Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 624012 krát)

AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #615 kdy: 29. 09. 2017, 20:14:02 »
Vlastním již 2 digitální rádia s reproduktory na boku...Hamu a SilverCrest. Druhý jmenovaný mám umístěný symetricky v rohu...

Hamu jsem "upravil", kdy jsem její levý reproduktor vyvedl na externí reproduktor... Přijímač mám na poličce v rohu, vpravo od externího monitoru, v úhlu 45° a jeho zvuk se tedy odráží od stěny v úhlu 2 x 45°... moje hlava před monitorem je tedy v symetrickém trojúhelníku, vhodném pro vnímání stereo efektu, který je "dokonalý" tak, že zvuk jakoby vychází přímo z plochy displeje monitoru...

zdá se, že jste potvrdil recenzi, kterou jsem o přijímači s bočními repro četl, totiž, že jediné jakž takž rozumné řešení je rohové umístění, jinak je to dosti špatné. Tak jsem boční repro odpískal.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #616 kdy: 02. 10. 2017, 19:36:22 »
...Jen škoda že radio neumí přeladit i z fm modu do dab+. Ale pokud si stanici uložite v dab tak to nepoznate, až na ten šum. Dokonce se nekonalo žádne zpoždění a nic podobného, nepoznal jsem moment přeladění z dab do fm žadne zpoždění nebo naopak napřed se nekonalo! Za což jsem i rad, hladce to přeladovalo ani žadny skřípot se z toho nelynul, radio umělo hladce přechazet mezi všemi sítěmi dab+ různých operatoru i fm bez toho aníž byste to poznali. ...

Tak to by me zajimalo, mezi kterymi stanicemi (sitemi DAB+ a FM) to idealni preladeni fungovalo. V Brne mam opacnou zkusenost. Pri automatickem preladeni z CRo na FM do DAB od Teleka dochazi k neprijemnemu, asi pulminutovemu posunu (opakovani). Pri opacnem preladeni je pak obdobne pulminuty "vystrizeno". Nastesti to automaticke preladovani nepotrebuju vyuzivat.

Preladeni tedy funguje obousmerne, docela se divim,ze u vas ne. Mate tam zapnute v FM "AF"?


Nejsem tu jediný s dab radiem v autě, ješte nekdo ho tu měl ale tušim že to nebyl pioneer, tak by mohl o něm trochu poreferovat :)
... Tak má tohle rádio "přípravu" pro využití celého L bandu :D ale k ničemu protože dosah je při stejném vysílacím výkonu mnohonasobně horší oproti III bandu. Ale ta citlivost a tak se tomu pioneeru musí nechat, ať už v dab nebo fm ale i v tom am, ovšem zaleží i na anténě.
Ikdyž co se týče meho pioneeru a toho kenwooda co tu někdo zmínil, tak co jsem dohledal v manualu tak oba mají stejný tuner co se týče rozsahu včetně L bandu, také má "S-DAB" citlivost oba stejnou -100dBm, jen SNR (signal to noise) má kenwood lepší o 5dB má 80dB SNR, můj má 85dB, takže mam o 5dB horší tuner asi. Bude asi citlivější ten kenwood pokud má těch 5dB zásadní vliv. Co se týče AM tak by měl být citlivější ten pioneer a v FM oba taknějak stejně.

Pouzivam v Brne asi dva roky autoradio JVC KDDB95BT a spokojenost (az na kvalitu zvuku - datove toky Teleka). Vim, ze L pasmo nema budoucnost kvuli vyhledovemu predavani pasma mobilnim sitim, ale jako technologie (DAB v L) to funguje perfektne. Pro pokryti mest ci mensich uzemi je to naprosto funkcni. Jinak i moje radio ma uplny rozsah L pasma, tedy az do kanalu LW.

Na tu papirovou citlivost bych se zas tolik nedival, zalezi pro jaky modulacni mod je udavana (podobne je to u DVB-T), u mojeho pisou taky -100 dBm. S tim SNR jste to nejak popletl, to je odstup signal-sum audia, ktere leze z DAB a zalezi tak na kvalite zpracovani zvuku v prijimaci. Ale s citlivosti tuneru to nema co delat. Navic SNR 85 dB je lepsi nez 80 dB a vyznam by to melo jen u "hifi" datovych toku.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #617 kdy: 02. 10. 2017, 21:29:15 »
...Jen škoda že radio neumí přeladit i z fm modu do dab+. Ale pokud si stanici uložite v dab tak to nepoznate, až na ten šum. Dokonce se nekonalo žádne zpoždění a nic podobného, nepoznal jsem moment přeladění z dab do fm žadne zpoždění nebo naopak napřed se nekonalo! Za což jsem i rad, hladce to přeladovalo ani žadny skřípot se z toho nelynul, radio umělo hladce přechazet mezi všemi sítěmi dab+ různých operatoru i fm bez toho aníž byste to poznali. ...

