Autor Téma: Zapojení více televizí na jednu anténu  (Přečteno 93329 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #15 kdy: 19. 09. 2017, 16:36:35 »
Vlastní antény je nikdy nekončící boj. Kdo pro to nemá vlohy a podmínky, by se tomu měl vyhnout. Třeba kabelová televize nebo satelit jsou mnohem jednodušší na instalaci.
Důvodů proč jedna televize jede a druhá ne je více. Třeba ty 4 dB útlumu rozboku je ta poslední kapka, co televizi zatne tipec. S měřákem to bude jasné hned. Taky mohou být různé citlivosti televizí, proto jedna jede a druhá ne.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #16 kdy: 19. 09. 2017, 17:02:55 »
Fakt "zajímavé doporučení", pokud tím dalším krokem míníš tu zázračnou Fubu, tak ta se mu bude obzvláště "hodit" do budoucna až se bude v T2 vysílat na nízkých kanálech (tam kde síto jasně vede) a na K50+ (tam kde kde má teď fuba možná lepší zisk než síto) budou časem "vysílat" datové služby...
Ty tu Fubu považuješ za zázrak? To je podle mě jen nejbližší další krok. Já tam plácnul, co mi tazatelem oblíbené CZC nabídlo - bylo to o 2 obrázky vedle. Ale udělá mu větší službu než síto. Když se podíváš, čemu musí v Říčanech čelit a co může přijímat…
Na mlhavou budoucnost bych moc nesázel, u vědomí současného stavu i očekávaného vývoje pro nejbližší roky.

… kabelová televize nebo satelit jsou mnohem jednodušší na instalaci.
Nesouhlasím. Pro laika, který to chce jednou zapojit a dál už na to nesáhnout, je pozemák nejjednodušší. Signálu je přebytek, stačí vhodně směrovat anténu k odstínění balastu, normálně slušný kablík a jede to. Pozemák je podle mě jediná cesta, ke které laik nemusí nutně zvát odborníka či obchodníka.

Taky mohou být různé citlivosti televizí, proto jedna jede a druhá ne.
Nechci zase spouštět debatu o mém „oblíbeném“ tématu, tedy neodůvodněném zdůrazňování citlivosti digitálních přijímačů. Ale tazatel někde zmiňoval prudký nárůst chybovosti na postižené koncové svorce, takže toto zřejmě důvodem nebude.

Pokud nás tazatel obšťastní výsledky dalších zkoušek, budeme moci mudrovat dál.

À propos: co Kojál? Má už antény nebo nemá? Jestli to půjde takhle pomalu, tebou slíbený jeden škopál to nevytrhne, aby to lidi vytrvale monitorovali.
« Poslední změna: 19. 09. 2017, 17:20:50 od Petr Svoboda »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #17 kdy: 19. 09. 2017, 17:39:00 »
Fakt "zajímavé doporučení", pokud tím dalším krokem míníš tu zázračnou Fubu, tak ta se mu bude obzvláště "hodit" do budoucna až se bude v T2 vysílat na nízkých kanálech (tam kde síto jasně vede) a na K50+ (tam kde kde má teď fuba možná lepší zisk než síto) budou časem "vysílat" datové služby...
Ty tu Fubu považuješ za zázrak? To je podle mě jen nejbližší další krok. Já tam plácnul, co mi tazatelem oblíbené CZC nabídlo - bylo to o 2 obrázky vedle. Ale udělá mu větší službu než síto. Když se podíváš, čemu musí v Říčanech čelit a co může přijímat…
Na mlhavou budoucnost bych moc nesázel, u vědomí současného stavu i očekávaného vývoje pro nejbližší roky.

… kabelová televize nebo satelit jsou mnohem jednodušší na instalaci.
Nesouhlasím. Pro laika, který to chce jednou zapojit a dál už na to nesáhnout, je pozemák nejjednodušší. Signálu je přebytek, stačí vhodně směrovat anténu k odstínění balastu, normálně slušný kablík a jede to. Pozemák je podle mě jediná cesta, ke které laik nemusí nutně zvát odborníka či obchodníka.

Taky mohou být různé citlivosti televizí, proto jedna jede a druhá ne.
Nechci zase spouštět debatu o mém „oblíbeném“ tématu, tedy neodůvodněném zdůrazňování citlivosti digitálních přijímačů. Ale tazatel někde zmiňoval prudký nárůst chybovosti na postižené koncové svorce, takže toto zřejmě důvodem nebude.

