Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 213038 krát)

pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #15 kdy: 03. 01. 2016, 21:17:44 »
experimentovat; tutový návod asi neexistuje
Ale já nehledám návod, jak to udělat. Já bych uvítal praktické poznatky z onoho propojení :-)
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #16 kdy: 03. 01. 2016, 21:57:08 »
experimentovat; tutový návod asi neexistuje
Ale já nehledám návod, jak to udělat. Já bych uvítal praktické poznatky z onoho propojení :-)

No..ber to z mé strany jako off-topic...já jsem amatér, který si s tím hrál a funguje mi to...na druhé straně jsem popletl dBuV s kW a dostal kopanec do hlavy... především nevím co máš na mysli těmi "praktickými poznatky"; v předešlé odpovědi jsem naznačil potřebu hledat a co to obnáší; skutečně nevím kam míříš - praktický poznatek v mém specifickém případě je, že na integrovaný teleskop ani rána, na externí anténu dvě rány - dva muxy.

Poznámka: otázku umělé země bych nepodceňoval; základní myšlenka je jednoduchá - když valí elektrony středem koaxu do rádia, někde si ty elektrony valící pláštěm koaxu nahoru musí "nasát"; nasávají se kapacitní vazbou přes nějakou optimální (tj. i impedančně optimální) kovovou vazbu vůči zemi země nebo alespoň rádiu (info mám z anglicky mluvících fór).
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #17 kdy: 03. 01. 2016, 22:20:00 »
na druhé straně jsem popletl dBuV s kW a dostal kopanec do hlavy...
Stasi už je takový :)
PS: nepopletls dBuV s kW, ale dBW s kW ;)


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #18 kdy: 03. 01. 2016, 23:38:54 »
Tož co, jdete do toho po přesvědčování tohoto agenta? :D
https://www.youtube.com/watch?v=SlP90c3vGOA


ondrej79

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #19 kdy: 04. 01. 2016, 13:40:03 »
pridam sa k vam s mojimi skusenosti s tesco radiom.


potrebujem poradit.
kupil som si v hypermarkete relativne lacne dab radio (cca20eur).
radio ma jeden reproduktor, ale podla navodu je vystup stereo.
aj v menu je nutene mono / stereo, ale ked som ho rozobral tak vyvody su spojene.
co sa tyka prijimu je celkom slusne aj analog fm, aj digital (i ked digital len 100km od blavy)
rozobral som ho a chcem skusit ci je stereo. nechcem velmi namatkovo hladat vystupy (oscioskop nemam) a nemozem nikde najst schemu.
k radiu schemu nenajdem to je mi jasne, ale radio ma standarny modul
Frontier Silicon - Verona 2 / Kino 4 chip.
radio ma byt len do kuchyne, a kupoval som ho pretoze sa hodi ku kuchynskej linke... chcel som tam napojit vykonnejsi koncovy stupen a ako kuchynske radio by bolo postacujuce. ma dobre citatelny displej s rds, budik, hodiny,sleep,...
radio je typ dr1502w
ak sa mi nepodari najst stereo tak ho pojdem vratit.
nema niekto radu ako najst popist modulu, alebo co s tym?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


koko 0925

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 70
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #20 kdy: 04. 01. 2016, 16:20:10 »
Tak stereo to bude jen na sluchátka, ne?


ondrej79

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2016, 17:37:26 »
v tomto radiu su na jacku lavy a pravy kanal spojene. skusil som to aj odfotit.
je to podla mna nelogicke ked taky dobry tuner pripoja na mono vystup. (ibaze by to islo na nestandardny jack - standardny bol natvrdo skratnuty l+r)
pousam sa to napravit, najst druhy kanal, a skusit ci nie je blokovane stereo. to je vsetko co chcem.
pokus o nafotenie dosky s tunerom:
http://imgur.com/a/Nxemz


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #22 kdy: 04. 01. 2016, 19:46:28 »
Po testování v okolí Litomyšle (zachyceny dva polské muxy na 11C a 12B, nejspíš Opole a Wroclaw a dokonce pražský mux s ČRo na 12C) jsem zjistil jednu zajímavou nectnost: V místě, kde mi trvale a bez problémů hrál mux Teleka z Černé hory (kanál 5D) při napájení z baterek, mi po připojení externího zdroje z příslušenství přijímač opakovaně nenašel vůbec nic. Jakmile jsem zdroj odpojil, vše opět OK. Zatím jsem příčinu nehledal....
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #23 kdy: 04. 01. 2016, 20:36:59 »
v tomto radiu su na jacku lavy a pravy kanal spojene. skusil som to aj odfotit.
je to podla mna nelogicke ked taky dobry tuner pripoja na mono vystup. (ibaze by to islo na nestandardny jack - standardny bol natvrdo skratnuty l+r); pousam sa to napravit, najst druhy kanal, a skusit ci nie je blokovane stereo. to je vsetko co chcem...

