reklama

reklama

Autor Téma: DAB+ přijímač Tesco DR1403G  (Přečteno 111888 krát)

AndrejH

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #225 kdy: 16. 12. 2017, 23:40:53 »
... V podzemních garážích v Brně Králově Poli si FM z Hádu ani nevrzne a Tesco Rádio má polovinu kotle. Možná tam má Tesco opakovač, aby jejich přijímače hráli i v podzemích garážích nebo se DAB signál lépe odráží a proniká konstrukcemi. Můžete vyzkoušet.

Podzemní garáže, hezký podnět, hoď vysvětlení kdo jsi macherem.

Abych to přizemnil a poplival se, já sem čtenářský aktivista a reprodukční  parazit (chcete-li) a to co řeknu jsem jenom načetl, ale nezažil (ovšem kdo to z vás zažil, že).

Takže helemese, zde má "dávejtesibacha" teorie proč v tom "dolu železo betonu Tesco Královo polu"  FM 0 a DAB půlka.

Dle DAB  konstrukce je klíčem šířka pásma; DAB byl vystavěn na idei, že nejhorší podmínky příjmu budou při mobilním příjmu (Doppler a mnohacestný příjem signálu) a protože je vystavěn na principu OFDM, tedy ortogonálních subnosných frekvencí, byla snaha je roztáhnout co nejšířeji, aby se potenciální distorce multicestného šíření rozflákla do co nejšiřšího pásma a tím dala prostor pro korekci chyb v přenosu signálu.

Kanál DAB se tedy rozflákl na cca 1,5 MHz jako kompromis; optimálněji by měl zabrat větší šířku pásma. V porovnání s ním, je FM úzkopásmový chudý příbuzný, cca 1:10; ten když se dostane do selektivního útlumu tak je v hajzlu, kdežto DAB  je schopen tento úzkopásmový průser kompenzovat tím omíláným konvolučním kódováním.

Garáže: odrazy tam dorazily FM stejně jako DAB; FM se destruktivními (protifáze) odrazy v rámci svého pásma vybodovalo, DAB se ve smyslu výše uvedeného zachránilo, proto půl kotle.
Průnik konstrukcí: v tomto případě bych neviděl podstatné pro/proti FM versus DAB

Warning: má spekulace

P.S. K tomu "opakovači" Tesco obchodu, aby tam hrály jejich krabičky jsi zapomněl připojit smailý/íka :)

S tím y/i jsem to vzdal  :-\
« Poslední změna: 16. 12. 2017, 23:52:05 od AndrejH »
Přenosné rádio DAB+ Tesco DR1403G a Pure Elan E3 oba s teleskopem, "tuner" DUAL DAB 2A, externí anténa Iskra (Slovinsko), 9 prvků, K5-12, zisk 9,25 dBi, místo příjmu Brno

Reklama

• Stálý člen

reklama

omar3

• Profík
    • Zobrazit profil
Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« Odpověď #226 kdy: 05. 01. 2018, 16:32:15 »
Letošní novoroční svátky jsem strávil na běžkách v Jizerských horách. Do běžkařského baťůžku jsem si přihodil i Tesco radio, jehož  pogumovaný povrch je teď i tak trochu povoskovaný. Bandscany na běžkách mají tu výhodu, že než dofuní manželka, tak ho mám hotový a nezdržuji. Mezi  Jizerkou a Smedavou  se nacházelo kolem 60-70 stanic. Rekordmanem je vyhlídka z Jezdecké na Souš, kde Tesco našlo rovných 99 stanic.
Postupem času se mi zdá zbytečné honit se za co nejvyšším počtem stanic na vrcholcích hor, kde nikdo nebydlí. Z hlediska využitelnosti je lepší se věnovat nižším, ale obydleným lokalitám, tak přecházím do jiného vlákna.
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 85-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345
IPTV: Albis

reklama