Pokud nás tazatel obšťastní výsledky dalších zkoušek, budeme moci mudrovat dál.

À propos: co Kojál? Má už antény nebo nemá? Jestli to půjde takhle pomalu, tebou slíbený jeden škopál to nevytrhne, aby to lidi vytrvale monitorovali.
Vezmu to od konce.
1. Kojál ještě nejede zítra je celodenní výpadek k přípravě. Mě stačí Hády.
2. Když sečtu, kolikrát jsem vrtal za posledních 10 let do pozemních, kabelovkových a satelitních rozvodů, tak pozemák suveréně vede. Neustále změny kanálů, přechodové sítě a přidávání vysílačů si vynutí zásah. Na kabelovku jsem za těch 10 let nešáh.
3. Není to úplně typické pro tento případ, ale mám z twin LBN Radio Freccia HD. STB hraje bez problémů a televize kostkuje. Vysvětluji si to rozdílnou citlivostí. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #18 kdy: 19. 09. 2017, 18:26:53 »
2. Když sečtu, kolikrát jsem vrtal za posledních 10 let do pozemních, kabelovkových a satelitních rozvodů, tak pozemák suveréně vede. Neustále změny kanálů, přechodové sítě a přidávání vysílačů si vynutí zásah. Na kabelovku jsem za těch 10 let nešáh.
Myslel jsem to tak, že na novém místě laik, který umí objednat TV v e-shopu, rozchodí (aspoň trochu a třeba s pokojovou anténou) jen pozemák a už večer po obdržení dobírky se dívá. Někdy nadává na celý svět a na sebe, že si zvolil zrovna tuto „blbou“ značku TV, která nehraje, zatímco naprosto všechny jiné značky by mu doma na pokojovku hrály („… psali to na internetu“). U kabelovky musí přijít technik a parabolu, než správně nastaví, stihne spadnout ze střechy.

3. Není to úplně typické pro tento případ, ale mám z twin LBN Radio Freccia HD. STB hraje bez problémů a televize kostkuje. Vysvětluji si to rozdílnou citlivostí.
Snad kdybys tou citlivostí nemyslel všeobecně přijímanou úrovňovou (napěťovou), ale citlivost na chyby. Ale ta už je věcí softwaru. A to ještě mluvím o chybách demodulačních, nikoli na nižší úrovni - paketové, až bitové. Na ty je normální SW krátký a navíc je klidně schopen ukazovat Q=100%. To už jsem tady kdysi rozebíral. Praktický dopad je jasný - STB má mnohem míň práce, a víc času může být věnováno opravě chyb, a i vývojáři si se sw víc vyhrají.
« Poslední změna: 19. 09. 2017, 18:31:19 od Petr Svoboda »


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #19 kdy: 19. 09. 2017, 18:31:14 »
Svoboda:
"... Já tam plácnul, co mi tazatelem oblíbené CZC nabídlo - bylo to o 2 obrázky vedle. Ale udělá mu větší službu než síto. .."
"...Na mlhavou budoucnost bych moc nesázel..."
"...Pro laika, který to chce jednou zapojit a dál už na to nesáhnout, je pozemák nejjednodušší. Signálu je přebytek, stačí vhodně směrovat anténu k odstínění balastu, normálně slušný kablík a jede to..."

To jsou vážně "perly", ještě že jsi nekliknul na CZC o kousek vedle třeba na kuchyňskou pánev, tou by odstínil ještě víc balastu a udělala by mu ještě větší službu než ta Fuba... Také nevím co myslíš onou mlhavou budoucností, jelikož potenc. kanály v T2 nejsou žádným velkým tajemstvím.
Poslední věta, že "zapojit pozemák " je nejjednodušší pro laika... snad ani nepotřebuje komentář...
Tazatel má primární problém s tím plastovým křápem co má na střeše a to je více než jasné, a to si ani nedělal sám ale nějací developerští patlalové... takže tak je to všechno s tím pozemákem jednoduché...  :)

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #20 kdy: 19. 09. 2017, 18:34:52 »
2lance: když už nejsi schopen se věnovat tématu a potřebuješ si vyspravit mizerné ego, tak co kdyby ses naopak pochlapil, zajel za tazatelem a doplnil fakta, ať diskusi můžeme povýšit na odbornou…?


