Autor Téma: Digitalizace 200 českých filmů - Kašlání na "normálního" diváka?  (Přečteno 45559 krát)

blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
http://blog.3tecky.cz/65-200-ceskych-filmu-pro-digitalizaci
http://www.mediadeskcz.eu/uploaded/navrh_koncepce_digitalizace_ceskych_filmovych_del.pdf
http://www.mediadeskcz.eu/uploaded/20100701112807-digitalizace_brozura_final.pdf - doporučuji
Přijde mi, jakoby komise, jenž vybírala "elitních" 200 českých filmů, byla poněkud odtažena od reality. Kvůli filmům, které sice zřejmě mají vysokou uměleckou hodnotu, což ovšem ocení mizivé % populace, se nedostane na filmy, těšící se neskutečné divácká popularitě (a raději ještě upozorním, že nemám na mysli "Slunce, seno...")

Filmy, jenž mají pomyslného Černého Petra (btw: film Černý Petr Černého Petra nemá  ;) )

Pension pro svobodné pády
Hříšní Lidé města Pražského (4x)
Hogo Fogo Homolka
Homolka a Tobolka
6 Medvědů s Cibulkou
Princ a Večernice
Jak utopit dr. Mráčka
Pane, vy jste vdova
Zabil jsem Einsteina, pánové.
Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Noc na Karlštejně
Jáchyme, hoď ho do stroje
Holky z porcelánu
Trhák
Což takhle dát si špenát
Básníci (3x)
Já to tedy beru, šéfe
Jen ho nechte, ať se bojí
Zítra to roztočíme, drahoušku
Co je doma, to se počítá, pánové
Kamarád do deště
Vrať se do hrobu
Tajemství hradu v Karpatech
Příště budeme chytřejší, staroušku
Dobří holubi se vracejí
« Poslední změna: 18. 07. 2010, 09:31:21 od blueflash . »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Noci na Karlštejně je škoda
Loudness War zabijí hudbu!


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Noci na Karlštejně je škoda

Jenom klid, místo toho je tam asi 60 filmů, o kterých 95% populace v životě neslyšela a 99,5% je v životě neviděla. Ale tuto drtivou většinu populace zřejmě pokládá ta intelektuální elita za´nekulturní póvl.

Aby bylo jasno - nezpochybňuji kvality některých snímků, protože je nedokážu posoudit, ovšem kritizuji to, že té komisi je zřejmě kdesi u análního otvoru něco jako divácký ohlas.
A přitom tenhle projekt je, pokud se nemýlím, financován z peněz daňových poplatníků.

Pokud to trochu zjednoduším, tak je to asi tak, kdyby volila jen úzká skupinka intelektuálů za zbytek populace, pak by to bylo asi nějak takto: 35% TOP, 20% Zelení, 20% ODS, 10% VV, 5% ČSSD, 5% SSO, 5% zbytek.


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Ale vždyť to je jen první etapa. Je zřejmé, že se jedná o průřez celou kinematografií. A obávám se, že je skutečně ty staré neznámé filmy musí dostat přednost, neboť zub času je neúprosný a za pár let už z jejich původních filmových pásů taky nemusí nic digitalizovatelného zbýt.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Přečetl jsem si seznam filmů které prošly sítem pro digitalizaci, a musím se přiznat, že s tímto seznamem souhlasím. Bezesporu je možné tento seznam dále rozšířit o mnoho dalších hodnotných děl. Nikde ale není psané, že je to uzavřená kapitola která nebude mít pokračování. Zmiňovaná Noc na Karlštejně si jistě zaslouží digitalizaci v HD.
  Dovolím si ale prezentovat svůj vlastní pohled na věc. Naprosto drtivá většina filmů které byly vybrány do první etapy digitalizace je možné vidět jako "národní kulturní památku," a v mnoha případech nekomerční. Jedná se tedy o díla která jistě mají velkou kulturní hodnotu, a proto si zaslouží záchranu v podobě digitalizace. Některá z nich možná neznáme právě proto, že jejich současná technická kvalita nedovoluje jejich promítání nebo vysílání. Mnohé z těchto filmů znám jako Film pro pamětníky, a již před třiceti lety hlasatelky v televizi upozorňovaly na sníženou technickou kvalitu filmového pásu. Urychlený převod do digitální podoby tak opravdu bude asi jedinou možnou cestou k jejich záchraně.
 Mimo to nikde není řečeno, že mnohá jiná díla nebude možné digitalizovat a převádět na HD jako komerčně úspěšné filmy a seriály právě díky jejich komerčnímu úspěchu. Kterákoliv televize nebo jiná společnoust si může nechat digitalizovat kterýkoliv film, a následně tuto kopii komerčně využít. Právě díky komerčnímu úspěchu to bude snazší než u těch méně komerčních děl. Jistě tedy dojde i na ty filmy které zatím mají toho pomyslného Černého Petra.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Taková malá anketní otázka - kolik filmů jste z těch 200 viděli celé od začátku do konce?
Já 17. Hm, tak to není moc, viďte?  :o

Jinak tedy by mne celkem zajímalo, zda by například NFA či Fond pro rozvoj české kinematografie poskytl soukromníkovi filmové pásy, jenž by je chtěl za komerčním účelem zdigitalizovat.

Jinak nevíte, zda ČT rovněž skenuje ty své pásy po jednolivém políčku nebo je snímán jedoucí film?

