Autor Téma: Vypínání FM rádia v norsku  (Přečteno 26053 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vypínání FM rádia v norsku
« kdy: 17. 06. 2017, 18:22:02 »
Zdravím, když se psalo o vypnutí Norského FM ale pak nic, už mají nějakou dobu vypnutou pěknou řadu fm vysilačů, tak mě jazímají poznatky. Jaky to mělo dopad, jak se s tim vyrovnali, jak probíha přechod na dab+  jak se s tim smiřují motoristé a tak dale. Norsko má být první zemí která vypne FM, později tamní menší komerční stanice. Situaci sledují další státy, podle poznatků z norska se bude řídit británie, švýcarsko, dánsko, německo, ale i další země. Snad mají ty jejich adaptérské anteny homologaci aby pak nebyli problemy s policajtama či stk že to na čelním skle nema co dělat, napřiklad u nas se mužou posrat i z debilni staré znamky ši wunderbaumu na zrcatku, tak aby tem fizlum neprask kokot kddyž uvidej někoho s přilepenou anténou.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2017, 21:26:23 »
toto info problema, protože to možná diskutují místní na fórech v norštině, pokud je tam nějaký problém tak to DAB bijci (patřím mezi ně) v Evropě asi moc ventilovat v médiích nebudou.

Nicméně na worlddab byla 2.6. zpráva, že více než 1 milion aut v Norksu má DAB rádio; 38 % aut má DAB rádio, což znamená, že polovina majitelů aut, kteří poslouchají rádio denně, mají v autě DAB; napsáno v anotaci v angličtině.

V překladu google z origoš norského článku je obecná věta "stále více a více lidí upgraduje na DAB rádio do auta"; můžeme jenom spekulovat jak důsledně informoval autor výroku Ole Jørgen Torvmark, šéf Digital Radio Norway, nebo novinář, který článek napsal, jestli se tedy jedná doslovně o montáž "DAB rádia" anebo obecně "DAB poslechu", což by zahrnulo i DAB adaptér.

Rozesmála mně tvá poznámka aby někomu "neprask k.kot" z přilepené antény :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2017, 18:16:38 »
http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/svycarsko-ceka-prechod-na-dab-v-roce-2024-zbyva-37-vymenit-milionu-autoradii--1735906

Druhou zemí která oznamila vypínaní je Švýcarsko.v roce 2020 ma přechod začít a v roce 2024 mýt hotov.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


alipasa

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2017, 21:08:54 »
Jak to v naší kotlince bývá zvykem, tak doženeme a i předeženeme. Proto nám v Berouně vypnuli už i DAB+.   ;)


J T

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 86
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #4 kdy: 21. 06. 2017, 15:42:53 »
Poznámka k instalaci nalepovací antény - samozřejmě je-li s tím majitel vozu svolný, je lepší vrtat a prut, ovšem 99% lidí bude chtít jen nalepovačku. Osobně je mi DAB díky programové náplni ukradené, ale několika lidem jsem již anténu instaloval a jednak jako prevenci proti prudícím poldům, druhak z technického hlediska, aby byla anténa dále od motoru, vždy jsem ji lepil dle možností do levého dolního či lépe horního rohu zadního skla, jen jednou u kombíku na levé zadní pevné sklo nad kufrem. Orientace vertikální. Jediný opruz je táhnout kabel pod plasty na bocích prazích vozu, ale dá se to, pak vpředu se jen dostat kabelem nahoru a do přístrojovky k rádiu a je vyřízeno. Podobně lze provést instalaci pravostrannou, je-li v přístrojovce lepší přístup k rádiu zprava, jen nějakému pedantovi by mohl vadit pohled na anténu v zrcátku. Na levé straně je totiž "skryta" za hlavou řidiče.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #5 kdy: 21. 06. 2017, 18:32:11 »
Poznámka k instalaci nalepovací antény - samozřejmě je-li s tím majitel vozu svolný, je lepší vrtat a prut, ovšem 99% lidí bude chtít jen nalepovačku. Osobně je mi DAB díky programové náplni ukradené, ale několika lidem jsem již anténu instaloval a jednak jako prevenci proti prudícím poldům, druhak z technického hlediska, aby byla anténa dále od motoru, vždy jsem ji lepil dle možností do levého dolního či lépe horního rohu zadního skla, jen jednou u kombíku na levé zadní pevné sklo nad kufrem. Orientace vertikální. Jediný opruz je táhnout kabel pod plasty na bocích prazích vozu, ale dá se to, pak vpředu se jen dostat kabelem nahoru a do přístrojovky k rádiu a je vyřízeno. Podobně lze provést instalaci pravostrannou, je-li v přístrojovce lepší přístup k rádiu zprava, jen nějakému pedantovi by mohl vadit pohled na anténu v zrcátku. Na levé straně je totiž "skryta" za hlavou řidiče.

