Autor Téma: FM tunery s RDS-bohatá nabídka  (Přečteno 17870 krát)

Tom Štefka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« kdy: 02. 10. 2014, 20:09:34 »
Ahoj.
Koukám na Aukro po tunerech a do 1500 Kč hromada nabídek. Jeden Kenwood jsem zakoupil již dříve a příjem je úžasný. Je snad nějaký odklon od analogového rozhlasu a tyto přístroje se dostávají na okraj zájmu? Z jiného pohledu: Nejlevnější nový tuner v obchodě stojí cca 4500 Kč. To vidím jako silně předražené. Jaký máte názor?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2014, 07:29:31 »
Posluchačů rádia ubývá obecně a takových fandů, kteří chtějí mít kvalitní FM tuner už taky moc není....! Ono to je taky tím, že kvalitní příjem rozhlasových stanic umožňují radia v DVB T a v satelitním vysílání bez nutnosti dalšího přístroje a rozměrných antén na střeše. Jsou totiž dva druhy "fandů". Ti, kteří fandí kvalitní hudbě, ti mají tu možnost poslechu přes digitální televizní vysílání a ti, kteří fandí kvalitním přístrojům, ti upřednostňují FM tunery se spoustou funkcí a perfektním vzhledem! A je nás už málo! Tomu "zbytku lidstva" pak stačí malé přijímače, případně telefony se sluchátky  :-X

Něco podobného je například u gramofonů taky. Dají se sehnat bazarové kousky velmi slušných parametrů za pár stovek a nové taky kolem těch čtyř tisíc....nebo taky padesáti a víc!


Stefan Bukovan

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 916
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2014, 09:27:04 »
....kvalitní příjem rozhlasových stanic umožňují radia v DVB T .....

Koľko rádií vysiela v rámci DVB-T? Teda ak si odmyslím verejnoprávny Český rozhlas prifarený do muxu ČT a a rozhlasovú službu RTVS vysielajúcu v Mux 3 na Slovensku?

Satelit to áno. Tam sa dá nájsť množstvo staníc. Ale používať TV prijímač k počúvaniu rádia (a je jedno či cez DVB-T, alebo DVB-S)? Niektoré TV síce podporujú režim rádio, keď vypne obrazovku, ale väčšina prístrojov na to kašle a veselo nechá obrazovku zapnutú napr. s indikáciou rozhlasu a pod. (spotreba elektriny, vypaľovanie ikonky a pod. nešváry). Takže drvivá väčšina užívateľov rozhlas cez sat. (aj DVB-T) počúva tak, že z DVB-T/S prijímača to majú prepojené cez domáce kino (alebo podobné zariadenie) , takže tvrdiť že na to nie je potrebné ďalšie zariadenie nie je moc reálne.
Skylink CZ, MagioSat (nové)
OpenBox X-810, Ariva 210 HD Combo, ADB 5800SX, KAON CO1300
DG-380


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2014, 09:37:06 »
Existuje vůbec kvalitní satelitní tuner do HI-FI sestavy? Něco jako byl dříve DAR 1000 ES od SONY?
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #4 kdy: 03. 10. 2014, 10:10:34 »
Citace
kvalitní příjem rozhlasových stanic umožňují radia v DVB T

Myšleno jako vtip doufám..
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #5 kdy: 03. 10. 2014, 10:30:46 »

Líbil by se mě hi-fi tuner na sat, kde si navolím do paměti třeba 200 rádií z celého světa. Přepínat to v satelitu pro hifistu není ono....
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #6 kdy: 03. 10. 2014, 10:38:41 »
Citace
kvalitní příjem rozhlasových stanic umožňují radia v DVB T

Myšleno jako vtip doufám..
.... a z jakého důvodu?


amatér Tondach

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 356
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #7 kdy: 03. 10. 2014, 10:45:40 »
....kvalitní příjem rozhlasových stanic umožňují radia v DVB T .....

Koľko rádií vysiela v rámci DVB-T? Teda ak si odmyslím verejnoprávny Český rozhlas prifarený do muxu ČT a a rozhlasovú službu RTVS vysielajúcu v Mux 3 na Slovensku?