ttinka

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #21 kdy: 19. 09. 2017, 19:06:39 »
Podle prvního dotazu to byla zajímavůstka. Ale to co píšeš, to je na reklamaci. Jestli je tak udělaný i zbytek baráku, tak máš určitě i vzduté podlahy, odpadávající omítku i obkladačky a záchodem protéká horká voda namísto studené. A nebo je toto jediné zprasené? A to jsi platil nebo to na faktuře nemáš a když už ti dal developer „dárek“ zdarma, tak na něm ušetřil?

Tady uplně nerozumím v čem by měl být problém s tím, že jsou anténové kabely vedeny ve zdech? Dům jinak zprasený není, teplá voda ze záchodu neteče... :-). Jinak byl dům koupený až po dokončení, takže jsem neměl možnost do výstavby mluvit, ale po prohlídce člověkem znalým stavařiny nebylo shledáno vad, ale samozřejmě tento člověk nijak nezkoumal anténový rozvod... Zatím se nejvíce názorů shoduje na tom, že mi na střechu dali krám, tak milý krám zkusím vyměnit za pasiv a uvidíme, je to už asi poslední pokus, který jsem ochoten udělat svépomocí. Na různá měření signálů a buh ví co ještě už nemám znalosti ani vybavení.

Každopádně mě docela udivuje co je mezi anténáři nevraživosti, to bych tedy neřekl :-).


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #22 kdy: 19. 09. 2017, 19:30:33 »
Jelikož nemáš ani potřebnou měřící techniku a ani zkušenosti, tak to radši svěř odborníkovi. Vzhledem k ceně domu to jistě nebude nějaká závratná suma :)


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #23 kdy: 19. 09. 2017, 20:01:42 »
2lance: když už nejsi schopen se věnovat tématu a potřebuješ si vyspravit mizerné ego, tak co kdyby ses naopak pochlapil, zajel za tazatelem a doplnil fakta, ať diskusi můžeme povýšit na odbornou…?
Tématu jsem se věnoval přiměřeně dotazu a dost i na vedlejším fóru kde to tazatel řeší, o moje ego vůbec nejde, šlo hlavně o tvé doporučení Fuby jako něčeho "lepšího" namísto síta... no ale pokud jen tak střílíš ze stránek CZC... nemá to cenu nějak řešit (akorát chudák tazatel...), dál tu už nehodlám nic "odborně" ani "neodborně" rozvádět, tazateli se dostalo přiměřených rad a snad i mnohé pochopil


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #24 kdy: 19. 09. 2017, 21:25:34 »
Každopádně mě docela udivuje co je mezi anténáři nevraživosti, to bych tedy neřekl :-).
Toto už je slabý odvar, co se tady dělo před 5-6 lety. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


stano166

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #25 kdy: 19. 09. 2017, 21:27:06 »
Aj zasuvka ma utlm ako aj ten rozbočovač.Hlavne by som vymenil antenu za sito a potom sa uvidi čo dalej.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #26 kdy: 19. 09. 2017, 21:35:01 »
2. Když sečtu, kolikrát jsem vrtal za posledních 10 let do pozemních, kabelovkových a satelitních rozvodů, tak pozemák suveréně vede. Neustále změny kanálů, přechodové sítě a přidávání vysílačů si vynutí zásah. Na kabelovku jsem za těch 10 let nešáh.
Myslel jsem to tak, že na novém místě laik, který umí objednat TV v e-shopu, rozchodí (aspoň trochu a třeba s pokojovou anténou) jen pozemák a už večer po obdržení dobírky se dívá. Někdy nadává na celý svět a na sebe, že si zvolil zrovna tuto „blbou“ značku TV, která nehraje, zatímco naprosto všechny jiné značky by mu doma na pokojovku hrály („… psali to na internetu“). U kabelovky musí přijít technik a parabolu, než správně nastaví, stihne spadnout ze střechy.

