Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1325037 krát)

José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #690 kdy: 22. 11. 2011, 15:32:24 »
Pockal bych az skonci ten experiment a zacne se vysilat normalne ve tretim pasmu. Celoplosne.

Tak tohle je normální vysílání, jiné v této chvíli nemáme.

1) O celoplošný L-Band neměl nikdo zájem
2) Krajské L-Bandy získaly České radiokomunikace, Teleko a Radio Tele Investment
3) Městské L-Bandy získaly České radiokomunikace a Radio Tele Investment
4) První celoplošný v III.Bandu bude vypsán 2013

A) Teleko vysílá v L-Bandu v Příbrami, Praze, Brně a Ostravě. Připravuje vysílání v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Liberci a zároveň připravuje dokrývání v Praze, Brně a Ostravě.

B) České radiokomunikace spustí v roce 2012 testy v III.Bandu

c) Radio Tele Investment mělo v úmyslu do konce roku 2011 spustit v L-Bandu jeden vysílač. To se patrně nestane, ale je možné, že do poloviny roku 2012 spustí vysílače 2.

Takže je otázka, jak velký bude zájem o celoplošný multiplex, když už teď se ČRo vyjadřuje, že by chtělo vysílat v regionálních multiplexech a nikoli celoplošném ?

A je otázka, kdo a proč bude chtít vypínat L-Band, když to nyní teprve pomalu rozjíždějí ?
Takže já se domnívám, že L-Band pojede u nás ještě delší dobu.

Ostatně, když si představím kolize na 12C a 12D s Němci, tak zaplať pán bůh za to, že alespoň do toho L-Bandu se nic nemotá. Takže tím to získává také něco, do sebe. I když má dražší provoz a jsou dražší přijímače s tunery pro něj.







« Poslední změna: 22. 11. 2011, 15:34:22 od José Brtník »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #691 kdy: 28. 11. 2011, 17:46:18 »
Dnes jsem byl v Praze na Zličíně, IRiver naladil Teleko ale příjem byl vrtkavý. Starý Albrecht naladil také LA, hrály jen Čr2 a Wave, protože neumí DAB+. Příjem byl na ten 5cm proutek ale stabilnější než na té B 20ce. Táhnul jsem se tam s notebookem ale to nejmenší ale hlavní - Noxon-jsem nechal doma :-[. Někdy jindy to vyzkouším.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #692 kdy: 28. 11. 2011, 19:27:08 »
Služební povinnosti mne zase jednou zavály na Moravu. A rovnou na věž meteorologického radaru Skalky u Boskovic. Pochopitelně jsem si ssebou vzal i digitální přijímač PURE Evoke Flow. Při chvilce volna jsem na ochozu přibližně namířil, podle viditelného Kojálu, na brněnskou Barvičovu. Rádio překvapivě identifikovalo 28 stanic. Také nějak divně reagovalo na směrování. Signál byl ale silný a kvalitní. Taky, při vzdálenosti jen kolem 37 km a téměř bezchybném terénním profilu, by 2 kW měly stačit. Číslo 28 jsem zatím neřešil. Až, když sem zpracovával dokumentační fotky v NB, jsem si všiml, že má stanice RTL 102,5+ identifikován kanál LP, který ale přísluší Lysé Hoře. Proto jsem na serveru mapyvysilacu.cz vyhledal profil pro tuto lokalitu a s potěšením mohu konstatovat, že ideální profil a 5 kW dokáží krásně překonat i těch 120 km. Je tedy velmi pravděpodobné, že v rovinatém okolí Lysé Hory bude možné úspěšně přijímat DAB. I poměrně daleko za hranicí teoretického přímu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #693 kdy: 29. 11. 2011, 19:09:59 »
Dovolím si připojit několik postřehů k mému včerejšímu příspěvku. Předpokládám, že identifikace 28 stanic při ladění souvisela se současným příjmem totožných stanic ze dvou vysílačů (Barvičová a Lysá hora) s rozdílným kmitočtem (kanál LE a LP). Z Lysé hory byl ale signál lepší a kvalitnější, proto do seznamu stanic v paměti přijímače nic nového nepřibylo, jen se ladění MUXu Teleka z pražského kanálu LA nastavilo na kanál LP z Lysé hory. V seznamu ještě zůstaly zde nezachytitelné stanice z Drážďan s příznakem otazník (?). Na věži byl příjem z Lysé hory celou denní i noční dobu dostatečně silný a kvalitní. Pod věží, v hustém lese, pochopitelně ani ťuk. Je jen škoda, že Teleko nevysílá z příhodnějších stanovišť. Takový Kojál by se stejným výkonem jistě pokryl daleko větší území než Brno a okolí z Barvičové. Jen 15 km vzdálený Kojál byl z věže jako na dlani, i když na ilustrační fotce trochu zaniká ve včerejším oparu.
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #694 kdy: 30. 11. 2011, 11:16:59 »
Teleko asi opet neco delalo s RTL, musel jsem provest nove ladeni aby RTL stanice fungovaly.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #695 kdy: 30. 11. 2011, 11:38:21 »
Teleko asi opet neco delalo s RTL, musel jsem provest nove ladeni aby RTL stanice fungovaly.

