Autor Téma: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén  (Přečteno 19694 krát)

Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« kdy: 29. 05. 2010, 14:31:37 »
Již delší dobu se mi nezdá studiová kvalita České televize. Obraz je divně neostrý, jako kdyby měl snad i nižší rozlišení než SD.
Nyní je to skvěle vidět na volebním vysílání - obraz ze štábu volebních stran je velmi dobrý až vynikající (zřejmě dle použité kamery atd.), na úrovni německých stanic, přitom Moravec ze studia je kvalitativně strašný.
Sledováno na DVB-S (ČT 1, ČT HD), DVB-T (ČT 1).

Všímáte si také těchto rozdílů?
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


╟╫┼┼┼┤

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2010, 19:54:54 »
Ano, naprostý souhlas, obraz neostrý, barva radši nekomentovat. Snad špatná technika a ne kameraman, tomu jedině vzkázat ať tu kameru zahodí... Ono i ráno studio6 je tímhle efektem postiženo a to dlouhodobě :(.
Ještěd, Černá Studnice, Löbau, Śnieżne Kotły


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2010, 22:32:45 »
Tak z lihového domu jde horší obraz, než má ČT ve studiu.


Míša Kulička

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 243
  • Satelitní i po(d)zemní plně digitální medvídek
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2010, 23:09:08 »
Nemohli byste nekdo ukazat ty rozdily na nejakych obrazcich?
DVB-S/S2: 23.5E - Skylink (TechnoTrend S2-3650 CI)
DVB-C: UPC Komfort+ (TechnoTrend CT2-4650 CI)
DVB-T: CZ MPX 1,2,3 (TechniSat AirStarII)
vše v PC přes DVBViewer 5.6.4


Daniel Neumann

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • ICQ komunikátor - 336558387
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2010, 23:19:41 »
Již delší dobu se mi nezdá studiová kvalita České televize. Obraz je divně neostrý, jako kdyby měl snad i nižší rozlišení než SD.
Nyní je to skvěle vidět na volebním vysílání - obraz ze štábu volebních stran je velmi dobrý až vynikající (zřejmě dle použité kamery atd.), na úrovni německých stanic, přitom Moravec ze studia je kvalitativně strašný.
Sledováno na DVB-S (ČT 1, ČT HD), DVB-T (ČT 1).

Všímáte si také těchto rozdílů?

Dnes jsem si všiml hlavně příšerného obrazu v přímých přenosech z Tančícího domu a brífinku KDU-ČSL. Rozhovor se Zemanem musel být dokonce hodně komprimován - mělo to dost nízkou kvalitu zvuku.

Ještě jsem se nedokopal k tomu, abych si koupil satelitní HDTV příjmač. Je to také kvůli tomu, že nevím, jaký vybrat. Doporučíte mi, Kubo, nějaký? Hledal jsem na internetu nějaká srovnání HDTV příjmačů, ale moc se mi jich najít nepodařilo.

*Ještě dodám parametry: kartu Skylink mám, mám i CI modul, nepotřebuju příjmač s HDD ( když nebude velký cenový rozdíl, tak klidně s ním), kombo nechci (DVB-T je v TV), černá barva je výhodou a nějak mi nenapadá, co víc dodat.
« Poslední změna: 29. 05. 2010, 23:50:59 od Daniel Neumann »
DVB-T - Votice - Mezivrata, Sušice - Svatobor, Domažlice - Vraní vrch, Plzeň - Krašov, Příbram - vrch Praha, Hoher Bogen, Hohe Linie, ...
DVB-S - Skylink

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #5 kdy: 30. 05. 2010, 01:13:22 »
Já bohužel v tom napětí neměl čas dělat nějaké screeny atd., takže to zdokumentované nemám, každopádně obraz byl nejlepší ze štábů ODS a TOP 09, tam asi měli dobré kamery a techniku. Slušné byly i obrázky z levicových štábů, relativně na úrovni studia (ale třeba u ČSSD mi to přišlo o chlup lepší). Zato otřesné to bylo, jak tady kolega zmiňuje, u Zemana a u KDU-ČSL. Tam to bylo zběsilne neostré, ještě více než ve studiu.

Není mi jasné, proč to tak je, a jak je možné, že ve studiu mají (zřejmě) horší techniku než v terénu, a to opravdu viditelně. Ty barvy a ostrost jsou otřesné, nechápu to.

-> Dan Neumann: Zítra pošlu PM, teď už jsem po napínavém dni znaven ;)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #6 kdy: 30. 05. 2010, 08:24:10 »

Není mi jasné, proč to tak je, a jak je možné, že ve studiu mají (zřejmě) horší techniku než v terénu, a to opravdu viditelně. Ty barvy a ostrost jsou otřesné, nechápu to.

Nevím, mne se zdá obraz ze studia slušný. Co jsem si všiml, tak i ve zpravodajských studiích používá ČT kamery na rameno, jen jsou opatřeny "studiovým" příslušenstvím. Ostatně, je to trend. Ty klasické velké studiové kamery (snad jsou z půlky 90. let) má ČT ve stuidiích pro zábavnou a publicstikou tvorbu. No ale viděl bych to na to, že veškeré kamery, co ČT používá ve studiích, má 3x 2/3" CCD, tak ta kvalita by mělá být + / - stejná. Já osobně mám někdy problém identifikovat nějaký starší obrazový záznam (cca 1995 a novější), protože (pokud budu uvažovat v SD rovině) kvalita tehdejší kamerové techniky už byla skoro stejně dobrá, jako je teď. Takže bych snad i neviděl problém v tom, že by ČT měla ve svých studiích starší techiku. Myslím, že nějakých 10 stáří let by neměl být problém.

