Autor Téma: Selektivita FM tunerů  (Přečteno 180419 krát)

omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 04. 2017, 16:29:26 »
Zdravím lovce FM signálů. Potřeboval bych probrat téma selektivity starých a současných tunerů. S mým anténním systémem pro FM jsem více méně na hranici možného, tak jsem si chtěl příjem rozšířit lepším tunerem. V bazaru jsem si pořídit starší tuner s krokem 25kHz a s přepínáním IF pásma i se dvěma vstupy. Moje zklamání však bylo, že stanice jsou rozlezlé stejně, jako u mého původního tuneru bez přepínání šířky pásma. V režimu wide jsou silnější stanice rozlezlé o 150kHz nahoru i dolů. V režimu narrow je to o něco lepší, ale stanici o 100kHz vedle nenaladím.

Oproti tomu mám 2 měsíce staré autorádio, které spolehlivě naladí silné vedle slabých stanic 100kHz vedle sebe. Třeba tady na jihu mohu poslouchat silné lokální 107,1 a vedle toho slabé maďary na 107,2. Nebo silné 107,5 Hady vedle slabého 107,6 Kamzíku, stejně tak Javorinu 88,0 vedle Pradědu na 88,1.   

To je obecná vlastnost nových i nejlevnějších tunerů, že mají lepší selektivitu než špičkové tunery minulosti nebo mám v něm něco špatně?     
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2017, 16:50:46 »
Tuner se stejným čipsetem jako v koncernových rádiich VW má jedině SONY XDR-F1HD a SONY XDR-S3HD.
tyto rádia obecně jsou na vrcholu možností v příjmu FM rádií. Vyrovnají se jim jedině SDR přijímače Perseus a Elad, nikoliv však ovládáním.
DX-ing bez tohoto tuneru je pouze trápení  8)
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2017, 19:54:08 »
Kvalitní soudobá autorádia volí šířku mf pásma (selektivitu) automaticky, v závislosti na podmínkách. Záleží, co máš v tom tuneru za mf filtry. Pokud tam jsou na Narrow třeba 180 kHz filtry, nebo dokonce 230 kHz, tak to je nedostatečné. Lze je vyměnit za 110 kHz, s těmi je odladění silné stanice 100 kHz vedle bez problémů.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #3 kdy: 18. 04. 2017, 20:44:52 »
Kvalitní soudobá autorádia volí šířku mf pásma (selektivitu) automaticky, v závislosti na podmínkách. Záleží, co máš v tom tuneru za mf filtry. Pokud tam jsou na Narrow třeba 180 kHz filtry, nebo dokonce 230 kHz, tak to je nedostatečné. Lze je vyměnit za 110 kHz, s těmi je odladění silné stanice 100 kHz vedle bez problémů.

Tak to by mě zajimalo jak se to da zjistit, napřiklad jak je u original radií renault a jak u radií pioneer, teda pokud každej pioneer nema jiny filtry.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2017, 21:10:22 »
dxpetr: Zas takový fanda do toho nejsem. Nepotřebuji Balkán, Ukrajinu nebo Německo. Mě stačí Morava a přilehlé části Slovenska a Rakouska. Co pojede, to pojede. Pětikilo za starý tuner + nějaká vlastní práce se ještě dá, ale než finančně náročnější instalace, raději volím internetový příjem.
rdsman: Tuner dokáži otevřít, ale jestli poznám jaké jsou tam filtry, to si nejsem jist. Je na to nějaká pomůcka, třeba barvy? 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2017, 22:18:28 »
Kvalitní soudobá autorádia volí šířku mf pásma (selektivitu) automaticky, v závislosti na podmínkách. Záleží, co máš v tom tuneru za mf filtry. Pokud tam jsou na Narrow třeba 180 kHz filtry, nebo dokonce 230 kHz, tak to je nedostatečné. Lze je vyměnit za 110 kHz, s těmi je odladění silné stanice 100 kHz vedle bez problémů.
Zazrak tech Sony prijimacu spociva v DSP zpracovani mezifrekvence, to zadne klasicke filtry nedostihnou. Selektivita na sousedni kanal (0,2 MHz vedle) tech Sony je 80 dB, u sebelepsi klasiky max asi 50 dB.


