Autor Téma: Pokus o koupi digitálního přijímače  (Přečteno 623625 krát)

ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #630 kdy: 06. 10. 2017, 10:57:35 »
Az si budu jisty, ze v Liberci vsechno funguje synchronne (DAB-DAB, DAB-FM), tak provozovateli klidne napisu. Zatim tomu moc neverim.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


David Kříž

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 775
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #631 kdy: 06. 10. 2017, 11:38:53 »
Az si budu jisty, ze v Liberci vsechno funguje synchronne (DAB-DAB, DAB-FM), tak provozovateli klidne napisu. Zatim tomu moc neverim.
OK, vsak kazdy mame pravo na svuj pohled. Pro mne osobne ze dvou teorii tj. "synchronizace vs. buffer" jasne vitezi synchronizace. V zivote jsem o funkci bufferovani neslysel a to ani u nejdrazsich DAB autoradii, natoz u tohoto nejnizsiho nejlevnejsiho modelu. Neexistuje technicky prostredek jak by radio zjistilo co ma kde jak bufferovat v case, ani FM ani DAB vysilani tuto informaci neobsahuje, takze u mne je toto nesmysl ktery se zrodil v hlave jednomu jedinci a pokud mam nejak vysvetlit na dalku jen cucanim z prstu jakto, ze to funguje, tak mne nenapada nic jine, nez ze to synchronni proste je.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #632 kdy: 06. 10. 2017, 12:01:47 »
Az si budu jisty, ze v Liberci vsechno funguje synchronne (DAB-DAB, DAB-FM), tak provozovateli klidne napisu. Zatim tomu moc neverim.
OK, vsak kazdy mame pravo na svuj pohled. Pro mne osobne ze dvou teorii tj. "synchronizace vs. buffer" jasne vitezi synchronizace. V zivote jsem o funkci bufferovani neslysel a to ani u nejdrazsich DAB autoradii, natoz u tohoto nejnizsiho nejlevnejsiho modelu. Neexistuje technicky prostredek jak by radio zjistilo co ma kde jak bufferovat v case, ani FM ani DAB vysilani tuto informaci neobsahuje, takze u mne je toto nesmysl ktery se zrodil v hlave jednomu jedinci a pokud mam nejak vysvetlit na dalku jen cucanim z prstu jakto, ze to funguje, tak mne nenapada nic jine, nez ze to synchronni proste je.

Možna to synchronní bude, že by český rozhlas vysilal všech FM se spožděním tak aby vyrovnal dab? No u 12C to funguje, mam tu spíše signál z prahy a milešivky. Mě to normalně z 12C přeladilo na fm, jen se zobrazilo "fm link on" a to bylo vše, ve zvuku se objevil šum popřipadě "rušení" pak se objevilo "fm link off" a bylo tam zase 12C a následně tam bylo 10A kvalita zvuku šla o torchu dolů, ale pořad to navazovalo, at už kecali nebo hráli, pak tam bylo zas 12C, potom zase FM a z toho FM to pak plynule přeladilo na LL v lbc. Kdyby tam byla desynchronizace tak by to poznal i hluchej. Bud to ma čro nějak ošefované aspon vuči své síti v 12C a radio nějak umí synchronizovat s telekem, nebo nevim jak je to možne že to hralo plynule, navic půl minuty pozna snad i hluchej.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #633 kdy: 06. 10. 2017, 17:42:02 »
Ani FM samotne neni synchronni natoz s DAB.Mam jeden z nejdrazsich modelu Pioneer a v druhem voze uz je DAB z vyroby a rozhodne se neda rict, ze je to synchronni.U hudby to kolikrat clovek preslechne, kdyz se to sikovne "trefi", ale u mluveneho slova je to znat.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #634 kdy: 06. 10. 2017, 18:06:22 »
Ani FM samotne neni synchronni natoz s DAB.Mam jeden z nejdrazsich modelu Pioneer a v druhem voze uz je DAB z vyroby a rozhodne se neda rict, ze je to synchronni.U hudby to kolikrat clovek preslechne, kdyz se to sikovne "trefi", ale u mluveneho slova je to znat.

Mezi kterými dab a fm to ma přeladovat? Mě to mezi 12C a fm přeladí v pohodě, u teleka to občas zakucká, někdy ma teleko mírný rozdíl a to někdy i mezo čro a teleko. Ale většinou to není poznat jako fm - fm. Co se tyče fm tak když navolim stanici co nema signal tak to chvili trvá, asi to mapuje na pozadí, pokud se často přepína tak je to znat, ale když to jede dlouho tak ne. dneska protože zase nějaci vandalove si hrali na vysilači radia hey tak sem tam měl čro a fungovalo to, jen občas bylo poznat když to tam zakomponuje teleko :D když to střelilo brzo tak jedno slovo řekl 2x, z teleka na fm. Jinak to nejčasteji přeladuje ve městech. Takže často v mimoni a v česke lipě, ale dab se tam drží, jen ho to "vyrovna" fm signalem, pro příjem v autě tu podminky sou, nebo nekde "venku" ale v domech již nikoli, vždy potřebujete antenu venku. Jinak sem udelal video kde je jak funguje ta funkce ensemble a k čemu je vlastně užitečná.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #635 kdy: 06. 10. 2017, 18:19:46 »
https://www.youtube.com/watch?v=MJOXq4B6yas&feature=youtu.be