Je dost dobře možné, že v návodu se jedná o "tiskovou chybu", již lepší značky z oboru elektroniky museli korigovat své mylné informace na web stránkách ap. takže nějaký low cost ze supermarketu "se nemá za co stydět".

Z Tvých fotek jenom odhaduji, že když mluvíš o propojení levého a pravého kanálu tak máš na mysli přímo propoj na DPS; pokud tomu tak je, tak se domnívám, že žádné škrábání tišťáku nebo dobývání se přímo na nějaký audio výstup je bezpředmětný protože to stereo nemá; sdílím Tvůj názor, že na první pohled to nemá logiku když to má chip KINO4; na druhé straně tento chip umí mnoho dalších věcí, které se u low costů nevyužijí protože to nabaluje další hardware a software (a cenu); no tak to asi osekali včetně sterea. Možná starší a levnější chip KINO3 již není k mání.

Pokud mluvíš o rádiu na tomto odkazu

http://www.tesco.com/direct/tesco-dab-fm-radio-woodwhite/638-6428.prd?pageLevel=&skuId=638-6428

tak je tam další možná indicie, v popisu není ani zmínka o stereu, říká se jenom "Headphone Socket: YES".

V protikladu k tomu je právě model tohoto vlákna GR1403, který má v popisu větičku "Includes a 3.5mm stereo earphone socket". Jsem si vědom toho, že tyto specifikace uvedené na stránkách supermarketů můžou mít hodnotu zlámané grešle, nicméně někdy to pravda může být a já hledám jenom indicie, více Ti nepomůžu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ondrej79

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2016, 21:11:27 »
radio som si kupil po tom co som precital navod.
vsetko vyzeralo ok.
zapojil som to, a vyzeralo to ok,  aleako inak - hned som to ale rozobral aby som videl co som to kupil a potom som si vsimol ze to nie je tak ako som chcel.
navod:
http://imgur.com/O7R2CKa
http://imgur.com/mThPeBg
http://imgur.com/YJ7N8ic


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2016, 21:14:28 »
... mi po připojení externího zdroje z příslušenství přijímač opakovaně nenašel vůbec nic. Jakmile jsem zdroj odpojil, vše opět OK. Zatím jsem příčinu nehledal....

Jsem sice VF trotl (tutovej), ale několik postřehů z mých hrátek si neodpustím.

Letos v Mariánských Lázních, v prvním patře obývaného objektu, na teleskop, jsem nezaznamenal rozdíl příjmu německých muxů v provozu na baterie nebo síťový zdroj.

Jako VF trotlovi se mi líbila věta z jedného fóra, že VF je "black magic" tedy černá magie.

Při připojení externí antény a ladění zemní protiváhy (bez ní mi to nehraje) při provozu na síťový zdroj přes dvě různé prodlužky, jsem u jedné musel vytvořit vazbu na rádio drátem přes vnější plastový plášť koaxu (!), při druhé prodlužce jsem musel drát spojit klasicky s opletením koaxu. Můj známý střelil od boku, jaký násobek lambda měly ty prodlužky? Druhý den jsem je změřil a jedna byla přesně sudý, druhá lichý násobek lambda. Samozřejmě jsem to nechal koňovi, ale mám pocit, že ani ten, kdo se VF technikou zabývá, by moc neměl chuť nad tím přemýšlet.

Třeba máš jen smůlu a ten síťový zdroj (spínaný) je špatně odrušený, nebo Ti po napájecí síti běhá elmag smog a přenáší se do rádia a nuly a jedničky jsou v háji.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #26 kdy: 04. 01. 2016, 21:39:18 »
radio som si kupil po tom co som precital navod.

Dizajn toho blokového diagramu druhého obrázku vypadá shodně s dizajnem mého návodu rádia Tesco DR1403; nicméně nyní jsem si všiml, že název Tesco je uveden jenom na obalu návodu (vnější dvojstránka) takže to může být jak jsem se zmínil, že "no name" značky si nechají na přístroj plácnout "my no name" a dokonce využijí společný návod a plácnou si tam jenom tu vnější dvojstránku; to ale jenom tak mimochodem.

