslech je kvalitní pouze na mono,stereo dost šumí.Poradíte mi?Děkuji všem za ochotu.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2014, 21:12:09 »
Zesilovac to nevyresi. Z vlastnich zkusenosti mam poznatky, ze zesilovac na VKV se dnes hodi pouze a jen na vykryvani ztrat v pripade vetsich rozvodu nebo opravdu dlouheho kabelu, ale pokud je tam 10m koaxu, nema to smysl. Signal je spatny uz na antene, zesilovac si ho nedomysli.
Spise je to kontraproduktivni, protoze zesili silne signaly, ktere pak zahlti tuner. Starsi tunery (a Technics zejmena) jsou nachylne na zahlceni silnym signalem - kolikrat se treba ve meste zahlti i bez pouziti zesilovace, jen tim, ze na antene je silny mistni signal. Ve vysledku tak zesilovac uskodi.

Resenim je umistit antenu misto na pudu ven, a pouzit lepsi antenu nez HB9CV.
Jako test postaci umistit ven tu HB9CV a alespon dva metry nad strechu a hend uvidis, ze se to zlepsi.

Dalsi vec je, ze ten sum ve stereu nemusi byt nutne zpusoben jen slabym signalem, ale muze to byt odrazy od okolnich kopcu, popripade to mohou rusit jina zarizeni v domacnosti, v pripade FM to jsou zejmena wifi routery, PC a LAN rozvody. Opet by to vyresilo umisteni anteny ven.
« Poslední změna: 31. 03. 2014, 21:14:49 od Kuba Melín »
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #2 kdy: 31. 03. 2014, 21:18:53 »
Zrovna jsem chtěl napsat poznámku, ze zaklad je dat antenu ven a nikoliv ji mit na pude..
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #3 kdy: 31. 03. 2014, 21:34:05 »
To já vím,že by to chtělo ven na střechu ale už to nemám kam dát.Mám tam strojovnu třech plzeňských sít na naše a německé muxy.Myslel jsem si že zesík na vkv je asi nesmysl.Pokud bych tedy volil anténu ven,jakou by jste radily použít místo klasiky HB9CV?Děkuji.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #4 kdy: 31. 03. 2014, 22:09:37 »
Já mám dobré zkušenosti s touto http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-vkv-9db ale je to opravdu kolos  ;D

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #5 kdy: 01. 04. 2014, 00:45:11 »
Já mám dobré zkušenosti s touto http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/antena-vkv-9db ale je to opravdu kolos  ;D
To je obyčejný Supersonic. Kolos je Korner :D


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #6 kdy: 01. 04. 2014, 09:50:28 »
Vzhledem k výkonům vysílačů na udávaných frekvencích by to asi chtělo za 1. dát HBčo ven a zkusit, kdy je signál nejlepší. Zkrátka trochu si s tím pohrát, než bude případně potřeba koupit jiná anténa. Za 2. by to chtělo napsat QTH, protože Krušné hory je dost široký pojem.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #7 kdy: 01. 04. 2014, 13:03:43 »
Bydlíme v Nové Vsi v Horách.Je zajímavé,že na druhé straně domu cca 9 metrů pod umístěním antény oproti půdě v autě stanice hrají celkem dobře.Je pravda,že při uvádění antény do provozu,jsem musel mít tuner přímo na místě a anténu směrovat v různých polohách,než jsem našel ten ideální směr.Je pravda že na půdě je i WIFI pro internet.


Radek Šťáva

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #8 kdy: 01. 04. 2014, 20:25:31 »
Odrazil bych se od toho, kde hrají stanice v autě a zkusil anténu umístit klidně tam. Pokud se totiž signály odráží na anténu z druhé strany, tak stěny domu můžou nežádoucí odraz odstínit a dosáhnete kvalitnějšího signálu. Nemusí to být nutně dole, ale zkusil bych s anténou jít na aspoň na stejnou stranu a vyzkoušet to.
Tuner: Sony ST-S570ES 4x110 kHz
Antena: HB9CV, Rotator
Bandscan: http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2958&usage=D&la=de


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #9 kdy: 01. 04. 2014, 22:06:00 »

To jsou rady odborníků, mám v autě rádio cca za 50 tis a hraje i tam kde nic jiného. V dílně mám prastarého Grundiga a na kus drátu hrají stanice o kterých o několik metrů výše namají běžná moderní a rádia v cena cca 2500 kč ani potuchy. Neboli to že někde nějaký nespecifikovaný přístroj hraje neznamená, že tam budou hrát i ostatní. Takže buď relevantně změřit, nebo laicky experimentovat, nic jiného poradit nelze.


