Autor Téma: Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?  (Přečteno 1323749 krát)

Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1665 kdy: 29. 09. 2017, 16:32:46 »
Žákova hora ( 770 m.n.m), Fryšava, Vysočina

Pure: naladil, ale nehrál DAB Mux Wien (160 km); Teleko 5D Černá hora (116 km) hrál stabilně, 2 dílky na hrubé 5ti dílkové stupnici (na jemné stupnici nelze posoudit, Pure má při průměrné intenzitě vadu, hodnota divoce skáče).

Tesco: naladil jen Teleko, 2-3 dílky intenzity, chybovost na hraně, zvednuté nad hlavou hrálo jakž takž stabilně.

Lepší citlivost Pure i na FM, název Radio Wien zobrazilo i na displeji, Tesco hrálo bez zobrazení stanice.

Škoda že nemaš něco s L bandem, podle popisku jsi z brna, tam pokud vím vysíla dab v L bandu, bohužel tech radií s L bandem je tak málo, přitom pravě vam co se dostanete na všeliaké ty kopce by se to hodilo, jelikož se u nas skoro všude vysílá v L bandu.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1666 kdy: 29. 09. 2017, 17:09:38 »
neměl bys ten L-band tak prožívat, je to "an ancient race" jak pravil Harmonica ve filmu Tenkrát na západě  ;)

Ani vteřinu jsem nepřemýšlel pořídit rádio s L-band, když jsem pořizoval Tesco jenom s III band tak jsem více méně intuitivně cítil, že prskat rádio vlnu pozemně na 1,5 GHz není to pravé ořechové.

V Brně jede L-Band ze stanoviště sice s 2 kW, ale mám mezi ním hradbu kopečku s paneláky, kdo ví jestli by se odrazy profázovaly až na mou anténu, byť externí.

No a např. z dnešního kopečku Žákova hora bych chytl prd, široko daleko v L-band nic a navíc typuji, že i kdybych byl třeba 50 km od vysílače, ale ve stínu, tak taky prd.

Spíše ten L-band u nás vyvolává otázku proč se do toho vlastně/vůbec šlo; je to nějaké divné; budí to dojem, že někdo udělal špatný odhad a po marné investici to již za provozní náklady udržoval/udržuje. Anebo spadl z nebe levný kauf techniky a řeklo se proč ne za ty peníze.

Bye bye L-band. Mé oko zůstalo suché.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1667 kdy: 29. 09. 2017, 17:49:52 »
neměl bys ten L-band tak prožívat, je to "an ancient race" jak pravil Harmonica ve filmu Tenkrát na západě  ;)

Ani vteřinu jsem nepřemýšlel pořídit rádio s L-band, když jsem pořizoval Tesco jenom s III band tak jsem více méně intuitivně cítil, že prskat rádio vlnu pozemně na 1,5 GHz není to pravé ořechové.

V Brně jede L-Band ze stanoviště sice s 2 kW, ale mám mezi ním hradbu kopečku s paneláky, kdo ví jestli by se odrazy profázovaly až na mou anténu, byť externí.

No a např. z dnešního kopečku Žákova hora bych chytl prd, široko daleko v L-band nic a navíc typuji, že i kdybych byl třeba 50 km od vysílače, ale ve stínu, tak taky prd.

Spíše ten L-band u nás vyvolává otázku proč se do toho vlastně/vůbec šlo; je to nějaké divné; budí to dojem, že někdo udělal špatný odhad a po marné investici to již za provozní náklady udržoval/udržuje. Anebo spadl z nebe levný kauf techniky a řeklo se proč ne za ty peníze.

Bye bye L-band. Mé oko zůstalo suché.


To je taky pravda i v zemích kde mají alkovovaný L band ikdyž trochu odlišně tak co jsem googlil, tak to vypada že už jej nevyužívají. Přijímačů taky minimum, většinou jen autorádia. Je i možné že L band vypne i ten vatikán :D takže by se asi vysilalo jen u nás. U nas ale take není každe radio s L bandem, ma snad radio s teska či lidlu L band? ani ty nové technisaty a další určene i pro naš trh L band nemají. Možna par radií značky Pure, nevim možna ješte nejake, ale kolik takove radio stojí? Takže pravda, vysílají jentak naprazdno, jen je to stojí peníze ale posluchači nikde, Kdyby to aspon překlopili do III bandu, to by byla jiná.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1668 kdy: 29. 09. 2017, 18:13:31 »

... Je i možné že L band vypne i ten vatikán :D

no a když se ten krach posvětí i tam, tak jsme hříchu zbaveni a můžeme to proklet taky  :D
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1669 kdy: 16. 10. 2017, 21:11:54 »
na ja, podzim sluší příjmu, jak napsal Lukáš Polák na digi radio.cz, lapl Krížavu v Praze, i když s příslušnou technikou.

Mé Tesco s prutem v Brně je chudý příbuzný vybavením i vzdáleností, nicméně dnes večer dalo Krížavu na 7 dílků intenzity a chybovostí jenom 2-3; kde jinde než na chodníku u školního plotu :)

Na jiném místě, kde je božský výhled na jih nad zástavbou jak na lehkou děvu, Kamzík i Vídeň s chybovostí 0, Kamzík dal 10 a Vídeň 13 dílků.

