Autor Téma: Sekání internetového rádia  (Přečteno 33316 krát)

vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Sekání internetového rádia
« kdy: 06. 03. 2017, 20:15:04 »
Dobrý den,
na Vánoce jsme prarodičům koupili internetové rádio z Lidlu - Silvercrest SIRD 14 C2. Prvotní nadšení z výborného zvuku ztišil fakt, že se vysílání i na 50ti Mbitové přípojce několikrát za hodinu přeruší a po chvíli opět naběhne.
Rádio je spojeno rychlostí zhruba 15Mbit s routerem Huawei hg520i. Na něm je vypnut DHCP server (je spojený s modemem na optiku) a nastavena QoS priorita pro wifi, na níž je rádio připojeno. Ostatní zařízení jsou dále napojena kabelem, tudíž mohou využívat plně rychlost přípojky.
Vysílání se přerušuje i v případě, že je v síti online pouze rádio. Nejdříve jsem se domníval, že je chyba na straně routeru Huawei. Ovšem pokud jsem jej vyměnil za Tp-link, opět se rádio jednou za čas přerušovalo.
Chyba také není v rádiu. Zkoušel jsem více rádií tohoto typu. Vysílání přes kabel se neseká, tudíž žádné mikrovýpadky v síti nehrozí.
Nemáte někdo s něčím podobným taky zkušenost?
Díky za vaše postřehy.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Kuba Melín

  • Global Moderator
  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 732
    • Zobrazit profil
    • DVB Servis
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2017, 21:06:40 »
Od koho máte internetovou konektivitu?

Zkoušel jste stabilitu připojení? Například přes ping na seznam.cz z nějakého dalšího zařízení za routerem?

Vyskytují se výpadky u všech stanic nebo jen u nějaké konkrétní?
S anténami je to jako s ženami - je to složitější, než to na první pohled vypadá :)

Profesionální instalace antén pro DVB-T, DAB i VKV FM, satelitních parabol, měření signálu a další poradenství - http://www.dvbservis.cz


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2017, 09:38:55 »
Co já mám zkušenosti s tímto přijímačem, ty stanice, které přes wifi poslouchám, pozorovatelné výpadky nemají. Nemám rádio před sebou, ale možná je i v tomto modelu v menu položka, která zobrazuje režim datového buferu a je tedy vidět, zda dochází, jak často a na jak dlouho k výpadkům signálu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


A B

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2017, 15:29:44 »
Tohle rádio má informaci o stavu datového bufferu, stačí párkrát stisknout tlačítko INFO (na přístroji nebo dálkovém ovladači) a na displeji se zobrazí ukazatel naplnění bufferu, na kterém lze kontrolovat kolísání naplněnosti bufferu.

V tomto případě bych hledal problém nejspíš ve wifi. Buď slabý signál v místě umístění rádia (zkusil bych postavit rádio blízko k routeru, aby mezi nimi nebyly žádné překážky), protože to rádio má jen nejprimitivnější interní anténu vyleptanou na plošném spoji. A nebo místní zarušení wifi pásma, což je zvlášť ve městech resp. bytových domech spíš pravidlem (zkusil bych pro připojení využít méně zarušenou 5 GHz wifi síť, kterou rádio umí, ale chce to i náležitý router, což ten Huawei není, 5 Ghz wifi neumí).

Případně bych zkusil se zeptat na specializovaném fóru: https://www.kyou.cz/forum/viewforum.php?f=37
« Poslední změna: 07. 03. 2017, 15:38:17 od A B »


