Autor Téma: Zapojení 2. televize: pomozte!  (Přečteno 93017 krát)

Martin Šotnar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zapojení 2. televize: pomozte!
« kdy: 13. 03. 2011, 12:55:25 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit jak pospojovat kabely u 2. televize (kterou hodlám kupovat). Vysvětlím situaci.
Momentálně mám v obýváku zapojenou LCD televizi Samsung 32'' od pánů z UPC (přes STB) do zásuvky kabelové televize, která je vedle dveří do obýváku. Teď chci ale kupovat novou televizi, zatím to vypadá na tuhle http://www.alza.cz/22-toshiba-22av734g-bila-d214299.htm#popis, když jsem volal do UPC, nejprve mi řekli, že mi pronajmou 2. STB za 100,- měsíčně, když jsem ale vysvětlil, že bude mít DVB-C tunner a CI slot, tak mi bylo řečeno, že stačí koupit tento CA modul http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-moduly.htm (když jsem projížděl net, tak jsem četl, že 2 STB jsou zdarma a až ten 3. se platí, ale budiž, už jsem smířenej s CA modulem navíc) a pak mám 2 možnosti. Buďto, že příjde technik a za dalších 500,- mi to zapojí nebo že si to zapojím sám. Já bych to chtěl samozřejmě vyřešit sám, všude čtu, že na kabelovém zapojení nic není, ale chci se ujistit. De o to, že televize by byla v pokoji, který je od obýváku oddělen ještě chodbou. Takže od zásuvky kabelové televize by to bylo takových 5 metrů. A o co mi de? Samozřejmě vím, že se musí zapojit do napájení, ale jakým kabelem, přes jakej connector to mám zapojit do té zásuvky kabelové televize? Přes nějakej pětimetrovej koax? Nebo přes něco úplně jinýho? A budu potřebovat asi nějakej rozbočovač, abych tam mohl mít připojený obě televize, ale jakej?
Předem děkuji za odpověď.
« Poslední změna: 13. 03. 2011, 15:39:47 od Jan Potůček »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize
« Odpověď #1 kdy: 13. 03. 2011, 13:26:57 »
Krátce. Budete potřebovat trochu lepší UHF rozbočovač, nejlépe kovový s menším útlumem a s F konektory. Potom kvalitní koax pro propojení tohoto rozbočovače a další TV. Po netu si objednáte u firmy Lica, na jejich e-shopu, modul se spárovanou kartou. Po ověření, že jste platícím abonentem UPC, Vám jí zašlou poštou. Kartu správně zasunute do modulu, ten správně do CI slotu na TV a v menu TV nastavíte ladění DVB-C. Je možné, jako u některých značek TV, že budete muset nastavit jinou lokální zemi, než Česko. Někde je to skandinávská země, jinde prý stačí jen napsat místo jména pár mínusů. Potom už jen spustíte automatické ladění kabelového tuneru a je hotovo. Pár dnů budete mít k dispozici celý program z místní nabídky UPC, potom se sama nastaví nabídka podle toho, co si platíte.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Šotnar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize
« Odpověď #3 kdy: 13. 03. 2011, 15:46:51 »
To je podle mne takové střední řešení. Podívejte se, jaký výstupní konektor máte na zásuvce kabelovky. Není tam F konektor? Pokud ano, budete potřebovat krátký propojovací koax pro spojení zásuvky a rozbočovače. Původní kabelovou přípojku byste použil pro spojení rozbočovače se Samsungem. Ten hotový koax by se mohl použít, ale kvůli velkému průměru konektoru byste musel vrtat prostupy větší, než má průměr samotný koax. Mně se zdá elegantnější použití rozbočovače http://www.ivo-pt.cz/antenni-rozbocovac-i156-spd-2-i164.htm , některého z kabelů http://www.ivo-pt.cz/koaxialni-kabely-prichytky-konektory-f-a-iec-koax-kh-b10.120.htm , příslušných F konektorů http://www.ivo-pt.cz/koaxialni-kabely-prichytky-konektory-f-a-iec-konektory-f-b10.760.htm a popřípadě potřebných redukcí http://www.ivo-pt.cz/koaxialni-kabely-prichytky-konektory-f-a-iec-redukce-antenni-iec-b10.750.htm . Délku koaxu můžete mít akorát podle potřeby, montáž F konektoru je snadná a vrtal byste malé díry jen na samotný koax.