Hlavni je aby na čelnim skle nevadila, na jinych nevím, ale ten kdo si ji nalepi tak znaš naše fizli a naše stk, mužou te poslat řitě, no ja radeji původni antenu vyměnil, mam normalně na střeše antenu i pro dab+ kus za kus vyměněn a je to, takže až dab dab radio, tak signal pujde z anteny na střeše ;) což je vyhoda oproti nalepovaku v autě, jsm zastance že antena patří na střechu ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #6 kdy: 21. 06. 2017, 22:42:47 »
dobré podněty, ale ne o Norsku, přesuňte to někam aby to bylo logicky dohledatelné.

Taky mi chybí základní úvaha FM versus DAB auto anténa z hlediska délky prutu chvástajícího se nad kapotou ve vztahu k vlnové délce; tam jsou tuším taky různé rošády jakéhopak násobku (zlomku) vlnové délky má/může být rozměr antény k optimálnímu příjmu.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #7 kdy: 16. 12. 2017, 08:19:33 »
Tak norsko přešlo na dab+ v fm není takřka nic až na pár malých soukromych lokanich stanic s nizkým výkonem, ale i ti přejdou behem 5ti let na dab+ původní FM pásmo je aktuálně nevyužívane, co s nim bude nikdo neví, možna nějake "přenosy" jako u nas v pasmu vhf 1. Tahle situace kdy nikde neběží žadne vysokovýkone vysilače a veřejnoprávní sít opustila eter, není tedy co by rušilo, pokud mají v norsku DXery tak musejí mít naopak velkou radost, kdo pamatuje dobu nebo o ní četl než se v česku začlo vysilat na dnešním FM, kdy bylo možne přijímat například němce na extremni vzdalenosti, tak tento stav bude v norsku možný, nejen se švédskými stanicemi.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #8 kdy: 21. 12. 2017, 20:41:48 »
no alespoň Jarda Honzík na si dal tu námahu a na digizone.cz napsal o FM/DAB přepnutí v Norsku.

To uvolnění frekvencí pro DXery je zajímavý podnět, ale mně spíše zajímá reakce posluchačů na DAB "switchover"; zrovna včera článek na worlddab použil větu o očekávané poslechovosti v 1. čtvrtletí 2018; já jsem si říkal, že dejme tomu jeden rok a pak se podívejme co to v Norsku udělalo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #9 kdy: 23. 03. 2018, 22:13:08 »
... mně spíše zajímá reakce posluchačů na DAB "switchover"; zrovna včera článek na worlddab použil větu o očekávané poslechovosti v 1. čtvrtletí 2018; já jsem si říkal, že dejme tomu jeden rok a pak se podívejme co to v Norsku udělalo.

i když jsem řekl abychom tomu dali rok co z toho vzejde:
kvartál s kvartálem se sešel a zde je realita poslouchanosti DAB rádia v Norsku(po vypnutí FM koncem 2017):

- nové stanice díky DAB mají téměř jednu třetinu celkové poslechovosti rádia
- počet celoplošných stanic přechodem na DAB vzrostl z 5 na 31
- věrnost posluchačů rádia byla na 98 % v porovnání leden 2018 versus leden 2017 na týdenní poslechové bázi
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2018, 18:21:15 »
Hlavně tam nemají tak prasácké datové toky a tak zoufalý zvuk jako zde v ČR. Neporovnatelné.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #11 kdy: 26. 03. 2018, 21:28:49 »
tak neplivejme na DAB jako takové; mimochodem jak víš jak to zní v Norsku?
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #12 kdy: 31. 03. 2018, 16:24:01 »
Jezdím tam pravidelně s kamarádem pro ryby.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #13 kdy: 31. 03. 2018, 17:09:12 »
Jezdím tam pravidelně s kamarádem pro ryby.

Zkoušel jste všechny stanice? Třeba veřejnopravni stanice budou mít kvalitni zvuk, aspon ty hlavní, ale co ty menši, regiony, tematické či privatni radia?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypínání FM rádia v norsku
« Odpověď #14 kdy: 31. 03. 2018, 22:50:35 »
Jezdím tam pravidelně s kamarádem pro ryby.

ryba to má jednodušší, ta smrdí jen z jednoho konce, tedy od hlavy; DAB smrdí ze dvou konců, tedy od vstupního a výstupního datového toku :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno