Autor Téma: Budoucnost rozhlasove digitalizace  (Přečteno 452331 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #195 kdy: 03. 06. 2017, 11:18:37 »
Tady video.
https://www.uloz.to/!L3K9rFRUNpg7/cro-dab-12c-mp4

Příjem je DX realizován na 14ti prvek a ješte otočený na německo a to hluboko v severních čechach. Až tak daleko zní frekvence 12C ..... a také Moravské regiony, poprvé je možné i na severu čech slyšet Moravu z rádia.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #196 kdy: 04. 06. 2017, 11:59:48 »
Možná by bylo fér napsat, s jakým je to skutečně kódováním, pže 48 kbps by bylo třeba v DAB naprosto neposlouchatelné někde na úrovni telefonního hovoru... ;)

Jako vtip dobré, zni to prasacky i pri tomto kodeku.Opravdu tohle muze poslouchat a nastavit jen zvukove prase.Nejde to napsat slusneji.

A jeste, on napr. zvuk Reginy bohuzel nema k telefonnimu hovoru daleko.

Naprosty souhlas, ted jsem to zkusil poslouchat, otres..
« Poslední změna: 04. 06. 2017, 12:17:05 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Pvtr

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita prijmu
« Odpověď #197 kdy: 06. 06. 2017, 09:15:12 »
Dotaz na kolegy, kterým se nelíbí kvalita stanic v multiplexu Českého rozhlasu. Jakým způsobem signál přijímáte? Konkrétně přijímač a výstup zvuku (reproduktory, sluchátka). Je otázkou, čím je nekvalitní zvuk způsoben, když část posluchačů má vynikající zvuk a předpokládám, že vynikající zvuk by mělo mít i testovací pracoviště, které vybralo optimální poměr kvalita/nabídka a část posluchačů si na kvalitu zvuku ztěžuje, tak by bylo docela zajímavé zjistit, proč ta část posluchačů horší kvalitu zvuku má a třeba by pak šlo udělat nějakou korekci (ať už parametrů multiplexu nebo naopak upozornění, že ten či onen přijímač DAB standardy nesplňuje). Nelíbí se mi příliš, když někdo píše, že to či ono je špatně, ale nelze říci proč.
« Poslední změna: 06. 06. 2017, 09:17:36 od Pvtr »


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #198 kdy: 06. 06. 2017, 09:38:07 »
Pro posouzení kvality používám SDR přijímač s uložením streamu do nekomprimovaného WAVu (PCM 32 bitů, 3072 kbit/s, 48 kHz, stereo), tzn. bez ztráty kvality a jako sluchátka běžná Koss Porta Pro. Lepší jsem se ještě neodvážil připojit, ale mám je v záloze připraveny :), slouží mi pro poslech z Hi-Res zdrojů. Pro poslech pak Yamaha T-D500 přes bedny.

Jinak k datovým tokům je ještě dobré uvést:
- u 48 kbit/s programů (Regina, regiony) se pro audio využívá datový tok jen 40,5 kbit/s
- u 80 kbit/s programů (celoplošky) se pro audio využívá datový tok jen 68,5 kbit/s
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Kvalita prijmu
« Odpověď #199 kdy: 06. 06. 2017, 09:58:44 »
Dotaz na kolegy, kterým se nelíbí kvalita stanic v multiplexu Českého rozhlasu. Jakým způsobem signál přijímáte? Konkrétně přijímač a výstup zvuku (reproduktory, sluchátka). Je otázkou, čím je nekvalitní zvuk způsoben, když část posluchačů má vynikající zvuk a předpokládám, že vynikající zvuk by mělo mít i testovací pracoviště, které vybralo optimální poměr kvalita/nabídka a část posluchačů si na kvalitu zvuku ztěžuje, tak by bylo docela zajímavé zjistit, proč ta část posluchačů horší kvalitu zvuku má a třeba by pak šlo udělat nějakou korekci (ať už parametrů multiplexu nebo naopak upozornění, že ten či onen přijímač DAB standardy nesplňuje). Nelíbí se mi příliš, když někdo píše, že to či ono je špatně, ale nelze říci proč.
Nerikam ale, ze se mi nelibi zvuk u vsech stanic v MPX CRo, vetsinou posloucham Wave a ten je nastesti docela poslouchatelny, takze o nesplneni standardu prijimacu to ocividne nebude.
Jinak tedy tuner DAB/FM TechniSat DigitRadio 100, audio line do stereo zesilovače Yamaha a reprosoustava Tesla ARS 9207 nebo sluchatka Koss UR40, na takove to prenosne poslouchani pak Philips AE5020.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #200 kdy: 07. 06. 2017, 10:55:09 »
..
A jeste, on napr. zvuk Reginy bohuzel nema k telefonnimu hovoru daleko.

Naprosty souhlas, ted jsem to zkusil poslouchat, otres..

Opravdu to ma omezene kmitoctove spektrum jako telefon? Nebo je to jen "urvane" jako Regina kdekoliv jinde vcetne internetu?
http://icecast2.play.cz/croregina128.mp3


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #201 kdy: 07. 06. 2017, 22:58:54 »
Citace
Nerikam ale, ze se mi nelibi zvuk u vsech stanic v MPX CRo, vetsinou posloucham Wave a ten je nastesti docela poslouchatelny

Souhlas Wave a Jazz je "celkem" poslouchatelny, ale novejsi kodek je znat cestou k horsimu..Uplne jedno jestli posloucham ve voze nebo doma na opravdu spickovych komponentech za vice nez 100tis.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #202 kdy: 17. 06. 2017, 18:26:19 »
čekaje u letiště Praha, Pure naladil 41 stanic (ČRa, Teleko, MDR Sachsen); Žižkov jel uvnitř auta s prutem v jakékoliv poloze na plný kotel, nulová chybovost.

