Autor Téma: Norma pro min. citlivost tuneru  (Přečteno 13841 krát)

ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Norma pro min. citlivost tuneru
« kdy: 24. 01. 2012, 16:09:36 »
Zdravím, chtěl bych se zeptat, existuje nějaká norma nebo stanovená minimální hranice citlivosti digitalního tuneru? Děkuji.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Martin Patera

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 191
    • Zobrazit profil
    • OK1MJO
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2012, 07:15:47 »
Zdravím, chtěl bych se zeptat, existuje nějaká norma nebo stanovená minimální hranice citlivosti digitalního tuneru? Děkuji.


Spis by ses mel ptat na nejvetsi dynamickej rozsah prevodniku (bezne maji tunery -75 az -25dBm pri AD 10bit/250Ms, cim vice bitu/Msamplu A/D prevodnik ma, tim lepsi dynamickej rozsah). Protoze citlivost neni az tak dulezitej parametr u OFDM-QAM/QPSK demodulatoru.
Zatec-Podmesti JO60SH
www.ok1mjo.com
www.ok0bez.com
DVB-S/S2: stb IceCrypt S4000 HDPVR
Toroidal90, LNB 0.4dB, PreAmp 14dB + 25m koax (9dB/100m),
28E/26E/23E/19E/13E/9E/5E/1W,
Uncommitted Switch 16in/1out EMP-CENTAURI P.168 V2,
DiSEqC 1.1
DVB-T/T2/C: tv Sony Bravia KDL-40EX653


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2012, 10:06:57 »
Díky za odpovedi a vysvetleni. Jde mi o to, že jsem koupil novy set top box a ten v miste, kde vsechny ostatni settopboxy i televize fungujou, pravidelne kostičkuje a tuhne obraz. Kdyz jsem tam vratil stary STB, kostička ani jedna. Zapojení antena TAP12 - rozbočovač 4x - STB. Žádné zesilovače ani další prvky, rozvody měněné, rok stare. Když jsem STB reklamoval u prodejce, přišla mi strohá odpověď ze servisu "Test OK" s tim, že je vše v pořádku. Po telefonatu přímo do servisu mi bylo sděleno něco ve stylu, že STB jim ukazoval sílu i kvalitu 70% stejně jako nějaký jejich referenční přístroj a je tudíž v pořádku.
Jak lze přístroj proměřit, aby šlo dokázat, že  jeho příjmové kvality neodpovídají předpisům, resp porovnat, jestli odpovídají parametrům uvedeným v technické dokumentaci? Jakým způsobem by měl servis provádět měření a jaký výstup bych měl dostat? Děkuji


Pavel B.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 93
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2012, 10:41:26 »
V minulých letech jsme s Kubou Melínem testovali v obtížných příjmových podmínkách různé STB. Celkem jsme absolvovali 4 testy.Pro osvěžení paměti je to zde http://www.digizone.cz/clanky/test-set-top-boxu-pri-dalkovem-prijmu-dvb-t/.
Z našich testů jasně vyplývá, že citlivost STB se může hodně lišit, ale na reklamaci to prostě není. Tak byl ten který STB konstruován.


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2012, 10:52:39 »
Kdysi se prodával THOMSON DTI 652. Neměl žádné nadstandartní funkce, stál skoro 3 tisíce (rok 2006), ale zpracovával signál tehdejších muxů A/B i tam, kde ostatní signál vůbec neregistrovaly.
Loudness War zabijí hudbu!

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2012, 11:02:19 »
Servisy na toto vůbec nejsou vybaveny, několikrát jsem zkoušel různé značkové servisy s tím, že jsem jim řekl parametry signálu (MER, ber atd) a problém s přístrojem, který by měl s takovým signálem hrát, ale nehraje.  Vůbec netušili co jim to povídám za čísla a názvy. Odpověď vždy stejná, přivezte k nám a pokud u nás hraje je OK, pokud ne spravíme či vyměníme. :(  viz produktové letáky : Měření DVBT a DVBS na stránkách firmy Allcom SRO.http://www.allcnet.cz/product_info.php?products_id=9295


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2012, 11:59:00 »
Dekuji za odpovedi. Jedná se o oblast Ostravska, takze do Allcomu se bohužel snadno nedostanu. Momentálně je STB na znovu-přezkoumání v servisu. Je teda nějaký relevantní výsledek měření servisu, který bych mohl požadovat, hodnoty, jednotky, atd?

