Autor Téma: Volba vysílače  (Přečteno 51950 krát)

domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Volba vysílače
« kdy: 16. 03. 2016, 20:25:23 »
Zdravím, rozhodl jsem se přejít ze satelitu na pozemní vysílaní a potřeboval bych poradit z kterého vysílače signál chytat a jakou použít anténu. Moje souřadnice jsou 50.0110772N, 16.4754111E je to v údolí tiché orlice a anténa bude umístěna na střeše domu ve výšce cca 10m nad terénem. Mám asi tři možnosti:
1)Pardubice vrch krásné vzdálenost 55km ale poměrně malá nadmořská výška vysílače
2)Praděd vzdálenost taktéž 55km velká nadmořská výška ale podle výškového profilu je cestou několik překážek. První je přímo před domem a to kopec s převýšením nějakých 70m
3)Černá Hora vzdálenost 90km tímto směrem je otevřený prostor bez překážek a i podle výškového profilu https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=16.0719521&y=50.3329737&z=9&rm=9lt62xX1-S9j7iqx14AL a simulovaných map pokrytí signálem z tohoto vysílače to vypadá asi nejslibněji.

Takže bych asi zkusil tu černou horu a jako antenu bych použil color klasik od firmy vaten.
Vím že mi asi řeknete že takto na dálku a bez přesného měření přímo na místě se těžko něco radí, ale tak alespoň jestli je na tuto vzdálenost s touto anténou se ziskem 13dBd na kanále 36 s ohledem na výškový profil šance na stabilní příjem? Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2016, 20:42:52 »
Vrať se zpátky k satelitu a nevymýšlej pitomosti. Zakrátko se stejně bude v pozemním vysílání přecházet na T2, takže budování nějakých nákladných anténních monster nemá význam.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2016, 21:33:28 »
Zvolit nejvhodnější vysílač a anténu do uvedeného místa příjmu, je opravdu těžké. Pravděpodobně se bude signál měnit mětr od metru. Rozhodně bych ale nešel do Colorky. Ta je do tohoto terénu naprosto nevhudná. Velkou matraci od Vatenu považuji za mnohem lepší volbu.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2016, 21:35:09 »
Zdravím, rozhodl jsem se přejít ze satelitu na pozemní vysílaní a potřeboval bych poradit z kterého vysílače signál chytat a jakou použít anténu. Moje souřadnice jsou 50.0110772N, 16.4754111E je to v údolí tiché orlice a anténa bude umístěna na střeše domu ve výšce cca 10m nad terénem. Mám asi tři možnosti:
1)Pardubice vrch krásné vzdálenost 55km ale poměrně malá nadmořská výška vysílače
2)Praděd vzdálenost taktéž 55km velká nadmořská výška ale podle výškového profilu je cestou několik překážek. První je přímo před domem a to kopec s převýšením nějakých 70m
3)Černá Hora vzdálenost 90km tímto směrem je otevřený prostor bez překážek a i podle výškového profilu https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=16.0719521&y=50.3329737&z=9&rm=9lt62xX1-S9j7iqx14AL a simulovaných map pokrytí signálem z tohoto vysílače to vypadá asi nejslibněji.

Takže bych asi zkusil tu černou horu a jako antenu bych použil color klasik od firmy vaten.
Vím že mi asi řeknete že takto na dálku a bez přesného měření přímo na místě se těžko něco radí, ale tak alespoň jestli je na tuto vzdálenost s touto anténou se ziskem 13dBd na kanále 36 s ohledem na výškový profil šance na stabilní příjem? Děkuji.
Vím že mi asi řeknete že takto na dálku a bez přesného měření přímo na místě se těžko něco radí

vždy mě fascinuje, jak se někdo na něcio ptá i když odpověď zná a ještě to sám na sebe práskne :)


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2016, 21:35:50 »
To ano ale v dvb-t by se mělo vysílat až do roku 2020 a na tu antenu chytím i dvb-t2 a pořizovací náklady budou nižší než roční servisní poplatek u skylinu na dvě televize.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2016, 21:39:14 »
To ano ale v dvb-t by se mělo vysílat až do roku 2020 a na tu antenu chytím i dvb-t2 a pořizovací náklady budou nižší než roční servisní poplatek u skylinu na dvě televize.