Tak to by me zajimalo, mezi kterymi stanicemi (sitemi DAB+ a FM) to idealni preladeni fungovalo. V Brne mam opacnou zkusenost. Pri automatickem preladeni z CRo na FM do DAB od Teleka dochazi k neprijemnemu, asi pulminutovemu posunu (opakovani). Pri opacnem preladeni je pak obdobne pulminuty "vystrizeno". Nastesti to automaticke preladovani nepotrebuju vyuzivat.

Preladeni tedy funguje obousmerne, docela se divim,ze u vas ne. Mate tam zapnute v FM "AF"?


Tak AF mam pochopitelně aktivní, ale pokud je tuner v režimu FM radia tak ikdyž je k dispozici digitál tak se do digitálního režimu nepřepne. Ale pokud je radio v digitálním režimu a digitální signal není k dispozici tak automaticky přepne do fm (zustane v digitálu jen se objeví "fm link on") pak název stanice přebírá z fm, v tomto režimu funguje i přelaďování, třeba 2x přeladí v fm a když zase najde dab tak hned na nej najede a objevi se "fm link off" a zase jede dal z digitalu.
To ideální přelaďování mi fungoavlo na 12C, 10A i LL (10A+LL je teleko to same co v brně). Jestli to ten pioneer umí nějak přepočítat, ale poslechově sem to poznal vždy podle kvality zvuku nebo šumu v něm, ale nikdy žadne opakování, nevím zda to nějak ten pioneer umí opravit, jestli nějak ten zvuk z obou vstupů analyzuje a hned jak se "trefí" třeba tam je nejakej buffer a hned jak to sladí tak se to přepne plynule. Ani rozdíly mezí sítí čro a teleko nebyli, dokonce ani dab/fm.


Citace
Pouzivam v Brne asi dva roky autoradio JVC KDDB95BT a spokojenost (az na kvalitu zvuku - datove toky Teleka). Vim, ze L pasmo nema budoucnost kvuli vyhledovemu predavani pasma mobilnim sitim, ale jako technologie (DAB v L) to funguje perfektne. Pro pokryti mest ci mensich uzemi je to naprosto funkcni. Jinak i moje radio ma uplny rozsah L pasma, tedy az do kanalu LW.

Na tu papirovou citlivost bych se zas tolik nedival, zalezi pro jaky modulacni mod je udavana (podobne je to u DVB-T), u mojeho pisou taky -100 dBm. S tim SNR jste to nejak popletl, to je odstup signal-sum audia, ktere leze z DAB a zalezi tak na kvalite zpracovani zvuku v prijimaci. Ale s citlivosti tuneru to nema co delat. Navic SNR 85 dB je lepsi nez 80 dB a vyznam by to melo jen u "hifi" datovych toku.

U toho jvc, no zkusil bych na jejich webu jestli nemaš k dispozici aktualizace firmwaru, hodne lidí na to zapomína, no co jsem zatim videl tak to ma asi 2 firmwary :O jeden určen pro radio a druhy pro dab, nejaka aktualizace pro oboje tam byla, tak http://www.jvc.net/cs/car/firmware/2014/kddb95bt/ kdyžtak zkus nejdřiv tu první a pak tu pro dab ;) určite zbytek informací najdeš v manualu ;) třeba neco v radiu i v dab vylepšili, pak dej radiožurnál a zkus vyjet z oblasti s dab pokdytim a pak do ní najet jak to bude přeladovat. Můj pioneer měl k dispozici aktualizaci firmwaru, no sice jedina vec ve vypisu změn byla že opravuje nejakou chybu se zařízeními android, ale budiž, aktualizoval jsem ho, třeba udelali par drobnych oprav a nevypsali to :D no a nebo pro klid v duši :D ale jsem s nim spokojenej :)
Jinak na jakou anténu chytate ten dab na tom jvc? Mate novou střešní, nebo pokud je původní střešní pasivka, tak stači na ní rozdelovač ten je sice aktivní ale zase je k dispozici i dab. A nebo nějakou tu nalepovací na okno, nebo nějakou jinou?
Co se týče tech snr tak jsem myslel že je to jako u analogu, při čím nižších hodnotach je schopen pracovat tak tím lepší je jeho citlivost. Koukám že u dab je to trochu jinak, no asi mame všichni at už pioneer, jvc nebo kenwood stejný dab tuner nebo chip, jen nekdo ma na výstupu možnou lepši kvalitu.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #618 kdy: 02. 10. 2017, 22:14:47 »