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #4 kdy: 07. 03. 2017, 18:55:53 »
Tak jsem aktuálně zkontroloval menu 2 přijímačů, diskutovaného Silvecrestu a Hamy. V příloze jsou fotky displeje obou rádií a možná je znát rozdíl v naplněnosti bufferu v závislosti od vzdálenosti od modemu UPC, což je vidět i na symbolech úrovní síly wifi signálu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #5 kdy: 07. 03. 2017, 19:51:03 »
když si představím, jak je panelácích na jednom kanále třeba 5 a víc sítí, jak se mezi sebou mlátí, nedivím se, že to zlobí...a nejhorší je to, že není kam utéct, snad jen k 5 GHz, když je možnost...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #6 kdy: 10. 03. 2017, 20:41:05 »
Děkuji všem za odpovědi. :)
Co se týče internetu; konektivitu máme od místního poskytovatele Vivo Connection (optické připojení), jejichž trasa je napojena na Ipex. Pokud měřím ping na www.seznam.cz počítačem připojeným kabelem, naměřím 5ms, průměr a nejvyšší je též 5ms. Ping přes wifi 8ms, maximum je 18ms. Stabilita je tedy zřejmě v pořádku.
Výpadky se vyskytují u všech českých stanic.
Datový buffering je většinou okolo 4-6 čáreček (viz foto) a to jak přes wifi, tak přes kabel. Pokud se dostaví výpadek, samozřejmě jde buffer postupně dolů...
Zajímavé je, že pokud přepnu na nějakou zahraniční stanici, kolonka buffer je bez jedné čárky plná. :o
Rušení wifi rozhodně nehrozí. Bydlíme na vesnici a v umístění rádia jsou maximálně tři wifi. Kanál naší wifi je volný.
Ještě vypozoruji, jestli se rádio sekne pouze při wifi připojení.

Díky za ochotu.  ;)


vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2017, 19:38:54 »
Zdravím po delší době,
dnes jsem hlouběji otestoval stabilitu internetu a došel k pár zajímavým závěrům...
Ztráta paketů je pouze +- 1%, což znamená, že v připojení nebude žádný problém.
Zkoušel jsem ovšem přepnout na vámi zmiňované stanice a ejhle! Buffer jsem měl naplněný stejně jako vy a žádné výpadky se i při delší době poslechu nekonaly. Pokud ovšem přepnu na Radiožurnál, Dvojku a jiné stanice šířené pravděpodobně z Play.cz, buffer je naplněný podstatně méně a vysílání se jednou za čas prostě sekne.
Je tedy možné, že chyba je někde u Play.cz? Výpadky jsem zkoušel u dvou rádií na dvou různých internetech a v podstatě se to potvrdilo. Pokaždé vypadávají jenom stanice z Play.cz a ostatní jedou bez problémů.


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2017, 19:55:31 »
1 % ztráta paketů na WiFi by neměl být problém. Pokud by to bylo do/z internetu, to už by bylo horší a na optice určitě nevyhovující.
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2017, 20:07:31 »
1% ztráta je z internetu prostřednictvím wifi. Je tedy možná chyba na straně Play.cz?


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2017, 20:11:28 »
A to 1 % ztráty je i bez WiFi, když se použije kabel? A z různých zdrojů také nebo jen např. z play.cz?
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2017, 20:41:00 »
Je to ztráta přes kabel, připojení je pomocí wifi k providerovi. Ztráta z Nixu je taky 1%. Zkoušel jsem jiné připojení. Doma máme optiku, tam je ztráta 0%. Ale jak už jsem psal, na obou internetech se sekají vždy pouze rádia z Play.cz.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2017, 22:11:35 »
Přidejte si do svých stanic přes web originál streamy ČRo a porovnejte.


vojtavlcek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #13 kdy: 14. 03. 2017, 13:53:19 »
Děkuji za tip. Bohužel, co se dívám na web ČRo (http://www.rozhlas.cz/iradio/zive/), streamy pochází vždy z Play.cz. Ještě mohu zkusit formát AAC, ovšem datový tok 64Kbit je trochu málo... Buffer je v tomto případě vždy pevně na dvou čárkách a nekolísá. Uvidím, jestli se bude sekat.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sekání internetového rádia
« Odpověď #14 kdy: 15. 03. 2017, 19:50:25 »
Je to ztráta přes kabel, připojení je pomocí wifi k providerovi. Ztráta z Nixu je taky 1%. Zkoušel jsem jiné připojení. Doma máme optiku, tam je ztráta 0%. Ale jak už jsem psal, na obou internetech se sekají vždy pouze rádia z Play.cz.
Dnes jsem pro srovnání zkusil, jak se chovají mé DAB přijímače konkrétně na stanici ČRo Radiožurnál. SIRD 14 C2 je vzdálenější od wifi routeru UPC, má slabší signál a také buffer je naplněn méně. Ale ne tak, že by docházelo k výpadkům poslechu a informace o spolehlivosti je "Excellent". Na srovnávací Hamě je wifi silnější a buffer je spolehlivě dostatečně plněn. Je tedy možné, že ze stejného datového toku SIRD a Hama vytěží různé úrovně kvality příjmu ČRo. Na obrázcích 2 x SIRD, dole Hama.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další