Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - rdsman

Stran: [1] 2
1
O serveru DigiZone.cz / Re:diskuse na DZ?
« kdy: 01. 02. 2018, 22:00:34 »
Na Digizone jsem chodil jen kvůli fóru, televizor nemám a ten TV hnůj mě ani nezajímá, zajímá mě mediální problematika obecně a trochu rádio. Jestli se fórum nevrátí na homepage, už se nevrátím ani já. Zatím celou změnu hodnotím jako prů....

2
K aktuálnímu stavu podotknu následující, že Rádio Dálnice prokazatelně nedodržuje přidělené parametry svých frekvencí.
O použitých výkonech lze spekulovat, to by někdo musel zjistit, jak výkonné koncové stupně vysílačů jsou osazeny, ale u vyzařovacích diagramů (pro laiky - kam antény vysílají signál a kam už vysílat nemají) je porušování jasné.

Vždyť vy si protiřečíte, a to dokonce v rámci jedné věty. Pokud píšete, že vysílací výkon není známý, jak můžete s jistotou tvrdit, že dochází k překročení povoleného vyzářeného výkonu v konkrétním azimutu?

Nechci nikoho obhajovat, všichni víme, jak to chodí, ale takováto vyjádření ničemu neprospívají.

3
Odkladiště / Re:David prosí o pomoc - Brum v zesilovači
« kdy: 02. 08. 2017, 22:03:40 »
Dvojí zem, např. přes kolíky dvou různých zásuvkových okruhů nebo zásuvka a společná anténa.

4
Analogový rozhlas / Re:Konec Rádia R
« kdy: 29. 06. 2017, 18:41:39 »
Provozovat takový typ lokálního rádia je v dnešní době, kdy je rádio odsouváno na okraj zájmu a trh prosycen stanicemi dělanými průmyslovým způsobem, značně ztrátová záležitost. O výdělku nelze hovořit vůbec, a abyste byl aspoň na nule, musíte tomu věnovat 16 hodin denně a sehnat nadšence, kteří vám budou pomáhat prakticky jen ze zápalu pro věc. To lze vydržet možná 5, možná i 10 let, ale víc asi ne. A to je podle mě skutečný důvod, proč Rádio R končí. Stejný osud nevyhnutelně čeká i další taková rádia. Přes to všechno je dobře, že tato rádia existují.

5
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 03. 05. 2017, 22:19:39 »
Ani v ramci SW algoritmu. SW algoritmus informaci o amplitude nepouzije, pouzije jen informaci o fazi.
A není to náhodou to samé?  ;D
Ve skutečnosti neexistuje fáze bez amplitudy, resp. až teprve omezený signál vám umožní použít zjednodušený postup a zpracovat fázi při ignorování amplitudy. Zkrátka v tomto bodě nemáte pravdu. DSP přijímač vždy omezuje FM signál za mf filtrem, stejně jako analog. Je to ale spíše akademické téma. Vzhledem ke strmosti DSP filtrů to totiž nemá tak velký vliv jako u analogu, tam omezovač způsobuje, že i přes úzký filtr s horší strmostí proleze relativně široký signál, až do určité meze, a v důsledku se tím stírá rozdíl oproti strmému DSP filtru.

6
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 28. 04. 2017, 13:57:36 »
Jiank pri digitalnim zpracovani zadny omezovac neni, byla by to nadbytecna operace.
Fyzicky tam samozřejmě není, ale v rámci sw algoritmů ano, aby bylo možné potlačit rušení působící změnu amplitudové obálky signálu.

8
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 12:18:05 »
lance: servisní manuál jsem našel na https://www.elektrotanya.com/
akorát se musí asi minutu počkat, než se objeví odkaz ke stažení.

ivovi: základem pro DX jsou úzké filtry, abyste o kanál vedle měl dostatečné potlačení. Vliv strmosti filtrů se ale přeceňuje. Vy to posuzujete a porovnáváte jako lineární systém. Ale on to není lineární systém. Za těmi filtry máte omezovač a FMka má z podstaty nelineární závislost mezi spektrem a modulačním signálem. Výsledný efekt strmosti filtrů je velmi obtížně popsatelný pro obecný signál, platí však, že vliv rozdílné strmosti se přirozenou cestou snižuje.