Místo 10km od vysílače Hošťálkovice a STB Evolve Galaxy, který jsem kupoval kvůli MPEG4 z Polska, který chytáme sice na hraně, ale na TV Panasonic stabilně a jiných STB, (i včetně v linku výše zminovaného Strong 5016, u kterého sice jede jen zvuk, ale sila i kvalita jsou "teplomerove" pres 60% coz mám odzkoušeno, ze je stabilní příjem). Ten Galaxy i při připojení přímo k anténě (bez rozbočovače) indikuje svojím "teploměrem" sílu a kvalitu 49% a i pres to, že neukazuje snižení síly/kvality pří výpadcích, obraz pravidelně tuhne. A dokonce se čas od času objevují kostičky i v českých muxech s "plným signálem" což žádný ze 4 dalších přístrojů nedělá. To že si ho v servisu pustí v centru Ostravy, a nechají 20 minut jet a pak mi řeknou, že jim to zobrazovalo 70% a jede to bez problemu mi jako korektní test nepříjde.  Děkuji.


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2012, 12:50:56 »
Norma na minimalni citlivost a dalsi parametry DVB-T prijimace existuje (norma IEC 62216-1 zminena v ceskem doporuceni D-book).
V pripade parametru ceske site 1,2 jde o citlivost asi -78 dBm.
Ve vasem pripade vsak bude zrejme problem s jinym parametrem - selektivitou (take ve zminene norme).
Ovsem zajisteni mereni prokazujici nesplneni te normy a narokovani vraceni na zaklade tohoto mereni bude z praktickych duvodu jen tezko proveditelne.


Vladimír Dráb

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2012, 13:00:27 »
Do Allkomu chodit netřeba, v odkaze ovšem najdeš doporučené minimální hodnoty, s kterými by mělo každé zařízení hrát. Takže jen najít někoho kdo proměří signál a bys věděl na čem jsi. Navíc u digitálního signálu se nejedná jen o sílu signálu a citlivost tuneru, ale i o kvalitu signálu, odolnost proti různým rušením, atd.


Dolinak

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2012, 13:55:34 »
Nakrmte STB nějakým selektivně zpracovaným signálem s nízkou chybovostí o úrovni 55-75dBuV a testujte příjem. Pokud by nezvládl tato kritéria, je to důvod k reklamaci. V případě bezproblémového příjmu si nechte upravit ant. systém. Tj. srovnat úrovně všech signálů, odstranit signály BTS a podobných rušiček a na zásuvkách mít nejlépe kolem 65dBuV.

Norma je sice norma, ale v Číně ji používají maximálně na WC. Hlavně cena vládne dnešním střepům.
Ve čtyřech letech mi můj první obvod se žárovkou a plochou baterkou nefungoval.

Ten drát byl SMALTOVANÝ!


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2012, 14:41:50 »
Dekuji za odpovedi. Jedná se o oblast Ostravska, takze do Allcomu se bohužel snadno nedostanu. Momentálně je STB na znovu-přezkoumání v servisu. Je teda nějaký relevantní výsledek měření servisu, který bych mohl požadovat, hodnoty, jednotky, atd?

Místo 10km od vysílače Hošťálkovice a STB Evolve Galaxy, který jsem kupoval kvůli MPEG4 z Polska, který chytáme sice na hraně, ale na TV Panasonic stabilně a jiných STB, (i včetně v linku výše zminovaného Strong 5016, u kterého sice jede jen zvuk, ale sila i kvalita jsou "teplomerove" pres 60% coz mám odzkoušeno, ze je stabilní příjem). Ten Galaxy i při připojení přímo k anténě (bez rozbočovače) indikuje svojím "teploměrem" sílu a kvalitu 49% a i pres to, že neukazuje snižení síly/kvality pří výpadcích, obraz pravidelně tuhne. A dokonce se čas od času objevují kostičky i v českých muxech s "plným signálem" což žádný ze 4 dalších přístrojů nedělá. To že si ho v servisu pustí v centru Ostravy, a nechají 20 minut jet a pak mi řeknou, že jim to zobrazovalo 70% a jede to bez problemu mi jako korektní test nepříjde.  Děkuji.

Když začal vysílat 49 kanál z Katowic, tak jsem si ho proměřil na mé stávající anténě. Na televizi Panasonic to bylo bez problémů, dokonce to naladilo a hrál. Na Optex8841 ani ťuk, přestože ostravské programy hrál bez problémů. Je to sice s MPEG2, ale alespoň zvuk tam mohl jít. Koupil jsem Evolve DT-3010 Scorpio a na bargrafu "plný knedlík" a kostičky jsem ještě neviděl.