Pokud si ale na vlastní montáž netroufnete, nebo na zásuvce kabelovky nemáte F konektor, klidně Vám to bude fungovat i s Vámi navrženými komponenty. Nebo se poraďte s někým známým, kdo sám zvládl třeba montáž satelitu, ten by Vám jistě poradil a pomohl.
« Poslední změna: 13. 03. 2011, 15:51:50 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Šotnar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #4 kdy: 13. 03. 2011, 16:46:03 »
No to bude momentálně problém, protože dom se dostanu až ve středu a do té doby bych to chtěl mít už zařízený. Ale pokusím se upřesnit situaci. Už teď bych tam měl mít ten krátký koax, který propojuje zásuvku s rozbočovačem. Problém je takový, že jeden z výstupů rozbočovače nefunguje. Takže bych už měl potřebovat jen nový rozbočovač, a ten zhruba pěti metrový koax. Jen se bojím, abych třeba nekoupil koax se špatnými konektory. Ten rozbočovač, který momentálně mám je http://www.alza.cz/hama-antenni-rozbocovac-d110106.htm#popis a nepoužitý je konektor F. Takže když prostě koupím ten stejnej rozbočovač a 5m koax s konektory F a M, půjde to zapojit (s tím, že M jde do TV a F do rozbočovače)?

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #5 kdy: 13. 03. 2011, 18:25:31 »
Ve Vašem popisu tuším nějakou zradu. V první řadě je to označení konektorů. Máte pravdu v tom, že se také označují konce jako F a M, které do sebe navzájem zapadají. Já jsem měl ale na mysli typ F = šroubovací a ne jen zasouvací. Šroubovací F-ka pochopitelně lépe drží a i lépe stíní. Neprůchodnost stávajícího rozbočovače může také souviset s tím, jen že ho nemáte správně zapojený. Opravdu přivádíte signál na vstup a jak jste ho určil? Je jako vstup označen, nebo jste jen použil příslušné konektory podle Vašich kabelů. Opticky skoro stejně vypadá i slučovač, jen má přehozené F a M konektory a je samozřejmě jinak průchozí, protože se používá opačně. Pokud jste použil rozbočovač jen jako spojku pro spojení dvou koaxů za sebou, rozbočovač funguje jinak a zdánlivě je jeho druhý výstup vadný. U rozbočovačů se totiž uvádí odbočovacíí útlum (třeba 3 dB) a vzájemná izolace mezi výstupy je třeba 20 dB. Pokud tedy nemáte rozbočovač správně zapojen, nebo je to ve skutečnosti slučovač, 20 dB izolace se jeví jako porucha průchodnosti. Tuto mojí domněnku podporuje Vaše sdělení, že F konektor máte nefunkční. Ten jediný je ale z těch tří vstupní! Za normálních okolností jsou spojovací koaxy na obou koncích s konektory M (uprostřed "čudlík"), prodlužovací koaxy mají na jednom konci M a na druhém F (dutinku). Vstup rozbočovače tedy mívá konektor F a dva výstupní jsou M, jako je na uvedeném obrázku. Pokud tedy přesně nevíte, co doma máte, mohl byste si koupit nevhodný kabel. Obecně ale do uvedeného rozbočovače připojíte F konec a do TV M konec.

Jen ještě dodám, že pravděpodobně do středy stejně nebudete mít modul s kartou, tak Vás jen rozbočovač s kabelem nevytrhnou.
« Poslední změna: 13. 03. 2011, 18:35:06 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Šotnar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #6 kdy: 13. 03. 2011, 19:30:21 »
Pardon, nemám v tomhle moc zkušeností. A samozřejmě blbý je, že se nemůžu podívat, ale dost možná budete mít pravdu a jedná se o slučovač. Moc jsem se tím předtím nezabýval a to mi zapojoval ještě technik z UPC. Teď na to asi doplacím. =) Každopádně z toho co mi bylo řečeno jsem pochopil, že ten 3. výstup (nepoužitý) nefunguje (nijak jsem to nezkoušel, nebylo ani třeba). Možná jsem to pochopil špatně, ale každopádně do slučovače/rozbočovače se nic nešroubovalo. No nic, prozatím nejspíš objednám CA modul a televizi, koax a rozbočovač nechám na středu. x)
Prozatím děkuju za pomoc, ještě se ozvu.