...To ideální přelaďování mi fungoavlo na 12C, 10A i LL (10A+LL je teleko to same co v brně). Jestli to ten pioneer umí nějak přepočítat, ale poslechově sem to poznal vždy podle kvality zvuku nebo šumu v něm, ale nikdy žadne opakování, nevím zda to nějak ten pioneer umí opravit, jestli nějak ten zvuk z obou vstupů analyzuje a hned jak se "trefí" třeba tam je nejakej buffer a hned jak to sladí tak se to přepne plynule. Ani rozdíly mezí sítí čro a teleko nebyli, dokonce ani dab/fm.

 ::) no to bychom od spotřebního zboží chtěli asi trochu moc
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #619 kdy: 03. 10. 2017, 09:12:50 »

...To ideální přelaďování mi fungoavlo na 12C, 10A i LL (10A+LL je teleko to same co v brně). Jestli to ten pioneer umí nějak přepočítat, ale poslechově sem to poznal vždy podle kvality zvuku nebo šumu v něm, ale nikdy žadne opakování, nevím zda to nějak ten pioneer umí opravit, jestli nějak ten zvuk z obou vstupů analyzuje a hned jak se "trefí" třeba tam je nejakej buffer a hned jak to sladí tak se to přepne plynule. Ani rozdíly mezí sítí čro a teleko nebyli, dokonce ani dab/fm.

 ::) no to bychom od spotřebního zboží chtěli asi trochu moc

Třeba tam neco takoveho je, jak jinak si vysvetlit to přepínání aniž by tam byly ty prodlení?
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #620 kdy: 03. 10. 2017, 13:41:12 »
Jak jsem psal, u me preladovani (v pripade ze je AF nastaveno) probiha obema smery. Tedy jakmile je dostupne DAB, tak prebije FM. A FM nahradi DAB, jakmile je DAB nedostupne.

Jinak ten casovy posun pri preladovani je potreba sledovat u mluveneho slova, u hudby to jde tezko postrehnout.
V mem pripade Radiozurnal v DAB asi o 30 s pozadu, Plus asi o 10 s pozadu.

FMW autoradia mam aktualizovany od zacatku, tam problem neni. Mam za to, ze aby preladovani probihalo spojite, musi se tak vysilat, tedy napr FM vysilace musi vysilat se zpozdenim odpovidajicim zpozdeni DAB a dva DAB vysilace musi vysilat casove synchronne (viz. continuity flag). Teoreticky by radio mohlo zpozdeni kompenzovat vyrovnavaci pameti, avsak melo by to hodne ALE, napr. prodleva po zapnuti FM radia nez se naplni pamet atd. - moc neverim, ze to takhle funguje. Takze otazka trva - skutecne se u vas Radiozurnal na DAB Teleko a Radiozurnal na FM preladuje se spojitym zvukem bez vypadku, opakovani atd.?


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #621 kdy: 03. 10. 2017, 14:12:33 »
A antenu mam original FM pendrek na strese a pro DAB L pasmo jsem si antenu vyrobil. Nic jineho nez L v Brne stejne neni, dalkovy prijem SK, AT nepocitam. Jde o celovlnnou smycku bez symetrizace, naklady nulove, jen koax.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #622 kdy: 03. 10. 2017, 22:14:34 »
A antenu mam original FM pendrek na strese a pro DAB L pasmo jsem si antenu vyrobil. Nic jineho nez L v Brne stejne neni, dalkovy prijem SK, AT nepocitam. Jde o celovlnnou smycku bez symetrizace, naklady nulove, jen koax.

supr návod, díky, ale bacha, nejezdi na dálnici, máš propadlou známku z roku 2015  :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #623 kdy: 03. 10. 2017, 22:16:58 »
... Mam za to, ze aby preladovani probihalo spojite, musi se tak vysilat, tedy napr FM vysilace musi vysilat se zpozdenim odpovidajicim zpozdeni DAB a dva DAB vysilace musi vysilat casove synchronne (viz. continuity flag). Teoreticky by radio mohlo zpozdeni kompenzovat vyrovnavaci pameti, avsak melo by to hodne ALE, napr. prodleva po zapnuti FM radia nez se naplni pamet atd. - moc neverim, ze to takhle funguje...

