Autor Téma: Analog žije ještě někde  (Přečteno 126359 krát)

Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #15 kdy: 14. 07. 2017, 12:58:59 »
Šlo o radioteodolit MALACHIT, viz třeba http://www.mocr.army.cz/assets/multimedia-a-knihovna/publikace/vojenska-historie/90-let-hydrometeorologicke-sluzby-acr.pdf  na straně 264  ;)

Viz také:
"Současně zde byla zpracována metodika pro práci s radioteodolitem
Malachit, kterou později převzal HMÚ, a radiosondami
RZ-049. Zároveň se vyvíjely a později vyráběly radiosondy
RS-55 a RST-58, včetně vysílačů na 216 Mhz. "
« Poslední změna: 14. 07. 2017, 13:10:04 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


DT-amater

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
    • Navod na zhotoveni dvojite kosoctverecne anteny pro UHF
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #16 kdy: 14. 07. 2017, 21:47:05 »
Díky za odpověď.


Primetime

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #17 kdy: 11. 11. 2017, 11:46:36 »
Můj příbuzný na Valašské vesnici, ještě před půl rokem mohl v místní kabelovce chytit Novu, ČT a Primu. Teď už nejspíše ne. :D


Jan H

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 159
  • Není nad výhled s dálkovým příjmem:-)
    • Zobrazit profil
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #18 kdy: 11. 11. 2017, 12:02:47 »
Celá kabelová síť UPC v ČR ještě provozuje analog až s 15 programy.Např. v rakouském a částečně i slovenském UPC už byl analog vypnut.
DVB S:30W-75E,Skylink, DVB T:CZ,AU,SK,HU,analog uhf HU,(BiH), DVB C:UPC.
FM:CZ,SK,AU,HU,HR.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #19 kdy: 11. 11. 2017, 13:03:43 »
Což považuji za chválihodnou službu pro jejich abonenty. Kdo netouží na dalších televizorech v domácnosti po kompletní nabídce a spokojí se s SD analogovou verzí nejsledovanějších stanic, tak není omezen počtem CA modulů a přístupových karet na podružných televizorech.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


mmc

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #20 kdy: 11. 11. 2017, 13:52:48 »
Okrem "vesnických" kabeloviek prežíva analóg aj vo veľkých hoteloch ... predsa len, kúpa stovky televízorov(alebo STB) plus platenie xy poplatkov za karty, nie je priorita, hlavne, keď to nie je základ ich biznisu (skôr povinná jazda kvôli ***). Je to iné, ako malý penziónik s 4~8 STB cez domáceho šarika.
3.7-4.2 linear ... 230cm PF mesh
3.4-4.2 + 10.7-12.75 circular ... 180cm PF
10.7-12.75 linear ... 130cm offset
18.3-18.8 + 19.7-20.2 circular ... 130cm ofset
(a to všetko pekne v garáži)


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde - duben 2019 !
« Odpověď #21 kdy: 05. 04. 2019, 23:03:45 »
Dobrý den vespolek,

čerstvá zkušenost mne pudí, zeptat se zda nemám vlčí mlhu, a jak se tak rozhlížím v tomto polomrtvém prostoru, ejhle, ono je tu dokonce odpovídající vlákno :-) Takže se vůbec nestydím vlákno exhumovat.

Já sám chytám v bytovce v krajském městě pár let DVB-T a trochu se starám o jednoduchou STA. Momentálně čekám, až zhasnou staré DVB-T muxy a přechodové sítě, a provedu definitivní přeladění STA na DVB-T2.

Včera mě odchytla starší paní sousedka, že má nějaké ruchy v obraze na nové televizi, jestli bych se jí na to nepodíval. No a já jsem se nechal. A musím říct, že jsem opravdu čučel! Proužky vlnivých duchů v obraze byly zcela jednoznačně *analogové* ! Na některých programech vůbec, na jiných dost výrazné.
Pravda je, že televize byla spíš "nová" než nová - docela rychle jsem našel v návodu záručák s datem 2010, patrně o DVB nikdy neslyšela. Sice Samsung placka, ale zřejmě už v té době nějaká výprodejní a veskrze analogová.
Nojo, ale co to paní chytá? Coby - kabelovku! Tu slavnou celostátní.

Ještě jsem si všiml, že většina analogových programů už vysílá obraz 16:9, ale zřejmě každý program s jinak nastaveným "kodérem", s jiným počtem "aktivních" řádků a temného prostoru. Měl jsem snahu na jednom programu překonfigurovat "poměr stran" v menu na televizi, aby zmizely černé proužky nahoře a dole - ale když jsem si vybral vhodnou variantu, tak mi zas neseděl poměr stran v jiných programech (a to mluvím jenom o programech s obrazem 16:9 - a ano, chytil jsem i nějaké programy co zrovna jely 4:3, což mě neuráží).

Paní sousedka si zřejmě mezitím už postěžovala i kabelovce, a ta reagovala tím, že jí dodala - settop box. Připojený k telce přes HDMI, s dekódovací kartou ve slotu. Nojo, ale když jsem STB zapnul a televizi přepnul na HDMI vstup, tak jsem pak sice přepínal programy dálkáčem na STB, ale obraz nadále obsahoval ty analogové duchy! To mi teprve zůstal rozum stát. To jako kabelovka dodala settop box který umí chytat analogový PAL a zobrazovat ho na HDMI výstup? Pokud ano, tak jediný výsledek je, že to rušení je zjevně v přijímaném analogovém signálu (tzn. závada není na našem přijímači - ani na televizi, ani na STB).

Paní sousedka mě chvíli pozorovala, jak se postupně začínám orientovat, a pak mě vyhnala, že jí ten problém nejspíš stejně nevyřeším. Což jsem jí odkejval a poděkoval jsem za chvilku analogové poezie :-)

Analog, v dnešní době, v kabelu po kterém teče víc a ještě víc internetů.
Analogový PAL. Jako hejbe se to, kecá to... starší divák asi víc nepotřebuje.
Moje sousedka je na tom vlastně ve svém věku asi dost dobře,
když vidí lehké rušení v obraze a vadí jí to.


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #22 kdy: 06. 04. 2019, 11:39:28 »
Nepíšete, ve kterém městě přijímáte. UPC ale stále šíří v analogu asi 10 základních programů. Informace u poměru stran není vysílána u všech, třeba chybí u ČT24. U ~10 let starého Samsungu jsem schopný nastavit poměr správně, pokud se spokojím s tím, že u stanic, které tuto informaci nevysílají, budu mít při 16:9 zmenšený obraz (tedy 16:9 okno ve správně zobrazeném 4:3 pillarboxu). Mimochodem, ten starý Samsung umí DVB-T i DVB-C, je to typ B550, takže by mě zajímalo, jaký typ tam vlastně máte. Faktem ale je, že nižší modely tehdy byly očesané a ne všechny DVB uměly.
STB s dekódovací kartou určitě nepřijímá PAL, ale klasické DVB-C, což na něm určitě někde bude i psané nebo si zjistěte jeho model. Seznam bude obsahovat stovky programů (což by se do PALu nedalo vecpat), jen většina z nich dle zaplacené nabídky nebude přístupná.
Ty analogové duchy jsou ale divné. Zkusil bych připojit jinou TV/monitor, hnijící LCD panel občas taky dělá "duchy", fakticky spíš zbytky obrazu, které se nestihnou překreslit. Druhou možností je, že to nejsou duchy, ale jen průnik rušení do obrazu, což se může stát, pokud vznikne zemní smyčka s velkým rozdílem potenciálů (v paneláku to není problém). Takže bych zkusil anténu do STB připojit přes anténní oddělovač a z TV odpojit všechny další vstupy (třeba DVD/VHS, pokud jsou připojeny).
« Poslední změna: 06. 04. 2019, 11:46:06 od Jan Novák »


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #23 kdy: 06. 04. 2019, 18:43:26 »
Analog je běžná součást kabelového vysílání i dnes. Taky mám doma 9 programů od providera a ještě si 3 vyrábím sám. Na hlavní 4K TV mám CA modul a na dalších 7 TV mrskám analog a ani mne to nijak neuráží. Kolikrát se mi zdá, že ten můj analog je subjektivně lepší než pozemní digitální vysílání.
Taky mám potíže s duchy nebo spíše předduchy. Ze satelitního SBT Amiko mi leze AV signál, který už má ducha před hlavním obrazem. Na HDMI výstupu to není. Už jsme to tady řešili před pár lety.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #24 kdy: 06. 04. 2019, 19:53:41 »
Tohle u UPC není potřeba, ta kromě DVB-C šíří základní programy bez kódu v DVB-T, právě pro ty druhé a třetí TV. Analog zbyl jako pozůstatek pro staré CRT TV. Jiné kabelovky už ho osekaly nebo vypnuly zcela a vystačí si s DVB-T.


Phaselinear

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #25 kdy: 06. 04. 2019, 20:12:36 »
Dobrý den, v Praze běží analog v UPC stále, hodně lidí jej využívá, zvláště majitelé CRT, je zdarma pro všechny majitele kabelové zásuvky i pro ty co za ní neplatí. Tolik zkušenost z domu kde jsem správce.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #26 kdy: 08. 04. 2019, 09:41:48 »
Děkuji za Vaše užitečné odpovědi a přívětivé reakce :-)
Ta televize je Samsung LE32B350 = 32" 1366x768 . Alzáč koukám tvrdí, že by měla umět DVB-T, CZC tvrdí dokonce DVB-T/C + CI slot (manuál to taky zmiňuje). Hmm. Možná má paní jenom starou kartu (předplatné už neplatí) nebo jí to příbuzenstvo přihrálo, aniž by naladili digi příjem. Pokud se správně pamatuju, starší televize s podporou DVB-T měly ladění DVB v menu poněkud "bokem", v samostatné větvi mimo "tradiční" analogový tuner a jeho menu... Tady to podle manuálu automatické ladění vypadá poměrně "jednotně" - fakt je, že do seznamu kanálů jsem jenom nahlédl a viděl jsem nepřekvapivě "kabelovkové" prefixy, co program to kanál = samý analog. Nezkoušel jsem proladit pásmo.
Mimochodem ten STB měl vepředu jenom asi dvě velké červené LED sedmisegmentovky, zepředu vypadal jak něco z doby kdy digitrony ještě úplně nevyšly z módy. Až na to HDMI zezadu.
Asi nad tím mávnu rukou, sousedka vypadala že už nechce abych se v tom vrtal ještě víc. Kašlat na to, ono to časem vyšumí :-)


Jan Novák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 445
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #27 kdy: 08. 04. 2019, 20:33:27 »
Z popisu pořád nevím, zda je ta kabelovka UPC nebo někdo jiný. Ale jak u UPC tak u NejTV lze naladit základní programy i v DVB-T, takže to by TV zvládla přímo. Pokud umí DVB-C, byl by potřeba CI modul spárovaný s kartou a to jí zjevně tehdy nikdo nezařídil. Ladění je u těchto starších Samsungů jednoduché, volí se ladění analogu nebo digitálu, případně obojího. Naopak třídění stojí za... Nejde zároveň naladit DVB-T a DVB-C - buď se zvolí kabel a ladí se DVB-C, nebo anténa a DVB-T. Vyšší model ze stejné doby B550 už uměl i HD v h.264, jestli to umí i tento nižší, nevím, ale asi ano.


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Analog žije ještě někde
« Odpověď #28 kdy: 16. 12. 2019, 02:42:17 »
Kupodivu UPC (Vodafone) ještě stále provozuje pár analogových programů v kabelovce (Praha 2). Jinak je se tu někdo zmínil o hotelích, již pár let jezdím do poměrně luxusního hotelu v Mariánkách, stále jsou na pokojích velké CRT Grundigy a ze satu konvertují 8 základních českých programů (ČTčkové, Novácké, Primácké) pár veřejnoprávních německých, francouzský, ruský, čínský pro hosty a nějaké lokální turistické info :-))