Radio Vaticana zase snížili na 56kbits/s jako mělo původně.

http://www.teleko.cz/

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Jan Mouca

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 118
    • ICQ komunikátor - 25256439
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #696 kdy: 11. 12. 2011, 08:45:17 »
Na pana Sošku: Taky už jste vyzkoušel novou možnost nahrávky s NOXON DAB stickem ? Po stlačení červeného tl. Record se stanice nahrává na HDD ve formátu WAW nebo v orig. MP2 a path vede na Multimedia player. V počítači se ale následně zobrazí jako MP3 a nahrávka hraje velmi pomalu a zkresleně. Takto to funguje na W7, na WXp se mi nahratý soubor vůbec nezobrazí, prostě tam není.
DAB: Revo Pico RS, Albrecht DR 301, iRiver B 20, Sangean DDR31+, Noxon DAB Stick.


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #697 kdy: 11. 12. 2011, 11:31:10 »
Na pana Sošku: Taky už jste vyzkoušel novou možnost nahrávky s NOXON DAB stickem ? Po stlačení červeného tl. Record se stanice nahrává na HDD ve formátu WAW nebo v orig. MP2 a path vede na Multimedia player. V počítači se ale následně zobrazí jako MP3 a nahrávka hraje velmi pomalu a zkresleně. Takto to funguje na W7, na WXp se mi nahratý soubor vůbec nezobrazí, prostě tam není.
zdravím, pane Mouco,
ještě jsem vůbec neodzkoušel moji novou šestiprvkovou YAGInu z Omka http://www.omko.cz/antena-6-12k-5-7db/ mám ji od pátku, ale neměl jsem čas to otestovat, ale rád bych, dneska je u nás slunečno i teplo, tak vyrazím na výlet a pokud bude čas, i na Ještěd, zimní výbavu mám...
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Lukáš Polák

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 688
  • Bývalý redaktor DigiZone.cz, nyní Český rozhlas
    • Zobrazit profil
    • Digitální rádio
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #698 kdy: 11. 12. 2011, 11:44:26 »
Mílo, hlavně s sebou nezapomeň foťák, případně, budeš-li mít někoho po ruce, ať udělá i fotku tvojí v akci. ;)
Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. O oblast digitálního vysílání se zajímá již od roku 2001. Od února 2016 má na starosti web Českého rozhlasu Digital: http://www.rozhlas.cz/digital/


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #699 kdy: 11. 12. 2011, 11:45:28 »
...dneska je u nás slunečno i teplo, tak vyrazím na výlet a pokud bude čas, i na Ještěd, zimní výbavu mám...

Fuj. Vždyť je tam -4°C, dneska tedy nikam nelezu...
A vy tedy máte obě ty USB ? I ten Noxon i to SinoVideo ?
Já myslel, že máte jen to SinoVideo, že ten Noxon se Vám zdál od Conrada předražený ?

Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #700 kdy: 11. 12. 2011, 11:57:44 »
Mílo, hlavně s sebou nezapomeň foťák, případně, budeš-li mít někoho po ruce, ať udělá i fotku tvojí v akci. ;)
Lucky, možná se mnou pojede i Jitka, pokud ji překecám :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #701 kdy: 11. 12. 2011, 12:06:57 »
...dneska je u nás slunečno i teplo, tak vyrazím na výlet a pokud bude čas, i na Ještěd, zimní výbavu mám...

Fuj. Vždyť je tam -4°C, dneska tedy nikam nelezu...
A vy tedy máte obě ty USB ? I ten Noxon i to SinoVideo ?
Já myslel, že máte jen to SinoVideo, že ten Noxon se Vám zdál od Conrada předražený ?
no, José, u vás v LBC je už zima ;) u nás je na sluníčku 5°C :) a mám obojí, SinoVideo jsem si nechal nakonec i kvůli DVB-T a NOXONa jsem si přeci jen pořídil taky. Jinak, možná jsem i na stopě tomu, proč se mi nedaří s tím DABem z Germánie. Jednak, je pravda, že je potřeba zisková anténa, tu už mám, druhak, nelíbí se mi komunikace mezi SW toho USB donglu, jak SinoVideo, tak NOXONa, s Win Vista 64-bit, je to nějaké divoké. Proto jsem si zvolil XP profi SP3, tak uvidíme....a bude potvrzeno to, jak psal kolega ivovi, že je to jen a jen záležitost SW, ne HW. A kolega Pamětník tomu nasadil v Praze korunu, že ten USB dongle, to SinoVideo, že nebude tak tupé :)
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #702 kdy: 11. 12. 2011, 12:33:14 »
Citace
no, José, u vás v LBC je už zima ;) u nás je na sluníčku 5°C :)