 Tak na to zapomeň!!! Do toho se vůbec nepouštěj, nemáš šanci! Za dva litry to dohromady nedáš ani náhodou!!! To fakt raději zůstaň na satu!


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2016, 22:11:18 »
Ok tak za dva litry možná ne ale co jineho kromě anteny a případně zesilovače k tomu budu ještě potřebovat? Asi tak sedm let na zpět jsme tu chytali analog na nějaké síto se zesilovačem ale už nevím z jakého směru ale řekl bych že to bylo někam tím směrem na černou horu. A o té colorce jsem uvažoval z dúvodu že na tu černou horu je téměř přímá viditelnost zasahuje do toho akorat nedaleký kopec asi patnácti výškovými metry a taky mě ještě napadlo podle jejího vyzařovacího diagramu jestli by se na ní nedal chytit z leve strany pod uhlem cca 70° Mux 4 z 10 km vzdaleneho andrlova chlumu ale to je asi blbost.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #7 kdy: 16. 03. 2016, 22:21:48 »
Ok tak za dva litry možná ne ale co jineho kromě anteny a případně zesilovače k tomu budu ještě potřebovat? Asi tak sedm let na zpět jsme tu chytali analog na nějaké síto se zesilovačem ale už nevím z jakého směru ale řekl bych že to bylo někam tím směrem na černou horu. A o té colorce jsem uvažoval z dúvodu že na tu černou horu je téměř přímá viditelnost zasahuje do toho akorat nedaleký kopec asi patnácti výškovými metry a taky mě ještě napadlo podle jejího vyzařovacího diagramu jestli by se na ní nedal chytit z leve strany pod uhlem cca 70° Mux 4 z 10 km vzdaleneho andrlova chlumu ale to je asi blbost.
No když myslíš, tak to zkus a pak se pochlub. Budeš se divit, co všechno jsi podcenil.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #8 kdy: 16. 03. 2016, 22:23:27 »
Ok tak za dva litry možná ne ale co jineho kromě anteny a případně zesilovače k tomu budu ještě potřebovat? Asi tak sedm let na zpět jsme tu chytali analog na nějaké síto se zesilovačem ale už nevím z jakého směru ale řekl bych že to bylo někam tím směrem na černou horu. A o té colorce jsem uvažoval z dúvodu že na tu černou horu je téměř přímá viditelnost zasahuje do toho akorat nedaleký kopec asi patnácti výškovými metry a taky mě ještě napadlo podle jejího vyzařovacího diagramu jestli by se na ní nedal chytit z leve strany pod uhlem cca 70° Mux 4 z 10 km vzdaleneho andrlova chlumu ale to je asi blbost.
To že se přijímal někdy někde analog neznamená vůbec nic. Krom toho si uvědomte, že klidně může nastat situace, kdy signál ze 3 multiplexů jednoho vysilače nemusí být "komplet" použitelný. Tedy např. bude třeba 2 ks antén na Praděd a Krásné! V horách je to docela běžná věc.
Doporučoval bych si nechat signál změřit. Rady po internetu jsou vždy bez záruky. Mimoto srovnávat satelitní příjem s příjmem 3 multiplexů (co do obsahu programů) je irelevantní.
Pokud nemáte jen skylink ready boxy, ale aspoň takové, které umožňují režim server-klient, nasdílejte si 1 kartu a druhou prodejte. Tak se dá něco ušetřit.
 


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #9 kdy: 16. 03. 2016, 22:50:15 »
Ok, já se nehádám jenom se ptám abych získal nějaké informace. Ale stejně se o to asi alespoň pokusím. A co se týče obsahu tak na tom satelitu v základu nic moc extra navíc oproti pozemnímu vysílaní není. Navíc na televizi ani moc nekoukáme takže by nám to bohatě stačilo. A co se týče těch satelitních set top boxů tak jsou to staré vykopávky takže kdybych chtěl zůstat nadále u satelitu tak bych musel koupit nové což je investice minimálně 3000 a to to vrazím radši do anteny.


