Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1324797 krát)

Caraiman

  • Stálý člen
  • ***
  • Příspěvků: 216
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1605 kdy: 05. 02. 2016, 14:15:19 »
Vidím, že jste už chytil v dabu Radio R. SA. To je fakt novinka. :-) V Ďáblicích hraje přesně to samé.
DAB: AEG DAB 4130, AEG DAB 4138, Dual DAB 14, Imperial Dabman 20, LG Stylus II, Lingo iJoy Plus, SilverCrest SIRD 14 B 1, Technisat DigitRadio 210, Technisat DigitRadio 210IR, Tesco DR1403B-CE, TrekStor TS-DVBT-Terres-a
VIDEA: http://1url.cz/WbO7

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Petr_PH

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1606 kdy: 10. 02. 2016, 13:17:37 »
Dobrý den,
koupil jsem si sony xdr-p1dbp za 79EUR, zatím první poznatky z týdenního provozu: Radio je opravdu malé, do kapsy, na kolo, pod stan i doma, hraje s velmi příjemným zvukem, bez problému ozvučí běžnou místnost. Výdrž vestavěné baterie : zatím jsem na jedné třetině stavu, po cca 5 hodinách vesměs DAB. K vlastnímu příjmu :
DAB : citlivost subjektivně velmi dobrá, pohybuji se na vyvýšených místech Phy 6, TELEKO 11A hraje na staženou anténu v kapse i v Břevnovském údolí v přízemních místnostech, Černá Hora 5D hraje v místnosti bez okna ( s přímým výhledem na Krkonoše) na vytaženou anténu. V parku Ladronka hraje na několika místech Lobau 5C a 9A, ale je to na hraně, na Peřinách kvalitně stabilně oba MUXy. HB jsem na Pze 6 zatím nenaladil.
VKV : citlivost slabší, selektivita dobrá, bez problémů oddělí 105.5 Votice, 105.7 MB, 105.9 Ďáblice
DAB i VKV jede jen na teleskop anténu, ne na sluchátka

P.
 
Sony XDR-F1HD I2C Körner 9.2
Yamaha T-D500 Vaten DAB 10
Sony xdr‑p1dbp


Miloslav Soška

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 750
  • QTH Horní Stakory
    • ICQ komunikátor - 228301424
    • Zobrazit profil
    • pureradio.cz
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1607 kdy: 25. 05. 2016, 17:57:59 »
tak už i ve Slovinsku se v září tohoto roku rozjede DAB+ http://www.rtvslo.si/dab/
DVB-S - Ariva 100, Wave Frontier T55 -  23.5°E, 19.2°E, 13°E - FTA
DVB-T - SHARP Aquos LC-40LE630E - k. 6, 25, 29, 30, 35, 38, 40, 60 - ČH, Černá Studnice, Sněžné Jámy
DAB/DAB+/DMB/DRM/SDR/VKV - EzCap USB Dongle, Lingo iJoy Plus, Kenwood KDC-DAB41U, Dual DAB 50, Himalaya DRM 2009
PMR, CB, sdílenky


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1608 kdy: 24. 07. 2016, 18:59:59 »
Tesco rádio s teleskopem:

- v Holandsku na pobřeží v 25 m.n.m. naladilo kolem 90 stanic, mezi nimi i britský mux s BBC
- na parkovišti v NDR někde za Lipskem naladilo 54 stanic
- na poli za mou obcí naladí 19 stanic (14 rakouských, 5 slovenských, 0 českých)
- vypadá to jako by bylo po czexitu   :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1609 kdy: 29. 09. 2016, 14:52:12 »
....Teleko... ve vzdálenosti 120 km a 770 m.n.m na Vysočině nad obcí Milovy, ale poprvé full house. Druhé prvenství mého děla bylo hraní pražského muxu (trémou se mi třásla kolena); polský mux naladilo, ale nehrálo...

i když nevidím velký smysl zkoušet příjem výše v terénu (jiná věc je DX příjem v místě bydliště ať je v jakékoliv nadmořské výšce), po roce jsem se opět dostal na kótu Teplá 782 m.n.m. nad obcí Milovy,Vysočina. Kromě loňského Teleka, ČRa a Polska mi to naladilo i Němce a celkem 62 stanic, jenom teleskop; bylo tam toto:

5C DR Deutschland
5D Teleko
9A MDR Sachsen
10D Bayern
12B Polsko
12C ČRa
 
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1610 kdy: 16. 10. 2016, 20:47:30 »
Kdo nezažije neuvěří, mission impossible.