Protože doma nemám tu možnost, chtěl jsem si pohrát se srovnáním rozdílu DAB/FM; mrcha letadlo přilétlo o 20 min dříve tak jsem toho moc nestihl. Na Radiožurnálu jsem zastihl vypalovačku od Santanu, na Dvojce nějaké starší nemainstreamové melodie; v DABu to znělo lépe (sluchátka Koss Porta Pro), ale FM měl handikep protože uvnitř auta jel s velmi lehkým šumem tak nechci dělat závěry. Nicméně v DAB 80 kbps jsem problém neviděl resp. neslyšel.

Regina 40 kbps, zastihl jsem myslím něco od Cher, neměl jsem s čím srovnat, ale měl jsem pocit, že to už nee; asi by nebyl problém pokud hudba využita jako ne hlasitá kulisa.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #203 kdy: 17. 06. 2017, 18:50:19 »
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #204 kdy: 17. 06. 2017, 21:13:50 »
na pořadnych reprakach to zni přišerně, no ale aspon to nešumi, nechrastí, nechcipa mezi barakama, neprska to na mě jak kočka kolem každyho stromu a nerušej to ty vyj***** polaci :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #205 kdy: 17. 06. 2017, 22:50:44 »
To bud rad, ze jsi hudebne hluchy a tu horsi kvalitu neslysis, je slyset z beden, natoz ve sluchatkach..

asi máš instalovanou aplikaci, která autonomně v reálném čase analyzuje význam obsahu textu příspěvku a když se v něm objeví něco pozitivní o DAB, tak vygeneruje automatickou odpověď o hluchotě posluchače :) ale jinak nic ve zlém

Vsadil bych se, že 99 % posluchačů poslouchá, nebo přesnější výraz je "vnímá" muziku z rádia přes běžnou průměrnou aparaturu a v hodně případech jako kulisu (i když třeba ne nevýznamnou) při jiné činnosti. V tomto smyslu má DAB navrch z hlediska možnosti výběru tématických kanálů. Zbylému 1 % posluchačům, fajnšmekrům, nikdo FM nebere.

Pokud má tvůj nickname souvislost s rádiem Beat, tak tuto stanici považuji za dobrou; ale mám díky DAB natolik dobré alternativy z Rakouska a Slovenska, že mně nestojí zato abych dělal anténní harakiry abych tedy ten 500W vysílač Beat chytil, protože na kus drátu ho nechytím. Rádio Beat o nic nepřijde protože jsem si v životě nic nekoupil dle reklamy v rádiu nebo televizi.

Navíc Vídeň a Slovensko jedou jako trial, až to spustí, věřím, že přibudou témata a na celý náš FM se budu moci vybodnout a naše DAB nebude protože jsi řekl ať jde do pekel.

Radši zopakuji: nic ve zlém
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #206 kdy: 18. 06. 2017, 08:24:59 »
Taky se řadím do těch oznámkovaných hudebně hluchých. Ale nemíním s tím nic dělat, ani si doma nebudu opatřovat hudební showroom, aparatury osazené elektronkami za statisíce. Ano, jsem ten případ, který nepotřebuje na práci a některou zábavu absolutní ticho. Naopak, sotva slyšitelná muzika správného žánru v pozadí je pro mne to pravé. Přestože mám k dispozici již desítky stanic z DABu, častěji u mne hraje internetové rádio, což také patří do tématu :"Budoucnost rozhlasové digitalizace". Ale i zde se najde stanice s nízkým datovým tokem, nevyváženým zvukem, ale to nejsou chyby digitální technologie, ale jejího využití. Sice nemám důvod brát hudebním fajnšmekrům dokonalost zvuku analogového FM, ale "pokrok" se zastavit nedá, ani vysněný masový nárůst počtu posluchačů FM a případných kritiků digitalizace, nezvrátí volby a rozhodnutí politiků.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #207 kdy: 23. 08. 2017, 11:48:55 »
Jak se zdá, nemusí být vše progresivní, když to využívá jen internet. Zprávička v odkazu naopak naznačuje, že se objevuje trend, kdy jen internetová rádia začínají využívat, alespoň v Nizizemsku, i vysílání "on air" v DAB+. Čili to není jen krátkodobá slepá ulička, jak někteří nepřející skeptici o DABu naznačují.

http://www.radiomagonline.com/around-the-world/0020/internet-radio-stations-fighting-fire-with-fire/39167
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #208 kdy: 23. 08. 2017, 16:20:07 »
Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.
« Poslední změna: 23. 08. 2017, 16:23:07 od BeatJ »
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« Odpověď #209 kdy: 23. 08. 2017, 17:16:25 »
Nyni jsem na Slovensku a poslouchat DAB oproti CR primo lahoda.Zvukove uplne nekde jinde.Ani nepostrehnete prepnuti mezi FM/DAB nejen kvalitou, ale i presnym nastaveni zvuku - hlasitost, vysky. basy atd.To se neda ani naznakem srovnat vubec s ceskymi mux a to vcetne ceskeho rozhlasu.

Taky koukni jak to valej, tam neni 48/kbs :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.