Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - THresil

Stran: [1]
1
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 08:55:36 »
Zdravím všechny...

Po delší době jsem nabyl nových poznatků, tak mě zajímá, jestli někdo řešil podobný problém...

Pro popis problému nejspíš bude stačit popsat situaci na samotném K40, jelikož na K26 a K33 tyto problémy nejsou a anténa je namířena jedním směrem...
Je asi jasné, že K40 je nejslabším signálem z hlediska amplitudy vůči K26 a K33.

Problém teď s vysíláním DVB-T2 se projevuje následovně.
Hodnoty níže jsou brány přímo z antény, takže cca po 5 metrech koaxiálního kabelu.
V určité denní intervaly (zdá se, že největší problémy jsou cca v odpoledních hodinách kolem 14té hodiny) dochází k následujícímu:
- síla signálu (cca 40 dBuV; +- 1 až 2 dBuV)
- C/N (cca 32 dB; +- 1 dB)
- BER je konstantní <1x10-7
- MER z hodnoty cca 26 padne k nule a pak zase vystřelí k 26 a takto to je pořád dokola, jako na houpačce)

Předpokládám, že je v tu dobu kdy MER tak rapidně klesá přítomno nějaké rušení, ale nedovedl jsem doteď zjistit odkud by mohlo přicházet.
Teoreticky připadá v úvahu možné rušení z WIFI na střeše (5 GHz).
Pak, což je asi pravděpodobnější by mohlo přicházet rušení od bezdrátového rozhlasu, který je umístěn na sloupu před domem.
Nic jiného jako možný zdroj rušením v okolí nevidím. Už kvůli tomu, že vypadává jen K40.

Chtěl bych se tedy zeptat...
Je normální, aby se rušení projevovalo jen poklesem MER a ostatní parametry (zejména C/N zůstávalo konstantní)?
Napadá někoho co s tím?

Anténu přetočit na jiný směr nemůžu (slabé signály, ECHO apod.)...


Díky všem za nápady...  ;)

2
Zdravím všechny...

Už od dob DVB-T jsem zjistil, že při příjmu televizních kanálů na síto, nebo kolorku je u mě doma velký rozdíl.
Když problém zjednoduším, tak při přijmu na velké a husté síto s directory i bez (plzeňské) mám "občas" problém s krátkodobým výpadkem zvuku nebo rozkostičkováním (délka výpadku cca do 1 vteřiny).
Když to vezmu z hlediska teploměrů na STB, tak kvalita signálu padne ze stabilních 100 % na 10 % a hned se vrátí zpátky na 100 %. Toto se opakuje nepravidelně a například pro jeden takový výpadek, což je třeba v rozmezí 10 až 30 minut zaznamenám v obrazu kaz (kozkostičkování) s výpadkem zvuku

Zajímavé je, že na kolorce tyto výpadky nejsou.

Je možné, že to způsobuje nějaký typ rušení na které je síto náchylnější, než kolorka?
Napadá mě anténa wifi 5G, bezdrátový rozhlas na sloupu, který je hned před domem.

PS: Ještě dodám, že když porovnám příjem na tyto dva typy antén, tak to dělá u všech muxů, jen u muxu ČT se ten pokles kvality neprojevuje výpadkem (zdůvodňuju si to tím, že ČT má jednoznačně nejsilnější signál).

3
Hezký večer,
možná, že je to celkem krátké téma, ale i tak se dá určitě pro různé případy trochu rozepsat a najít optimálnější/správnější řešení...

V tomto tématu bych rád řešil otázku ohledně napájení předzesilovačů nebo celkově aktivních prvků (aktivní slučovače, odbočovače apod.).

Četl jsem, že je důležité, aby předzesilovače byly napájené buď od zařízení - konec vedení (STB apod.), nebo uprostřed koaxiálního vedení, či dokonce hned u předzesilovače v případě, že je předzesilovač přímo v anténě.

Ale co když je situace složitější? Třeba, když jsou mezi anténou/anténami zařazeny propusti, zádrže, slučovače, rozbočovače, předzesilovače, zesilovače... Jde pro tyto případy definovat jednoznačná pravidla, jak má být anténní soustava napájena?

1) Je lepší napájet vše aktivní z jednoho místa, a proto mít všechny pasivní prvky průchozí pro napájení?
nebo
2) Je lepší napájet každý aktivní prvek zvlášť, a proto mít pasivní prvky neprůchozí pro napájení?

Měřil někdo, jestli je rozdíl v 1. a v 2. případě chybovosti (BER), zesílení, šumu a dalších parametrů celkového obvodu??


Prozatím děkuju za zmínění zkušenosti s touto problematikou a zveřejnění ověřených poznatků, které jsou vyzkoušeny praxí nebo ještě lépe měřením  ;)

4
Televizory / PHILIPS HD vs. UHD (40")
« kdy: 16. 11. 2015, 12:02:37 »
Dobrý den,
rozhoduju se při koupi televize mezi dvěma modely od Philipsu:
Citace
http://www.philips.cz/c-p/40PUT6400_12/6000-series-tenky-led-televizor-4k-uhd-se-systemem-androidtm-a-technologii-pixel-plus-ultra-hd/overview
a
Citace
http://www.philips.cz/c-p/40PFT6550_12/6500-series-tenky-televizor-full-hd-se-systemem-androidtm-tristrannou-technologii-ambilight-a-perfect-pixel-hd

Otázkou je, jestli má v dnešní době rozlišení 4K nějaký přínos a kdy toto rozlišení bude ve vysílání aktuální..., podle dosavadních informací se to ještě přesně neví (myslím tím v ČR a DVB-T2)

Zajímalo by mě, jestli měl někdo možnost přímého porovnání těchto dvou televizorů z hlediska obrazové kvality... HD TV 40PFT6550 je novější (ambilight nepotřebuju, takže to nepovažuju za +), ale je tam vyšší převzorkování oproti UHD modelu 40PUT6400 (starší model TV).


Co myslíte, která TV je na tom po obrazové stránce lépe?

5
Dobrý den,
koax. kabely vyměněny, anténa taky a už mně fungují všechny 4 muxy jen na samotné antény bez zesilovače. Aktuální zapojení je jen sloučení 46+REST a pak přímo do STB.
Ale po odstranění zesilovače je signál z antén náchylnější na projíždějící motorky kolem domu a i auta-u kterých to dřív nedělalo...
Předpokládám, že je problém v zemní smyčce... Něco jsem si o tom nastudoval a tak by mě zajímal Váš názor, jestli je vhodnější zkusit tento problém odstranit přes již hotový galvanický oddělovač, třeba tento:
Kód: [Vybrat]
http://www.wifi-shop.cz/galvanicky-oddelovac-5-2400-mhz-_d6095.html
nebo si raději koupit 3 kondenzátory podle návodu na této stránce a vytvořit si oddělení vlastní, viz poslední obrázek dole:
Kód: [Vybrat]
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=224
Doufám, že jsem problém odhalil správně a že tam není ještě něco dalšího, když ty chyby v obraze pozoruji jen, když projede kolem našeho RD domu motorka apod...

Co myslíte tedy Vy???

Předem děkuji za rady k tématu :)

PS: Antény nejsou uzeměny.

6
Zdravím všechny,
chystám se vyměnit koaxiální kabely od antén, tak bych se chtěl zeptat odborníků, jaký je podle Vás nadprůměrný až výborný koax. kabel, který má pokud možno co nejmenší útlum a také výborné vlastnosti z hlediska stínění?


Předem děkuji za rady a tipy ;)

PS: Pokud to sem nepatří, tak se nezlobte, ale nenašel jsem vhodnější kategorii nebo již založené toto téma...

7
Dobrý večer všem,
také máte dneska od pozdního odpoledne problémy s programy 3. multiplexu z Brna (Kojálu)? U mě se to projevuje kostičkami a vypadáváním... Dokonce se mně občas stane výpadek i u multiplexů 1 a 2, které chytám také z Brna (Kojálu)...
Jak jste na tom Vy ostatní?

8
Set-top-boxy / HD set-top box, jaký???
« kdy: 19. 01. 2013, 18:09:19 »
Zdravím všechny,
doposud vlastním set-top box Strong SRT 5205. Je to klasický STB bez HD. Teď bych chtěl koupit STB HD, čili pro standard DVB-T2. Rád bych zůstal u této značky, protože se mně osvědčila rychlost a bezproblémovost výše zmiňovaného STB. Nedávno jsem zkusil koupit HD STB a sice ECG 1350, ale tomu trvá žalostně dlouho přepínání mezi kanály a u HD je doba ještě delší. Takže ho vrátím.
Přednostně od nového STB vyžaduji rychlost mezi přepínáním kanálů a také multimediální podporu při přehrávání filmů z flešky nebo pevného disku, samozřejmě, že ještě možnost nahrávání programů (PVR).
Máte někdo zkušenost se STB HD od firmy Strong? Nebo doporučujete jinou, ale také spolehlivou a optimální značku na požadavky, které jsem psal výše?
Cena by se měla pohybovat cca do 1500 Kč.

Předem všem děkuji za reakce a rady... ;)

Stran: [1]