Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324792 krát)

Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #675 kdy: 21. 11. 2011, 11:47:06 »
Přeji dobrý den i lov v éteru! Troufám si se vmísit mezi již zkušené, pracovité a ochotné loviče
v DAB/DAB+ vlnách. Po dlouhém studování Vašich příspěvků jsem (snad) pro začátek pořídil
IRIVER B20. Lov jen na tu mini anténku nad Č. Budějovicemi- nic. V Příbrami vše co tam vysílá, i v zákrytu, ale už ne za jízdy ve vlaku. Chci se někdy vypravit na vrcholky Šumavy- Kleť, Libín a další a tak se ptám na zkušenosti s DAB+ vysíláním z Německa v těchto končinách. Předem diky! Ještě taková hloupá otázka. Zkoušet mám radši na pozici B3 nebo B3+L. Lovu na vlnách Zdar! MM

Vitejte ;)

 K Nemecku je tu cele vlakno http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1295.0.
 V Nemecku se pouziva k vysilani B3, takze volba B3+L je zbytecna. Ale nicemu to vadit nebude. Pouze to bude ladit o dve sekundy delsi dobu ;)
 Jak se ale jiste brzo doctete, B20 s evropskym fw neumi naladit kanal 5C na kterem v soucasnosti vysila celonemecky mux. A v soucasnosti se s tim neda nic delat. Maximalne prehrat fw na korejsky. Tim ziskate moznost prijmu tohoto kanalu, ale soucasne prijdete o  moznost prijmu vseho v DAB+ (coz je tak 80% vysilani)

EDIT: vypadlo mi dulezite slovo, omlouvam se..
« Poslední změna: 21. 11. 2011, 18:54:28 od Miloslav Jelínek »

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #676 kdy: 21. 11. 2011, 16:09:15 »
Pane Jelínku, taková otázka pro jistotu : po instalaci korejského fw do B 20 neobjeví se mi korejské znaky namísto latinky ?  To by bylo asi katastrofální. :(
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #677 kdy: 21. 11. 2011, 16:30:59 »
Pane Jelínku, taková otázka pro jistotu : po instalaci korejského fw do B 20 neobjeví se mi korejské znaky namísto latinky ?  To by bylo asi katastrofální. :(

Ale nebylo i z toho se dá dostat. Stačí si napsat cestu v menu na jazyky např. první zhora potvrdit, třetí zhora potvrdit / vymyšleno pochopitelně, ne, že to tak je.../ no a jak jste v jazycích tak má to všechny tedy i angličtinu i češtinu...

Ovšem nikdo se o něčem takovém nezmiňoval, takže předpokládám, že to zachová jako slušný soft nastavení tj. angličtinu.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #678 kdy: 21. 11. 2011, 16:41:03 »
Takže dík José, bylo by to tak troch tápání ve tmě. Když to shrnu podle zkušenosti p. Jelínka korejské fw splňuje vše potřebné: DAB+, nízké kanály v III. a L-band ?
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #679 kdy: 21. 11. 2011, 16:44:27 »
Takže dík José, bylo by to tak troch tápání ve tmě. Když to shrnu podle zkušenosti p. Jelínka korejské fw splňuje vše potřebné: DAB+, nízké kanály v III. a L-band ?

Obávám se, že nikoli, že mu v té poslední větě, cosi vypadlo, už jsem ho na to upozornil, ale asi to ještě nečetl...

Nic méně, já ho tedy odcituji, co mi zbývá. 

korejská 1.07 stanice v DAB+ naladí, ale nehrají... korejská 1.21 stanice v DAB+ už ani nenaladí...

konec citace... je z toho jasné, jaké slovo v poslední větě zapomněl, že...

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #680 kdy: 21. 11. 2011, 16:54:30 »
Takže ještě jednou dík José za vysvětlení. Jelikož zde nemám možnost příjmu 5C zůstanu u toho 1.04, což je nejpřijatelnější.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #681 kdy: 21. 11. 2011, 17:05:48 »
Takže ještě jednou dík José za vysvětlení. Jelikož zde nemám možnost příjmu 5C zůstanu u toho 1.04, což je nejpřijatelnější.