272930370

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #10 kdy: 16. 03. 2016, 23:13:05 »
Do antény bych to zcela jistě nevrážel. Kromě již zmiňovaných aspektů výše i proto, že někde v údolí bývá obvyklý jev, že jak se okolo zazelenají stromy, tak jsou signály nepoužitelné. Leda by to byl příjem čistě sezónní v zimě a v létě by se člověk věnoval něčemu jinému, než sledování TV.


Horal

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 691
    • Zobrazit profil
Re:Volba vysílače
« Odpověď #11 kdy: 16. 03. 2016, 23:21:43 »
Ok, já se nehádám jenom se ptám abych získal nějaké informace. Ale stejně se o to asi alespoň pokusím. A co se týče obsahu tak na tom satelitu v základu nic moc extra navíc oproti pozemnímu vysílaní není. Navíc na televizi ani moc nekoukáme takže by nám to bohatě stačilo. A co se týče těch satelitních set top boxů tak jsou to staré vykopávky takže kdybych chtěl zůstat nadále u satelitu tak bych musel koupit nové což je investice minimálně 3000 a to to vrazím radši do anteny.
Za cca 3tis. se dají koupit 2ks přístrojů Openbox s-3 mini hd. Pokud píšete, že máte staré přijímače, pak zřejmě máte Ice karty nebo max.Irdeto 01. Tyhle boxy už mají fw který umožňuje režim server/klient, nic se nemusí přehrávat. Jen podle abfora nastavit režimy. Druhá karta se dá prodat a za ni pořídit to vytoužené síto z Antesu nebo Vatenu a zkusit štestí.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #12 kdy: 17. 03. 2016, 09:08:25 »
Příjem se nevymýšlí u komplu, ale na střeše. Sežeň si jakoukoli širokopásmovou anténu pro IV a V pásmo, přenosnou televizi a vylez na střechu. Zkus předpokládané směry a uvidíš sám. Nebude tě to stát nic, kromě času. Pokud zachytíš alespoň něco, tak se s tím dá dál pracovat.

Je zajímavé, kolik se na takový dotaz sejde odpovědí. Když položím odbornější dotaz, jako např. vzorec na přepočet tloušťky prvku nebo délku dipólu na FM anténu, tak je ticho po pěšině.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2016, 09:59:04 »
.... Je zajímavé, kolik se na takový dotaz sejde odpovědí. Když položím odbornější dotaz, jako např. vzorec na přepočet tloušťky prvku nebo délku dipólu na FM anténu, tak je ticho po pěšině.   
;D ;D ;D
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


domstr

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vysílače
« Odpověď #14 kdy: 17. 03. 2016, 19:09:56 »
Příjem se nevymýšlí u komplu, ale na střeše. Sežeň si jakoukoli širokopásmovou anténu pro IV a V pásmo, přenosnou televizi a vylez na střechu. Zkus předpokládané směry a uvidíš sám. Nebude tě to stát nic, kromě času. Pokud zachytíš alespoň něco, tak se s tím dá dál pracovat.

Je zajímavé, kolik se na takový dotaz sejde odpovědí. Když položím odbornější dotaz, jako např. vzorec na přepočet tloušťky prvku nebo délku dipólu na FM anténu, tak je ticho po pěšině.   

Konečně alespoň jedna povzbudivá odpověď. Vylézt na střechu a zkusit to mám v plánu, jen jsem si před tím chtěl ujasnit pár věcí a místo toho mě tady od toho všichni odrazují. Ale já se jen tak odradit nenechám :D Dnes jsem se byl projít po okolí a omrknout jakou a kam namířenou má kdo anténu. Takže teď už zbývá jenom splašit nějakou tu anténu a zkusit to. Jak říkáte za pokus nic nedám.