Autor Téma: Kvalita zvuku FM radií.  (Přečteno 57025 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kvalita zvuku FM radií.
« kdy: 30. 04. 2017, 18:49:09 »
Ahoj. Nebyl jsem dalek tomu, abych úplně přešel na poslech stanic na DVBT. Zatím jen z poloviny. Na FM rozhlas mne stále ještě vrací Countryradio, protože má pro mne velmi pěkně poslouchatelný a lehce nabasovaný zvuk. Přičemž všechny písničky mají vyrovnanou úroveň.Čímž netvrdím, že je to správně, jen mi to dovoluje poslouchat na levném audiořetězci. Jakmile ale odladím pro změnu jinam, mívám pocit zvukové katastrofy, snad jen radio Blaník mi přijde vyrovnané a možná veřejnoprávní stanice . Co myslíte?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #1 kdy: 30. 04. 2017, 19:30:41 »
Zvuk je u ceskych stanic mizerie a to dlouhodobe.Ale k nejlepsimu zvuku v eteru patri Country Radio, Beat, Expres, Radio 1.
K nejhorsim a odstrasujicim napr. Rockzone, City Radio, Frekvence 1, Impuls, Evropa 2, Cerna Hora, Oldies Radio atd.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


lkozakl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #2 kdy: 30. 04. 2017, 20:58:16 »
Tak to máš nas*..ný v uších. Radio Beat je srovnatelná kvalita zvuku jako u naprostého diletanta mono Rádia Impuls. Co "zní" tak jsou většinou Zlínská rádia.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #3 kdy: 30. 04. 2017, 21:41:49 »
...Ale k nejlepsimu zvuku v eteru patri Country Radio, Beat, Expres, Radio 1...

Tak to máš nas*..ný v uších. Radio Beat je srovnatelná kvalita zvuku jako u naprostého diletanta mono Rádia Impuls. Co "zní" tak jsou většinou Zlínská rádia.

 :) jak to tak bývá tak ta smršť reakcí a quazi argumentací bude strhující :) box! (nebo jak to ten rozhodčí v box ringu zahajuje)

DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #4 kdy: 30. 04. 2017, 22:22:56 »
Toto není ring. Tady se nedá jednoznačně určit vítěz, který bude mít ruce nad hlavou, když soupeř už je odpočítán. Každý má jiné uši, jinou aparatůru a jinou představu o kvalitním zvuku.
Mně v jihomoravském regionu zvukově silně vadí Dálnice, Signál a Rubi. Ostatní se dají akceptovat.   
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Hyvrys

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2017, 10:29:18 »
Pro mě je nejhorší zvuk stanice rádio Rubi ve Vyškově na frekvenci 96.4. Toto rádio va pustím na čemkoliv tak oproti jiným stanicim hraje úplně "bez basů". Nevím čím to je, asi to mají metal špatně nastavené nebo co, ale oproti např. jejich domovské frekvenci je to hrůza.. Když jedu např autem a samo se to přeladí na Vyškovskou frekvenci, tak to musím přeladit ručně nazpátek, páč ten zvuk je fakt katastrofa  :-\


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #6 kdy: 01. 05. 2017, 10:33:41 »
Pro mě je nejhorší zvuk stanice rádio Rubi ve Vyškově na frekvenci 96.4. Toto rádio va pustím na čemkoliv tak oproti jiným stanicim hraje úplně "bez basů". Nevím čím to je, asi to mají metal špatně nastavené nebo co, ale oproti např. jejich domovské frekvenci je to hrůza.. Když jedu např autem a samo se to přeladí na Vyškovskou frekvenci, tak to musím přeladit ručně nazpátek, páč ten zvuk je fakt katastrofa  :-\

A není to jen na moravě, třeba radio hey z benešova hraje krasně včetně vejšek, žadne zkreslení, ale jakmile to přeladí třeba na jablonec tak jsou zkresleny výšky. Severočeská verze evropy 2 hraje taky dobře, bez zkreslení, zaleží akorad co maš za repraky, naopak beat tu hraje katastrofalně, jakoby to někdo pustil pod polštářem, ale zase v praze hral dobře.
pak je tu ještě hraje kiss, černa hora a par dalších, ale to je tak obyč, jeden čas byl kiss převejškovanej až hruza.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #7 kdy: 01. 05. 2017, 18:10:43 »
Nedivím se, že posluchači Rádia Beat mohou občas reagovat trochu podrážděně. Ta hudba, co tam hrají, to je jako mít celý den puštěný motor Jawy 350.

to co říkáte  není pravda a to mám dost fajné ucho na výběr muziky a nejsem advokát rádia Beat; některé bloky rádia Beat nemusím (to ale není problém rádia Beat) ale některé bloky jsou dobré; to samé platí pro Color a Hey; na autorádiu mám stanice naladěny v pořadí Color, Beat, Hey, R-Wien, Čro1 a Čro2. Pokud řešíme obsah muziky, pravdou je, že se najdou chvíle kdy jdu raději do Čro.

Zvuk stanic - a nyní se hezky obnažilo že to není DAB problém - je zřejmě neuchopitelné téma protože ten řetězec zdroj nahrávky - vyslání do éteru je netransparentní proces a článek, o kterém jsem se již zmínil v jiném tématu Cascaded Audio Coding, který definuje typický vysílací řetězec do pěti fází kde může dojít k redukci datového toku signálu: pořízení, kontribuce, studio, distribuce a vysílání není asi problém jenom DAB ale i FM protože analog FM - nyní jenom má domněnka - neznamená, že analogovému výstřelu na vysílači nepředcházely digitální mišmaše různých kodeků a navíc o různě kvalitě. A to opomíjíme žonglování s kompresí dynamického rozsahu.