Říkám si, možná poslední hezký víkend, běž na Dívčí hrad - Pálavské vrchy - zkusit co tam chytneš na ty teleskopy co se s něma chvástáš v podpisu. Tedy hlavně mně sžírá ten 12B z Liesingu, je jak paní Columbová, ještě jsem ho neviděl.

Bylo tam jak na nádraží; tak jsem našel zadní kout kde nikdo nebyl, měl jsem dokonce kam přivázat psa, jinak hrozí zhroucení do některé z propastí. Něco tam poletovalo, ale tomu jsem ve své ráži nevěnoval pozornost. Říkám si, průbnu nejdříve Tesco rádio a pak ho trumfnu Purem.

To co tam poletovalo mně za chvíli obalilo od hlavy k patě, byly to berušky; milá stvoření, pokračoval jsem v úkolech, ale až berušky začaly štípat znervózněl jsem a nakonec jsem normálně prchl, mise nemise.

Stihl jsem na Tescu rádiu Wien, Towercome a Avis příjem potvrzen, ještě ten 12B Wien nula. Pure sežraly berušky.

Morální poučení: jdi tam když je pro lidi hnusně a pro signál hezky
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1611 kdy: 06. 11. 2016, 22:00:34 »
Kolja nevěděl, v který den se narodil tak Zdeněk Svěrák stanovil jeho narozeniny na určitý den.
Naše fenka z útulku nevěděla, v který den se narodila tak jsem ji narozeniny stanovil na určitý den.

AndrejH nevěděl jak reagovat a stanovil, že jeho spekulace - jak správně poznamenal Omar3 - budou v tomto vlákně (Omar3: DAB+ přijímač Tesco; caraiman: dab+ na slovensku)

1. Omezení na profil, jak se tam projeví ohyb bůh suď, jak se projevila atmosféra jakbysmet.
2. Laicky jsem použil volně dostupnou aplikaci heywhatsthat.com

Poznámka: doplň to, oprav to nebo to smaž; nekopej do hlavy; hoď kamenem kdo jsi bez viny


Nejdříve jsem rozdělal výletní body Omara3, pak jsem ze zajímavosti jukl na Retz Austria versus Zobor a graficky tam viděl větší problém než u Omara3 tak jsem to předhodil jako první; ta špica-překážka (Malé Karpaty) vypadá hrozivě, ohne se na ní signál až tak z druhé Fresnelové zóny, ale funguje to, Zobor byl naladěn (na obrázku je Zobor vlevo); na obrázku je dle mně zobrazena první Fresnelova zóna, v nápovědě na webu o tom není zmínka, ale výpočtem mi to tak vychází.

U některých bodů Omara3 to vypadá opticky příznivěji, přesto nic nechytil (o tom někdy jindy). Můj laický pocit je, že zde platí princip "pod svícnem tma", tedy čím je překážka blíže k místu příjmu, tím hůře.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1612 kdy: 07. 11. 2016, 17:44:24 »
Dvě poznámky.
Dlouhodobě mám pocit, že tvoje Tesco má lepší citlivost než moje. Mě se signály pohybují většinou kousek za hranicí pro příjem a ty máš každou chvíli plný kotel signálu. Podle profilu jsem mohl zachytit Zobor na vrcholu kopce ve výšce 636m, ale tam byl velmi hustý 100letý dubový les, který spolehlivě zrušil veškeré signály.   

Nemyslím si, že by se na TV a DAB signály uplatňovaly Fresnelovy zóny. Ty se většinou řeší od 2,4GHz nahoru a u parabol pro mikrovlnné spoje, kde je nezbytná přímá viditelnost a i menší narušení způsobuje nárůst chybovosti datového toku. Tam kde by MW spoj pro 10 nebo 80GHz nefungoval, pojedou TV pásma bez problémů. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1613 kdy: 08. 11. 2016, 17:04:03 »
Dvě poznámky.
Dlouhodobě mám pocit, že tvoje Tesco má lepší citlivost než moje...  ale tam byl velmi hustý 100letý dubový les, který spolehlivě zrušil veškeré signály.   

Nemyslím si, že by se na TV a DAB signály uplatňovaly Fresnelovy zóny. Ty se většinou řeší od 2,4GHz nahoru...