Podstatné může být to, že ten manuál prostě k tomu přístroji prostě nepatří, ty neznáš jev "hajzlové" nebo prostě "bordel"? Pokud jsi přesvědčený, že to stereo nemá tak jim to běž otřepat o hlavu - má to ale háček, nemůžeš jim říct, že jsi to rozebral a dohadovat se s expertem v supermarketu, že info z levého a pravého kanálu je shodné... no...průchodnější by asi bylo to rádio elektricky odrovnat a reklamovat, že přestalo hrát...ony ty některé supermarkety jsou možná v reklamacích shovívavé
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #27 kdy: 04. 01. 2016, 22:18:00 »
Pokud jsi přesvědčený, že to stereo nemá tak jim to běž otřepat o hlavu ...průchodnější by asi bylo to rádio elektricky odrovnat a reklamovat, že přestalo hrát...ony ty některé supermarkety jsou možná v reklamacích shovívavé

Zapomněl jsem na jednu věc, návod může být společný pro více modelů s různým vybavením; pak by tam ale mělo být uvedeno, co pro který model platí/ neplatí; pokud jsi přesvědčený, že jsi poznámku "mono" nikde nepřehlédl, můžeš jim tvrdit, že to je mono a ať Ti oni zajistí specifikaci Tvého modelu kde je stereo uvedeno. A že obecná informace v manuálu byla zavádějící. Má rada je teoretická, já bych si nervy asi nešel ničit s reklamací přístroje za 20 éček - toto je ale poznámka s nulovou relevancí.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


erteple2

  • Host
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #28 kdy: 04. 01. 2016, 22:30:52 »
... mi po připojení externího zdroje z příslušenství přijímač opakovaně nenašel vůbec nic. Jakmile jsem zdroj odpojil, vše opět OK. Zatím jsem příčinu nehledal....

Jsem sice VF trotl (tutovej), ale několik postřehů z mých hrátek si neodpustím.

Letos v Mariánských Lázních, v prvním patře obývaného objektu, na teleskop, jsem nezaznamenal rozdíl příjmu německých muxů v provozu na baterie nebo síťový zdroj.

Jako VF trotlovi se mi líbila věta z jedného fóra, že VF je "black magic" tedy černá magie.

Při připojení externí antény a ladění zemní protiváhy (bez ní mi to nehraje) při provozu na síťový zdroj přes dvě různé prodlužky, jsem u jedné musel vytvořit vazbu na rádio drátem přes vnější plastový plášť koaxu (!), při druhé prodlužce jsem musel drát spojit klasicky s opletením koaxu. Můj známý střelil od boku, jaký násobek lambda měly ty prodlužky? Druhý den jsem je změřil a jedna byla přesně sudý, druhá lichý násobek lambda. Samozřejmě jsem to nechal koňovi, ale mám pocit, že ani ten, kdo se VF technikou zabývá, by moc neměl chuť nad tím přemýšlet.

Třeba máš jen smůlu a ten síťový zdroj (spínaný) je špatně odrušený, nebo Ti po napájecí síti běhá elmag smog a přenáší se do rádia a nuly a jedničky jsou v háji.

Mux na 10.k je o něco slabší - standardně, pořád, proto se o tom psalo i na Digizone a proto se taky spouštěl ten Ochsenkopf. Takže muxy stejné fakt nejsou, a ani nikdy nebyly  ;) nejspíš sis rozdílu vůbec nevšiml.
« Poslední změna: 04. 01. 2016, 22:34:49 od erteple2 »


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #29 kdy: 04. 01. 2016, 22:40:15 »
to AndrejH: Zkusím zatím připojit kabel od napáječe do USB notebooku, napájeného z baterie (asi nejčistší řešení k vyzkoušení). Při debatě "u piva" mi kamarádi radioamatéři radili, abych při případném připojení externí antény udělal vazbu (živý vodič) přes malý (jednotky pikofaradu) kondenzátor, určitě ne natvrdo. Jak to máš udělané ty ? A s tou zemí jsi to provedl jak? Jinak mám informaci, že uvedené přijímače jsou za 324,-Kč ještě stále k mání v Brně - jak dlouho, toť otázka....
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B