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2011, 19:49:23 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit jak pospojovat kabely u 2. televize (kterou hodlám kupovat). Vysvětlím situaci.
Momentálně mám v obýváku zapojenou LCD televizi Samsung 32'' od pánů z UPC (přes STB) do zásuvky kabelové televize, která je vedle dveří do obýváku. Teď chci ale kupovat novou televizi, zatím to vypadá na tuhle http://www.alza.cz/22-toshiba-22av734g-bila-d214299.htm#popis, když jsem volal do UPC, nejprve mi řekli, že mi pronajmou 2. STB za 100,- měsíčně, když jsem ale vysvětlil, že bude mít DVB-C tunner a CI slot, tak mi bylo řečeno, že stačí koupit tento CA modul http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-moduly.htm (když jsem projížděl net, tak jsem četl, že 2 STB jsou zdarma a až ten 3. se platí, ale budiž, už jsem smířenej s CA modulem navíc) a pak mám 2 možnosti. Buďto, že příjde technik a za dalších 500,- mi to zapojí nebo že si to zapojím sám. Já bych to chtěl samozřejmě vyřešit sám, všude čtu, že na kabelovém zapojení nic není, ale chci se ujistit. De o to, že televize by byla v pokoji, který je od obýváku oddělen ještě chodbou. Takže od zásuvky kabelové televize by to bylo takových 5 metrů. A o co mi de? Samozřejmě vím, že se musí zapojit do napájení, ale jakým kabelem, přes jakej connector to mám zapojit do té zásuvky kabelové televize? Přes nějakej pětimetrovej koax? Nebo přes něco úplně jinýho? A budu potřebovat asi nějakej rozbočovač, abych tam mohl mít připojený obě televize, ale jakej?
Předem děkuji za odpověď.
Kdes takovej blábol proboha četl?  :o :o :o Jinak za tu dobu, co tady řešíš nesmysly, už to ten technik mohl mít 100x hotový. Každej má dělat jenom to, čemu rozumí a naopak nefušovat do věcí, kterým nerozumí...


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #8 kdy: 13. 03. 2011, 19:54:24 »
No jo. Ale to by mohlo být i o několik stovek dražší.... ;)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2011, 20:02:13 »
Průměrný plat obnáší těch stovek dvěstěpadesát.


Martin Šotnar

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2011, 20:32:03 »
No tuhle poznámku sis určitě mohl odpustit, ale když už, tak ti řeknu, že mi teďka bude 18 a sem ve 3. ročníku technickýho oboru, tak si snažím rozšířit obzory praktickýma věcma, protože si jsem vědom toho, že ve škole jich moc nebude. A mimo to je to samozřejmě levnější, navíc pro někoho, kdo ještě nevydělává. ;)


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2011, 20:34:09 »
... Buďto, že příjde technik a za dalších 500,- mi to zapojí nebo že si to zapojím sám. Já bych to chtěl samozřejmě vyřešit sám, všude čtu, že na kabelovém zapojení nic není, ale chci se ujistit...
Tazatel to chce zkusit vlastními silami, možná mu ani o těch 500.- nejde?

Skutečně má pravdu, že to "nic není", pokud by věděl co to je, jak funguje a jak se připojuje rozbočovač. Jen je možné, že při instalaci "odborníkem" od DigiTV si ten pomohl "netypickým" použitím rozbočovače (slučovače) ve funkci spojky dvou koaxů?
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2011, 20:36:10 »
No tuhle poznámku sis určitě mohl odpustit, ale když už, tak ti řeknu, že mi teďka bude 18 a sem ve 3. ročníku technickýho oboru, tak si snažím rozšířit obzory praktickýma věcma, protože si jsem vědom toho, že ve škole jich moc nebude. A mimo to je to samozřejmě levnější, navíc pro někoho, kdo ještě nevydělává. ;)
To se dá považovat za vysvětlující fakt, ba i dokonce pochopitelný.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #13 kdy: 13. 03. 2011, 20:53:03 »
No jo. Ale to by mohlo být i o několik stovek dražší.... ;)
Tak to holt v životě chodí, každý musí platit za to, čemu sám nerozumí a naopak je mu placeno za to, čemu rozumí  :)


Jaroslav Syrový

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 563
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Zapojení 2. televize: pomozte!
« Odpověď #14 kdy: 13. 03. 2011, 20:55:13 »
No tuhle poznámku sis určitě mohl odpustit, ale když už, tak ti řeknu, že mi teďka bude 18 a sem ve 3. ročníku technickýho oboru, tak si snažím rozšířit obzory praktickýma věcma, protože si jsem vědom toho, že ve škole jich moc nebude. A mimo to je to samozřejmě levnější, navíc pro někoho, kdo ještě nevydělává. ;)
Aha - ty nevyděláváš, ale chceš si kupovat TV (jak sám píšeš). Takže to kupují nejspíš rodiče a ti jistě mají i na to, aby zaplatili anténáře, který dá dokupy ty rozvody  :P