Toho Fresnela jsem zmínil více méně pro ilustraci, je jasné, že spodní elipsa dělá geologický průzkum; to vím, že Fresnel se řeší u datových mikrovln jestli tam čouhá nějaká koruna stromu nebo jeho lísteček. Navíc u VHF pásma se ohyb děje i po stranách kopce, takže bych musel mít nějaký profi 3D model jestli vůbec existuje takový, který má empiricky integrováno to rozmanité chování rádiových vln; nakonec stejně platí, jak si řekl někde v tomto fóru, že to někdy nemá logiku, signál je tam kde by neměl být a obráceně :)

U toho Retzu byl Caraiman, ne já, ale to není podstatné - ohledně rozdílů citlivosti Tesca kus od kusu nelze dělat závěry - taky mi to na místě, kde jsem myslel, že to šlape vždy na plný kotel jelo jistý den něco málo přes půl kotle. Les co zmiňuješ je jasná věc, les je spolehlivý zabiják vertikálu.

Odpověď na otázku proč se ti ztratilo FM z Babího lomu za Poysdorfem je pro mně z říše snů; proč ti hrálo DAB Wien pod Babím lomem možná napoví profil v příloze (nevím v jaké výšce je anténa na DC Tower tak jsem zadal raději konzervativně jenom 200 m). Tvé ostatní výletní lokace ještě proberu aby to dávalo trochu smysl - neboli quasi smysl :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1614 kdy: 05. 01. 2017, 12:40:13 »
Teleko pridalo Reginu (CRo), 64 kbps.
V muxu ted bitrate od 40 kbps (Retro,Sport) po 72 kbps (Vltava,Jazz,D-dur). Nejodolnejsi je (EEP1-A) je Plus a Proglas.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1615 kdy: 03. 07. 2017, 20:56:10 »
doma si stěžuji, že jsme otrhánci s příjmem jenom Kamzík a Vídeň, no a zde ve Slavonicích jsem chytil jenom mux RTI kanál 5D z Kluk - Č. Budějovice. Ovšem mimo město ve výšce 630 m.n.m, rádio Pure; Tesco jsem na první pokus ani nebral. Nedá mi to, ještě to průbnu na jiné kótě estli no more, ale jsem skeptický.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


lkozakl

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 19
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1616 kdy: 04. 07. 2017, 09:00:53 »
64 kbps  :'( ? Když ladím webová rádia,tak takový tok mám vyfiltrovaný a u nás se za to vyhazují peníze do luftu ?


BeatJ

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 910
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1617 kdy: 04. 07. 2017, 20:15:26 »
Vyjimečně fandím těm, co hází v ČR DAB+ klacky pod nohy, protože tak humusnou kvalitu jakym se DAB+ prezentuje a to u Ceskeho rozhlasu fakt poslouchat nechci.A co teprve soukromnici, to bude kvalitka..I na obyčejné podprůměrné domácí sestavě, v aute s audio nižší třídy je to znát..
DAB+ je dobrý jen na ty přenosná nouzová prskátka, na kvalitní poslech na domácí sestave ci poslech v autě nikoliv.
DISKUZNÍ SKUPINA DAB+   https://www.facebook.com/groups/1296962067091947/
Yamaha T-D500 + Rotel RT-12 pro Síťové přehrávání, FM, DAB+
Kathrein AV12, Emme Esse 15RB3 pro DAB+ III.pásmo
Kathrein ABH01 a XMUX pro FM


Pamětník

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 2 562
  • KLD-40W4000, 32LD550, LE32B450, SyncMaster 2370HD
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1618 kdy: 04. 07. 2017, 23:01:44 »
Vyjimečně fandím těm, co hází v ČR DAB+ klacky pod nohy.....
DAB+ je dobrý jen na ty přenosná nouzová prskátka, na kvalitní poslech na domácí sestave ci poslech v autě nikoliv.
Nic proti gustu, ale požadovat kvalitní poslech od autorádia vozu, který stojí na špalcích, mne rozesmálo. Od auta se většinou očekává něco jiného.....  ::)
DVB-C = 3 x TechniSat TechniCrypt >>CXV<<
DVB-T/T2 = 2x MMC LG MS450H, MAXIMUM T-1300 FTA, EVOLVE OMEGA T2, USB tuner HDTV DVB-T/DVB-T2+FM/DAB+
DVB-S2 = SKYMASTER 80cm, MOTOR SG-2100A, Comag SL100HD PVR
DAB+ = HAMA DIR3100, SIRD 14 C2, LINGO iJoy, Albrecht DR50, SONY XDR-S56DBP, Dual DAB+3 a 3 další


Martin Hájek

  • Závislák
  • ****
  • Příspěvků: 489
  • Až umřu, dejte mi na penál samolepku Beatu.
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1619 kdy: 05. 07. 2017, 11:11:35 »
64 kbps  :'( ? Když ladím webová rádia,tak takový tok mám vyfiltrovaný a u nás se za to vyhazují peníze do luftu ?
Tohle ale není empétrojka... ;-)
Loudness War zabijí hudbu!