Autor Téma: zesik na satelit - ano/ne?  (Přečteno 20796 krát)

Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #15 kdy: 22. 07. 2015, 12:51:20 »
Kolega Honzík byl nejspíš příliš dlouho na slunci. Jinak si tak naprosto nesmyslné vlákno co založil fakt neumím vysvětlit.  :'( :'( :'(
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #16 kdy: 22. 07. 2015, 20:42:01 »
Tak to kosmické pásmo mě roztrhlo... :-D
Ty opravdu nebudeš profík ;-)

z jistího pohledu tomu tak je, sateůity jsou umístěné na oběžné dráze kolem Země v kosmu, a toto pásmo se využívá pouze tam, pro družicové vysílání z/do vesmíru.  Už vidím jak družici montují na pozemní vysílač, pozemní vysilání je v radiovém spektru, satelity sou už v hodně GHz wifi je 2,4GHz a l band (dab) je 1 až 2 GHz nebo tak nějak zhruba, nepamatuju si rozsahy přesně.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #17 kdy: 22. 07. 2015, 20:55:38 »
Raději už dost! Každopádně to není roztomilé, jako třeba nemotorné batole.  :-X
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #18 kdy: 22. 07. 2015, 21:02:19 »
Tak to kosmické pásmo mě roztrhlo... :-D
Ty opravdu nebudeš profík ;-)

z jistího pohledu tomu tak je, sateůity jsou umístěné na oběžné dráze kolem Země v kosmu, a toto pásmo se využívá pouze tam, pro družicové vysílání z/do vesmíru.  Už vidím jak družici montují na pozemní vysílač, pozemní vysilání je v radiovém spektru, satelity sou už v hodně GHz wifi je 2,4GHz a l band (dab) je 1 až 2 GHz nebo tak nějak zhruba, nepamatuju si rozsahy přesně.
čeče, nastuduj si to a vrať se až pochopíš aspoň náznaky, fakt se dost ztrapňuješ. Jen pro info, radiové spektrum je uplně vše od nula Hz do nekonečna, včetně světla, tepla, gama a rentgenového záření. Na jaké frekvenci co vysílá nesouvisí absolutně nijak s tím, kde je to umístěno. Ano, pásma použítá pro satelitní vysílání mají tu výhodu, že mají malý útlum v atmosféře, to však nijak nesouvisí s jejich rozdělením.
A až si to nastuduješ tak možná zjistíš, že to "kosmické pásmo" tj. řekněme zhruba 12 GHz se používá i v pozemním vysílání vícekanálové digitální televize MVDS. Takže vlastně v tvém pohledu kdosi namontoval družici na pozemní vysílač :D
Fakt si myslíš, že to vysílá družíce? A nenapadlo tě, že to vysílá nějaká krabice zvaná vysílač namontovaná na družici? Který namontujeě kamkoli? Třeba na pozemní vysílač, nebo i do sklepa...
Můžu mít osobní otázku? Kolik je ti let?