Další pravdou je, že při příjmu v autě na trase Brno - Příbor jsem hrubě diskriminován výběrem nabídky; objeví se tam např. Rubi, Haná, Helix a při jejich volbě ten zvuk tak tahá za uši, že od toho jdu okamžitě pryč; nespecifikuji u kterých, to si nepamatuji - navíc mně odradí i obsah - a zůstane osvědčené Čro.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2017, 21:31:57 »
U ceskeho DAB+ je jednoznacny problem a to mizerny datovy tok.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #9 kdy: 03. 05. 2017, 07:35:23 »
K tomu radiu Beat. Přikláním se k rozporuplnosti názorů, neboť mi většinou hudba (či zvuk?) na 107,5 nevyhovuje, ale pak jsem to jednou pustil v posázaví na starém RFT/TESLA řetězci a zvuk byl v tu chvíli parádní. Takže pokud chci poslouchat dobrý zvuk kdykoliv po každém stisknutí knoflíku, musím na Countryradio nebo Blaník. Jinak díky za názory.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #10 kdy: 03. 05. 2017, 08:26:59 »
... Stejně na to už nikdo nekouká, protože veřejnoprávní TV a rozhlas se zaměřují na důchodce. Už nemají schopnost oslovit mladé.
Neživí mne, ani až tak moc nezajímá, statistika sledovanosti komerčních a veřejnoprávních stanic. Schopnost oslovit věkové kategorie ale lze ze sledovanosti vypozorovat. Co ale považuji za maximálně povrchní, je používat a argumentovat kategorií "důchodce". Je to snad vymezení věkem, nebo účastí na pracovním procesu? A, jak "důchodce" definuje drahý králík? Některé stanice přiznávají jednu věkovou hranici 54 let. Jiné, pro výhodnější výsledky, použijí takový věkový interval, aby jim sledovanost vyšla lépe. Sám spadám do seniorské kategorie 70+ a přesto stále pracuji, na TV a rozhlas proto nemám během dne čas. Čím tedy ČT a ČRo oslovují po většinu dne milion důchodců, to nevím a rád si to nechám od dr. králíka vysvětlit. Asi na to má zřízenou velkou agenturu, že si dovolí pronášet tak rezolutní poznatky?

Když se tedy vrátíme zpět k tématu, kde se jedná o kvalitě zvuku FM rádií, proč to někdo spojuje se sledovaností ČT? Proč tvrdí, že se "stejně na to už nikdo nekouká"? Posluchači rádia na přijímač koukají a na kvalitu zvuku rozhlasu to má vliv?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #11 kdy: 03. 05. 2017, 08:52:46 »
Lepší zdroj kvalitního poslechu je Youtube (beze srandy). Já poslouchám Youtube na zesilovači Pro-Ject a sluchátkách Koss PRO/4AAAT. Myslel jsem si, že to byla nedobrá koupě, ale za těch pár let se to docela rozehrálo. Takže to není vyloženě špatná sestava. Youtube je lepší než česká rádia.
https://www.youtube.com/watch?v=3xsP3u-CVO4
Uvedené může vyvolat dojem, že za vzor zvukové kvality považujete vlastněnou sestavu. Zesilovače Pro-Ject jsou k dispozici v cenových kategoriích od 3 do 25 tisíc. Asi mezi nimi bude rozdíl? Co ale nedovedu vůbec pochopit, jak se dá časem zesilovač se sluchátky rozehrát? To není víno, nebo koňak. Můžete to vysvětlit nějak technicky? Asi také není korektní srovnávat YT a česká rádia. Jak na internetu, tak v rádiu, je k dispozici kvalita zvuku podle zdroje, metody přenosu a konkrétní stanice.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


pajas2

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 724
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #12 kdy: 03. 05. 2017, 09:32:02 »
poslouchal CD na rozdrbaných drahých sluchátkách. Tato sluchátka už měly na hlavě asi pravděpodobně tisíce lidí. Zvuk byl dokonalý, dynamický, přirozený.
A tato stejná sluchátka, když byla nová, tak hrála špatně? :)
DVB-S: tuner 3x DVB-S2; motor (cca 45°E-cca 10°W); solo 23,5°E/19,2°E
DVB-T: tuner 1x DVB-T; od Krašova přes Ještěd, Krásné po Javořici,  Cukrák + celá Praha
FM: tuner; 5prvková anténa; rotátor
DAB+: Yamaha T-D500
DreamBox 7080 HD s 2 TB HDD (4 tunery)


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #13 kdy: 03. 05. 2017, 11:41:38 »
Je to otazka spise viry nez techniky
https://www.wired.com/2013/11/tnhyui-earphone-burn-in/

V kazdem pripade je takova vira docela v kontrastu s obhajobou pouzivaneho datoveho toku v DAB. :D
DAB ... Ten bitrate je dostatečný (komprese je dvakrát efektivnější než mp3). ...


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Kvalita zvuku FM radií.
« Odpověď #14 kdy: 03. 05. 2017, 15:26:19 »
Ten bitrate je dostatečný (komprese je dvakrát efektivnější než mp3). Česko si nemůže dovolit luxus. Platí to i v televizním vysílání, kdy německá ZDF HD dnes vysílá na satelitu s bitrate 14 Mbps. Stejně na to už nikdo nekouká, protože veřejnoprávní TV a rozhlas se zaměřují na důchodce. Už nemají schopnost oslovit mladé.
Máš zvlášní názory. Kvalitní rocková hudba jedné z nejlepších českých stanic ti nevoní a zvukový hnůj českého DAB považuješ za dostatečnou kvalitu. Přitom opravdu poslouchatelný zvuk u komprese HE-AAC v2 začíná až někde nad 80kbps...
Loudness War zabijí hudbu!