Ptal jsem se mé fenky, svého věrného průvodce na procházkách, jestli není psí senzibil a nemá na ten nadzemní éter nějaký vliv, ale vrhla na mně takový zmatený pohled, že co jako po ni chci, že jsem se profackoval a nechal ji v klidu čenichat všechny ty zajímavosti na zemi :)
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno

Reklama

  • Stálý člen
  • *****
  • Příspěvků: 0


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1670 kdy: 23. 10. 2017, 19:21:39 »
na ja, podzim sluší příjmu, jak napsal Lukáš Polák na digi radio.cz, lapl Krížavu v Praze, i když s příslušnou technikou.

Mé Tesco s prutem v Brně je chudý příbuzný vybavením i vzdáleností, nicméně dnes večer dalo Krížavu na 7 dílků intenzity a chybovostí jenom 2-3; kde jinde než na chodníku u školního plotu :)

Na jiném místě, kde je božský výhled na jih nad zástavbou jak na lehkou děvu, Kamzík i Vídeň s chybovostí 0, Kamzík dal 10 a Vídeň 13 dílků.

Ptal jsem se mé fenky, svého věrného průvodce na procházkách, jestli není psí senzibil a nemá na ten nadzemní éter nějaký vliv, ale vrhla na mně takový zmatený pohled, že co jako po ni chci, že jsem se profackoval a nechal ji v klidu čenichat všechny ty zajímavosti na zemi :)

Jsou nejaka mista v Brne kde se da ta vídeň chytit v aute? v centru to teda nešlo :D
jinak zkoušel jsem přepinani dab-dab no a teleko ma oproti čro z prahy zpoždení jako kráva, nebo aspon stanice regina dab praha je u teleka hodne opoždena. Jinak nejdyl prvniho prosince dle digitalniho radia (web českeho rozhlasu) by měla běžet morava, tak pokud to dodržej tak se morava dočká prvniho dab+ v iii bandu, chudák moravský L band, hrozí mu konec....
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1671 kdy: 23. 10. 2017, 20:37:50 »

Jsou nejaka mista v Brne kde se da ta vídeň chytit v aute? v centru to teda nešlo :D
... Jinak nejdyl prvniho prosince dle digitalniho radia (web českeho rozhlasu) by měla běžet morava, tak pokud to dodržej tak se morava dočká prvniho dab+ v iii bandu, chudák moravský L band, hrozí mu konec....

digi rozhlas píše, že 1. prosince spustí Plzeň, ne Brno. L-band neřeš, má to spočítané. Jak chodí Vídeň v Brně v autě nevím, nemám v autě DAB příjem, možná budu přemýšlet o koupi až to ČRo vykopne, nicméně se mi nechce do úpravy externí antény a s tou za sklem by ta Vídeň jela bůhvijak
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1672 kdy: 23. 10. 2017, 20:51:46 »

Jsou nejaka mista v Brne kde se da ta vídeň chytit v aute? v centru to teda nešlo :D
... Jinak nejdyl prvniho prosince dle digitalniho radia (web českeho rozhlasu) by měla běžet morava, tak pokud to dodržej tak se morava dočká prvniho dab+ v iii bandu, chudák moravský L band, hrozí mu konec....

digi rozhlas píše, že 1. prosince spustí Plzeň, ne Brno. L-band neřeš, má to spočítané. Jak chodí Vídeň v Brně v autě nevím, nemám v autě DAB příjem, možná budu přemýšlet o koupi až to ČRo vykopne, nicméně se mi nechce do úpravy externí antény a s tou za sklem by ta Vídeň jela bůhvijak

v každem članku slibují jiný termin, a vždycky zmíní všecky vysílače, tak jedine se nechat překvapit, jestli to spusti najednou nebo jen tu plzeň, digi rozhlas sleduju a vždy je to nejasné, jinak v listopadu se ma rozdelit čro brno. Pokud by to opravdu pustili bylo by to fajn. Do Brna bych zase rad nekdy vyrazil :D jinak v aute zaleži jaka ta antena je, jestli je to pasiv, tak stačí koupit rozbočovač a jede to dal, pokud aktiv tak vyměnit a natahnout kabely, neni to zas tak strašný :D Jinak ve měste ta viden nešla snad nikde, me se to teda naladit nepodařilo :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


omar3

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 488
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1673 kdy: 23. 10. 2017, 21:30:30 »
To byl blbý nápad zkoušet DAB v centru Brna. Tam to ani neškytne. Měls zkusit třeba silnici ze Slatiny do Líšně nebo Kohoutky a sjezd na Kameňák možná i trasa Lesná-Soběšice-Útěchov. 
DVB-T: CZ, SK, AT
DVB-S: 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero
DVB-C: Moravianet
FM:  CZ, SK, AT Horizontal 5 prvek, Vertikal 3 prvek
DAB: CZ, AT, SK LP345, Xmux
IPTV: SML