9
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 21. 04. 2017, 08:22:23 »
O tolik horší ty analogové tunery zase nejsou, protože MF filtrů je tam několik za sebou. Minimum jsou 2, ale spousta tunerů měla i 4 filtry a výměnou za úzké typy lze též dosáhnout skvělých výsledků. I v tom výše popisovaném tuneru jsou tam na Narrow 2 filtry, ale pořád zůstává zařazen ještě třetí z Wide cesty. Výhoda DSP není ani tak ve strmosti filtrů, jako v možnosti snadno je přepínat a měnit jejich charakteristiky dle podmínek. Je to hlavně o určitém komfortu a pohodlí. Pořád platí, že kvalitní anténa je základ, drobná úprava na anténě snadno smaže rozdíl mezi analogem a DSP.

10
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 19. 04. 2017, 14:39:39 »
10.7SA má šířku 180 kHz, ten je dobrý na kvalitní oddělení stanic 200 kHz od sebe, ale nikoli 100 kHz
E10.7P má šířku 260 kHz.
Vámi uvedený prvek by měl sloužit k nastavení co nejmenšího zkreslení (distortion) zvuku. Asi bude lepší s ním nehýbat, pokud to vyloženě není nutné (značně nakřáplý zvuk po výměně za užší filtry)

11
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 19. 04. 2017, 12:58:04 »
Podle servisního manuálu jsou při módu Narrow zařazeny filtry s označením na desce F103 a F104. Jsou to filtry typu Pioneer ATF1134, jejich charakteristiky jsem nenašel, ale ze specifikací tuneru lze vyčíst, že mají o čtvrtinu užší pásmo než filtry pro Wide. To není moc velká změna. Pokud jsou na Wide filtry 280 kHz / 3 dB, tak na Narrow to bude opravdu okolo 200 kHz / 3 dB. Čili pokud na pozice F103 a F104 osadíš 150 kHz nebo rovnou 110 kHz filtry, bude výsledek naprosto nesrovnatelný.

12
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 04. 2017, 22:32:06 »
ivovi: S analogovou klasikou se na těch 80 dB dostaneš také, při použití úzkých filtrů. DSP už je v těchto podmínkách limitováno dynamickým rozsahem převodníku, analog zase intermodulacemi a šumem.

omar3: Asi by bylo dobré napsat typ toho tuneru.

13
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 04. 2017, 19:54:08 »
Kvalitní soudobá autorádia volí šířku mf pásma (selektivitu) automaticky, v závislosti na podmínkách. Záleží, co máš v tom tuneru za mf filtry. Pokud tam jsou na Narrow třeba 180 kHz filtry, nebo dokonce 230 kHz, tak to je nedostatečné. Lze je vyměnit za 110 kHz, s těmi je odladění silné stanice 100 kHz vedle bez problémů.

14
Analogový rozhlas / Re:zhasnul displej na stolním tuneru
« kdy: 16. 04. 2017, 18:48:37 »
Podsvícení z LED u vakuového VFD displeje nic nevyřeší. Buď to někde křaplo a dostal se tam vzduch, nebo je problém v napájení.
Servisní manuál je zdarma na
https://www.elektrotanya.com/pioneer_f-502rds.pdf/download.html
jen se musí asi minutu počkat než se objeví odkaz.

15
Analogový rozhlas / Re:Stereo poslech až po 3 minutách.
« kdy: 12. 04. 2017, 18:54:35 »
Rozhodně nic nevyhazuj. Tento problém se vyskytuje často a příčinou bývá téměř vždy po letech mírně rozladěná cívka FM detektoru, tím je posunuta stejnosměrná složka demodulovaného signálu a tuner to mylně vyhodnocuje jako že stanice je naladěna o kanál vedle. Opravu, dá-li se to tak nazvat, si obvykle můžeš udělat sám. Přijímač je třeba rozebrat a najít IO FM detektoru, na internetu si stáhnout pdf a podle toho lze s jistotou nalézt onu cívku. Pak se mírně pootočí jadérkem cívky, až problém zmizí. V případě tvého přijímače je tuner zapouzdřený (TU1), servisní manuál bohužel neukazuje jeho provedení ani schéma zapojení, takže nelze blíže poradit. Podle fotek na netu je k přístup k součástkám tuneru bez problému. Varuji ovšem před neuváženým otáčením se všemi cívkami, které najdeš.

Stran: [1] 2