Já se také domnívám. Tedy neformátuje zbytečně disk. Zobrazí, co 1.05 nezobrazí.

Ale stejně jsem teď ač tento přijímač nevlastním věnoval asi 2 hodiny pokusům o nalezení ještě nějakého softu a to je prostě naprosto tragicky nesehnatelné. Obdivuji p.Jelínka, že sehnal, to, co sehnal. Tedy tu evropskou 1.04 a ty korejské 1.07 a 1.21.

Ale jinak naděje umírá poslední. DAB+ prý umí už i evropská 1.03, co když nemá tu vadu té 1.04 a 1.05 a je u ní evropský rozsah nadefinován správně ?

Nebo, co když i když všichni říkají, že ŽÁDNÝ KOREJSKÝ SOFT NEUMÍ DAB+ ho některý přeci bude umět a přitom bude mít správně nadefinovaný evropský rozsah ?

No, zatím v této chvíli, co je známo na tomto serveru DZ, tak se zdá opravdu v této chvíli optimální ta evropská 1.04.

 

« Poslední změna: 21. 11. 2011, 17:13:14 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #682 kdy: 21. 11. 2011, 18:59:23 »
Pane Jelínku, taková otázka pro jistotu : po instalaci korejského fw do B 20 neobjeví se mi korejské znaky namísto latinky ?  To by bylo asi katastrofální. :(

Taky jsem si chtel napsat postup jak co prepnout, ale nakonec jsem tam ten fw nahral a stacilo to. Jazyk zustal normalni, jen se dopredu nastavilo pasmo v DABu na korejske. Takze stacilo prepnout to. Korejstiny se bat nemusite.
 Nic moc tim ale neziskate. Jen par programu na kanale 5C a pak se vratite zpet na nas fw abyste mohl poslouchat ostatni stanice.
« Poslední změna: 21. 11. 2011, 19:03:43 od Miloslav Jelínek »


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #683 kdy: 21. 11. 2011, 19:36:35 »
v tom případě se ale nabízí otázka - proč ten iRiver tak znásilňovat, když třeba PURE s evropským FW s nízkými kanály problém nemá. Je to chyba v evropském FW iRivera? nebo chyba v korejském FW?
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #684 kdy: 21. 11. 2011, 21:53:49 »
Citace
v tom případě se ale nabízí otázka - proč ten iRiver tak znásilňovat, když třeba PURE s evropským FW s nízkými kanály problém nemá. Je to chyba v evropském FW iRivera? nebo chyba v korejském FW?

Ono to vzniklo tak, že se hovořilo o citlivosti toho přijímače, tedy byly zde pochybnosti o jeho HW. Bylo divné, že 12 kanál chytá a 5 kanál nechytá.

V korejském SF chyba není, ten má rozsahy správně a 5 kanál chytá. A HW také chyba není to bylo právě těmito testy zjištěno. Korejský soft je vyrobený na podmínky v Korei, čili je v něm upřednostněno DMB a není tam DAB+.

Chyba je v evropském SF, kde je prostě zapomenuto na kanál 5.
HW je naprosto 100% OK na možnosti přijímače.
Ovšem bylo ověřeno, že chyba se týká E SF 1.04 a E SF 1.05. Nikdo neví zda je i v E 1.03
p.Jelínek se někde dočetl, že DAB+ bylo do E SF zamontováno už v E SF 1.03

Já se zase dočetl o nějaké E SF 1.02 Beta, která už tak uměla DAB+, ale přijímač při jejím používání zamrzal.

Třeba, když by se někomu podařilo stáhnout někde onu 1.03 pro Evropu, tak by v ní chyba nebyla a bylo by dosaženo 100% funkčnosti přijímače, tedy i poslechu z 5C v DAB+.