AndrejH

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 095
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1674 kdy: 23. 10. 2017, 21:53:07 »
To byl blbý nápad zkoušet DAB v centru Brna. Tam to ani neškytne. Měls zkusit třeba silnici ze Slatiny do Líšně nebo Kohoutky a sjezd na Kameňák možná i trasa Lesná-Soběšice-Útěchov.

přesně tak, jemněji řečeno Jarda Honzík nemá zkušenost s rekognizací zdejšího terénu; pokud si přijížděl po dálnici a sjel na exitu směr centrum a skončil v centru tak na té trase huhňá i vlna FM z vyšší kóty Kahlenberg chrlící 100 kW jak stará astmatička, natož pokoušet se o DAB. Chtělo to zajet kamkoliv na vyvýšené místo.
DAB rádia: stolní Noxon Nova II, přenosné SilverCrest SDRF 10 B1 a SDR 1.5 A1, Pure Elan E3, Tesco DR1403G, externí anténa Iskra 9 prvků 9,25 dBi, zesilovač 23dB/0,7dB, kanálová zádrž 12D, místo příjmu Brno


ivovi

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 540
    • Zobrazit profil
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1675 kdy: 23. 10. 2017, 23:19:50 »
Jsou nejaka mista v Brne kde se da ta vídeň chytit v aute? v centru to teda nešlo :D ...
Oresin - cesta ke konum nad "vesnici", mam vyzkouseno, funguje. Aby taky ne, je to 400 mnm s otevrenym vyhledem na Viden.


Jarda M.

  • Člen
  • **
  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1676 kdy: 01. 11. 2017, 18:39:31 »
V DAB+ Teleko znovu vysílá na původní pozici Seejay rádio. (testováno z vysílače z Lysé hory).
DVBT/T2
CZ- MUX21-k.26, MUX22-k.28, MUX23-k.31, MUX24-k.45
PL- MUX1-k.43, MUX2-k.23, MUX3-k.41, Test TVP-k.24
SK- MUX2-k.46
DAB
CZ-k.7B  MUX Teleko/Lysá Hora, k.12D MUX Čro/Hošťálkovice
PL-k.5B  MUX Radia Bielsko, k.11A MUX PR (Katowice)/Wisła
DVB-S
ČT Karta, Prima karta


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1677 kdy: 01. 11. 2017, 18:51:34 »
V DAB+ Teleko znovu vysílá na původní pozici Seejay rádio. (testováno z vysílače z Lysé hory).

četl jsem na digi radiu, zkusil jsem a funguje, chytam teleko na 10A. Myslel jsem že už skončili, no aspon bude mit segra co poslouchat krom němců :D (sunshine live), ona hold rock a tak neposloucha :D
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1678 kdy: 14. 11. 2017, 22:03:40 »
http://fmscan.org/net.php?r=d&m=s&itu=HRV&bouq=1&pxf=OIV+DEMO

Když je pro čechy to chorvatsko tak populární a pomalu každej tam táhne jak muslim do mekky :D Tak kdyby nahodou, vemte sebou dab+ radio, i chorvati začli testovat dab+, jinak o tom že chtejí začít psalo digitální radio, jde defakto o restart, tenkrat testovali "britský dab" (mpeg 2 který se na ostrovech používá) ale není to 100% pravidlo.  Tak uvidíme jak se vlastně těm chorvatům povede ;) Snad se to chytne a restart se zdaří jako v německu. Chorvatsko to bude mit podobné jako rakousko, bez účasti veřejnopravniho rozhlasu prozatím.
« Poslední změna: 14. 11. 2017, 22:08:14 od Jaroslav Honzík »
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.


Jaroslav Honzík

  • Profík
  • *****
  • Příspěvků: 1 634
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Digitální rozhlas - vaše zkušenosti?
« Odpověď #1679 kdy: 21. 11. 2017, 17:47:55 »
https://www.youtube.com/watch?v=ZVDBrcddjI8

Takto to zní už na výpřeži na ještědu, vice v popisku videa, ale je to velice zajímavé, co všecko se tak nízko v tom lese chytne ;) oproti muxu čra (asi 130W jenom) L band zklamal uplně. Polaci hrali hned 2x. Jinak hraje to krasně hlavne mě překvapili sousední kanaly s rozdilnou urovní, fungovalo to vyborně, u dvb-t bych se nechytal :D jinak s dab jsem spokojen, ale teleko, ale i čra maji hroznou kvalitu, naopak čro dobrou, němci i polaci hrali tež dobře. Příšte to zkusim až nahoře, co to chytne, tam už by se mohl chytat i L band z prahy.
DVB-T/T2: Löbau-nejde,Ještěd-28,31,43,52,60
FM: CZ,DE,PL
DAB/DAB+:Löbau-9A,5C,Žižkov/BH-12C, někdy Teleko 11A či 5D, někdy Berlín 10B a 12D
DVB-S/S2:Motorizovaný systém-dle paraboly 80cm a možnostem, ale i tak je toho dost.