Adámek Karel

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2012, 15:08:35 »
Dekuji za odpovedi. Jedná se o oblast Ostravska, takze do Allcomu se bohužel snadno nedostanu. Momentálně je STB na znovu-přezkoumání v servisu. Je teda nějaký relevantní výsledek měření servisu, který bych mohl požadovat, hodnoty, jednotky, atd?

Místo 10km od vysílače Hošťálkovice a STB Evolve Galaxy, který jsem kupoval kvůli MPEG4 z Polska, který chytáme sice na hraně, ale na TV Panasonic stabilně a jiných STB, (i včetně v linku výše zminovaného Strong 5016, u kterého sice jede jen zvuk, ale sila i kvalita jsou "teplomerove" pres 60% coz mám odzkoušeno, ze je stabilní příjem). Ten Galaxy i při připojení přímo k anténě (bez rozbočovače) indikuje svojím "teploměrem" sílu a kvalitu 49% a i pres to, že neukazuje snižení síly/kvality pří výpadcích, obraz pravidelně tuhne. A dokonce se čas od času objevují kostičky i v českých muxech s "plným signálem" což žádný ze 4 dalších přístrojů nedělá. To že si ho v servisu pustí v centru Ostravy, a nechají 20 minut jet a pak mi řeknou, že jim to zobrazovalo 70% a jede to bez problemu mi jako korektní test nepříjde.  Děkuji.

Když začal vysílat 49 kanál z Katowic, tak jsem si ho proměřil na mé stávající anténě. Na televizi Panasonic to bylo bez problémů, dokonce to naladilo a hrál. Na Optex8841 ani ťuk, přestože ostravské programy hrál bez problémů. Je to sice s MPEG2, ale alespoň zvuk tam mohl jít. Koupil jsem Evolve DT-3010 Scorpio a na bargrafu "plný knedlík" a kostičky jsem ještě neviděl.


Ano Evolve jsem koupil mámě a super,za to Philips 6606 má tuner na prd,od 40 k nahoru je to bída v citlivosti.
Opticum 9500 HD WORLD SAT TV 28,5°-23,5°-19,2°-13°E
40PFL6606H/12,RWT DTV-401T,Evolve Scorpio DT-3010HD
DVB-T-CZ Mux 1,2 Biskupská kupa Zlaté Hory (36,53k)  PL Mux 1,2,3 Opole Chrzelice (46,34,43k)  
Antény - 2xTVA 21-60
Zesilovač IVO DVB-T 30dB X
Slučovač IVO SLR03-F 36,51-53k + Rest


Honza Novák

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 448
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2012, 15:13:47 »
Ještě bych chtěl říct, že jsem Evolve kupoval v ostravě na nádražní třídě v nejmenovaném obchodě tak, že jsem se s paní domluvil ať mi ho proti 100% záloze na víkend půjčí a pokud nepojede, že ho můžu v pondělí vrátit.


Miroslav Kuzník

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 285
    • Zobrazit profil
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2012, 19:49:38 »
Taky mám Evolve Scorpio které v místech kde jiné boxy kostičkují jede v pohodě bez problemu


ceco ceco

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Norma pro min. citlivost tuneru
« Odpověď #14 kdy: 26. 01. 2012, 09:05:43 »
Norma na minimalni citlivost a dalsi parametry DVB-T prijimace existuje (norma IEC 62216-1 zminena v ceskem doporuceni D-book).
V pripade parametru ceske site 1,2 jde o citlivost asi -78 dBm.
Ve vasem pripade vsak bude zrejme problem s jinym parametrem - selektivitou (take ve zminene norme).
Ovsem zajisteni mereni prokazujici nesplneni te normy a narokovani vraceni na zaklade tohoto mereni bude z praktickych duvodu jen tezko proveditelne.

Do Allkomu chodit netřeba, v odkaze ovšem najdeš doporučené minimální hodnoty, s kterými by mělo každé zařízení hrát. Takže jen najít někoho kdo proměří signál a bys věděl na čem jsi. Navíc u digitálního signálu se nejedná jen o sílu signálu a citlivost tuneru, ale i o kvalitu signálu, odolnost proti různým rušením, atd.

Diky prozkoumam to.