Autor Téma: Satelitní radia, jak a kde a čím?  (Přečteno 59838 krát)

Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Satelitní radia, jak a kde a čím?
« kdy: 23. 05. 2017, 18:38:35 »
Ahojte, poraďte. Rád bych přešel na poslech sat radií českých i německých. Předpokládám kvalitu srovnatelnou s CD.(??)
Co si mám koupit za přijímač, dnes mám už starý bez HDTV. Prý to najdu na Astrách.Děkuji za podrobnou info.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #1 kdy: 23. 05. 2017, 18:57:39 »
Na CD kvalitu zapomeň... Vysílá se i na DVB-S2 transpondérech, takže potřebuješ HD receiver. Na pozici 19,2E německá, na 23,5E česká.
« Poslední změna: 23. 05. 2017, 19:00:32 od Michal Toth »
Loudness War zabijí hudbu!


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #2 kdy: 23. 05. 2017, 19:20:59 »
Tak to nemá cenu řešit, když to neumí CD. To se naučím poslouchat ty nejlepší mp3ky postahované z internetu a jen takovou hudbu, co se mi líbí. Nebo si zprovozním gramofon. Pokud jsem řekl něco technicky špatně, sem s tím.


pevy

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 495
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #3 kdy: 23. 05. 2017, 19:23:37 »
I když lze ještě poslouchat mnohá rádia (i česká) na staré přijímače (DVB-S), rozhodně lze novější standart (DVB-S2) vřele doporučit i pro poslech rozhlasu, protože přesun do nového formátu postihne dříve či později všechna rádia. Pokud jde o kvalitu, asi lze běžnými prostředky těžko získat kvalitnější zdroj (byť to třebas nebude "CD kvalita"). Zastánci VKV vysílání mi možná budou odporovat, ale vězte, že rádia, vysílající na satelitu používají právě tuto technologii jako zdroj modulace pro své pozemní vysílače. Co se týče výběru stanic - lze samozřejmě přijímat mnoho zahraničních stanic všech možných hudebních žánrů, ale nabídka českých stanic je podstatně skromnější. Mimo několika programů veřejnoprávního Českého rozhlasu je zde k mání v podstatě jen Country rádio, Beat, Proglas rádio Zet - i slovenských stanic je zde k mání o dost víc.
Při koupi DVB-S2 přijímače (s důrazem na příjem rozhlasu) je bohužel v poslední době problém s absenci analogového nízkoúrovňového výstupu zvuku (typicky "stereovýstup" na CINCH konektorech) u většiny přijímačů.
DVB-T/T2: Černá hora (K26,28,31,45), Krásné (K26,28,34), Kojál, Praděd, Klodsko (K22,25,33,46,47), Andrlův chlum (K21), Sněžné jámy (K22,24,30,37,47), RS5 Litomyšl (K35).
DAB: Teleko Černá hora 5D, ČRo 12C+12D, Polskie radio Klodsko 5B


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #4 kdy: 23. 05. 2017, 19:34:50 »
Lepší je použít S/PDIF, než analog.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #5 kdy: 23. 05. 2017, 19:56:04 »
Lepší je použít S/PDIF, než analog.
Je to úplně jedno...
Loudness War zabijí hudbu!


Dan Rozsíval

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 838
    • Zobrazit profil
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #6 kdy: 24. 05. 2017, 08:35:24 »
Za zmínku určitě stojí i anglická rádia na 28,2E.
DVB-S: 2x GM 9080 a GI Voyager II:  Toroidal T-90: 28.2E,23.5E,19.2E,16E,13E,9E,7E,5E,1W,4/5W,12.5W,15W + 39E,42E,46E,52E.
DVB-T: Dibox T-22,T-30: MUX1,2,3,4,RS7,RS8.


Petr Hajčiar

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 64
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #7 kdy: 24. 05. 2017, 09:20:24 »
Co se týče rádií, jedna věc je kvalita přenosového kanálu, druhá věc je, jak hodně předzpracované audio se do toho kanálu vpustí. Rádia, která na Astře 19,2 mají k dispozici velkorysých 320 kbit/s, mají přinejmenším potenciál hrát jako CD. Každá z těch stanic ovšem používá svoje vlastní zpracování zvuku a tak na satelit pouští třeba modulaci přizpůsobenou pro VKV vysílače. Jsou tam ale i takové stanice, které nedusí dynamiku a neořezávají spektrum na 16 kHz - což napovídá, že nechávají zvuku "volnější průběh". Ty jsou zvukově opravdu dost dobré. Chce to poslechnout a vybrat si.