Pokud samozřejmě se nějaký soft, který by splňoval možnost poslechu 5C v DAB+ opatřit nepodaří
a též nebude od korejské firmy iRiver vydána opravná verze pro Evropu 1.06

Je lépe obětovat 5 kanál nežli DAB+ tedy používat buď E SF 1.04 nebo E SF 1.05

Ovšem po té je nutno na přijímač pohlížet jako na neplnohodnotný.

Protože nyní poslouchám z Pure Evoke 2S opět své oblíbené rakouské rádio LoungeFM z 5C v DAB+.

A toto není prostě s přijímačem iRiver B20 proveditelné.

Poněkud mne mírně vytáčí ta nedostupnost těch firmware...

Zde jsou oficiální stránky.
Zde mají třeba odkaz na EVROPSKOU VERZI 1.01

Sice by s největší 99,9% pravděpodobností neuměla DAB+ ale bylo by zajímavé zjistit,
zda umí naladit 5C.

Ale jde to stáhnout ?

Nejde to stáhnout. A tak jsem zatím dopadl všude...
http://www.iriverinc.com/download/downloadView.asp?selectPart=cateCode&findWord=02&sno=884&page=3&cateCode=02


« Poslední změna: 21. 11. 2011, 23:58:41 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #685 kdy: 21. 11. 2011, 23:32:11 »
v tom případě se ale nabízí otázka - proč ten iRiver tak znásilňovat, když třeba PURE s evropským FW s nízkými kanály problém nemá. Je to chyba v evropském FW iRivera? nebo chyba v korejském FW?

  Cele to zacalo tim, ze jsem pri zjistovani a ruznem mereni sily signalu zjistil, ze je tu slaby kanal 12A a silny 5C. Takze jsem po zakoupeni B20 byl dost prekvapeny tim, ze to ten kanal 5C ignoruje. A postupnym procitanim nemeckeho fora se prislo na to, ze to proste neumi naladit. A kdyz to nejde naladit v Nemecku, nepujde to ani u nas. Pak jsem nasel zminku o tom, ze to ten korejsky umi (ale ten zase neumi DAB+). Tak se mi podarilo ten fw stahnout a zkusit.
 Tady ale jeste budu muset trochu zkouset, protoze tam kde to zkousim mam kanal 12A silnejsi nez 5C (ted. Driv to bylo opacne). Alespon podle poslednich pokusu. A to je dost divne, kdyz 5C  vysila 10kW  a 12A jen 1kW. Bude tedy zajimave co se stane az ten 12A pojede taky na 10kW. Je taky mozne, ze tim jak kanal 5C vysilaji uplne ze vseho co muzou, navzajem se to ovlivnuje a ten IRiver to moc dobre nebere. Mam moznost to zkouset na trech ruznych prijimacich a jedine IRiver spis nenaladi nez naladi. Ale neni to prijimac na dalkovy prijem.
  Podle korejskych stranek to u nich pouzivaji asi jen na prijem televize. Staci se podivat na seznam toho co vysilaji, vsude jen tv, DAB je tam jen obcas.
« Poslední změna: 22. 11. 2011, 00:39:47 od Miloslav Jelínek »


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #686 kdy: 22. 11. 2011, 07:27:06 »
Citace
Tady ale jeste budu muset trochu zkouset, protoze tam kde to zkousim mam kanal 12A silnejsi nez 5C (ted. Driv to bylo opacne). Alespon podle poslednich pokusu. A to je dost divne, kdyz 5C  vysila 10kW  a 12A jen 1kW

Ten test jste prováděl v době silné inverze a tehdy měl čtenář Pamětník v Praze kanál 12A také silnější nežli kanál 5C.  Já měl zase pár měsíců před tím, za obdobné inverze kanál 7D z Berlína silnější nežli 5C z Drážďan. Celý tento Vámi naměřený a dokumentovaný jev přičítám silné inverzi a jsem přesvědčen o tom, že v této chvíli to máte zase v původních, normálních hodnotách. Tedy 5C podstatně silnější nežli 12A.