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #19 kdy: 22. 07. 2015, 21:19:48 »
Panáček si tu z nás dělá legraci. Nechme toho!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #20 kdy: 22. 07. 2015, 22:31:43 »
Panáček si tu z nás dělá legraci. Nechme toho!
Jak opakuji pokaždé když na takové exoty reaguji, tak to píšu ne kvuli nim, ale kvuli případným čtenářům těch nesmyslů.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #21 kdy: 22. 07. 2015, 23:46:40 »
A nějaká kniha kolem satelitního vysílání? mám jen knížku "Antény pro příjem rozhlasu a televize" Většina z vás jí zná, ale o satelitech tam není nic, existuje nějaká taková kolem satelitu? Mě to kolem satelitů zajimá tež, u anten sem si toho diky te knize pořešil i hodne sam ;) mam pěkný příjem z německa ;) ale mam taky několik antén :D Ale jestli je to se satelity podobné jako u u antén, tak stejne jako u anten budu potřebovat lepší (větší) parabolu, nejlepe nejakou 120 gibertini :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2015, 00:54:46 »
Nejsi ty náhodou převtělený Kolesa ? Úplně zapomeň, že existují zesilovače jako takové a do budoucna si pamatuj zjednodušené otřepané pravidlo, že nejlepší "zesilovač" je kvalitní anténa s co největším vlastním ziskem. Tedy pro sat s větším průměrem a kvalitním konvertorem s co nejnižším šumovým číslem. O vhodném nízkoútlumovém kabelu nemluvě. Pokud toto pravidlo nepochopíš nebo nejsi schopen z jakéhokoliv důvodu aplikovat, tak se na to prostě vybodni a zavolej si odborníka.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2015, 09:56:30 »
A nějaká kniha kolem satelitního vysílání? mám jen knížku "Antény pro příjem rozhlasu a televize" Většina z vás jí zná, ale o satelitech tam není nic, existuje nějaká taková kolem satelitu? Mě to kolem satelitů zajimá tež, u anten sem si toho diky te knize pořešil i hodne sam ;) mam pěkný příjem z německa ;) ale mam taky několik antén :D Ale jestli je to se satelity podobné jako u u antén, tak stejne jako u anten budu potřebovat lepší (větší) parabolu, nejlepe nejakou 120 gibertini :)
Satelity komunikují na celé škále kmitočtů. Amatéři se většinou zajímají o ta pásma, která jsou přímo pro ně určena, nebo která lze amatérsky přijímat a získávat z nich zajímavá data, snímky, videa,....
Např. ISS vysílá v pásmu kolem 150 MHz, pro amatéry 435 MHz, obrázky z meteodružic na 137 MHz a to nejsou žádné "kosmické" frekvence a platí pro ně stejná pravidla, jak už uváděl "Český". Proto se nejedná jen o paraboly a jejich obří rozměry. Že by ale existovala nějaká populárně naučná kniha pro Jardu Honzíka o amatérském příjmu "kosmických" vln, o tom pochybuji.  :)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #24 kdy: 23. 07. 2015, 13:47:04 »
A nějaká kniha kolem satelitního vysílání? mám jen knížku "Antény pro příjem rozhlasu a televize" Většina z vás jí zná, ale o satelitech tam není nic, existuje nějaká taková kolem satelitu? Mě to kolem satelitů zajimá tež, u anten sem si toho diky te knize pořešil i hodne sam ;) mam pěkný příjem z německa ;) ale mam taky několik antén :D Ale jestli je to se satelity podobné jako u u antén, tak stejne jako u anten budu potřebovat lepší (větší) parabolu, nejlepe nejakou 120 gibertini :)
no to se s tou publikací od Českého mýlíš , v jejím posledním vydání z roku 1991 je doplněna i o satelitní příjem, rok vydání samozřejmě ji poněkud handicapuje, ale základy tam jsou.
viz třeba zde : http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/Anteny-Tomas_Cesky.pdf

Docela mne udivuje ze po vice jak 25-ti letech dostupnosti druzicového vysílání u nás má člen tohoto fóra nulové znalosti o této problematice.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #25 kdy: 23. 07. 2015, 18:54:11 »
A nějaká kniha kolem satelitního vysílání? mám jen knížku "Antény pro příjem rozhlasu a televize" Většina z vás jí zná, ale o satelitech tam není nic, existuje nějaká taková kolem satelitu? Mě to kolem satelitů zajimá tež, u anten sem si toho diky te knize pořešil i hodne sam ;) mam pěkný příjem z německa ;) ale mam taky několik antén :D Ale jestli je to se satelity podobné jako u u antén, tak stejne jako u anten budu potřebovat lepší (větší) parabolu, nejlepe nejakou 120 gibertini :)
no to se s tou publikací od Českého mýlíš , v jejím posledním vydání z roku 1991 je doplněna i o satelitní příjem, rok vydání samozřejmě ji poněkud handicapuje, ale základy tam jsou.
viz třeba zde : http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/Anteny-Tomas_Cesky.pdf

Docela mne udivuje ze po vice jak 25-ti letech dostupnosti druzicového vysílání u nás má člen tohoto fóra nulové znalosti o této problematice.

Dík, ja mam vydání kde satelit není ;) spon mam co číst ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #26 kdy: 04. 08. 2015, 12:50:54 »
Když máme tu okurkovou sezónu a zesilovač za LNB nepomohl, mohlo by pomoci spojení více menších parabol místo jedné velké. Když se mohou sfázovávat antény do dvojic a čtveřic pro pozemní příjem, proč by to nešlo u parabol?
Zkoušel to někdo? Kolik by tak bylo potřeba 80cm parabol na UK svazek na 28,2°E?  :)
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:zesik na satelit - ano/ne?
« Odpověď #27 kdy: 04. 08. 2015, 13:17:42 »
Ale ano, teoreticky by to určitě šlo. Jenže paraboly by musely být naprosto ve stejné vzdálenosti od družice a koaxy stejně dlouhé. A vyřešit sloučení a napájení všech LNB.
Zesilovač za LNB je blbost, je potřeba co nejvyšší S/N poměr signálu a ten by další zesík zhoršoval.
Loudness War zabijí hudbu!