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #10 kdy: 02. 04. 2014, 19:24:50 »
Ahoj kluci,tak o víkendu budu dávat Hábéčko na střechu,tak snad to pomůže.Jinak se chcu zeptat,zda lze anténu třmenem přichytit přímo na stožár,nebude to třeba nějak odizolovat,když reflektor je vodivě spojen s direktorem?Výložník musím ukotvit ke komínu.Pak jsem se chtěl ještě optat,zda-li nevadí,že ráhno antény je dozadu od direktoru protáhlé 70 cm?Takto jsem to dostal od člověka,který radil že ve vertikální polar.má být to ráhno protažené.Co jsem se koukal tak na té půdě asi chytám signál odrazem,protože je směrováná reflektorem na západ a směr signálu by měl být cca z východu.Děkuji.


petrkl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #11 kdy: 07. 04. 2014, 22:37:30 »
Co to znamená protažené ráhno dozadu od direktoru? Reflektor je samozřejmě vzadu a anténa přijímá od direktorů,tzn. je nasměrována správně. Mám již od cca roku 1985 nainstalovánu Hirschmann 14-ti prvkovou s prostorově uspořádanými direktory s předzesilovačem s dvoubázovým Fetem (tuším BF 981) na čtyřpodlažním paneláku na 8 m trubce s rotátorem Hirschman a dodnes stále funguje. Přijímače se mezitím několikrát vyměnily, ale anténa pořád stejná. Dříve rušení od vojáků, dnes i přes nárůst počtu vysílačů bez rušení i s předzesilovačem. Takže bych od předzesilovače tak nezrazoval. Jo a kabel mám 25 m - původní!


radioing

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #12 kdy: 08. 04. 2014, 10:45:45 »
Baumgartnerova (HB9CB) anténa vychází z principů Yagi-Uda antény, ale na rozdíl od ní obsahuje dva aktivně (přímo) buzené zářiče (dipóly), které jsou z důvodu jednoduchosti konstrukce napájeny přes T nebo gamma přizpůsobovací úseky. Nestejnou délkou zářičů (podobně jako u Y-U) je dosaženo tvarování vyzařovacího diagramu ve směru kratšího dipólu. Pokud bychom chtěli používat terminologii direktor/zářič/reflektor, potom by z hlediska fyzikální funkce prvků bylo nejvhodnější nazývat kratší prvek zářičem a delší aktivním reflektorem -> směrujte kratším prvkem ke zdroji signálu. V horizontální polarizaci lze anténu uchytit na vertikální anténní tyč jak za delším prvkem (doporučuje se odstup několika málo desetin vlnové délky, aby se prvek příliš nerozladil), nebo se (především u velkých antén - desetimetr apod.) uchycuje v těžišti s tím, že anténní stožár nad anténu nepokračuje (je potřeba si pohlídat, aby stožár nerozladil napájení k delšímu prvku). Ve vertikální polarizaci je dobré dodržet pravidlo, že v anténě opsané kouli (přibližně) není žádný jiný delší (desetiny vln. délky) vodivý vertikální element. Řeší se to právě protažením ráhna za delší prvek, tj. uchycením ke stožáru až "za anténou". Při vybavení měřicí technikou je možné nastavit vhodnou vzdálenost mezi delším prvkem antény a vertikálním stožárem tak, aby se zlepšily/udržely impedanční poměry v pásmu a vylepšil předozadní poměr.


Dave1977

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 22
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesilovač na VKV(FM)
« Odpověď #13 kdy: 30. 04. 2014, 19:48:12 »
Můžete prosím popsat resp.názorně vysvětlit jak správně sfázovat dvě HB9CV ve vertikálu na jeden svod?Anténu jsem dal ven,příjem Beatu se velmi zlepšil a přes den jede i celkem slušně i ve stereu ale po ránu než se rozední a večer se příjem horší,bohužel signál beru odrazem od kopce a myslel jsem přidat ještě jedno Hábéčko popř.zkusit ten zesík.Jinou anténu nechci,bohužel chytám v Krušných horách na HB i rádia s Budějic,Krumlova atd ale ty nechci :-[
« Poslední změna: 30. 04. 2014, 19:57:44 od Dave1977 »