Tak tady je video ;) Na co je vlastne dobra ensemble? Když proladíte dab pásmo, nebo naladíte nějakou dab frekvenci tak to uloží seznam stanic podle ensemblu pro pozdější použití pokud ladíte radio za jízdy a tak podobně. Zároven je videt jak funguje přeladovaní, pokud teda vyberu stanici z ensemblu rti který zde nema signál, automaticky to tu stanici najde bud u teleko nebo čro, když ale není signál, ale je stanice dostupná pouze v fm tak to chvili trvá, radio chvili prohledava dab pásmo a fm pasmo a hned jak najde danou stanici tak přeladí. Třeba když jsem projížděl nedavno prahou tak jsem dab proladil a tak se mi uložili pražske ensembly čra a rti. Škoda že nemam jak přidelat ten mobil aby snimal radio, ono když dyl natači tak se to video seka jako krava :D K přeladování, nwm podle čeho radio určuje z jakeho ensemblu si tu stanici vezme, třeba v lípě když jsem zkoušel dab, tak signal byl jak na 12C tak 10A tedy čro a teleko a přesto to dalo přednost teleku, když jsem se rozjel tak to pak skočilo na 12C a pak na fm. Bere si to jak chce, jinak fm to nechava na posledni chvili. Třeba když jsem v praze naladil frekvenci LD tušim že beat ma v praze frekvenci LD tak mi beat hral až dokud signal takřka nezmizel, občas ticho nebo delší tocho a tak podobně pak chvili "no signal" a až pak naběhlo fm link on, zřejmě ma rti špatně nastaveny mux, jinak od čra to šlo, jak u čeho, u evropy 2 to šlo ale u rockzone stejne jako u beatu. Nejlepe to jde u čro.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #636 kdy: 06. 10. 2017, 21:33:48 »
Jardo Honzíku, napsals jsi už tolik, že jeden neví co Ti má věřit ohledně zpoždění DAB vs FM.

Ať napájím ohledně synchronizace DAB/FM gúgloviče ovsem nebo senem, výsledkem je ržání 0.

Začínám mít pocit, že synchronizace DAB/FM je jak paní Colombová; zatím jedině Ty "víš zcela přesně jakou kadenci má to zpoždění DAB vs. FM" :) Nezklidnil to ani David Kříž když prostě řekl, že to "synchronizuje"; neuvedl podklad jakým směrem máme hledat. Např. je reál v RDS FM systému být schopný dát synchro info k načasování s DAB na vysílači?

Asi je potřeba obrátit se na nějaký vyšší VIP synchronizační level :)

Tím nechci zpochybnit Tvou zkušenost, ale nejsem si jist. Jinak je to džungle ohledně různých cest distribuce signálu k vysílači a jeho zpracováním in-situ než ho vysněnými kW vyplivne k našim domovům.

P.S. Rádio Slovensko z Kamzíku je v DAB proti FM opožděno o 7 vteřin.
« Poslední změna: 06. 10. 2017, 22:29:03 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #637 kdy: 07. 10. 2017, 16:53:46 »
Jardo Honzíku, napsals jsi už tolik, že jeden neví co Ti má věřit ohledně zpoždění DAB vs FM.

Ať napájím ohledně synchronizace DAB/FM gúgloviče ovsem nebo senem, výsledkem je ržání 0.

Začínám mít pocit, že synchronizace DAB/FM je jak paní Colombová; zatím jedině Ty "víš zcela přesně jakou kadenci má to zpoždění DAB vs. FM" :) Nezklidnil to ani David Kříž když prostě řekl, že to "synchronizuje"; neuvedl podklad jakým směrem máme hledat. Např. je reál v RDS FM systému být schopný dát synchro info k načasování s DAB na vysílači?

Asi je potřeba obrátit se na nějaký vyšší VIP synchronizační level :)

Tím nechci zpochybnit Tvou zkušenost, ale nejsem si jist. Jinak je to džungle ohledně různých cest distribuce signálu k vysílači a jeho zpracováním in-situ než ho vysněnými kW vyplivne k našim domovům.

P.S. Rádio Slovensko z Kamzíku je v DAB proti FM opožděno o 7 vteřin.

Zkusim to pak natočit :) jestli se mi to podaří :D mobilem bohužel :D Co by mě ale zajimalo proč jen u dab to umi zobrazit vic informaci (tedy i radiotect dokonce i provozovatele muxu atd), ale u fm to ukaže jen jmeno radia nebo jen jmeno radia + pty, ale radiotext nikoli. To teda nwm co je na něm tak zvlaštního :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #638 kdy: 10. 10. 2017, 21:47:57 »
https://www.youtube.com/watch?v=MJOXq4B6yas&feature=youtu.be

Tak tady je video ;)...

