Autor Téma: Sfázování dvou AOT-65  (Přečteno 5760 krát)

Petr Novotný

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • ICQ komunikátor - 344050323
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Sfázování dvou AOT-65
« kdy: 03. 07. 2011, 10:13:02 »
Zdravím do diskuse. Napadla mne myšlenka sfázovat do dvojce tyto dvě antény. Pánové odborníci jaký by jste na to měli názor?? Je to hloupost nebo je šance na další zlepšení?  :)

Nyní už mám jednu a to použitou na Wendelstein K54+56. Signál se s jejím použitím dosti zlepšil o proti původní 20prv.yagi a oba muxy jdou téměř celý den bez zasekávání samozřejmě s ohledem na počasí.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr PetrK

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 884
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Sfázování dvou AOT-65
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2011, 19:41:39 »
Určitě se nepovažuji za odborníka na sfázovávání antén. Kdysi se mi sice pomocí dvou sfázovaných antén podařilo optimálním nastavením jejich vzájemné vzdálenosti odstranit nepříjemné duchy, nicméně mnoho zkušeností v tomto smyslu "anténařiny" nemám. Právě proto bych chtěl podpořit námět p. Novotného, zda by se k tomuto tématu zkušení amatéři ale i profesionálové nemohli blíže vyjádřit. Obecně určitě platí, že přidáním další antény lze zvýšit zisk, a tím zlepšit příjem. Ale, protože jsem tuto oblast roky nesledoval, dovolím si taky položit otázku: Stále existují jen možnosti sfázování takřka "na koleně" s jednoznačně individuálním přispěním, nebo se dnes dají koupit vhodné doplňky určené právě ke svázování dvou, čtyř antén do anténní řady?  S díky PK. 


zdenek stepanek

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 42
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Sfázování dvou AOT-65
« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2011, 22:50:40 »
Nejsem žádný profík, ale v zásadě stačí jednoduchá rada: Stejně dlouhé svody od obou antén, co nejkratší, nebo ještě lépe dlouhé podle vlnové délky (ale to často moc nejde...) do kvalitního slučovače. Koaxy na transformátory v anténách stejně, aby se zisk sečetl, jinak by se taky mohl odečíst :-)). Pak je vhodné ladit vzdálenost od antén (on na to taky bude vzoreček).

Pokud se vše povede na 100% a zanedbáme útlum slučovače, máme o 3dB silnější signál.


Jan Pavlis

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 515
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Sfázování dvou AOT-65
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2011, 23:03:57 »
A vše doladit alobalem.