Autor Téma: Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?  (Přečteno 32214 krát)

tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #15 kdy: 17. 11. 2016, 20:41:27 »
Hm,je to opravdu zajímavý,ale asi týden se opět projevuje mnou kdysi popisované rušení a to zatím přesně na k 58 . Pochopitelně je to špatná anténa ,přijímače ,atd. Jak taky jinak,že. Opět se přijímače zasekávají ,přelaďují,přepínají se normy,jazyk menu,atd.No bordelem v mezinárodní koordinaci,vysíláním kdejakých sraček to určitě není,to je jasný,dělají to přece odborníci.Louny.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #16 kdy: 21. 11. 2016, 14:18:24 »
Kdyby teď náhodou někdo řešil dočasně problematický příjem televize... Inverze může ovlivňovat prakticky všechny vlny - od VKV, DAB až po DVB-T/T2. Mně dnes ráno v Praze na síto nešel ani kanál 47 a 50 + 25 ze severních Čech.

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/inverzni-pocasi-uderilo-ovlivnuje-i-prijem-dab-radia--1671550
« Poslední změna: 21. 11. 2016, 16:48:27 od Lukáš Polák »
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #17 kdy: 21. 11. 2016, 19:59:27 »
Jsem v tomto oboru naprostý laik :o , ale pokud mi přestane hrát od 15.11.2016 pozemní digitál Multiplex 3, tak to nebude tím, že si soused hrál s průchodnou anténní zásuvkou, jak mi tvrdí správce budovy. U poloviny bytů v našem paneláku to prostě nejde, ikdyž každá TV se chová jinak. Z našich dvou jedna normálně funguje. Sousedi - zase jedna ze tří a další na jiném konci domu (jiný okruh) to samé. Jsme z Raspenavy (nasever od Liberce). Přijímáme léta Bukovku, protože je pro nás výkonnější než Ještěd.

Mohl by mi to někdo osvětlit? Případně nastínit řešení?
Děkuji
Zavolat odbornou firmu na kontrolu.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #18 kdy: 04. 12. 2016, 21:57:43 »
Vážení přátelé, dlužím Vám výsledek. Dal jsem si na čas, omlouvám se...
Předminulý týden mi dorazila LTE zádrž z Terozu a v sobotu bylo nad nulou bez deště, plus se povedly i další podmínky... takže jsem vylezl na střechu.

První z přiložených spektrogramů ukazuje sken "horního konce" V.pásma, kde jako srandovní provizorní anténa posloužil holý půlvlnný dipólek (skládaný, se symetrákem) laděný na k58. Jenom abyste měli představu, jaká je tady "startovní pozice" :-) Druhý obrázek ukazuje výstup sfázovaného Yagi dvojčete (asi metr dlouhé anténky) laděného na k58 už se zařazenou zádrží (bez předzesu). Obrázky č.3 a 4 ukazují výsledek už na odposlechu z domovního zesu, při dvou mírně různých orientacích antény (proč, k tomu se dostanu).

Nejdřív jsem ale musel vyměnit krabici u dvojčete na k58, protože do staré krabice už by se zádrž nevešla. Pak jsem to celé smontoval, chvilka napětí... a u mě doma to chodilo. Na první pohled hurá.

Sousedovi pouhým vřazením LTE zádrže začaly chodit HDčkové varianty programů ČT z muxu RS7 na kanálu 21, který chytám spíš omylem :-) a bez jasného původního úmyslu  (zes pro kanály 33 a 30 je kanálový nominálně pro k33, protože tehdy tady RS7 nesvítila). Viz moje spektrogramy za celé pásmo. Je to psina - zařadím zádrž na pár kanálků okolo 800 MHz a on se mi rozjede příjem na 475 MHz. Jasně - intermodulace, omezená vybuditelnost domovního zesilovače, čím víc kanálů tím níž je potřeba nastavit výstupní výkon atd.