ne že by mně to nějak výrazně zajímalo, ale když už na to přišla řeč, nerozumím "bufferaci" tedy vyrovnávací paměti; předpokládá se, že FM je v předstihu a v přijímači není digitalizováno a jenom profrčí analog signál anténa - reproduktor, tedy synchro s DAB teoreticky jenom přes to zmíněné umělé zpoždění FM o delta vůči DAB na vysílači?

jinak to "continuity flag" popisuje technická specifikace ETSI, ale opět jsme tam zahlédl "neurčitou" větu a tak to nyní radši neuvedu a zkusím to prošťourat.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #624 kdy: 04. 10. 2017, 00:33:15 »
Predpoklada se (v pripade kompenzace v prijimaci), ze FM audio je digitalizovano. At uz jen kvuli te bufferaci nebo kvuli jinym upravam audia (equalizer, efekty) ci primo digitalni demodulaci (Sony XDRF1HD). Nemyslim si, ze by se FM audio mohlo v dnesnich autoradiich vyhnout "jednickam a nulam".


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #625 kdy: 04. 10. 2017, 09:57:08 »
pokud teda v dab muxech neni ta informace vysílána, o kolik jak ma radio zpozdit, nebo to neodhaduje tak přibližně, fungovalo mi to u radiožurnálu. Jinak jsem byl včera v brně a L band fungoval nadherně ;) ale na to přeladovaní v brně jsem si nevzpomněl :D jinak bych to zkusil. Co se týče prahy tak sem to ladil za jízdy a par stanic si uložil, ale musim říct že spiš to drželo dab zuby nechty až když kolikrat signal zmizel uplně tak to pak to přeladilo na fm, tak tam kde byli vypadky tak to nechalo a až když nebyl dyl signal tak to hodilo na fm, zkoušel jsem rockzone a beat, ale musim řict že ta praha moc daleko nedoletí :D mam pocit že asi 20km od samotne prahy, ale neřeknu to s jistotou. Ale i tak mě ten dosah překvapil, hlavne komerčni radia v dab, tak snad ten mux navyší kW a take se rozšíří. ;) Jinak dab na dalnici byl, už daleko před prahou to už to tam chytalo krasně 5D teleko, no a potom samozřejmě 12C :) jen mezi brnem a tušim vel meziřiči nic, tam nekde začalo 5D a pak 12C ale plynulost nemam ozkoušenou. Co se tyče fm, tak ta slavná dálnice mi hrala snad uplně všude a v brne asi 3x :D pokrytí dalnice ted nepovim přesně, ale pokaždy když jsem naladil tak to hralo. :D Jinak na dalnici sem chytal čistě i němce, tučim oe3, kronehit, fm4 a ješte snad jedna už nwm nazev. Takže parada :) jen to chce trochu nakopnout ten dab ;)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #626 kdy: 05. 10. 2017, 23:47:58 »
Neřešte Honzíkův výmysl, žádné buffery, prostě je to synchronní. Jednoduchá řešení a vysvětlení jsou obvykle ta správná.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #627 kdy: 06. 10. 2017, 01:23:22 »
On by to nikdo neresil nebyt toho, ze Jaroslav Honzik tvrdil, ze DAB z Liberece hraje pekne synchronne s FM, kdezto ja mam v Brne zkusenost opacnou (posun pul minuty na Radiozurnalu).


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #628 kdy: 06. 10. 2017, 09:44:40 »
On by to nikdo neresil nebyt toho, ze Jaroslav Honzik tvrdil, ze DAB z Liberece hraje pekne synchronne s FM, kdezto ja mam v Brne zkusenost opacnou (posun pul minuty na Radiozurnalu).

Nejen z lbc ale i z prahy a milešovky ;) jinak v brně sem nedavno byl :D ale to přeladení jsem nezkoušel, což mě štve zajimalo by mě jak by si to s tim poradilo, no mít dobrou kameru tak to natočím, jak to plynule hraje :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #629 kdy: 06. 10. 2017, 10:31:48 »
On by to nikdo neresil nebyt toho, ze Jaroslav Honzik tvrdil, ze DAB z Liberece hraje pekne synchronne s FM, kdezto ja mam v Brne zkusenost opacnou (posun pul minuty na Radiozurnalu).
Jenze ono to jednoduche reseni jeho tvrzeni je prave to, ze proste to tam nejak synchronizuji. Tak je asi spis zahodno ucinit dotaz na provozovatele, proc to nejde i v Brne, kdyz to jde v Liberci. Cas traveny resenim nesmyslne teorie, kterou si z prstu vycucal nekdo, kdo o tom vubec nic nevi, je cas ztraceny. Doporucuji napsat na provozovatele dotaz ohledne Brna.