Autor Téma: jakou autoanténu  (Přečteno 146757 krát)

J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #15 kdy: 19. 03. 2017, 16:58:39 »
Na autě je metrový klasický prut na zadním blatníku. Když jedu např. z chalupy, tak místní slabý vysílač Country radia, hraje ještě když jsem od chalupy na vyšším místě ještě cca 30km.
Když jedu tam, tak na stejném místě není šance, toto naladit. Až zhruba 10km od baráku. A funguje to i jinde, a na jiné vysílače. Je to divné, ale je to tak.

To je jasné, v tomto případě vyvýšená hmota vozidla stíní příjmu (anténa je schovaná za autem) a ten je lepší z toho směru, kam je více otevřený prostor. A čím blíže k vyvýšení vozidla (sloupky, střecha), tím větší stín. Kdyby byla anténa na předním blatníku, bude příjem lepší při příjezdu k vysílači a horší při vzdalování. Proto je nejlepší střecha.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #16 kdy: 19. 03. 2017, 17:36:53 »
tak jsem udělal vyměnu anteny a je to skutečne zná, mám mnohem lepší signála dokonce se objevili i nektere stanice co dřive nehrály, taktež funguje tuner pro AM radio, hraje tady snad všechno, krom čro 2 tu hraje česky impuls, radiožurnal, country i dechovka v AM. Pak ješte nekolik cizích stanic, dříve to chytlo tak max čro 2. Tak jsem zvědav až osadím nové radio,  jaky bude signal tam a hlavně digitál.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #17 kdy: 20. 03. 2017, 04:40:37 »
Na autě je metrový klasický prut na zadním blatníku. Když jedu např. z chalupy, tak místní slabý vysílač Country radia, hraje ještě když jsem od chalupy na vyšším místě ještě cca 30km.
Když jedu tam, tak na stejném místě není šance, toto naladit. Až zhruba 10km od baráku. A funguje to i jinde, a na jiné vysílače. Je to divné, ale je to tak.

To je jasné, v tomto případě vyvýšená hmota vozidla stíní příjmu (anténa je schovaná za autem) a ten je lepší z toho směru, kam je více otevřený prostor. A čím blíže k vyvýšení vozidla (sloupky, střecha), tím větší stín. Kdyby byla anténa na předním blatníku, bude příjem lepší při příjezdu k vysílači a horší při vzdalování. Proto je nejlepší střecha.
Nemáš tak docela pravdu. Vůbec totiž nejde o to, že by signál stínila karoserie vozu ale jde o to, že autoanténa potřebuje pro svoji správnou funkci tzv protiváhu, která je tvořena právě karoserií. Anténa pak funguje právě v tom směru ve kterém má protiváhu. Pokud je anténa umístěná na zadním blatníku, pak anténa nejlépe funguje ve směru úhlopříčném přes karoserii vozidla k protějšímu přednímu blatníku, kde má nevětší protiváhu. Směrem od vozidla (za vozidlo, nefunguje téměř vůbec.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #18 kdy: 20. 03. 2017, 14:26:17 »
Střídám dvě vozidla, obě mají antény nad zadním sklem. Jedno má anténu 40cm dlouhou a rádio Pioneer. Druhé má anténu 18cm dlouhou a originální škodovácké rádio.
Ta dlouhá anténa s Pioneerem jede krásně, slyším stanice z celé jižní Moravy i Slovenska a Rakouska. To škodovácké rádio s krátkou anténou přijímá jen nejsilnější stanice, jak vyjedu z Brna, tak je konec.
A teď babo raď, je to citlivostí tuneru, anténou nebo závadou v rozvodech?
Nevím, jestli v autoservisu budou schopni takové detaily kvality přijmu rozlišit, přece jenom jsou zaměřeni na jiný typ oprav.     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #19 kdy: 20. 03. 2017, 16:13:30 »
Střídám dvě vozidla, obě mají antény nad zadním sklem. Jedno má anténu 40cm dlouhou a rádio Pioneer. Druhé má anténu 18cm dlouhou a originální škodovácké rádio.
Ta dlouhá anténa s Pioneerem jede krásně, slyším stanice z celé jižní Moravy i Slovenska a Rakouska. To škodovácké rádio s krátkou anténou přijímá jen nejsilnější stanice, jak vyjedu z Brna, tak je konec.
A teď babo raď, je to citlivostí tuneru, anténou nebo závadou v rozvodech?
Nevím, jestli v autoservisu budou schopni takové detaily kvality přijmu rozlišit, přece jenom jsou zaměřeni na jiný typ oprav.   
Samozřejmě, že je to anténou. Anténa na VKV FM by měla mít alespoň 150cm, což většina autoantén nesplňuje. S klesající délkou prudce klesá zisk a zhoršují se šumové vlastnosti soustavy anténa-tuner.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #20 kdy: 20. 03. 2017, 16:59:21 »
Dík za nápad, zkoušel jsem antény vyměnit, ale ta delší je v antivandalovém provedení a nelze odšroubovat, jen sklopit.
Třeba ta kratší je už anténa na DAB.
Zkusím nějakou testovací anténu FM na auto vyrobit.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #21 kdy: 20. 03. 2017, 17:15:36 »
Dík za nápad, zkoušel jsem antény vyměnit, ale ta delší je v antivandalovém provedení a nelze odšroubovat, jen sklopit.
Třeba ta kratší je už anténa na DAB.
Zkusím nějakou testovací anténu FM na auto vyrobit.