Beztak se to asi hned měnit nebude. A až se kamery vymění, tak už to budou HD stroje, samozřejmě.

Tak tohle ČT používá ve velíně. Normální ramenní kamery opatřené příslušenstvím pro natáčení ve studiu. Asi by fakt měly být ty kamery stejně kavlitní jako reportážní.
http://www.abload.de/img/img_9633d51i.jpg


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #7 kdy: 30. 05. 2010, 10:54:18 »
V rámci voleb jsem kvalitu obrazu nijak nezkoumal, ale po založení tohoto tématu jsem se na variantu ČT HD z DVB-C UPC na 40" FullHD TV Sony zaměřil. U mne byl markantní rozdíl viditelný zejména při dvojobraze studio/terén. Barvy mám asi nastaveny v původním továrním režimu, nepamatuji se, že by mne vlastní "deformace" barev, jasu a kontrastu uspokojila tak, že bych výsledek experimentu uložil a použil. Mně se zdál obraz s Moravcem zbytečně "přepálený", jakoby moc kontrastní, svislé čáry zbytečně ostře ohraničeny, jakoby i s nepatrným "duchem". Terénní obraz, v pravé půlce obrazu, mi připadal fotograficky měkčí, pro mé oko přijatelnější. Také barvy obličejů přirozenější. V čem byla "chyba" ale netuším. Co měla ČT ve studiu před třemi lety mám na fotce z Otevřených dveří na Kavčích Horách 2007.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Tech7

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 419
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #8 kdy: 30. 05. 2010, 11:09:01 »
Tady je malá ukázka pana Moravce ze studia:
http://www.edisk.cz/stahni/77429/05-29_18-44-53_CT_24_Studio_Volby_2010.ts_13.25MB.html

Kvalita zvuku při přenosu rozhovoru se Zemanem mě tak zaujala, že sem kousek nahrál:
http://www.youtube.com/watch?v=TzMJS8BKjqc
http://www.edisk.cz/stahni/22532/05-29_17-50-09_CT_1_Studio_Volby_2010.ts_13.23MB.html

Zde pěkné porovnání kvality zvuku z předešlého vstupu a studiem:
http://www.youtube.com/user/tech778#p/u/0/Ug7VvD75zQ0
http://www.edisk.cz/stahni/47170/05-29_17-50-50_CT_1_Studio_Volby_2010.ts_7.16MB.html

Nahráno z DVB-T, bez úprav, na YouTube ujíždí zvuk, vím o tom ;)
DVB-T: Intel Core i3-530, TechniSat AirStar2, AVerTV Volar HD Pro
DAB: Iriver B20, Iriver B20, Pure One Mini Series II, Tesco DR1403R-CE


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2010, 11:40:03 »
Nemuze tomu treba trochu "napomahat" pruhled pres cteci zarizeni?


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #10 kdy: 30. 05. 2010, 12:07:05 »
Kvalita zvuku při přenosu rozhovoru se Zemanem mě tak zaujala

Kvalita zvuku mne u těchto příležitostí opravdu nezajímá. Důležitější pro mne je, co politik říká a zda se to dá poslouchat a necítit z vysloveného jen lež a přetvářku.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


David Krameš

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #11 kdy: 30. 05. 2010, 12:26:24 »
K dispozici byl omezený počet satelitních přenosových vozů, ty byly umístěny u stran s předpokládaným velkým počtem hlasů. Na místech, kde jste správně postřehli nižší kvalitu obrazu se používal přenos po ATM síti. O typu a síle komprese však nemám informace.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2010, 14:46:06 »
Citace
Mně se zdál obraz s Moravcem zbytečně "přepálený", jakoby moc kontrastní, svislé čáry zbytečně ostře ohraničeny, jakoby i s nepatrným "duchem". Terénní obraz, v pravé půlce obrazu, mi připadal fotograficky měkčí, pro mé oko přijatelnější. Také barvy obličejů přirozenější.

Naprosto přesné, lépe bych to nenapsal.
Stejně to vidím i já, a na velké plazmě to prostě člověk rozezná. A bije mne to do očí, když to srovnám s tím obrazem německých TV a nebo obrázky, které včera ČT poskytovala ze štábů velkých stran.
Také mi není jasné, čím že to je, ale prostě je to vidět.

Jinak souhlasím samozřejmě s tím, že u zpravodajských příspěvků, vyjádření politiků a televizních debat není obrazová kvalita tím nejdůležitějším. Toto téma jsem otevřel jen z důvodu diskuzního, ten kvalitativní rozdíl mne zaujal již dříve a nyní to bylo dost vidět, tak mne zajímalo, zda nejsem sám, kdo si to myslí :)
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pavel-original

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 242
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2010, 14:58:43 »
No co, asi tam sedí někdo, kdo si myslí že, digitální doostření zlepší obraz. Tazateli přeji ať je s novou TV dlouho spokojený.


Ondřej Caletka

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 185
    • Zobrazit profil
    • Oskarův Weblog
    • E-mail
Re: Kvalita obrazu ČT - studio vs. terén
« Odpověď #14 kdy: 30. 05. 2010, 20:11:10 »
Nahráno z DVB-T, bez úprav, na YouTube ujíždí zvuk, vím o tom ;)
OT: Zjistil jsem, že na YouTube ujíždí zvuk při uploadu MPEG-TS. Stačí stejný obsah přebalit do MPEG-PS a YouTube už to zpracuje správně.