3. Není to úplně typické pro tento případ, ale mám z twin LBN Radio Freccia HD. STB hraje bez problémů a televize kostkuje. Vysvětluji si to rozdílnou citlivostí.
Snad kdybys tou citlivostí nemyslel všeobecně přijímanou úrovňovou (napěťovou), ale citlivost na chyby. Ale ta už je věcí softwaru. A to ještě mluvím o chybách demodulačních, nikoli na nižší úrovni - paketové, až bitové. Na ty je normální SW krátký a navíc je klidně schopen ukazovat Q=100%. To už jsem tady kdysi rozebíral. Praktický dopad je jasný - STB má mnohem míň práce, a víc času může být věnováno opravě chyb, a i vývojáři si se sw víc vyhrají.
Pokojové antény rozumný člověk hned na začátku zavrhne. Ty jsou pouze pro mimořádné případy skvělého pokrytí a mobilní použití.
Do hlouby demodulace nevidím. Znám však STB, které jedou až od vstupní úrovně 62dB a jiné klidně jedou od 50. Soused má zase televizi, která od 55 nahoru nejede, tak jsem mu tam musel narvat útlumáky, aby si nemusel kupovat novou televizi. Není jednotná šablona proč něco jede a nejede.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #27 kdy: 19. 09. 2017, 22:15:22 »
Kojál jel dva týdny do provizorek, které tam přesunuli z Pradědu, ve středu dvacátého to přepojí zpět do tubusu, kde se měnily AJ.


Petr Svoboda

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 079
    • Zobrazit profil
Re:Zapojení více televizí na jednu anténu
« Odpověď #28 kdy: 20. 09. 2017, 08:26:21 »
Každopádně mě docela udivuje co je mezi anténáři nevraživosti, to bych tedy neřekl :-).
Já myslím, že ne víc, než mezi jinými řemeslníky. A také to má jednoduchý důvod. V době analogu bylo možné na obrazovce „přečíst“ hodně z kvality příjmu a dost lidí do toho dělalo nebo aspoň trochu rozumělo. Příchodem digitálu „čtení“ obrazovky definitivně zaniklo a bylo nutné měřit - tedy koupit (i drahý) měřák. A začít studovat nový obor a pochopit. A i když to vypadalo jako bonanza (každý chtěl přijímat, hromady zakázek), taky nastal tvrdý, až bratrovražedný boj. Naštěstí ale tehdy odstartovaly stavby mobilních sítí, řada mých známých tam odešlo. Jinak by snad dnes „anténář“ byl druh na vyhynutí. A dneska? To už je jen takové kočkování. A že jsem na začátku mluvil o řemesle? Bez aspoň mlhavé představě o teorii pole, signálů a soustav a číslicové techniky se to vážně nedá dělat. A proto mezi lidmi stále přežívá mnoho mýtů, jak se lidé snaží digitální techniku narazit na analogové kopýtko, aby tomu aspoň trochu porozuměli. Potýkám se s tím stále. Vládne extrapolace miniaturní zkušenosti a vynášení kategorických soudů.
Pokojové antény rozumný člověk hned na začátku zavrhne.
Nesouhlasím. Jejich potíží je malá směrovost a umístění v silně nehomogenním poli. Čekal jsem, že se odehraje „výbuch“ se spouštěním LTE, ale ten se jaksi nekonal. Nebo byl tak malý, že jej členstvo anténářů pohodlně vstřebalo. Další věc je, že se dost mění vnitřní konstrukce směrem k lepší adaptaci na nové podmínky. Bohužel to zase ničí přístup obchodníků, kteří dokonalejší konstrukci neumí „prodat“ a tak na to lepí ty své šílené nálepky, kterým se tu smějeme. Ale je nás málo, než aby to změnilo trend.
Takže nyní očekávám, jestli se onen LTE výbuch neodehraje s DDII.

Soused má zase televizi, která od 55 nahoru nejede, tak jsem mu tam musel narvat útlumáky,…
To se mi nezdá, to by odporovalo D-booku, a ten doopravdy nemá přemrštěné požadavky. To možná bude krpa jinde. Jinak předpokládám, že mluvíš o dBµV.  Opravdu běžný rozsah pro QEF je 43-84 dBµV (přepočítávám z dBm). Slušné boxy pak 33-94 dBµV. A to nejlepší, co jsem měl v rukách mělo 29-110 dBµV (ale to nebylo moc cenově přístupné. I když teď, co občas vidím za ceny…).
« Poslední změna: 20. 09. 2017, 08:53:40 od Petr Svoboda »