A samozřejmě, i po roce 1991 vzniklo mnoho skvělých filmů (Playgirls, Byl jednou jeden Polda, Kameňák, Jak ukrást Dagmaru, Waterloo po česku), kdo se postará o digitalizaci u nich?  ???

Samozřejmě jsem to s těmi příkladu myslel poněkud ironicky. :) Pokud budu seriózní, tak:
Kolja
Tmavomodrý svět
Pelíšky
Pupendo
Musíme si pomáhat
Babí léto
Želary
Rebelové
Šakalí léta
Knoflíkáři
Samotář
Návrat Idiota
Otesánek
Báječná léta pod Psa
Jedná ruka netleská
Je třeba zabít sekala
Krev zmizelého
Lotrando a Zubejda
atd...

Jinak další snímky s "Černým Petrem"
S Čerty nejdou žerty
Malá mořská víla
Léto s kovbojem
Na Samotě u lesa
Smrt stopařek


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Jinak tedy by mne celkem zajímalo, zda by například NFA či Fond pro rozvoj české kinematografie poskytl soukromníkovi filmové pásy, jenž by je chtěl za komerčním účelem zdigitalizovat.
Já se obávám, že to tak jednoduché nebude. Archiv nebude riskovat poškození kopie. Ale mohli by zkusit smlouvat, že digitalizovaný materiál zase dostane archiv jako nový master. Aspoň tak jsem to četl, když se kdosi pokoušel zkušebně digitalizovat 10 minut filmy Markéta Lazarová z původního negativu.

A samozřejmě, i po roce 1991 vzniklo mnoho skvělých filmů (Playgirls, Byl jednou jeden Polda, Kameňák, Jak ukrást Dagmaru, Waterloo po česku), kdo se postará o digitalizaci u nich?  ???

Samozřejmě jsem to s těmi příkladu myslel poněkud ironicky. :) Pokud budu seriózní, tak:
Kolja
Jejich majitelé, tedy producenti.


Enik

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 592
  • Vědomí vlastní neznalosti je klíčem k poznání.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Pokud jde o některé z novějších filmů, tak ty už jsou digitálně točené nebo mají kompletní digitální mástr. Zrovna Tmavomodrý svět je takto myslím dělaný především kvůli velkému počtu trikových scén.
 V dnešní době je už celkem normální, že se filmy točí na EHD, a teprve pro filmovou distribuci se kopírují na "celuloid." Mástering je ovšem kompletně digitální. Takové filmy není nutné znovu digitalizovat.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
Pokud jde o některé z novějších filmů, tak ty už jsou digitálně točené nebo mají kompletní digitální mástr. Zrovna Tmavomodrý svět je takto myslím dělaný především kvůli velkému počtu trikových scén.
 V dnešní době je už celkem normální, že se filmy točí na EHD, a teprve pro filmovou distribuci se kopírují na "celuloid." Mástering je ovšem kompletně digitální. Takové filmy není nutné znovu digitalizovat.

No, dobře, ale proč už něco takového, jako je Tmavomodrý svět, není v HD už v nějaké distribuci :)


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil

No, dobře, ale proč už něco takového, jako je Tmavomodrý svět, není v HD už v nějaké distribuci :)
Vždyť vyšel na Bluray.


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail

No, dobře, ale proč už něco takového, jako je Tmavomodrý svět, není v HD už v nějaké distribuci :)
Vždyť vyšel na Bluray.

http://filmy.vltava.cz/Filmy/Blu-ray/Tmavomodry-svet/produkt=860260975/kategorie=18323/
No fakt, tý brďo. Japato, že se to dozvídám až teď?  :(


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No, nevím, zda je to opravdu v HD? V popisku k BD je uveden obrazový formát PAL

Atributy titulu:

Datum vydání 05.08.2009 
Formát nosiče BD (Blu-ray Disc) 
Obrazový formát PAL 16:9 
Natočeno v roce 2001
Délka 01:44:00 
Region 2 
Zvuk český DTS 5.1 
Titulky české Ano 
Země (produkce) ČR 
« Poslední změna: 19. 07. 2010, 07:30:27 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


blueflash .

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 907
    • ICQ komunikátor - 299934152
    • Zobrazit profil
    • Můj YouTube kanál:
    • E-mail
No, nevím, zda je to opravdu v HD? V popisku k BD je uveden obrazový formát PAL

Atributy titulu:

Datum vydání 05.08.2009 
Formát nosiče BD (Blu-ray Disc) 
Obrazový formát PAL 16:9 
Natočeno v roce 2001
Délka 01:44:00 
Region 2 
Zvuk český DTS 5.1 
Titulky české Ano 
Země (produkce) ČR

Na tohle bych zas tak nehleděl. Díval jsem se na nějaký sample z 1080p a mělo by to bejt HD.


Alois Klepáč

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Na BD se žádný PAL nevyskytuje (on se nevyskytuje ani na DVD), takže autor přebalu je zjevně trouba  :P


Malata1 Jak

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 463
    • Zobrazit profil
Na BD se žádný PAL nevyskytuje (on se nevyskytuje ani na DVD), takže autor přebalu je zjevně trouba  :P
Pokud to vůbec na přebalu je. Zatím jsem to viděl jen v popisku jednoho obchodu. A v těch leckdy uváděj všeljaký hovadiny. A zrovna u té Vltavy uvádí PAL u všech Bluray. http://filmy.vltava.cz/Filmy/Blu-ray/Avatar/produkt=860313450/kategorie=18323/