Nebude to tak jednoduché, ty kratke anteny mají v drtive většině zesilovač, tak si moc nepomůžešě, dneska už se to dela tušim standardně, ja měnil na svem meganovi origo antenu za novou calearo, tušim prut ma 41cm ¨(je jen o cm delši než renaultí), tato antena ma zesilovaš jak pro fm a am tak pro dab radio, proto jsem měnil antenu chystam se na digital ;) a kupodivu se současnym radiem se přijem o něěco malo zlepši, tešim se na ten digital jak bude fungovat v autě.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #22 kdy: 20. 03. 2017, 20:52:30 »
Střídám dvě vozidla, obě mají antény nad zadním sklem. Jedno má anténu 40cm dlouhou a rádio Pioneer. Druhé má anténu 18cm dlouhou a originální škodovácké rádio.
Ta dlouhá anténa s Pioneerem jede krásně, slyším stanice z celé jižní Moravy i Slovenska a Rakouska. To škodovácké rádio s krátkou anténou přijímá jen nejsilnější stanice, jak vyjedu z Brna, tak je konec.
A teď babo raď, je to citlivostí tuneru, anténou nebo závadou v rozvodech?
Nevím, jestli v autoservisu budou schopni takové detaily kvality přijmu rozlišit, přece jenom jsou zaměřeni na jiný typ oprav.   
Samozřejmě, že je to anténou. Anténa na VKV FM by měla mít alespoň 150cm, což většina autoantén nesplňuje. S klesající délkou prudce klesá zisk a zhoršují se šumové vlastnosti soustavy anténa-tuner.

To ale není úplně pravda, antény do auta jsou většinou přibližovány k anténě 1/4, tedy má prut optimálně mít 75 cm. Osobně mám nejlepší zkušenosti s anténou Calearo se sklonem ke střeše 60 stupňů, přičemž původní prut jsem nahradil vždy 75 cm prutem (lze na daný závit sehnat nebo si vyrobit). Měl jsem to takto ozkoušené na několika vozech (Škoda Fabia, Toyota Corolla/Avensis) a mám to tak i na svém Passatu. Funguje to velmi dobře, v Praze lze v pohodě přijímat mnohé polské i německé stanice. Stejně tak i jinde hrají slabší kousky.
Slušné jsou i Calearo antény s prutem 84 cm do přední části střechy, např. na vozy Peugeot.

