Autor Téma: Dálkové ovladače  (Přečteno 9970 krát)

Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dálkové ovladače
« kdy: 17. 09. 2014, 23:14:25 »
Začal jsem trochu uvažovat o citlivosti a "výkonu" dálkových ovladačů od TV, STB, a sat. přijímačů. Nemůžu přijít na to, proč jsou mezi nimi takové rozdíly. Např. u mé tv Samsung můžu mířit ovladačem doslova kamkoli-do země,do stropu, na stěnu, a tv vždy udělá, co chci. dokonce IR signál projde i některými plastovými předměty. Stejné to má ovladač od Comba AZ Box st710.
U Gosat comba,co mám na chalupě, musím naopak mířit + - směr TV. Nemusí to být naprosto přesné, ale odrazem to nejde. Trochu jsem přepájel a povytáhl ven diodu. Signál se zlepšil, ale stále- na jmenované přístroje to nemá.
A u věže Sony musím mířit naprosto přesně. Už jen malá odchylka, a nereaguje.
Proč jsou mezi dálkami takové obrovské rozdíly, a na čem to vlastně záleží?? Nikde jsem o tomto nic nenašel. Je to docela podstatná věc, kvůli které si konkrétní věc nekoupím.
Podotýkám, že baterky byly všude nové a stejné.....
Jak jste na tom s dálkovými ovladači vy?
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #1 kdy: 17. 09. 2014, 23:46:00 »
Hodně to záleží na tom, jak výrobce umístí přijímač. Pokud ho utopí do nějakého hlubokého tunelu, tak se musí mířit přesně. Nejlepší v tomhle byla stará Tesla, ta se dala ovládat i z druhé místnosti odrazem od dveří.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2014, 08:25:56 »
Existují i opačné situace. Když se "vhodně" sejde několik přístrojů od různých výrobců, kdy se kříží povelové signály, klidně se dá nechtěně ovládat jiný přístroj a úzce směrovanou citlivostí by se dal "problém" přece jen zmenšit.  ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2014, 09:15:33 »
Jako první můj  dálkový ovladač na přepínání kanálů/dvou ,slovy dvou/jsem použil baterku na dva monočlánky .V 8O létech se začala vyrábět televize Tesla color 110 in line, kde byly tři puntíky na ruční přepínání kanálů, bud dopředu nebo dozadu.Tak jsem na čele televize vyvrtal malý otvůrek asi 1 mm pro fotodiodu a propojil s kontakty na dvou puntíkách dopředu.Posvítil jsem asi 1 sekundu na fotodiodu a program z 1 kanálu se přepnul na 2. A tak to šlo stále dokola.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #4 kdy: 18. 09. 2014, 09:26:58 »
Existují i opačné situace. Když se "vhodně" sejde několik přístrojů od různých výrobců, kdy se kříží povelové signály, klidně se dá nechtěně ovládat jiný přístroj a úzce směrovanou citlivostí by se dal "problém" přece jen zmenšit.  ;)
A ještě větší problém je, když potřebujete ovládat několik stejných zařízení. Originální řešení jsem kdysi viděl ve střižně STV. Tam potřebovali ovládat několik TV Sony v řadě a tak na klasický DO přilepili úzkou několik cm dlouho černou trubku :-)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Zdenda F.

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • Zobrazit profil
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #5 kdy: 18. 09. 2014, 15:38:35 »
Nezmiňujete věk zařízení. U DO stárne = slábne IR dioda. Můj TV Sony cca po 5 letech začal vyžadovat zamíření na bednu.
DO jsem nyní pořídil nové (zlobila klávesnice) a opět mohu dálkáč směrovat kamkoliv a TV reaguje.


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #6 kdy: 18. 09. 2014, 17:00:36 »
TV je model 2009 řada "B". Stále maká ať mířím kamkoli. Nebudete věřit, ale baterky jsem měnil jednou za celou tu dobu. I když tenkrát docházely, tak to zlobilo, ale odrazem to šlo stále.
Combo AZBox ST 710 je taky pěkně starý SD model, ale ovladač se stále může mířit doslova kamkoli.
Naopak novější GoSat má přijímací úhel +- 30° na obě strany,dál si neškrtnu.
Jistě,že stáří elektroniky má nějaký vliv, ale obrovské rozdíly jsou rovnou u nového zboží.
Můj táta má doma 22 let starou TV OTF s původním ovladačem, a u něj se tolik přesně mířit nemusí, jak u daleko novějšího Go satu.
Asi opravdu nejvíce záleží, jak je dálka kvalitně udělána, a na "utopení" diody v přístroji.
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #7 kdy: 18. 09. 2014, 18:55:41 »
Opravdu si myslíte, že úhel míření ovladače určuje co je kvalitní a co je nekvalitní?
A naprosto odhlížíte od toho, že by to mohl být konstrukční záměr?
Tak to vás asi nebude zajímat množství příkazů dálkového ovladače, délka slova, použité kmitočty a jejich násobnost, chybovost a nutný počet repeatů, závislost na vnějším osvětlení, ovládání více zařízení, křížová percepce, mezibrandový přesah kódů a další „blbovinky“, ve kterých se přece pinoží hloupí konstruktéři.

Už mi tady chybí jen nějaký pro/protikomunistický příspěvek nebo konstatování o Číňanech, Němcích, Japoncích, Korejcích, apod.
Já zírám.

Vždyť přece je to jednoduché a dá se tomu pomoci vrtáčkem či diodkou a napravit všechny omyly v továrně.
PS: už jste viděli DO s dvěma/více diodami s různou směrovostí? Nebo DO s jednou diodou přímou a jednou skloněnou o 30° dolů, oběma výkonnými a směrovými, což vychází z typického chování uživatelů, kteří obvykle levo-pravě míří dobře, ale potíž jim dělá svislý směr?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dálkové ovladače
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2014, 07:54:07 »
 Petr Svoboda    kdy: 18. 09. 2014, 18:55:41

V tomto příspěvku je tolik pravdy .......  ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další