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #6 kdy: 18. 04. 2017, 22:32:06 »
ivovi: S analogovou klasikou se na těch 80 dB dostaneš také, při použití úzkých filtrů. DSP už je v těchto podmínkách limitováno dynamickým rozsahem převodníku, analog zase intermodulacemi a šumem.

omar3: Asi by bylo dobré napsat typ toho tuneru.


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2017, 07:31:30 »
dxpetr: Zas takový fanda do toho nejsem. Nepotřebuji Balkán, Ukrajinu nebo Německo. Mě stačí Morava a přilehlé části Slovenska a Rakouska. Co pojede, to pojede. Pětikilo za starý tuner + nějaká vlastní práce se ještě dá, ale než finančně náročnější instalace, raději volím internetový příjem.
rdsman: Tuner dokáži otevřít, ale jestli poznám jaké jsou tam filtry, to si nejsem jist. Je na to nějaká pomůcka, třeba barvy?
no jo, to neni o Balkanu atd.... ale o tom,jestli chces prijimat stanice vzdalene 100kHz od mistnich. Bez DSP-cka v mezifrekvenci to proste nepujde. Prijem hodne vzdalenych stanic je v podstate jen bonus k selektivite tuneru. Pokud prefiltrujes klasicky sebelepsi tuner i na sirku pasma 80 kHz, tak to nebude prilis lepsi, o kvalitnim zvuku ani nemluvě. Uz se to tady zminovalo, tunery s DSP zpracovanim signalu v mezifrekvenci to proste zvladaji.
Jinak se proste budes muset smirit s tim, ze sousedni frekvence bude nepouzitelna.
Co se tyka keramickych filtru, tak je na nich pismenocislicovy kod, ktery udava sirku pasma,  jinak to neni problem zmerit. Fitry pod 100 kHz se huře shaneji. Pokud budes chtit, tak je zmerim, pripadne dodam 110 kHz, ktere se mi vali v supliku.
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2017, 09:11:08 »
 Přiznám se, že do rozhlasových tunerů nevidím už docela dost dlouho. Kdysi dávno jsem si tunery stavěl, dnes to nemá smysl. V každém případě mě ale trochu překvapují potíže se selektivitou. Budu rád, pokud se do tohoto tématu zapojí někdo, kdo má přehled o konstrukci dnešních tunerů. Selektivita vstupních dílů je určitý problém u všech radiových zařízení. Důležité je ovšem vědět, že přílišné omezení šířky MF pásma je stejně nežádoucí jako přílišná šířka. Nadměrné zúžení MF způsobuje nárůst zkreslení, což za jistých limitních podmínek může být velmi nepříjemné. Jako optimální kompromis pro kvalitní sterofonní příjem je považována šířka MF kolem 150-200kHz. Další zvýšení selektivity se řeší jiným způsobem a to je právě to, co je mi divné.
 Za mých mladých let se používal v podstatě jen jeden způsob demodulace FM a tím byl koincidenční demodulátor, který převáděl FM modulaci na NF signál na "hraně" laděného obvodu. V 70 letech se především ve špičkových  amatérských konstrukcích začaly objevovat demodulátory PLL, které zásadně zlepšíly nejen šumové vlastnosti ale právě i selektivitu. Konstrukčně, obvodově a součástkově jsou podstatně náročnější než koincidenční detektory, ale v dnešní době integrovaných obvodů bych se divil, kdyby nebyly standardem. Takže kvalitní tuner by v dnešní době měl mít MF osazenou SAW (PAW) filtrem a PLL demodulátorem. Takováto kombinace by pak měla zajišťovat nejvyšší možnou selektivitu jaká je technicky možná.
 Pokud se tímto mýlím, pak se nechám zasvětit. Opravdu jsem už za ta léta ztratil přehled. Enik.


lance

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 351
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2017, 10:56:02 »
omar3 - o jaké autorádio a jaký tuner se jedná (zn., typ) ??