Hezky Ti to tam hraje, příjemná komorní nálada, užij si to, díky za video. Překvapil mně v rámci možností - snímáno přes mobil - celkem dobrý zvuk, dalo se to poslouchat (audio bijci mi právě ustřelili palici). O to napínavější je jak Ti to tam v autě betélně zní, zřejmě "to jsou prdy to jsou prdy" :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #639 kdy: 16. 10. 2017, 21:25:33 »
heleďte se, Tesco v UK prodává DAB tranzistorák s barevným displejem za 35 liber; nezaregistroval jste někdo u nás něco takového? Když mně se tak nechce se tam jít podívat; stejně bych si ho asi nekoupil ani ze zajímavosti, je to a malinko větší macek jak mé Pure a toho již do kapsy nestrčím.

https://www.tesco.com/direct/tesco-dr1702-colour-display-dab-radio/667-2154.prd?source=others
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #640 kdy: 16. 10. 2017, 22:04:23 »
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #641 kdy: 16. 10. 2017, 22:27:27 »
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.

No to mně ani ve snu nenapadlo, že by to nemělo DAB+; zvláště když to má barevný displej tj. musí v tom být novější chip; faktem je, že v UK některé stanice běží ještě v DAB, ale i tak se domnívám, že se jedná ne o chybu, ale o šlendrián ve specifikaci
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #642 kdy: 23. 10. 2017, 19:10:03 »
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.

No to mně ani ve snu nenapadlo, že by to nemělo DAB+; zvláště když to má barevný displej tj. musí v tom být novější chip; faktem je, že v UK některé stanice běží ještě v DAB, ale i tak se domnívám, že se jedná ne o chybu, ale o šlendrián ve specifikaci

Většina stanic beži v dab, tušim i cele bbc je jen dab, nikoli dab+, digital u anglánů začal hodne brzo, tak tam maji ješte původni verzi, jinak v dab vysilalo i dansko a ješte nekdo, tušim to dansko nedavno přešlo prave na dab+ .
Na jednom nemeckem foru jsem narazil na fakt že starši přijimače z anglie nebudou jinde fungovat.

DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #643 kdy: 23. 10. 2017, 21:42:53 »
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.

No to mně ani ve snu nenapadlo, že by to nemělo DAB+; zvláště když to má barevný displej tj. musí v tom být novější chip; faktem je, že v UK některé stanice běží ještě v DAB, ale i tak se domnívám, že se jedná ne o chybu, ale o šlendrián ve specifikaci

Většina stanic beži v dab, tušim i cele bbc je jen dab, nikoli dab+, digital u anglánů začal hodne brzo, tak tam maji ješte původni verzi... ,

to rádio má barevný displej a tedy má čip Kino4 od Frontier Silicon (vsadím se) a tedy je to DAB+ ; blokovat čipu Kino4 funkci DAB+ a nechat ho běžet na DAB nedává smysl.

Jinak máš ale pravdu s DAB versus DAB+ v UK, je to dáno historicky a je to zajímavý paradox, že již vyhlížejí kdy digitální poslechovost překročí 50 % a začne se diskuze o termínu přechodu na digitál a přitom většinou jedou jenom na DAB. Jinak na různých fórech v UK lidi nadávají jak sviňa jak jsou datové toky v DAB i DAB+ stlačeny na minimum aby se tam narvalo co nejvíce stanic  a nedá se to poslouchat.
« Poslední změna: 23. 10. 2017, 21:59:55 od AndrejH »
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pokus o koupi digitálního přijímače
« Odpověď #644 kdy: 24. 10. 2017, 07:34:12 »
Neveril bych, ze se uvadi na trh radio DAB bez DAB+, ikdyz v UK. Pokud tedy Which nema ve specifikaci chybu.

No to mně ani ve snu nenapadlo, že by to nemělo DAB+; zvláště když to má barevný displej tj. musí v tom být novější chip; faktem je, že v UK některé stanice běží ještě v DAB, ale i tak se domnívám, že se jedná ne o chybu, ale o šlendrián ve specifikaci

Většina stanic beži v dab, tušim i cele bbc je jen dab, nikoli dab+, digital u anglánů začal hodne brzo, tak tam maji ješte původni verzi... ,

to rádio má barevný displej a tedy má čip Kino4 od Frontier Silicon (vsadím se) a tedy je to DAB+ ; blokovat čipu Kino4 funkci DAB+ a nechat ho běžet na DAB nedává smysl.

Jinak máš ale pravdu s DAB versus DAB+ v UK, je to dáno historicky a je to zajímavý paradox, že již vyhlížejí kdy digitální poslechovost překročí 50 % a začne se diskuze o termínu přechodu na digitál a přitom většinou jedou jenom na DAB. Jinak na různých fórech v UK lidi nadávají jak sviňa jak jsou datové toky v DAB i DAB+ stlačeny na minimum aby se tam narvalo co nejvíce stanic  a nedá se to poslouchat.

Alespon nejsme jediná země s příšerným zvukem v dab+ :D jinak anglány stejně čeka ješte přechod na dab+ pochybuju že by začli vypínat a jeli pořad v zakladu, dokonce i to dánsko přešlo na dab+ tež vysilali v původním dab. Poslechovost digitálu je dle dostupných informací 48,7% :)
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.