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #687 kdy: 22. 11. 2011, 12:48:13 »
Do tohoto tématu možná patří i informace z návodu k DAB přijímači Sailor Plus SA-123 DAB+, který by měl být prodávaný tuzemským Conradem pod označením Sailor Plus SA-123B?

To search for new stations, press the ‘SCAN’ button at the front of the radio. The radio will
commence the station search process.
Note: Press and release the ‘SCAN’ button once, the radio commence local scan (11B-12D);
press and hold ‘SCAN’ button for about 2 seconds, the radio commence full scan (5A-13F.)


Což se dá strojově přeložit jako :

Chcete-li vyhledat nové stanice, stiskněte tlačítko "SCAN" na čelní straně rádia. Rádio zahájí proces vyhledávání stanic.
Poznámka: Stiskněte a uvolněte tlačítko "SCAN", rádio zahájí ladění místní nabídky (11B, 12D); stiskněte a podržte tlačítko "SCAN" po dobu asi 2 sekund, rádio zahájí úplné ladění (5A-13F.)


Nemohl by být obsažen podobný "fígl" i v SW ladění přijímače iRiver B20? Proč má Sailor dvojí ladění? Jakési "místní" pro kanály "asi" 11B až 12D a univerzální ladění 5A až 13F?

P.S. U tohoto přijímače je zajímavá i funkce ručního ladění, kdy je možné vyhledat optimální polohu přijímací antény. Opět strojový překlad části návodu :

Ruční ladění
Je možné ručně naladit určitý kanál / frekvenci a přidat do seznamu stanic.
Tato funkce může být nápomocná při hledání umístění antény pro dosažení optimálního příjmu pro konkrétní kanál/frekvenci.
Stiskněte a podržte tlačítko SELECT / MENU po dobu asi 3 sekund, potom stiskněte tlačítko UP nebo DOWN. Pro zobrazení "Ruční ladění", stiskněte tlačítko SELECT / MENU a pak stisknutím UP nebo DOWN vyberte požadovanou frekvenci, stiskněte SELECT / MENU. Na prvním řádku displeje se zobrazí obdélník. Postavení tohoto obdélníku ukazuje sílu signálu, tj. dále napravo ukazuje větší sílu signálu.
                            5A            1 7 4. 9 2 8 M H z
                                    □
Upravte polohu antény pro dosažení optimálního signálu.
Stiskněte a podržte tlačítko SELECT / MENU po dobu 3 sekund, na displeji se objeví seznam stanic, pak stiskněte tlačítko SELECT / MENU pro vstup do normálního režimu poslechu DAB.
« Poslední změna: 22. 11. 2011, 13:07:49 od Pamětník »
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #688 kdy: 22. 11. 2011, 13:23:22 »
Ta moje B 20 dělá skanování od začátku do konce pásma. Ten začátek ale není od k. 5. Jinou detailnější alternativu ladění nenabízí.
To druhé rádio REVO PICO RS nabízí hned 3 druhy ladění: Local, Manual, Full. Při tom Full mi to naladilo z log.per. antény na výškové budově v Plzni celé pásmo od 5. kanálu až do konce.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


Miloslav Jelínek

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 215
    • Zobrazit profil
    • Občasné postřehy
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #689 kdy: 22. 11. 2011, 13:56:00 »
Muj typ: Local scan = UK pasmo ;)

Prijimacu jsou spousty, tenhle by se mozna hodil u nas. Podle displeje jo, ale podle popisu bych u koupe vahal..
http://www.1000ordi.ch/product/55724
http://www.1000ordi.ch/docs/55724_en.pdf

http://hdigit.ch/en/archive

Pockal bych az skonci ten experiment a zacne se vysilat normalne ve tretim pasmu. Celoplosne.
« Poslední změna: 22. 11. 2011, 14:13:37 od Miloslav Jelínek »