...pošlu ti na e-mail telefon... pokud by jsi tam jel autem, tak možná to naložení před bytem a vyložení na Ještědu bych přežil... ..konec, konců možná by šlo to Pure vrazit na tu tvoji anténu a zkusit, jestli by to tam nechytilo i tam ten saský mux o 1kW, který je teď nejblíže, buh ví kde nebo třeba ten Berlín, co mi šel o inverzi i doma.../

Citace
a mám obojí, SinoVideo jsem si nechal nakonec i kvůli DVB-T a NOXONa jsem si přeci jen pořídil taky.
Jinak, možná jsem i na stopě tomu, proč se mi nedaří s tím DABem z Germánie.
Jednak, je pravda, že je potřeba zisková anténa, tu už mám, druhak, nelíbí se mi komunikace mezi SW toho USB donglu, jak SinoVideo, tak NOXONa, s Win Vista 64-bit, je to nějaké divoké.

Já jsem na ty Visty alergický, to je podle mne nejhorší, co kdy vyrobili. Já mám na jednom PC Win7, na druhém XP SP3 a na třetím ještě 2k...Ty Visty jsem měl doma 3 dni a za 3 dni jsem je totálně zboural a co to svistvo provádělo, to snad nedělali ani Win 95...Takže Vista dle mého osobního názoru nebrat a nepoužívat, k ničemu to není a nikam to nevede..
Toliko můj soukromý názor na ně...

 
Citace
Proto jsem si zvolil XP profi SP3, tak uvidíme....a bude potvrzeno to, jak psal kolega ivovi, že je to jen a jen záležitost SW, ne HW. A kolega Pamětník tomu nasadil v Praze korunu, že ten USB dongle, to SinoVideo, že nebude tak tupé :)

Jo, jo..
Ivovi, to rezebral a našel tam obvod...
A Pamětníkovi to normálně bez jakýchkoli problémů šlape...
No, já jsem se sice přidržel také toho názoru o anténě...
Ale s tím softem, tedy přímo OS bych si taky nebyl jistý..A to ani trochu...
Ty Visty byly prostě vyrobeny na zakázku a pod dozorem těhle šílenců z těch různých paskupin jako, že zastánců autorských práv...
A buh ví, co to všechno dělá ohledně videa a audia...tedy, že je to bastlát a nechová se to normálně, ví každý...
A že to přehnal, přiznal i Microsoft a kam to vedlo, viděli v Microsoftu taky...
Takže honem vydali ,,sedmičky" a mám dojem, že už si dají po druhé sakra velký pozor aby vyhovovali a šli na ruku, těm šílencům, kterým na ruku šli...
Ostatně peníze na tom neproděli tihle šmejdi, ale právě Microsoft... A byla sranda, když se jim, co rok snižoval počet uživatelů Vista a lidi se houfně vraceli k XP... A zastavili ten propad až vydáním Win7.
Takže tím říkám, že něco na tom samozřejmě může být... Že si to nerozumí ani s takovýmito zařízeními...

« Poslední změna: 11. 12. 2011, 12:38:19 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #703 kdy: 11. 12. 2011, 13:36:07 »
Tak za 30 min. budu vyrážet, pojedu sám. Mohli bychom se sejít na vlakovým nádraží, co ty na to? já totiž po dálnici nepojedu, dálničku nemám.
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


José

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 719
  • Vivat RADIO 1 !
    • ICQ komunikátor - 73659371
    • Zobrazit profil
    • DAB
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - zkušenosti
« Odpověď #704 kdy: 11. 12. 2011, 13:45:21 »
Máš ten telefon...? Tak já jdu hledat kalhoty a bundu atd. V kolik budeš na tom nádraží jestli mám vůbec šanci se tam do té doby dostat...
Hm... manželka tvrdí, že jsme se totálně zbláznili, že ve 4 hodiny bude tma....
No to nevím, je možné, že má pravdu... Od tramvaje pěšky prý cca 2 hodiny... prý je to celé blbost... že to chtělo vyrazit dopoledne...
« Poslední změna: 11. 12. 2011, 13:54:36 od Emerson »
Philips 40PFL5007K/12
DVB-T / Löbau, Ještěd, Černá studnice, Jelení hora /
DVB-S2  Al 105cm / FTA 19,2°E + Sky Link 23,5°E  /

Externí STB Sat Elita 2000 HD  Al 85cm Mascom,
Thor 0,8°W, Free Sat by UPC Direct

Pure Evoke 2S : DR DEUTSCHLAND Dresden 5C,
SACHSEN Löbau 9C, TELEKO DAB Proseč LL