Mám zkušenosti i s anténou Hirschmann o délce prutu 100 cm, která je čistě vertikální - tyto antény se používají u sedanů, např. starší Mercedes. V porovnání se střešní anténou Calearo je lepší příjem V stanic a naopak příjem H stanic je horší.
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #23 kdy: 22. 03. 2017, 10:52:21 »
Je to tak, jak píšeš. Mám stejnou zkušenost. Je to záhada, ale je to opravdu tak.
Enik nám to objasnil. Je to protiváhou. Když se vzdaluji od vysilače a anténu mám nad zadním sklem, tak protiváha hmoty směrem k předku vozidla zvyšuje zisk antény. Naopak, když se blížím k vysilači, tak anténa nad zadním sklem nemá téměř žádnou protiváhu a tím ani zisk.
Celkem logické vysvětlení pro toho, kdo je ochoten připustit něco tak abstraktního, jako je protiváha. Já to připouštím jak nic, protože jsem na vojně sloužil na dálné a bližné, kde se protiváhy používaly cíleně. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #24 kdy: 22. 03. 2017, 19:35:10 »
tu calearo maš jakou? ja tu s dab. Mam původní prut, ale mam problem, když připojim napajení anteny tak to strašně ruší, a nevim jak je to možné, zkoušel jsem vše možne i různa zapojení přes odrušovač. Ale pořad stejné, zlobi to u stanic kolem frekvence 96,9 +- a pak dolů jak je 106 a nižší.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #25 kdy: 26. 03. 2017, 12:56:49 »
Střídám dvě vozidla, obě mají antény nad zadním sklem. Jedno má anténu 40cm dlouhou a rádio Pioneer. Druhé má anténu 18cm dlouhou a originální škodovácké rádio.
Ta dlouhá anténa s Pioneerem jede krásně, slyším stanice z celé jižní Moravy i Slovenska a Rakouska. To škodovácké rádio s krátkou anténou přijímá jen nejsilnější stanice, jak vyjedu z Brna, tak je konec.
A teď babo raď, je to citlivostí tuneru, anténou nebo závadou v rozvodech?
Nevím, jestli v autoservisu budou schopni takové detaily kvality přijmu rozlišit, přece jenom jsou zaměřeni na jiný typ oprav.   
Samozřejmě, že je to anténou. Anténa na VKV FM by měla mít alespoň 150cm, což většina autoantén nesplňuje. S klesající délkou prudce klesá zisk a zhoršují se šumové vlastnosti soustavy anténa-tuner.
Měls pravdu, je to anténou. Dnes jsem odšrouboval originální krátkej škodováckej pendrek a nahradil provizorně asi 0,5m kusem drátu 1,5mm a rádio radikálně ožilo. Jezdit se s tím však nedá, budu muset sehnat delší anténu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


Jvic

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 77
    • ICQ komunikátor - 193769181
    • Zobrazit profil
    • DVB-T2
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #26 kdy: 26. 03. 2017, 20:13:35 »
Špatnej příjem v autě může být také způsobený rozbitou nebo odpálenou anténou. Takhle jsem to měl právě ve Fabii. Stačilo jí vyměnit za novou (tu samou) a hrálo to výborně.
Píši na informační web DVB-T2 o digitálním vysílání a informačný web tiež pre Slovákov www.dvb-t2.sk.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #27 kdy: 26. 03. 2017, 20:42:48 »
může to být jak antena tak i radio, mám novou antenu, ale zjistil jsem že původní original radio (stare 12 let) je asi v háji, kolem frekvence 96,9 +- 4 MHz a pak od 106 a vejš útlum a rušení jako z am radia takové i pískaní, když bylo připojeno nové radio tak to nedělalo, tak mam v haji i radio nejspíš. Musím sehnad hnedka nahradu. tak narychlo mě napadá jen https://www.autoprofi.cz/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/26835/virtuemart_category_id/4
Tak když už mam tu digitalni antenu, no doufam že neodejde do te doby než seženu dvoudinovýho pioneera.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #28 kdy: 26. 03. 2017, 20:51:42 »
Špatnej příjem v autě může být také způsobený rozbitou nebo odpálenou anténou. Takhle jsem to měl právě ve Fabii. Stačilo jí vyměnit za novou (tu samou) a hrálo to výborně.
To jako myslíš, že v té anténě na Fabii je zesilovač? Co jinýho by šlo odpálit na kusu drátu. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:jakou autoanténu
« Odpověď #29 kdy: 26. 03. 2017, 23:27:26 »
Nevim jak predtim a potom, ale ve Fabii r.v.2001 byl v originalni antene zesilovac.