Nojo... všichni spokojení, až na jednu paní sousedku, která má starší televizi vedle v ložnici, signál tažený prodlužkou přes celý byt od účastnické zásuvky STA. Starší LCD tuším Samsung s integrovaným Tčkovým tunerem. Televize v zásadě hrála, ale občas hodila kostičku a hlasitě škytla, a to hlavně/pouze na programech z kanálu 55 (mux3). Kupodivu mux2 na kanálu 58 hrál bezchybně, přitom má horší signál a díky filtrům i kabeláži větší "náklon". Oboje svítí z Bukovky. Takže jsem nakonec jemně ladil STA nikoli podle spektráku, ale podle přijímače téhle paní :-) Ono se to dost špatně testovalo, protože to škytání nebylo moc časté, třeba jednou za 20 sekund, navíc nepravidelně... ale v zásadě jsme se usnesli, že kupodivu to škytá míň, pokud LTE zádrž strčím až za kapacitní oddělovač přímo na vstup domovního Ikusi, a zejména pokud anténu vykloním mimo optimum (maximální síla z Bukovky) na maličko jiný směr, kde mám maximální potlačení silného signálu RS8 na k51 odvedle z Klíše...
Proto ty dvě různé varianty "výsledku v horním pásmu" v přiložených obrázcích 3 a 4.

Bohužel mě pak už ze střechy vyhnala tma a další okolnosti, takže jsem nestihl dotestovat, jestli to škytání (v jednom konkrétním přijímači!) souvisí spíš se směrováním antény (nějaký duch?) nebo spíš s nastavením zisku na dotyčném vstupu na domovním Ikusi pro toto horní pásmo. A od té doby nenastaly vhodné podmínky pro dokončení tohoto restu.
Nakonec jsem jenom mírně stáhl zisk na obou vstupech, abych nelízal hranici maximálního vybuzení, a s tím jsem to zapíchl.

Závěr: není potřeba hned prudit ČTÚ a mobilní operátory (podle mě tu kolem 800 MHz svítí všichni tři) a roubovat do mé STA samohrajky keramický filtr za pár tisíc. Kaskádový LC filtr za pár stovek od pana Poštulky (krásná a pečlivá ruční práce) zjevně pomohl, patrně za výrazného přispění původního předzesu (taky Teroz) laděného na K55+58. Nečekal jsem tak jasný výsledek.

Uznávám, že by se hodil profi měřák, který umí ukázat BER a nejlíp taky "konstalaci" (pokud u OFDM dává něco takového smysl) případně nějakou statistiku "agregátního SNR" (nebo SNR histogram?) = prostě něco co by vypovídalo o rezervě SNR při OFDM demodulaci v těch několika tisících dílčích QAM kanálcích... Taková věc "na koleně" pořídit nejde :-) Viděl jsem sice něčí SW implementaci DVB-T demodulátoru v GNU Radio, ale na to bych potřeboval hodně výkonný stroj (běžný noťas na tohle nestačí) a nějakou dražší SDR kartu s dostatečnou šířkou pásma... a navíc ze zmíněné softwarové implementace stejně nešlo nic moc zajímavého vytáhnout, ve smyslu posouzení kvality signálu.


František Ryšánek

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 52
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #19 kdy: 04. 12. 2016, 22:00:54 »
Ještě přidám závěrečný přehledový spektrogram z toho dne, přeji vespolek hezký den a děkuji za Vaši podporu :-)

(BTW: omluvte prosím rušivé "jehly" ve spektrech z RTL-SDR - jedná se o průsak z lokálního oscilátoru, harmoniky tuším 14 nebo 28 MHz. Tyto nejsou v signálu reálně přítomny. Je to zjevně specialita mého konkrétního modelu miniaturního DVB-T donglu od Hamy. S tunerem E4000 nešlo nic jiného sehnat.)
« Poslední změna: 04. 12. 2016, 22:03:35 od František Ryšánek »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Balda73