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #8 kdy: 24. 05. 2017, 09:43:56 »
Tedy shrnutí:
1. Včera jsem poslouchal přes mp3 v kvalitě 192kb na pohodičku a dobrý.
2. Poslouchám stanici Jazz přes DVBT a dobrý, taky pohoda, nejsem znalec jazzu, jen mne uklidňuje, takže jestli tam chybí dva nebo čtyři tóny nepoznám.
3. Už jsem tu psal, že mi vyhovuje zvukově Country radio na FM.
4. Odbočka: Tak ono už to funguje na pozemní. (Ke dni 20.4.2017 je možné přijímat 14 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2)
5. Koukám, že to na satelit stojí pár korun : https://www.alza.cz/amiko-dvb-s2-prijimac-impulse-d3850517.htm,
takže když si koupím tenhle univerzál, naladím na Astrách všechno co je tam teď a v budoucnu přechod na DVB-S2. Ano?
6. Pochopil jsem to tak, že přechod na nový formát je více vysílačů ve stejné kvalitě jako DVB-S(T) + sem tam dle jejich nálady přenos ve vysoké kvalitě.


Marek Vajdík

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 77
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #9 kdy: 24. 05. 2017, 09:51:54 »
Pokud jde o obsah, tak mi docela mrzi konec slovenske Rockove republiky na satelitu. Celkem rad jsem to radio mel pusteny jako kulisu. Bez zbytecnych kecu. Playlist takovej vyvazenej rockovej kompromis. Bylo to poslouchatelne. Skoda, ze to majitel zmenil na jiny typ radia....


Roman Bárta

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 451
  • Tape deck - nádherná nostalgie....
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #10 kdy: 24. 05. 2017, 10:16:30 »
Ještě jedna pro mě důležitá věc. Na příjem rádií ze satelitu, je rozhodně lepší satelitní přijímač s displejem, který ti ukáže název stanice, a můžeš tedy jet pouze zvuk přes věž, nebo samostatný zesilovač, a nemusíš mít u toho zapnutou Tv, abys viděl, co vlastně posloucháš....
DVB-T-
 k.33,58,55 Buková Hora, 25 Čer.Studnice, 30 Ústí n.Labem, 44 Louštín, 60 (38) Trutnov, RS7-50 Klínovec, 21 Ústí n. Labem, reg.síť 9-Most
             34,48,52-Krašov, 56, RS7-38, RS1-37- Plzeň
Dvb-s -0,8W, 5W, 5E, 13°E, 19,2°E, 23,5°E, 28,2°E + Skylink+Freesat
UPC Kabel
FM-Sony ST-SE 700


Adolf Shitler

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #11 kdy: 24. 05. 2017, 12:00:39 »
Lepší je použít S/PDIF, než analog.
Je to úplně jedno...
To samozřejmě není, protože digitální výstup můžu propojit s digitálním vstupem kvalitního zesilovače a nemusím sázet na analogový výstup SAT receiveru, který je takřka vždy jenom průměrný (de facto "do počtu").


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #12 kdy: 24. 05. 2017, 12:47:33 »
Ještě jedna pro mě důležitá věc. Na příjem rádií ze satelitu, je rozhodně lepší satelitní přijímač s displejem, který ti ukáže název stanice, a můžeš tedy jet pouze zvuk přes věž, nebo samostatný zesilovač, a nemusíš mít u toho zapnutou Tv, abys viděl, co vlastně posloucháš....
Jasný. Na to jsem taky přišel. Přinejhorším postačí čísílko a papírek se seznamem stanic.
Vybral jsem tenhle, může být? https://www.electroworld.cz/ab-cryptobox-650hd-sat-prijimac#product-reviews
Digitální vstupy na zesilovačích nemám.....


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #13 kdy: 24. 05. 2017, 18:15:54 »
Lepší je použít S/PDIF, než analog.
Je to úplně jedno...
To samozřejmě není, protože digitální výstup můžu propojit s digitálním vstupem kvalitního zesilovače a nemusím sázet na analogový výstup SAT receiveru, který je takřka vždy jenom průměrný (de facto "do počtu").
Je to jedno. I levný přijímač má dobrou kvalitu analogového výstupu zvuku a i kdyby neměl, kvalita zvuku satelitních rádií je většinou tak nízká, že se to stejně nepozná... Pokud by vysílali v DD nebo v DD+ tak ano, ale v MPEG ne.
Loudness War zabijí hudbu!


Thomas987

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Satelitní radia, jak a kde a čím?
« Odpověď #14 kdy: 25. 05. 2017, 07:34:37 »
Je to přesně obráceně. Kvalitu zvuku rozlišíš nejlépe, když se nejedná o žádnou mistrovskou nahrávku z roku 2017. V případě obrazu je to mimochodem stejné, protože UHD vypadá dobře na každé televizi. A neexistuje televize, která by to zobrazila mizerně. Takže potřebuješ něco zvukově mírně nepovedeného.
Je obecně známo, že kvalitní nahrávka zní dobře i na levných audiosestavách. Proto jsem opustil představu pořízení si high end hifi sestavy za velké peníze a jdu právě tou cestou výběru kvalitního zdroje zvuku. Při poslechu na středně dobré audiosestavě.