Satelit to áno. Tam sa dá nájsť množstvo staníc. Ale používať TV prijímač k počúvaniu rádia (a je jedno či cez DVB-T, alebo DVB-S)? Niektoré TV síce podporujú režim rádio, keď vypne obrazovku, ale väčšina prístrojov na to kašle a veselo nechá obrazovku zapnutú napr. s indikáciou rozhlasu a pod. (spotreba elektriny, vypaľovanie ikonky a pod. nešváry). Takže drvivá väčšina užívateľov rozhlas cez sat. (aj DVB-T) počúva tak, že z DVB-T/S prijímača to majú prepojené cez domáce kino (alebo podobné zariadenie) , takže tvrdiť že na to nie je potrebné ďalšie zariadenie nie je moc reálne.

Samozřejmě, že přes domácí kino se solidními reprosoustavami, to se snad dalo poznat i z mé poznámky "...malé přijímače, případně telefony se sluchátky"......jako další přístroje jsem měl na mysli VKV tuner, případně další rozhlasový přijímač! Přes televizor by poslouchal jen šílenec....
« Poslední změna: 03. 10. 2014, 10:49:25 od amatér Tondach »


Tom Štefka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #8 kdy: 03. 10. 2014, 11:55:34 »
Když už jsme u té kvality hudby, srovnánáí příjmu ze satelitu a FM s kvalitním signálem, by dopadlo jak?
Jinak jsem použil odložený DVBT tuner na pevný poslech ČRO Jazz a nestěžuju si. Existenci této stanice chválím, jednak žánr a druhak bez reklam. Ale zajímalo by mne, jestli radia z DVBT lidi poslouchají.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #9 kdy: 03. 10. 2014, 17:38:35 »
Bude-li mnou preferovaná stanice vysílat v DVB-T, pořídím si na Aukru set top box za pár drobných a poslouchám hned. Totéž platí se satelitem (můj případ a nejde o zahraniční stanice). Do DABu bych šel jedině v případě, že stanice nebude dostupná jinde (vyjde to totiž o dost dráž). Budu mít nějakou výhodu, pořídím-li si dnes FM tuner "HIFI" ? Ostatně můžeme se hádat i o kvalitě. Je jasné, že tu bude dost zastánců "staré dobré VKV kvality", ale tato chvála bude ztrácet na významu, zjistím-li např., že daná stanice používá jako zdroj modulace pro své pozemní VKV vysílače právě satelit.
Jinak já osobně jsem využíval VKV příjem v devadesátých letech hodně aktivně (antény s rotátorem, úzké mezifrekvenční filtry atd), ten boom komerčního vysílání u nás, to bylo po době totality jako zjevení. Dnes po vychladnutí počátečního nadšení a i vzhledem k rozvoji jiných platforem poslouchám VKV prakticky pouze v autě a na dříve denně využívaný tuner už padá prach.....
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #10 kdy: 04. 10. 2014, 17:21:47 »

Líbil by se mě hi-fi tuner na sat, kde si navolím do paměti třeba 200 rádií z celého světa. Přepínat to v satelitu pro hifistu není ono....
Zkrátka a jednoduše, úvaze nerozumím. :-[
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #11 kdy: 01. 11. 2014, 11:33:03 »

Mám doplňující otázku.
Koupil jsem si mobil s FM radiem s RDS. V ložnici mi to vyhledalo 19 stanic. Ve svých dvaceti jsme vyráběli lecjaká radia a přijímač bez vinutých cívek nebyl myslitelný. Pak se vymyslely cívky na tišťáku (to mne hodně fascinovalo), přišly keramické filtry do mezifrekvencí atd. A dnes? Můžete mi objasnit, jak je možné do kousíčku místa v mobilu narvat celý stereo FM přijímač, kde se silné stanice vzájemně neruší, citlivost je maximálně vyhovující a ještě mi to dokáže poskytnout název stanice? Tohle zírám, kam se poděly "obří" laděné obvody, např.?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:FM tunery s RDS-bohatá nabídka
« Odpověď #12 kdy: 01. 11. 2014, 13:27:54 »
Vsechno se deje na jednom cipu, vcetne selektivnich obvodu. Jedno ze starsich reseni (TEA5767) vypada takto: kvadraturni smesovani na nizkou mezifrekvenci 225kHz a demodulator s integrovanym resonatorem. Reseni ma svoje mouchy, ale nepotrebuje zadny externi selektivni prvek s vyjimkou jednoducheho vstupniho pasmoveho filtru.