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #20 kdy: 05. 12. 2016, 05:46:18 »
Jsem v tomto oboru naprostý laik :o , ale pokud mi přestane hrát od 15.11.2016 pozemní digitál Multiplex 3, tak to nebude tím, že si soused hrál s průchodnou anténní zásuvkou, jak mi tvrdí správce budovy. U poloviny bytů v našem paneláku to prostě nejde, ikdyž každá TV se chová jinak. Z našich dvou jedna normálně funguje. Sousedi - zase jedna ze tří a další na jiném konci domu (jiný okruh) to samé. Jsme z Raspenavy (nasever od Liberce). Přijímáme léta Bukovku, protože je pro nás výkonnější než Ještěd.

Mohl by mi to někdo osvětlit? Případně nastínit řešení?
Děkuji
Zavolat odbornou firmu na kontrolu.

Odborná firma se dostavila a nainstalovala nám filtr signálu LTE a je to!!!


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #21 kdy: 05. 12. 2016, 08:44:02 »
Blahopřeji k úspěšnému vyřešení potíží, nicméně při kontaktování ČTÚ to mohlo být zadarmo  ;)


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #22 kdy: 05. 12. 2016, 20:08:55 »
Citace
Odborná firma se dostavila a nainstalovala nám filtr signálu LTE a je to!!!

No vida jak málo stačilo a Tako50 spáchal sebevraždu.  ;D
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #23 kdy: 05. 12. 2016, 21:10:09 »
Citace
Odborná firma se dostavila a nainstalovala nám filtr signálu LTE a je to!!!

No vida jak málo stačilo a Tako50 spáchal sebevraždu.  ;D


ha ha ha , kdyby tak měl ten filtr u mě smysl


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #24 kdy: 06. 12. 2016, 07:52:30 »
Blahopřeji k úspěšnému vyřešení potíží, nicméně při kontaktování ČTÚ to mohlo být zadarmo  ;)

Otázkou je spíš zda-li je to opravdu definitivně vyřešeno.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #25 kdy: 06. 12. 2016, 09:47:14 »
Citace
Odborná firma se dostavila a nainstalovala nám filtr signálu LTE a je to!!!

No vida jak málo stačilo a Tako50 spáchal sebevraždu.  ;D


ha ha ha , kdyby tak měl ten filtr u mě smysl
A proč by u Tebe neměl mít smysl?


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #26 kdy: 06. 12. 2016, 14:58:43 »
Při kontaktování ČTÚ by to mohlo být zadarmo leda v případě, že by byl anténní systém udělaný jak má a závada byla na LTE. Což je samozřejmě takřka utopie a obvykle je na vině nevyhovující anténní systém uživatele. Navíc se tentovat někde s obvoláváním ČTÚ a přes něho cosi řešit na dlouhé lokte (když firma to vyřeší hned) je taky úplně mimo.


Mik Kotanen

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 320
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #27 kdy: 06. 12. 2016, 15:29:34 »
Filozofie oslovení ČTÚ je naprosto jednoduchá - před spuštěním LTE příjem šel, po spuštění LTE příjem nejde. Není potřeba v tom hledat složitosti.


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #28 kdy: 06. 12. 2016, 15:35:03 »
Tato filozofie je asi stejně smysluplná jako tvrzení, že v době nákupu analogové TV příjem šel a dneska nejde, takže ČTÚ musí na svoje náklady dokoupit uživateli set-top-box :D


tako50

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 534
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Děje se něco s kanálem 58 v Ústí ?
« Odpověď #29 kdy: 06. 12. 2016, 16:15:36 »
Citace
Odborná firma se dostavila a nainstalovala nám filtr signálu LTE a je to!!!

No vida jak málo stačilo a Tako50 spáchal sebevraždu.  ;D


ha ha ha , kdyby tak měl ten filtr u mě smysl
A proč by u Tebe neměl mít smysl?
To už je dávno vyzkoušený, bez efektu , již dříve jsem to tu popisoval . Ono to vypadá ,že vlivem počasí se signály stejných kanálů navzájem ruší.