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2017, 11:26:49 »
Tuner je Pioneer F-504RDS
Autoradio Pioneer MVH-190
Nešlo mi ani o konkrétní typy, ale jestli není lepší si koupit autorádio za 1500, dát ho do nějaké škatule, připojit napájení a zesilovač a jedu. Mě by stačilo dotlačit tuner k selektivitě toho autorádia.
Přes den moc nestíhám, tak moje reakce spíše odpoledne a večer.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #11 kdy: 19. 04. 2017, 12:58:04 »
Podle servisního manuálu jsou při módu Narrow zařazeny filtry s označením na desce F103 a F104. Jsou to filtry typu Pioneer ATF1134, jejich charakteristiky jsem nenašel, ale ze specifikací tuneru lze vyčíst, že mají o čtvrtinu užší pásmo než filtry pro Wide. To není moc velká změna. Pokud jsou na Wide filtry 280 kHz / 3 dB, tak na Narrow to bude opravdu okolo 200 kHz / 3 dB. Čili pokud na pozice F103 a F104 osadíš 150 kHz nebo rovnou 110 kHz filtry, bude výsledek naprosto nesrovnatelný.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2017, 13:45:57 »
Díky, filtry jsem plošňáku našel.
Na F103 i F104 je napsáno 10.7SA. Na filtrech F101 a F102 je napsáno E10.7P. Těsně vedle F104 je ještě nějaký otočný prvek nazvaný Narrow Sens. Dist.
« Poslední změna: 19. 04. 2017, 13:52:34 od omar3 »
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


rdsman

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #13 kdy: 19. 04. 2017, 14:39:39 »
10.7SA má šířku 180 kHz, ten je dobrý na kvalitní oddělení stanic 200 kHz od sebe, ale nikoli 100 kHz
E10.7P má šířku 260 kHz.
Vámi uvedený prvek by měl sloužit k nastavení co nejmenšího zkreslení (distortion) zvuku. Asi bude lepší s ním nehýbat, pokud to vyloženě není nutné (značně nakřáplý zvuk po výměně za užší filtry)


dxpetr

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 300
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube Kanál
    • E-mail
Re:Selektivita FM tunerů
« Odpověď #14 kdy: 19. 04. 2017, 16:01:55 »
Přiznám se, že do rozhlasových tunerů nevidím už docela dost dlouho. Kdysi dávno jsem si tunery stavěl, dnes to nemá smysl. V každém případě mě ale trochu překvapují potíže se selektivitou. Budu rád, pokud se do tohoto tématu zapojí někdo, kdo má přehled o konstrukci dnešních tunerů. Selektivita vstupních dílů je určitý problém u všech radiových zařízení. Důležité je ovšem vědět, že přílišné omezení šířky MF pásma je stejně nežádoucí jako přílišná šířka. Nadměrné zúžení MF způsobuje nárůst zkreslení, což za jistých limitních podmínek může být velmi nepříjemné. Jako optimální kompromis pro kvalitní sterofonní příjem je považována šířka MF kolem 150-200kHz. Další zvýšení selektivity se řeší jiným způsobem a to je právě to, co je mi divné.
 Za mých mladých let se používal v podstatě jen jeden způsob demodulace FM a tím byl koincidenční demodulátor, který převáděl FM modulaci na NF signál na "hraně" laděného obvodu. V 70 letech se především ve špičkových  amatérských konstrukcích začaly objevovat demodulátory PLL, které zásadně zlepšíly nejen šumové vlastnosti ale právě i selektivitu. Konstrukčně, obvodově a součástkově jsou podstatně náročnější než koincidenční detektory, ale v dnešní době integrovaných obvodů bych se divil, kdyby nebyly standardem. Takže kvalitní tuner by v dnešní době měl mít MF osazenou SAW (PAW) filtrem a PLL demodulátorem. Takováto kombinace by pak měla zajišťovat nejvyšší možnou selektivitu jaká je technicky možná.
 Pokud se tímto mýlím, pak se nechám zasvětit. Opravdu jsem už za ta léta ztratil přehled. Enik.
Skutečně kvalitní = tedy poněkud dražší rádia  mají osazeno toto: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/394426/NXP/TEF6730.html
Bandscan
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=3293&usage=D&la=de
http://www.youtube.com/user/DXPETR
Tuner Sony XDR-F1HD  I2C mod
Antény: Korner: FM19.3 horizontal, 2xFM15.12 vertical, DAB 2x YAGI VATEN 14P